Lidem, kteří v Liberci nepomohli umírající ženě, hrozí dva r


Události o zbraních ve světě i u nás, trestné činy se zbraní, apod.

Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Lidem, kteří v Liberci nepomohli umírající ženě, hrozí dva r

Příspěvek od S474N » stř 08.1.2014, 19:42

Lidem, kteří v Liberci nepomohli umírající ženě, hrozí dva roky vězení

Složitý případ zraněné a posléze mrtvé ženy musí řešit policie v Liberci. Devětapadesátiletá paní upadla den před Silvestrem hodinu po poledni přímo před novou služebnou městských strážníků ve Fügnerově ulici.

Z desítek přihlížejících jí pomohla podle pokynů dispečerky záchranné služby jen jedna žena. I tak ale pomoc zřejmě přišla pozdě, neboť zraněná po transportu do nemocnice zemřela.

Policie nyní šetří, jestli se nečinně přihlížející dav nedopustil trestného činu neposkytnutí pomoci podle paragrafu 150 trestního zákona, za který je sazba až dva roky vězení.

Podle zákona totiž spáchá trestný čin ten, "kdo osobě, která je v nebezpečí smrti nebo jeví vážné známky poruchy zdraví nebo jiného vážného onemocnění, neposkytne potřebnou pomoc, ač tak může učinit bez nebezpečí pro sebe nebo jiného."

Podle policejní mluvčí Ivany Balákové se případem zabývají policisté z libereckého obvodního oddělení Centrum. V první řadě prověřují, zda se skutek naplňující podstatu trestného činu opravdu stal.

"Policisté si vyžádali telefonické záznamy ze záchranky, kam událost nahlásilo hned několik lidí. Zkoumat budou také záznamy dvou kamer městské policie, které místo, kde k nešťastné události došlo, monitorují čtyřiadvacet hodin denně. Vyžádali si také úmrtní zprávu. Teprve po vyhodnocení všech skutečností rozhodnou, zda se jedná o porušení zákona," vysvětlila Baláková.

Policie se začala o případ zajímat poté, co se zpráva objevila v libereckých médiích a když si její pravdivost ověřila přímo v sídle krajské záchranné služby.

Nikomu se do pomoci nechtělo
"Zaznamenali jsme několik oznámení, ale lidé, kteří k nám volali, se nechtěli do pomoci pustit, přestože je dispečerka žádala, aby telefon předali někomu, komu bude radit co má dělat. Nikomu se do toho ale nechtělo," prozradila mluvčí záchranné služby Lenka Markovičová.

Nakonec se jedna dobrovolnice našla a začala paní v bezvědomí ošetřovat. O přihlížející, kteří na záchranku volali, ale ženě pomoc neposkytli, se může policie v budoucnu zajímat.

Právě oni se mohli trestného činu dopustit. Horší to budou mít s hledáním důkazů ze záznamů kamer městské policie.

"Prostor, kde se to stalo, mají v záběru dvě kamery. Jedna je na střeše bývalého výzkumného ústavu, druhá na kavárně Nisa. Na záznamech první to není, zabírala v tu chvíli jiné ulice, záznam z druhé teprve prohlížíme," uvedla tisková mluvčí liberecké městské policie Daniela Bušková.

O tom, jestli policie někoho z trestného činu neposkytnutí první pomoci obviní, se bude vědět za několik týdnů. Jestli k tomu dojde, je ale otázka. Existují totiž právní rozbory, které tvrdí, že za poskytnutí první pomoci se počítá i telefonát na linku 155.

Puvodni odkaz:
:arrow: http://liberec.idnes.cz/zena-smrt-forum ... zpravy_ddt
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1266

Registrován: sob 19.6.2010, 22:39

Zbraň: Weaponized sarcasm

Re: Lidem, kteří v Liberci nepomohli umírající ženě, hrozí d

Příspěvek od jry2000 » stř 08.1.2014, 20:12

Pokud to je na kamerach MP, nemeli by byt obvineni i straznici MP? Pokud nekdo zavolal 155 pak podle mne je splnena povinnost prvni pomoci.
Lajte mi lhu-li
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Lidem, kteří v Liberci nepomohli umírající ženě, hrozí d

Příspěvek od S474N » stř 08.1.2014, 21:23

jry2000: presne tak, cekal jsem, kdo si toho vsimne!
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 451

Registrován: stř 04.1.2012, 13:13

Re: Lidem, kteří v Liberci nepomohli umírající ženě, hrozí d

Příspěvek od Strelkyne » stř 08.1.2014, 22:11

Smutné, že někdo nezavolal aspoň ty strážníky, když paní upadla přímo před jejich služebnou. Ti už by si s první pomocí věděli rady.
"Doufej ve spravedlnost, ale buď připraven i na bezpráví." Lucius Annaeus Seneca
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2453

Registrován: stř 10.8.2005, 15:33

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Brno

Re: Lidem, kteří v Liberci nepomohli umírající ženě, hrozí d

Příspěvek od pitt » stř 08.1.2014, 23:28

to střelkyně....nejsem si tím tak úplně jistej,vzhledem k tomu jak se MP zachovala loni na severu, když banda "hnědočechů" mlátila bílý manžele
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 451

Registrován: stř 04.1.2012, 13:13

Re: Lidem, kteří v Liberci nepomohli umírající ženě, hrozí d

Příspěvek od Strelkyne » stř 08.1.2014, 23:41

To je fakt. V diskuzi pod článkem je příspěvek té paní, která se pokoušela o první pomoc. Prý okolo ní projeli policajti a ani nezastavili, i když viděli, jak krvácející ženu v bezvědomí pokládá na zem. :(
http://liberec.idnes.cz/diskuse.aspx?id ... zpravy_ddt
"Doufej ve spravedlnost, ale buď připraven i na bezpráví." Lucius Annaeus Seneca
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1266

Registrován: sob 19.6.2010, 22:39

Zbraň: Weaponized sarcasm

Re: Lidem, kteří v Liberci nepomohli umírající ženě, hrozí d

Příspěvek od jry2000 » čtv 09.1.2014, 0:31

Pokud pani kaslala krev, tak bez rukavic a rousky ani ranu. Nemam-li rukavice, tak maximalne 155, vic se fakt asi na miste udelat neda.
Lajte mi lhu-li
Uživatelský avatar

Příspěvky: 296

Registrován: sob 04.5.2013, 7:51

Zbraň: Glock 19C, SA58

Bydliště: Praha - Pankrác

Re: Lidem, kteří v Liberci nepomohli umírající ženě, hrozí d

Příspěvek od PatrikChrz » čtv 09.1.2014, 4:56

Chápu to správně, že ti, kdo alespoň zavolali záchranku jsou nyní v horším postavení (jsou dohledatelní), než ti, kteří jen bez zájmu prošli kolem (vždy mohou tvrdit, že si ničeho nevšimli)?

Přijde mi to jako stejný efekt se zákonem, který ukládá povinnost nahlásit týrání (např. dětí). Když některý ze sousedů u soudu potvrdí, že něco viděl, okamžitě se tím vystavuje nebezpečí trestního stíhání, že to včas neoznámil. V rámci vlastní bezpečnosti bude pro něj lepší tvrdit, že nic neviděl (ono to neoznámení může mít několik důvodů, od strachu před odvetou, přes to, že některé věci si člověk spojí až ex post).
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 3091

Registrován: ned 21.11.2010, 12:57

Re: Lidem, kteří v Liberci nepomohli umírající ženě, hrozí d

Příspěvek od reddog » čtv 09.1.2014, 6:35

Take se vam zda, ze misto rad, jak cloveku pomoci v zivotohrozujici situaci, se radeji vsichni snazi najit "vinika"? Ten clanek ma "senzaci" - zemrel clovek a svezeme se na tom, ze mu nikdo nepomohl. Proc v tom clanku alespon jednou neni imperativni - Volejte 155, pristupte k tomu cloveku a alespon u nej zustante, kdyz nevite jak primo pomoci!
Co se to deje, ze u zraneneho/umirajiciho alespon nekdo neklekne a nedrzi mu ruku :huh: ?? Ze se az po nejake dobe objevi JEDNA zena, ktera se podle rad dispecerky snazi te zranene pani pomoci... !?! Kdyz ostatni kaslou na cloveka, ktery na ulici jde znicehonic k zemi a mysli si, ze svou "povinnost" splnili oznamenim na nejakou linku, tak co lze ocekavat, az nastane pruser treba pri napadeni? To uz asi nebudou ani volat. A takove "chytre navodove" clanky jim jen "nahravaji" do karet a utvrzuji v tom, ze "nevidim, neslysim, nebyl jsem tam".
Jsem rozesmut, kdyz tohle vidim. Kazdy lhostejne prihlizejici, i ti alibisticti oznamovatele, by si meli predstavit, ze tim clovekem na chodniku, ktery prave pred jejich ocima odchazi z tohoto sveta, muze byt jejich mama, zena, dcera, tata, bracha, proste nekdo, jehoz odchod je navzdy poznamena.

Příspěvky: 1596

Registrován: stř 21.3.2012, 9:17

Zbraň: 3 kusy

Bydliště: Praha

Re: Lidem, kteří v Liberci nepomohli umírající ženě, hrozí d

Příspěvek od Carloss » čtv 09.1.2014, 6:52

I pouhé zavolání kolemjdoucích "pomóc!" lze objektivně považovat za poskytnutí pomoci, neb nikdo není povinen poskytovat větší pomoc, než jakou sám zvládne, není povinen riskovat svůj život a zdraví i další podmínky tam jsou. I strach je brán jako objektivní překážka v poskytování pomoci. Ovšem chodit jen tak laxně kolem a ani to "pomoc" nevyřknout... to už by asi za neposkytnutí považovat šlo. Myslím.
ČZ 85, ČZ 50, Walther PPK, NP22, Auto-Ordnance 1911A1 WWII, SIG P239, BARK9
Uživatelský avatar

Příspěvky: 296

Registrován: sob 04.5.2013, 7:51

Zbraň: Glock 19C, SA58

Bydliště: Praha - Pankrác

Re: Lidem, kteří v Liberci nepomohli umírající ženě, hrozí d

Příspěvek od PatrikChrz » čtv 09.1.2014, 7:07

Carloss: jenže dle toho článku to vypadá, že je horší poskytnout pomoc nedostatečnou (zavolat na nějakou linku, pokusit se kontaktovat kolemjdoucí), než neposkytnout pomoc žádnou (dělat "neviděl jsem, nebyl jsem tam)
Uživatelský avatar

Partner MujGLOCK

Příspěvky: 2139

Registrován: sob 11.11.2006, 17:40

Re: Lidem, kteří v Liberci nepomohli umírající ženě, hrozí d

Příspěvek od john.hawk » čtv 09.1.2014, 9:15

a v tom právě spočívá ta manipulace ze strany medií..hnus humus..
volat, pomoci, nebo aspoň držet za ruku.. nikdo by neměl umírat sám.. :wink:
Uživatelský avatar

Příspěvky: 40

Registrován: sob 31.3.2012, 10:03

Zbraň: HK USP 9mm, FSN O1 K

Bydliště: u Práglu

Re: Lidem, kteří v Liberci nepomohli umírající ženě, hrozí d

Příspěvek od untermüller » čtv 09.1.2014, 16:32

Prošel jsem několika školeními na první pomoc...Ale vždy nám bylo řečeno hned z úvodu, že jako poskytnutí pomoci se bere už jen zavolání na 155. Jsou lidi, co si netroufnou na nějakou záchranu, nebo se jim třeba dělá blbě a tak... Litera zákona je splněna jen tím telefonem.
Nic není náhoda

Příspěvky: 601

Registrován: sob 02.6.2012, 19:13

Bydliště: blízko Brna

Re: Lidem, kteří v Liberci nepomohli umírající ženě, hrozí d

Příspěvek od cipis » čtv 09.1.2014, 17:06

Aha, takže u toho bude třeba 20 lidí, takže aby byli z obliga, tak musí všichni zavolat na 155. Protože když jeden nezavolá, tak vlastně neposkytl pomoc.
Osobně si myslím, že zavolat na 155, a pokračovat v cestě dál, je nedostatečné.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Lidem, kteří v Liberci nepomohli umírající ženě, hrozí d

Příspěvek od S474N » čtv 09.1.2014, 17:08

Cipis: to si samozrejme myslet muzes, ale nastesti to tak neni. Ono co bys chtel od normalniho civila, ktery by svou prehnanou aktivitou treba naopak uskodil? O absenci nitrilovych/latexovych rukavicich ani nemluve.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Příspěvky: 601

Registrován: sob 02.6.2012, 19:13

Bydliště: blízko Brna

Re: Lidem, kteří v Liberci nepomohli umírající ženě, hrozí d

Příspěvek od cipis » čtv 09.1.2014, 17:50

Jakou přehnanou aktivitu? Co je přehnaného se aspoň podívat, případně, jak psal john, sednout vedle? V příspěvku jsem psal "pokračovat v cestě dál". Ale jak myslíš ...
Já budu jen rád, když se ti někdy něco stane a nebudou se lidi chovat tak, jak píšeš, a pomoc ti poskytnou ...
Uživatelský avatar

Příspěvky: 40

Registrován: sob 31.3.2012, 10:03

Zbraň: HK USP 9mm, FSN O1 K

Bydliště: u Práglu

Re: Lidem, kteří v Liberci nepomohli umírající ženě, hrozí d

Příspěvek od untermüller » čtv 09.1.2014, 17:53

cipis píše:Aha, takže u toho bude třeba 20 lidí, takže aby byli z obliga, tak musí všichni zavolat na 155. Protože když jeden nezavolá, tak vlastně neposkytl pomoc.
Osobně si myslím, že zavolat na 155, a pokračovat v cestě dál, je nedostatečné.
No, to je zase vytažené úplně do extremu, ale pokud jsi sam, nebo ve dvou, stačí zavolat a samozřejmě počkat u poškozeného do příjezdu rychlé. Když je takováto skupina a v ní není nikdo, kdo by se toho zachraňování fyzicky zhostil, dle mě stačí zavolat rychlou a šlus. Ale na druhou stranu si myslím, že je v tom spíše nechuť a obava z toho, že
1. něco chytím, pokud nemám rukavice - a že je u sebe nenosím
2. pokud něco udělám špatně dotyčný mě zažaluje a při funkčnostech našich soudů vyhraje
3. bude okolo nějakej jeho známej, napadne mě co mu to dělám, budu se bránit a zbytek viz bod 2
Nic není náhoda

Příspěvky: 601

Registrován: sob 02.6.2012, 19:13

Bydliště: blízko Brna

Re: Lidem, kteří v Liberci nepomohli umírající ženě, hrozí d

Příspěvek od cipis » čtv 09.1.2014, 17:57

Tak třeba shánějí ty, co volali, aby popsali ty, kteří neudělali nic ;-)
Uživatelský avatar

Příspěvky: 40

Registrován: sob 31.3.2012, 10:03

Zbraň: HK USP 9mm, FSN O1 K

Bydliště: u Práglu

Re: Lidem, kteří v Liberci nepomohli umírající ženě, hrozí d

Příspěvek od untermüller » čtv 09.1.2014, 18:10

No, i to je možný :twisted:
Nic není náhoda
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 3091

Registrován: ned 21.11.2010, 12:57

Re: Lidem, kteří v Liberci nepomohli umírající ženě, hrozí d

Příspěvek od reddog » čtv 09.1.2014, 19:24

V kazdem pripade je jasne, ze to co (ne)udelame si musime vyridit hlavne sami v sobe.
A pro ty, co se boji, ze svou neodbornou pomoci mohou spise ublizit. Tim, ze si vedle toho cloveka sednete, prikryjete ho svou bundou a budete na nej mluvit a zvolate zachranku mu nejspise neublizite...

Zpět na „Černá kronika“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz