Lupič v Praze postřelil muže, který se zastal sousedů


Události o zbraních ve světě i u nás, trestné činy se zbraní, apod.

Příspěvky: 601

Registrován: sob 02.6.2012, 19:13

Bydliště: blízko Brna

Re: Lupič v Praze postřelil muže, který se zastal sousedů

Příspěvek od cipis » čtv 09.1.2014, 13:39

To je přece jednoduché. Obrana nemůže být přiměřená, pak to není obrana, ale boj. Obrana, aby byla obranou a funkční obranou, musí být nepřiměřená. Jednoduše proto, že musí překonat útok, tj. defacto musí působit větší silou.
Zákon mluví ale o zcela zjevně nepřiměřené, tj. když to někdo přežene.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1266

Registrován: sob 19.6.2010, 22:39

Zbraň: Weaponized sarcasm

Re: Lupič v Praze postřelil muže, který se zastal sousedů

Příspěvek od jry2000 » čtv 09.1.2014, 13:42

A je to tu zas :) ....

Zakon mluvi o zcela zjevne neprimerene zpusobu utoku

Vsichni vynechavate ten drobny dovetek o zpusobu utoku. Ma tam svoje opodstatneni.

Vidim v tom podstatny rozdil - teoreticky -
Dle definice co rikate, pokud bych se ubranil utoku, ktery na mne nezanechal zadne stopy a ja bych pri tom napriklad nechtic zlomil utocnikovi nejakou kost, pak je to exces z NO, protoze je zcela zjevne neprimerena.

Podle definice co cituji - pokud by ten samy utok mne ohrozoval na zivote a ja pri obrane napriklad nechtic zlomil utocnikovi nejakou kost, pak to exces z NO neni, protoze neni neprimerena zpusobu utoku bez ohledu na to, jaka skoda/zraneni vznikla mne.
Lajte mi lhu-li

Příspěvky: 584

Registrován: úte 13.5.2008, 16:44

Re: Lupič v Praze postřelil muže, který se zastal sousedů

Příspěvek od Steiner » čtv 09.1.2014, 13:52

jry2000: "Počujte, Kefalín. A čo vy si predstavujete pod takým slovom - ZPŮSOB ÚTOKU ?"

Máš pravdu, že to tam má svoje opodstatnění, ale obávám se, že v jiném významu než si myslíš.

Příspěvky: 80

Registrován: stř 24.7.2013, 0:48

Re: Lupič v Praze postřelil muže, který se zastal sousedů

Příspěvek od Phil » čtv 09.1.2014, 13:56

@S474N
2x jsem psal že je to otázka de fakto akademická, takže jí s realitou výroků soudů vůbec nekomparuji :wink: Šlo mi o to, jak by to mělo být. Ne o to jak to pak ve skutečnosti bývá. Neb vycházel jsem z toho že sk. E je na ohranu i majetku. A tak mě zajímalo v jaké hodnotě by ten majetek měl.

Nicméně si tedy odpovím sám - dle starého zákona, pokud bych bránil - dle Steinerova případu č. 2 tak je to ok.
Stejně tak by bylo - resp. mělo být ok, když by invalida zbraní bránil svojí inzulínovou automatickou pumpu v hodnotě 400k Kč. Třeba. Ducha zákona v tomto směru snad chápu, ne?
V následném řešení je pak více proměnných, které tady ani obsáhnout nemůžeme. Neb každý případ je jedinečný.

To, že se věc pak v životě posuzuje odlišně, to už je věc druhá a to nijako nerozporuji. Střelec z Havříčova, Cipis i John Hawk to uvedli jasně a srozumitelně. S tím se ztotožňuji.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1266

Registrován: sob 19.6.2010, 22:39

Zbraň: Weaponized sarcasm

Re: Lupič v Praze postřelil muže, který se zastal sousedů

Příspěvek od jry2000 » čtv 09.1.2014, 13:58

Steiner - Prosim popis ten jiny vyznam.

Hlavne, at uz se pohnem od toho zvraceneho uvadeni "neprimerena obrana"
Lajte mi lhu-li
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Lupič v Praze postřelil muže, který se zastal sousedů

Příspěvek od S474N » čtv 09.1.2014, 15:42

Steiner: "zpusobu utoku" znamena, jakym zpusobem byl veden utok. Tedy kuprikladu byl veden dlani sevrenou v pest a na koren nosu. Z toho jasne vyplyva, ze zvoleny zpusob utoku byl smrtici. Stejne tak obrana kratkou palnou zbrani je smrtici a tim padem dochazi k srovnani na stejny level a tedy, ze obrana neni zcela zjevne neprimerena zpusobu utoku a tudiz v souladu s NO.

Mimochodem, minimalne tady se resilo x krat a dokonce i mezi vyjetym vyhledavanim je videt, ze neco i v reakci na tebe:
:arrow: https://forum.mujglock.com/search.php?k ... mit=Hledat
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Příspěvky: 584

Registrován: úte 13.5.2008, 16:44

Re: Lupič v Praze postřelil muže, který se zastal sousedů

Příspěvek od Steiner » čtv 09.1.2014, 17:06

S474N: ty ale zkoumáš dva rovnocenné chráněné zájmy - život vs život. Pokud je reálné ohrožení života napadené osoby, resp. pravděpodobnost jejího úmrtí v souvislosti s útokem NENULOVÁ, pak není ZCELA zjevně nepřiměřená i taková obrana, která má za následek úmrtí útočníka - v takovém případě je totiž splněna podmínka přiměřenosti NO.

Tady se ale řeší otázka úmyslné střelby na pachatele (úmyslné ohrožení jeho života = pokus vraždy), který páchá prostou krádež a odchází z místa činu s ukradeným majetkem. Takže se tady srovnávají chráněné zájmy rozdílných kategorií - život vs majetek. Abys mohl otázku zodpovědět, musíš si nejdřív ujasnit "hodnotu" těchto kategorií.

a) Kategorie s rozdílnou hodnotou: Život má vždy vyšší ochranu než majetek = nikdy nesmíš ohrozit život útočníka.

b) Rovnocenné kategorie: Život má stejnou ochranu jako majetek = když je (hrozící) majetková újma nenulová, můžeš usmrtit útočníka.

Jistě uznáš, že správně není ani a) ani b).

Existuje majetek různého charakteru, různé hodnoty a různého významu. Proto se pod pojem "způsob útoku" zahrnuje i intenzita útoku včetně významu ohroženého zájmu, aby bylo možné tyto případy spravedlivě řešit. Proto taky skončil střelec z Ivančic v báni a jiní, kteří stříleli na zloděje, zůstali na svobodě.

Příspěvky: 380

Registrován: pon 05.11.2012, 17:30

Zbraň: vícero

Re: Lupič v Praze postřelil muže, který se zastal sousedů

Příspěvek od Piggy » čtv 09.1.2014, 17:13

cipis píše:To je přece jednoduché. Obrana nemůže být přiměřená, pak to není obrana, ale boj. Obrana, aby byla obranou a funkční obranou, musí být nepřiměřená. Jednoduše proto, že musí překonat útok, tj. defacto musí působit větší silou.
Ale vůbec ne. Obrana je přiměřená, pokud odvrací útok - takže při fyzickém napadení (jen jeden z mnoha možných způsobů útoku) musí být přiměřená fyzická obrana silnější než útok.
Ovšem útok i obrana může mít mnoho podob a je krajně nemístné omezovat se jen na posuzování jakýchsi "soubojů".
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Lupič v Praze postřelil muže, který se zastal sousedů

Příspěvek od S474N » čtv 09.1.2014, 17:14

Steiner: ano, ja to bral z pozice zivot/zivot.

Pana Bastu bych zde nevytahoval, protoze ten strilel po DOMNELYCH zlodejich. Prijel na misto a vystrelil po prvnim cloveku, koho MIMO POZEMEK uvidel. Ten clovek si to mel odkroutit v plnem rozsahu, protoze to udelal schvalne.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Příspěvky: 584

Registrován: úte 13.5.2008, 16:44

Re: Lupič v Praze postřelil muže, který se zastal sousedů

Příspěvek od Steiner » čtv 09.1.2014, 17:19

S474N: já tě trošku poopravím, Bašta střílel na skutečné zloděje, kteří odváželi jeho majetek v hodnotě cca 1800,- Kč (což on v tu chvíli s jistotou nevěděl, to uznávám)
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Lupič v Praze postřelil muže, který se zastal sousedů

Příspěvek od S474N » čtv 09.1.2014, 18:19

Steiner: vsak ano, z jeho pohledu, kdyz prijel na misto, tak to byli pouze DOMNELI zlodeji. Jeho konani bylo naprosto ukazkovou mstou a s obranou majetku nemelo vubec nic spolecneho.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 451

Registrován: stř 04.1.2012, 13:13

Re: Lupič v Praze postřelil muže, který se zastal sousedů

Příspěvek od Strelkyne » pát 10.1.2014, 0:43

Taky jedno zadržení zloděje a kupodivu majitele auta snad nikdo obviňovat nechce. http://ostrava.idnes.cz/vykradace-auta- ... zpravy_ama
"Doufej ve spravedlnost, ale buď připraven i na bezpráví." Lucius Annaeus Seneca
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 3091

Registrován: ned 21.11.2010, 12:57

Re: Lupič v Praze postřelil muže, který se zastal sousedů

Příspěvek od reddog » pát 10.1.2014, 6:10

Strelkyne:
Jo jo, tvuj postreh zaznel i od jednoho prispivatele v diskuzi pod clankem.
A ja si rikam, ze je v posledni dobe v nasich koncinach nejaky podezrely klid kolem Skodovek a Fauvecek :mrgreen:

Zpět na „Černá kronika“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz