Byl zároveň obětí, řekl o obžalovaném soudce


Události o zbraních ve světě i u nás, trestné činy se zbraní, apod.

Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Byl zároveň obětí, řekl o obžalovaném soudce

Příspěvek od S474N » sob 11.1.2014, 23:42

Byl zároveň obětí, řekl o obžalovaném soudce

Cheb, Plzeň – Pozornost kriminalistů přilákala před rokem v prosinci bitka několika Vietnamců před pivnicí U Lípy v Chebu.

Pětice cizinců ozbrojená noži a mačetami tam zaútočila na svého osmatřicetiletého krajana Hai Manh Nguyena. Ten poté běžel dovnitř podniku a na toaletě si smýval krev z obličeje. Protože měl strach, že ho skupinka napadne znovu, sebral za barem nůž a také se ozbrojil. S krajany pak uvnitř ještě dlouho hovořil, jenže ve chvíli vytáhl nůž a dva protivníky jím bodl. Jednoho však bodnutí stálo život.

Hai Manh Nguyen za zabití ve čtvrtek před Krajským soudem v Plzni dostal čtyřletý podmíněný trest. Pokud podmínku poruší, půjde na tři roky za mříže.

Rozhodování v případu nebylo pro soudce jednoduché. „Původem všeho bylo to, že obžalovaný byl napaden. A to velmi intenzivně. Útočníci navíc byli ozbrojeni a šli proti jednomu. Během incidentu obžalovanému zlomili nosní kůstku a ten poté musel být hospitalizován," zdůvodňoval rozhodnutí předseda senátu Tomáš Bouček.

Soudci též měli oporu v tom, že incident, ke kterému došlo uvnitř, zabrala průmyslová kamera. Vypjatý hovor mezi obžalovaným a útočníky zvěstoval neštěstí. Jeden ze skupiny agresorů obžalovanému neustále sahal na kapsu, aby zjistil, co v ní skrývá. Hai Manh Nguyen ve chvíli vytáhl nůž a dva protivníky bodl. U jednoho z nich však čepel nože zasáhla slezinu a mladý muž se skácel k zemi. I přes včasnou lékařskou pomoc, cizinec o několik hodin později v chebské nemocnici zemřel. Druhý poškozený měl naštěstí jen lehká poranění.

Nešlo o klasickou sebeobranu
Soudce Bouček zdůraznil, že se nejednalo o klasickou sebeobranu, tak jak ji vykládají naše zákony. „Dalo by se říct, že to byl jakýsi preventivní akt, aby obžalovaný nebyl opět napaden. Hai Manh Nguyen byl po napadení velice rozrušený a předpokládal, že bude napaden ještě jednou. Od začátku se nacházel v pozici poškozeného a oběti. Není důvod jej trestat odnětím svobody," vysvětloval Bouček. Doplnil, že v tomto případě se už vůbec nedá hovořit o vraždě či pokusu o ni.

Cizinec, který částečně hovoří česky, ve čtvrtek rozsudek poslouchal s napětím. Když zaznělo, že se trest podmínečně odkládá, jeho tvář opustilo napětí. Hai Manh Nguyenovi také přihrálo, že doposud nebyl trestán a nespáchal ani přestupek.

Krajany, kteří po obžalovaném žádali odškodnění kvůli úmrtí svého příbuzného, soud odkázal na civilní řízení. Jejich zmocněnec si ve čtvrtek ponechal lhůtu, aby se k rozhodnutí ještě mohl vyjádřit. Stejně tak i sám obžalovaný včetně státní zástupkyně.

Puvodni odkaz:
:arrow: http://m.denik.cz/plzensky_denik/c/byl- ... 40109.html
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Příspěvky: 1596

Registrován: stř 21.3.2012, 9:17

Zbraň: 3 kusy

Bydliště: Praha

Re: Byl zároveň obětí, řekl o obžalovaném soudce

Příspěvek od Carloss » ned 12.1.2014, 8:17

Proč mám pocit, že v případě, že by se to přihodilo našinci, by verdikt byl diametrálně odlišný? Nějak mi ani není jasný ten termín o "preventivním aktu" se mi zdá taky podivný. Kdybych já preventivně zastřelil útočníka, tak mi to daj patřičně zežrat, nemluvě o tom, že tam nejen, že, dle zákonů i soudce, nešlo o NO. Pokud to ovšem soudce soudil, myslím, že měl jasněji tu hranici vymezit. Buď útok bezprostředně hrozil a o NO jít mělo, pak by ovšem trest padnout neměl vůbec, nebo útok bezprostředně nehrozil a měl být trest podstatně tvrdší. Ale tohle zdůvodnění mi přijde takový divný. Dokonce měl, dle mého mínění, soudce možnost využít, v případě uznání NO, možnost říct něco v tom smyslu, že "poškozený mohl subjektivně útok považovat za bezprostředně hrozící". Tak by pak musel přeci NO uznat a obžalovaného zprostit viny.
ČZ 85, ČZ 50, Walther PPK, NP22, Auto-Ordnance 1911A1 WWII, SIG P239, BARK9
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2453

Registrován: stř 10.8.2005, 15:33

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Brno

Re: Byl zároveň obětí, řekl o obžalovaném soudce

Příspěvek od pitt » ned 12.1.2014, 8:49

carlos...jenže on ho nezastřelil....on ho bodnul......a to je asi rozdíl.....a chápu že to ted dostanu sežrat

Příspěvky: 1596

Registrován: stř 21.3.2012, 9:17

Zbraň: 3 kusy

Bydliště: Praha

Re: Byl zároveň obětí, řekl o obžalovaném soudce

Příspěvek od Carloss » ned 12.1.2014, 8:56

Jen kapku, Pitte. :-) Ona obrana není závislá na druhu zbraně. To přece víme už dlouho... ;-)
ČZ 85, ČZ 50, Walther PPK, NP22, Auto-Ordnance 1911A1 WWII, SIG P239, BARK9

Příspěvky: 380

Registrován: pon 05.11.2012, 17:30

Zbraň: vícero

Re: Byl zároveň obětí, řekl o obžalovaném soudce

Příspěvek od Piggy » ned 12.1.2014, 9:12

Carloss píše:Buď útok bezprostředně hrozil a o NO jít mělo, pak by ovšem trest padnout neměl vůbec, nebo útok bezprostředně nehrozil a měl být trest podstatně tvrdší.
Nevím, jak to bylo v tomto případě, ale situaci "ani tak, ani onak" si představit umím: útok nehrozí bezprostředně, ale 1. za jistých okolností (nedohoda) ho lze očekávat a 2. není možnost se vyvázat z potenciálně nebezpečné situace.

Příspěvky: 1596

Registrován: stř 21.3.2012, 9:17

Zbraň: 3 kusy

Bydliště: Praha

Re: Byl zároveň obětí, řekl o obžalovaném soudce

Příspěvek od Carloss » ned 12.1.2014, 9:24

V bodě 2 bych asi i souhlasil. Ale jinak... Pokud by měl platit bod jedna, pak by soudce měl uznat, že útok hrozil "bezprostředně". Tu bezprostřednost pak mohl sudí definovat tak, jak píšeš (oba body současně). Pak by se ale mělo jednat o NO a za to trestat nelze. Mi to tak přijde, že si soudce chtěl nad tímhle "umýt ruce".
ČZ 85, ČZ 50, Walther PPK, NP22, Auto-Ordnance 1911A1 WWII, SIG P239, BARK9

Příspěvky: 380

Registrován: pon 05.11.2012, 17:30

Zbraň: vícero

Re: Byl zároveň obětí, řekl o obžalovaném soudce

Příspěvek od Piggy » ned 12.1.2014, 9:27

No když se nad tím zamyslím, tak útok (na zájem chráněný trestním zákonem) trval po celou dobu (přinejmenším vydírání).
Ale řekl bych, že ve srovnání s jinými případy byl ten soudce o dost blíž našim představám, než je v kraji zvykem.

Příspěvky: 1596

Registrován: stř 21.3.2012, 9:17

Zbraň: 3 kusy

Bydliště: Praha

Re: Byl zároveň obětí, řekl o obžalovaném soudce

Příspěvek od Carloss » ned 12.1.2014, 9:47

Nojo, ale to je pouze dohad. Víme prd, co se dělo pak v tom baru, co po ňom chtěli... "pouhý" kamerový záznam mu sice asi hodně pomohl, ale bez zvuku... :-/ To už je asi jen na výpovědích, vyšetřovatelích st. zástupcích a soudcích.

Jinak souhlas. Snad se tímto rozsudkem otevírá jistá možnost i ke včasným obranám a ta hranice ano/ne se mírně rozplývá a posuzuje se i míra "vhodnosti" obrany vzhledem k "míře ohrožení". Jen jsem nad tím přemýšlek vzhledem k liteře zákona. Lidsky je mi to vcelku jakž takž blízké. Jen mi stále nejde na rozum, že jestliže se tedy bránil, za co byl tedy vlastně potrestán. Tedy soudce asi blíže našim představám byl, leč pořád to rozhodně není ono.

Nevím, jestli to píšu dost srozumitelně.
ČZ 85, ČZ 50, Walther PPK, NP22, Auto-Ordnance 1911A1 WWII, SIG P239, BARK9
Uživatelský avatar

Příspěvky: 80

Registrován: ned 03.11.2013, 17:35

Bydliště: Brno

Re: Byl zároveň obětí, řekl o obžalovaném soudce

Příspěvek od Tomm45 » ned 12.1.2014, 9:50

Pětice cizinců ozbrojená noži a mačetami...

Tahle informace mi přijde poněkuď tendenční, když mu jen
...obžalovanému zlomili nosní kůstku...
„Dalo by se říct, že to byl jakýsi preventivní akt, aby obžalovaný nebyl opět napaden.
A tahle věta se mi opravdu líbí...preventivní akt...bodnout někoho, aby mi znovu nezlomil nos? výborně... :lol:
Ale nevím, nebyl jsem u toho, neznám fakta...možná soudce rozhodl správně a spravedlivě a jen článek je zvláštní... :wink:
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2453

Registrován: stř 10.8.2005, 15:33

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Brno

Re: Byl zároveň obětí, řekl o obžalovaném soudce

Příspěvek od pitt » ned 12.1.2014, 9:52

Carloss píše:Jen kapku, Pitte. :-) Ona obrana není závislá na druhu zbraně. To přece víme už dlouho... ;-)
cože???....to jsem trochu nepochopil.......logicky se bráníš jinak pistolí,nožem,granátem,nebo kusem tyčky,kterou jsi náhodou někde našel.

A pokud to mělo být myšlený tak že z právního hlediska je jedno čím a jak se bráníš, tak ti říkám že by to tak asi mělo být,ale není

Příspěvky: 1596

Registrován: stř 21.3.2012, 9:17

Zbraň: 3 kusy

Bydliště: Praha

Re: Byl zároveň obětí, řekl o obžalovaném soudce

Příspěvek od Carloss » ned 12.1.2014, 11:11

Ano, bylo to tak myšlený a říkat mi to nemusíš, to vím velmi dobře. To, že to tak není je BOHUŽEL pravda (i když na druhou stranu je zase dobře, že se nesoudí striktně podle písma a je jistá snaha o lidskost v soudech). Ještě je tu jedna věc: Určitě by byl rozdíl v tom "náhodně najít pistoli" (to je ale blbost, co?) a to, co se stalo v tomto případě, tedy v kuchyni si vzal nůž, měl ho v kapse... Asi cítíš ten rozdíl, že? ;-) Možná, že kdyby si ten nůž nevzal, nemusel se obávat "osahávání kapes" protivníkem a k té druhé, fatální potyčce by nedošlo... Třeba.. možná.. kdo ví... Je mi jasné, že doufat nestačí a odsouzený, doufejme, měl na mysli opravdu jen obranu, i když "preventivní", že v tom nebyla příprava k... To už my asi neposoudíme vůbec...
ČZ 85, ČZ 50, Walther PPK, NP22, Auto-Ordnance 1911A1 WWII, SIG P239, BARK9
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2453

Registrován: stř 10.8.2005, 15:33

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Brno

Re: Byl zároveň obětí, řekl o obžalovaném soudce

Příspěvek od pitt » ned 12.1.2014, 11:46

no asi takhle....určitě mu pomohlo že ten nůž neměl u sebe a že si vzal náhodně položený nůž,že si ho vzal až po tom co ten útok začal....a ano souhlasím s jeho postupem....to že mu někdo hrabal do kapsy bych bral taky jako útok,obvzlášť,když útočníků byla přesila a byli podstatně líp ozbrojení..........

neřeším tu zákon tak jak je napsán,ale tak jak je uváděn v praxi.............tzn. teleskop je přitěžující okolnost,volně ležící železná trubka použitá k obraně je "polehčující okolnost"

Příspěvky: 1596

Registrován: stř 21.3.2012, 9:17

Zbraň: 3 kusy

Bydliště: Praha

Re: Byl zároveň obětí, řekl o obžalovaném soudce

Příspěvek od Carloss » ned 12.1.2014, 12:02

Vezmu to odzadu: Pokud někomu přiznám, že se bránil, pak nemohu posuzovat, jestli byl, nebo nebyl na obranu připraven a neměl bych ho za to trestat.

A to už není o liteře zákona, to mi prostě říká zdravý rozum.

Pokud mu obranu nepřiznám, pak vidím rozdíl v tom, jak dlouho před incidentem a za jakých okolností se na "to" připravil, či nikoli. Tedy určitě by pak byl rozdíl v tom vzít nůž (nebo jakýkoli předmět coby zbraň) poměrně daleko před incidentem, nebo jako v tomto případě "v mezidobí", a nakonec sáhnutí po zbrani (ať jí je cokoli) v okamžiku incidentu.

Tedy: V době, kdy si bral ten nůž někde v kuchyni(?) a dával si ho do kapsy jen s jistou dávkou fantazie si mohl být "dostatečně jist" tím, že útok bude pokračovat?

Ale jak říkám.. nebyli jsme tam... Pro mě jsou tam opravdu jisté známky snahy o zlidštění posuzování incidentu, ovšem taky dost rozporuplné zhodnocení soudem. Což asi vždy půjde ruku v ruce...
ČZ 85, ČZ 50, Walther PPK, NP22, Auto-Ordnance 1911A1 WWII, SIG P239, BARK9
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2453

Registrován: stř 10.8.2005, 15:33

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Brno

Re: Byl zároveň obětí, řekl o obžalovaném soudce

Příspěvek od pitt » ned 12.1.2014, 12:07

ježiš...já nějak nevím jestli jsi se soudem spokojenej,nebo ne............

Příspěvky: 1596

Registrován: stř 21.3.2012, 9:17

Zbraň: 3 kusy

Bydliště: Praha

Re: Byl zároveň obětí, řekl o obžalovaném soudce

Příspěvek od Carloss » ned 12.1.2014, 12:16

Jsou věci, které se mi na tom líbí (snaha o lidský přístup) a jsou věci, které se mi na tom nelíbí (trest za obranu, jestli se tedy bránil - což v tom vlastně je takový divně řečený - zcela není jasné jestli se bránil nebo ne - jestliže se nebránil, pak zabíjel, možná ze msty(?) a podmínka mi přijde jako výsměch, jestliže se bránil, pak mi potrestání přijde jako holý nesmysl), v tom by nejspíš vůči normálnímu většinovému občanovi soud přihlížel zcela jinak.
ČZ 85, ČZ 50, Walther PPK, NP22, Auto-Ordnance 1911A1 WWII, SIG P239, BARK9
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 451

Registrován: stř 04.1.2012, 13:13

Re: Byl zároveň obětí, řekl o obžalovaném soudce

Příspěvek od Strelkyne » ned 12.1.2014, 13:14

Jeden nejmenovaný právník nám na svém semináři říkal o pokusu. Lidem ukázali nákres člověka s nožem a proti němu člověka s pistolí a měli říct, kdo je útočník a kdo obránce. Téměř všichni určili za útočníka toho s nožem, protože nůž je brán jako zákeřnější a nebezpečnější zbraň, než pistole a je víc spojován s různými násilnými trestnými činy. Ze stejného důvodu není pravda, že by se na nůž hledělo jako na "mírnější" způsob obrany - právě naopak. Navíc zranění nožem bývají často těžší, než střelná.

Tenhle rozsudek mi přijde jak z pohádky O chytré horákyni - aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Tak buď útok trval, anebo bezprostředně hrozil a tak to byla NO, anebo to je exces z NO a trest měl být vyšší. Přesto body pro soudce, protože se alespoň snažil pochopit subjektivní extrémní rozrušení a strach obránce a zohlednit to v rozsudku, když už to nemáme v zákoně jako důvod pro uznání NO.
"Doufej ve spravedlnost, ale buď připraven i na bezpráví." Lucius Annaeus Seneca
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2453

Registrován: stř 10.8.2005, 15:33

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Brno

Re: Byl zároveň obětí, řekl o obžalovaném soudce

Příspěvek od pitt » ned 12.1.2014, 13:21

o tom že nůž je ta nejnebezpečnější zbraň, tak o tom není nutný snad polemizovat.
pokud mě někdo ukáže dvě fotky člověka s pistolí a nožem, tak taky logicky řeknu že ten s nožem je útočník.......protože jen kokot by ukázal nůž, když na mě někdo útočí pistolí...to jen k vysvětlení k semináři....to byla od toho právníka trošku manipulace.

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Re: Byl zároveň obětí, řekl o obžalovaném soudce

Příspěvek od cmk » ned 12.1.2014, 14:57

Strelkyne píše:Tenhle rozsudek mi přijde jak z pohádky O chytré horákyni - aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Tak buď útok trval, anebo bezprostředně hrozil a tak to byla NO, anebo to je exces z NO a trest měl být vyšší. Přesto body pro soudce, protože se alespoň snažil pochopit subjektivní extrémní rozrušení a strach obránce a zohlednit to v rozsudku, když už to nemáme v zákoně jako důvod pro uznání NO.
Chtel jsem napsat, co si o tom myslim a najednou koukam, ze to Strelkyne napsala za me :-)
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.

Příspěvky: 1596

Registrován: stř 21.3.2012, 9:17

Zbraň: 3 kusy

Bydliště: Praha

Re: Byl zároveň obětí, řekl o obžalovaném soudce

Příspěvek od Carloss » ned 12.1.2014, 15:03

Děkuji Střelkyni. Nejlíp shrnula to, co jsem se snažil popsat... Jooo... holt krásný ženský vyjadřovací element. :-)
ČZ 85, ČZ 50, Walther PPK, NP22, Auto-Ordnance 1911A1 WWII, SIG P239, BARK9

Zpět na „Černá kronika“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz