Střílet nebo odejít?


Vše o právu, zákonech, zbrojním průkazu a souvisejících věcech

Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Střílet nebo odejít?

Příspěvek od S474N » ned 12.1.2014, 22:52

Střílet nebo odejít?

Známému se na podzim stala nezáviděníhodná zkušenost, kdy byl donucen použít svoji zbraň na ochranu dalšího člověka. Známý je třicátník a budeme mu říkat třeba Honza. Příběh zkusím převyprávět tak, jak si ho pamatuji.

Honza šel pozdě z práce domů z konečné autobusu. Byla už poměrně tma a cesta špatně osvětlená. Myšlenkama už byl dávno v pohodlí domova a večerní relaxace, když v tom uviděl pár metrů před sebou dětský kočárek. A v něm spalo dítě. Rozhlédl se, ale nikde nikoho neviděl. Doufal, že rodiče budou někde blízko a rozhodl se je najít. Sundal si sluchátka z uší a několikrát do tmy zavolal. Nikdo se sice neozýval, zato uslyšel tlumený hluk zápasu. Vycházel z nedalekého porostu. Honza na nic dalšího nečekal a vyrazil k místu střetnutí.

Ze zvuků už dokázal určit, že obětí napadení se stala žena, s největší pravděpodobností matka dítěte v kočárku. Ve vzdálenosti několika metrů od útočníka chytil pažbu pistole, kterou měl stále u pasu v pouzdře a vyndal z kapsy mobil. Ten pak použil jako nouzovou svítilnu, aby měl o situaci lepší přehled a zařval na chlapa, aby toho okamžitě nechal. Ten v tu chvíli ležel na matce dítěte, kalhoty na půl žerdi a držel jí nůž na krku.

Moment překvapení Honzovi sice vyšel, ale reakci útočníka nečekal.

Chlap v klidu vstal, natáhnul si kalhoty a rázně vykročil směrem k němu s nožem v ruce. Honza si uvědomil, že jde do tuhýho, rychle tasil a nouzově o pouzdro natáhnul závěr. Okamžitě zakřičel varování, že bude střílet a namířil. Chlap se jenom uchechtl a šel dál. Honza začínal panikařit. Rychle se rozhodl pro varovný výstřel do země vedle útočníka. Výsledkem bylo, že ten akorát zrychlil svůj postup a ohnal se po něm nožem. Honza stihl uskočit stranou, ale upustil mobil a ztratil přehled o situaci. Ve stresu pak dvakrát odhadem vystřelil tam, kde si pamatoval útočníkovi nohy. Pravděpodobně aspoň jednou trefil, protože chlap na něj přestal útočit a začal utíkat pryč. Honza chvíli rozdýchával co se mu právě stalo a vzpomněl si na tu ženskou. Sebral mobil a šel k místu, kde je poprvé uviděl. Ta evidentně na nic nečekala a dávno vzala nohy na ramena, protože na místě zbylo akorát roztahaný listí. Chvíli přemýšlel, jestli má cenu volat policajty a nakonec se rozhodl, že nemá. Chlap byl v tahu, ženská i s kočárkem taky a jediný důkaz jeho vyprávění by byly vystřelené nábojnice. Naposledy zkontroloval směr, kudy chlap utekl, uklidil zbraň i mobil a vyrazil domů.

Uznávám, že jeho řešení asi nebylo z pohledu zákona ideální, ale na druhou stranu, jak by celý incident vysvětloval policajtum… Otázkou tedy je, co měl udělat jinak? Co byste udělali na jeho místě vy? A je vůbec možné se někde na podobné situace připravit?

Puvodni odkaz:
:arrow: http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2014011205
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2453

Registrován: stř 10.8.2005, 15:33

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Brno

Re: Střílet nebo odejít?

Příspěvek od pitt » ned 12.1.2014, 23:08

nemělo by se to jmenovat "hlásit nebo nehlásit?"
jinak nic zvláštního.......situace která může nastat kdykoli a řešení se nabízí XY :wink:
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1306

Registrován: ned 30.10.2011, 13:01

Bydliště: Děčín

Re: Střílet nebo odejít?

Příspěvek od Sailor » ned 12.1.2014, 23:15

Já bych šel chlapovi ze směru jeho chůze co nejvíc by to šlo,když by mě následoval tak bych neváhal sypat a jemu by se život změnil.A zřejmě i mě(připosranej vyšetřovatel atd.,no vždyť to známe)
Glock 26 gen.4,Glock 42,CZ 75,Colt Huntsman,Mossberg Maverick 88,FN Baby Browning
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Střílet nebo odejít?

Příspěvek od S474N » ned 12.1.2014, 23:32

Mozna by bylo dobry, kdyby tady par navrhu na reseni takove situace padlo. At si to muzeme alespon teoreticky rozebrat a pokecat o tom.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Příspěvky: 1596

Registrován: stř 21.3.2012, 9:17

Zbraň: 3 kusy

Bydliště: Praha

Re: Střílet nebo odejít?

Příspěvek od Carloss » ned 12.1.2014, 23:33

Těžko říct, jak se zachovat. Já mám třeba vždy v kapce dost silnou svítilnu se strobem. I na vzdálenost tak destet metrů s tím někomu posvítit do očí mu na orientaci asi nepřidá. S rukou na pažbě bych se asi "vyjevil" útočníkovi právě v téhle vzdálenosti. Bylo by to dost i na případný varovný? Nebo bez něj už tak na pěti metrech do do něj nasypat? Asi dokud něco člověk nezažije, tak to neposoudí. Nemluvě o tom, že on je vlastně ten jediný, kdo se v té situaci aspoň nějak orientuje a rozhoduje.
ČZ 85, ČZ 50, Walther PPK, NP22, Auto-Ordnance 1911A1 WWII, SIG P239, BARK9
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2453

Registrován: stř 10.8.2005, 15:33

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Brno

Re: Střílet nebo odejít?

Příspěvek od pitt » ned 12.1.2014, 23:43

S474N píše:Mozna by bylo dobry, kdyby tady par navrhu na reseni takove situace padlo. At si to muzeme alespon teoreticky rozebrat a pokecat o tom.
varianta 1.(podle bot).....nenápadné přikročení z boku a milému nápadníkovi dát přičuchnout čerstvě nakrémovaných pohorek
varianta 2.přistoupení zezadu,prsty do očí,záklon hlavy,"dobití"
varianta 3. fixace ruky s nožem,dobití
varianta 4. masáž zátylku dubovou větví
varianta 5. strčit dotyčné svůj penis do huby,aby neřvala a kolega měl klid na píchání
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Střílet nebo odejít?

Příspěvek od S474N » ned 12.1.2014, 23:49

Reseni zajimave, je z nich citit Krav Maga *40*

Jsme tu na streleckem foru, takze mozna jeste nejakou variantu pro "nebijce s kverem". *3*
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Příspěvky: 1596

Registrován: stř 21.3.2012, 9:17

Zbraň: 3 kusy

Bydliště: Praha

Re: Střílet nebo odejít?

Příspěvek od Carloss » ned 12.1.2014, 23:51

Varianta 6: Postavit se do fronty, pokud někomu trojka nevyhovuje.
Varianta 7: Případně "jinak zaměřeným" se nabízí i sendvič...

Pitte, nezlehčuj to jooo?? Je to fakt docela vážná věc...
ČZ 85, ČZ 50, Walther PPK, NP22, Auto-Ordnance 1911A1 WWII, SIG P239, BARK9
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2453

Registrován: stř 10.8.2005, 15:33

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Brno

Re: Střílet nebo odejít?

Příspěvek od pitt » ned 12.1.2014, 23:54

S474N: a co jako že jsme na střeleckým foru?...to chceš jako debatovat jestli je lepší po něm střílet devítkou,45. nebo SAčkem?........už v létě jsi viděl že tam kde by se mělo střílet já střílet nehodlám a ve finále jsem z toho vylezl nejlíp..........takže si stojím za svým

varianta pro přizdisráče nebijce s kvérem?....dělat že nic nevidím
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Střílet nebo odejít?

Příspěvek od S474N » ned 12.1.2014, 23:58

Pitt: ano, projekce ti funguje na jednicku. Ted zkus i trosicku empatie a predstav si tu samou situaci a v ni treba Patrika (volim zamerne tento extrem, abys to lepe pochopil). Uz si rozumime nebo si budeme dal hrat na idioty?

EDIT: kdyz uz dopisujes neco do prispevku, tak by bylo dobre to i uvodit "EDIT". *4*
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2453

Registrován: stř 10.8.2005, 15:33

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Brno

Re: Střílet nebo odejít?

Příspěvek od pitt » pon 13.1.2014, 0:02

já ti rozuměl moc dobře hned na začátku :wink:
Pro typ "Patrik"......zavolat PČR,natáhnout kvér, být nachystanej a dělat co největší kravál.......to v případě že chci být hrdina.......typ Patrik ale asi ani nezaregistruje "volnej" kočárek, ani šoustání o kus dál

EDIT:....s úpravama mě polib prdel....já si nevymyslel pravidlo zakazující víc příspěvků po sobě
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Střílet nebo odejít?

Příspěvek od S474N » pon 13.1.2014, 0:07

Pitt: vsak ja to moc dobre vim, proto jsem psal to o hrani na idioty. Ma nejakej smysl takovyhle laskovani? Nejde to napsat rovnou? Nevim jestli to vis, ale za pocet prispevku zadny vyhody neplynou a muzstvi se ti taky neprodlouzi *4*

S pravidly to mas tak trosicku cimrmanovsky - muzou se ti nelibit, nemusis s nimi souhlasit, ale to je asi tak vsechno. *3*

Mimochodem, navod jak na to, tu uz mas nekolik dni:
:arrow: https://forum.mujglock.com/upozorneni-u ... 11371.html

Tak a ted zpatky k tematu. A abych neplkal, nabizim jedno z vlastni zahradky:

Nemyslim si, ze by ta baba stihla tak rychle se posbirat a zmizet, natoz s kocarkem.
V takove situaci bych zvazil i moznost rvat "Policie, policie, na zem ty smejde, chci videt ruce....." a pokracovat s navadenim na zem a zajisteni (samozrejme tim oznacenim privolavam policii, ne ze bych se za ni vydaval!) no a dalsi rvani z toho duvodu, aby mel clovek prevahu a ten hajzl nemel moc prostoru o cemkoliv premyslet.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2453

Registrován: stř 10.8.2005, 15:33

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Brno

Re: Střílet nebo odejít?

Příspěvek od pitt » pon 13.1.2014, 0:13

k pravidlům.....je v pravidlu že úpravu musím označit EDIT?.........něco se mě nelíbí, na něco nejsem zvyklej,ale žiju a dejchám, takže cimrmanovsky...pokud někomu vadí úpravy, tak ať vydá pravidlo :lol: :lol:

jo a nebuď OT :lol: :lol:

jo a chtěl jsi varianty řešení...dal jsem ti jich několik.......většinou nestřelecký, protože střelecký jsou snad jasný,ne? Tam jsou varianty dvě.....buď střílet hned, nebo počkat co bude a střílet pak

EDIT: upravil jsi to bez EDITu :twisted: :twisted:

Příspěvky: 1596

Registrován: stř 21.3.2012, 9:17

Zbraň: 3 kusy

Bydliště: Praha

Re: Střílet nebo odejít?

Příspěvek od Carloss » pon 13.1.2014, 0:16

Takže k tématu: Pittovo varianty tenhle svět lumpa nezbaví. Dobrá aspoň jedna z takových 4 knedlíků už snad ano. Nebo pak, Pitte, budeš dobrovolně přispívat na jeho pobyt v "sanatoriu" a ještě k tomu prostřednictvím daní nutit ostatní?

Napadlo mě ještě několik dalších možných scénářů: Např. padouch se přestane sice ukájet, ale na druhou stranu: "Zahoď to, nebo ji podříznu..."... Co pak? Já svou myšlenku mám... Tu snad později...

Vždy mít na paměti, že jakmile se do incidentu zapojím s vlastním vědomím, že mám zbraň, pak si musím být jist, že pokud ukážu zbraň, že jsem schopen toho grázla odstranit z genofondu.
ČZ 85, ČZ 50, Walther PPK, NP22, Auto-Ordnance 1911A1 WWII, SIG P239, BARK9
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2453

Registrován: stř 10.8.2005, 15:33

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Brno

Re: Střílet nebo odejít?

Příspěvek od pitt » pon 13.1.2014, 0:19

Carloss:
moje varianty jsou sice násilnické,ale z pohledu českých soudů jsem se snažil řešit situaci s minimálním poškozením pro pachatele, tudíž s minimálním dopadem pro mne.

Příspěvky: 1596

Registrován: stř 21.3.2012, 9:17

Zbraň: 3 kusy

Bydliště: Praha

Re: Střílet nebo odejít?

Příspěvek od Carloss » pon 13.1.2014, 0:22

Nojo, no... Já bych si tím nebyl tak jistej... Jestliže by přežil, jestli bys na tom pak nebyl spíše naopak hůř, co se týče prověřování. Navíc to vědomí, že jsem takhle vlastně neučinil "pročištění lidské rasy"..., že by se třeba po propuštění mohl chtít hojit či mstít na mě, nebo si dohledat onu mamku... Není to moc příjemný pomyšlení...
ČZ 85, ČZ 50, Walther PPK, NP22, Auto-Ordnance 1911A1 WWII, SIG P239, BARK9
Uživatelský avatar

Příspěvky: 176

Registrován: čtv 10.10.2013, 19:39

Zbraň: Glock 17 2 gen

Bydliště: Kladno

Re: Střílet nebo odejít?

Příspěvek od fejfarz » pon 13.1.2014, 6:22

Tak za mě bijec nejsem a Pittovo varianty nepřicházejí v úvahu. Zkusil bych tedy to co psal S474N s tou policií a pokud by útok s nožem dále trval střílel bych pokud možno tak aby grázl nepřežil a neměl možnost komplikovat dalším lidem život. To by už bylo o tom buď já nebo on a to je jasný rozhodování. No raději takovouhle situaci nezažít. Jednou se mi stalo že v koloně aut kdy jsme stáli na červenou se mě otevřeli dveře od řidiče a stál tam grázl a s nožem v ruce chtěl po mě peněženku. Na nic jsem nečekal a tasil když viděl kvér tak zmizel. Byl tam ještě s druhým který mu kryl záda aby řidiči za námi neviděli co tam děláme. Střelba naštěstí nebyla nutná ale taky jsem z toho nebyl v pohodě.
CZ 75 TS
Uživatelský avatar

Příspěvky: 751

Registrován: stř 14.9.2011, 18:56

Bydliště: Praha

Re: Střílet nebo odejít?

Příspěvek od maja » pon 13.1.2014, 6:57

Souhlasím s pittem. Střílení by mělo být až to úplně poslední, co by se mělo dít.

V textu je, že "dvakrát odhadem střelil tam, kde si pamatoval útočníkovy nohy". Taky mohl dvakrát zasáhnout ženskou a dostat nožem a situace by skončila úplně jinak.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Střílet nebo odejít?

Příspěvek od S474N » pon 13.1.2014, 8:07

Tak kdyz si tady ctu, co tu padlo, tak nejmene agresivni/rizikove mi zatim prislo moje reseni. Jasne, urcite je super nekomu nakopat koule, ale proc se zbytecne priblizovat a zvysovat tim miru rizika?
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1305

Registrován: stř 30.3.2011, 10:22

Zbraň: G19 4.gen

Bydliště: Praha

Re: Střílet nebo odejít?

Příspěvek od kolaCZek » pon 13.1.2014, 8:11

Kricet, rvat a mirit mu na xicht. Kdyz nebude spolupracovat, tak vcelka pred nej do zeme. Kdyz ani to nezabere a prestane se mi libit, jak je daleko, tak presunu na oblast panve/podbrisku (pane soudce ja miril na nohy) a dve rany. Volat sanitu, chlupaty a Foxe. :-D Hlavne si pak ohlidat kudlu a aby zenska nezdrhla. Mno a pak uz to bude tobogan... :-/
Never argue with an idiot, they drag you down to their level and then beat you with experience.

Zpět na „Právní koutek“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz