Střílet nebo odejít?


Vše o právu, zákonech, zbrojním průkazu a souvisejících věcech

Příspěvky: 1596

Registrován: stř 21.3.2012, 9:17

Zbraň: 3 kusy

Bydliště: Praha

Re: Střílet nebo odejít?

Příspěvek od Carloss » pon 13.1.2014, 12:53

Teoretické scénáře maj jednu výhodu. Jsou pevně dané a diskutovat cobykdyby je irelevantní. U reálných případů se stále lze ptát co tohle a co tamto, protože to nějak bylo. U těch smyšlených si to můžem dotvářet sami. Jak jsem psal s tím, co kdyby si ji po mé výzvě vzal jako rukojmí? Situaci jsem už popsal...
ČZ 85, ČZ 50, Walther PPK, NP22, Auto-Ordnance 1911A1 WWII, SIG P239, BARK9
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Střílet nebo odejít?

Příspěvek od S474N » pon 13.1.2014, 14:28

Carloss: no kdyz si ji vezme jako rukojmi, tak co chces resit? Umoznit mu moznost ustupu, ale zcela urcite bych se nezbavoval zbrane - dal uz je to jeho hra, jak se sam rozhodne. A kdyz ji smikne, tak s tim stejne nic neudelas. Respektive kdyz ji smikne, tak zase "smiknes" ty jeho. Coz mu mozna pripomenout.

Jinak se divim, ze jeste nikdo si nevsiml toho, ze ten manik sel v noci, po nejake opustene ceste zrejme bez pribytku a se sluchatkama na usich. To si rikam, ze tohle by snad zadnej rozumnej drzitel palne zbrane neudelal.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Re: Střílet nebo odejít?

Příspěvek od cmk » pon 13.1.2014, 14:33

Muj osobni nazor - na kontaktni vzdalenost je chlap s nozem nebezpecnejsi, nez chlap s pistol.
Navic nikdy nevim, cim je nadopovanej a co ho zene.
Takze nidky dobrovolne nepujdu na kontaktni vzdalenost k chlapovi, co ma v ruce kudlu.

Muj postup:
- baterku a bouchacku pripravit - kazde do jedne ruky
- rozsvitit, pripravit ke strelbe
- zacit hystericky rvat "POLICIJEEEE, okamzite zanechte jednani"
...
pak dle situace...
Kdyz zacne zdrhat, mozna jeste zkusim neco jako "stuj, nebo strelim" nebo neco podobne "filmoveho" a necham ho utect (pak ale musim porad koukat kolem sebe, jestli se jen neschoval a neplanuje protiutok). Volam 158.
Kdyz zpasivni, zkusim ho povelama dovest k tomu, aby nuz zahodil, lehnul na bricho, ruce za hlavu, ... klasika... Volam 158.
Kdyz by sel proti me, neni to takticky, ale rana bokem, a kdyz nic, tak do nej... Dokud pujde proti me. Zase volam 158 a zkusim si ohlidat frajerku, aby neutekla a dosvedcila mi pravy stav veci...
Naposledy upravil(a) cmk dne pon 13.1.2014, 15:04, celkem upraveno 1 x.
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2453

Registrován: stř 10.8.2005, 15:33

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Brno

Re: Střílet nebo odejít?

Příspěvek od pitt » pon 13.1.2014, 15:01

S474N píše:Pitt: a co je na tom spatneho? Sam jsem resil X veci, od nahlasovacek nalezenych kradenych aut, kde jsem musel absolvovat defakto dvojnasobnou cestu ci casove zdrzeni, az po fetaka a svedectvi u soudu. Nemyslim si, ze by me to nejak poznamenalo, dokonce jsem nikdy nepozadoval ani nahradu nakladu. Takze to asi bude o pristupu.

EDIT: tady cipis to napsal dobre. Co s tema policajtama mas? To se jich tak bojis? Mimochodem, to ze to nahlasis treba muze vyznamne zamezit tomu, ze treba nekoho znasilni priste, pripadne, ze mu to prictou k dobru.
čím míň o mě ví, tím líp.....čím míň s nima jednat,tím líp........obecně se řídím heslem..."udělej si sám"........to že zrovna řeším nějakej flastr s MP nemá nic společnýho s tím že se jich bojím...naopak. Taky už jsem párkrát konal dobrej skutek ;-)
Ale to proč bych komunikaci, případně nahrávání omezil je jen z rize praktických důvodů...ono se na tom záznamu může odehrát "něco" co se soudu nebude líbit a dají mi to k tíži.
Ale to se bavíme že to půjde přesně podle mýho scénáře......stále platí sto lidí,sto chutí....a co je dobrý řešení pro mě, není dobrý řešení pro druhýho......Jeden uteče a bude dělat že nic neviděl(pokud má 40kilo tak mu to nemůžu mít za zlý), druhej se orve a třetí bude střílet........pokud ženská přežije, je to furt dobrý řešení :-))

A to že šel po tmě se sluchátkama...a co?...mělo to nějakej vliv na vývoj situace?...nemělo, takže to nikdo neřešil
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Střílet nebo odejít?

Příspěvek od S474N » pon 13.1.2014, 15:06

pitt: vsak jsem to tady jasne psal:
:arrow: https://forum.mujglock.com/post126787.html#p126787
Nebo ze by aspon nahravani na mobilu a potom se rozhodnout?
To, ze je nejakej zaznam vis jenom ty, takze pouze ty muzes na zaklade "neceho" ho bud vytahnout nebo ne.

Ty sluchatka je asi nejvetsi zlo obecne. Zive si vybavuju i tema tady na foru, hoch v saline v Karline a sluchatka v usich...
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2453

Registrován: stř 10.8.2005, 15:33

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Brno

Re: Střílet nebo odejít?

Příspěvek od pitt » pon 13.1.2014, 15:10

no pokud tvoříš záznam do "zásoby" tak to potom souhlas....
a co se týče sluchátek?.....ty jsem fakt neřešil, protože neměli na průběh konfliktu žádný vliv.
To že je měl jsem si samozřejmě všiml a myslím že konkrétně u mě sluchátka, nebo jinej "rušivej" element se moc řešit nemusí :wink:

Příspěvky: 1596

Registrován: stř 21.3.2012, 9:17

Zbraň: 3 kusy

Bydliště: Praha

Re: Střílet nebo odejít?

Příspěvek od Carloss » pon 13.1.2014, 15:19

Pokud by si ji vzal jako rukojmí, dá se mu, pokud je na to čas, vysvětlit, proč zbraň nezahodím. Je v podstatě několik možností vyústění: 1. Vykašle se na to a zdrhne. Nebo 2. se na to vykašle a zcepení. Potud je jen náslilník, kterýho buďto už máme, nebo ho najdou (předpokládejme). 3. Bude mrtvej vrah, protože v okamžiku, kdy on se byť jen blbě pohne, já tisknu. Nebo 4. bude živej dvojnásobnej vrah, kterýho stejně najdou, to pokud bych zbraň zahodil a proto ji nezahodím, bo já udělám všechno proto abych já přežil.
ČZ 85, ČZ 50, Walther PPK, NP22, Auto-Ordnance 1911A1 WWII, SIG P239, BARK9

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Re: Střílet nebo odejít?

Příspěvek od cmk » pon 13.1.2014, 15:30

Jeste je potreba se na to kouknout obecneji...

Pro me osobne by v teto veci byly priority nasledujici:

1. udelat to tak, abych prezil (pokud mozno nezranen)
2.+3. udelat to tak, aby prezila ta me neznama napadena + aby to bylo v ramci prava co nejlepe obhajitelne

V tomto konkretnim pripade (napadena je nekdo uplne cizy) jsou body 2 a 3 na stejne urovni.

Cim vic by mi ta napadena osoba byla blizka, tim vic bych kladl duraz na ochranu jejiho zdravi, RELATIVNE bez ophledu na pravni dusledky (zamerne pisu relativne - vzdy bych se to samozrejme snazil delat v ramci zakonnych moznosti).
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.

Příspěvky: 1596

Registrován: stř 21.3.2012, 9:17

Zbraň: 3 kusy

Bydliště: Praha

Re: Střílet nebo odejít?

Příspěvek od Carloss » pon 13.1.2014, 16:25

Určitě. Stanovení si priorit není vůbec bezvýznamné. Dokonce bych řekl, že podle nich jednáme i podvědomě. A v těkovýhle případech, je dobré si je uvědomit, aby se z hrdinství nestalo bláznovství. A to platí asi i v jiných nebezpečných situacích. Autonehody, požáry, lovení tonoucího a mnoho a mnoho dalších lidských činností.
ČZ 85, ČZ 50, Walther PPK, NP22, Auto-Ordnance 1911A1 WWII, SIG P239, BARK9
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Střílet nebo odejít?

Příspěvek od S474N » pon 13.1.2014, 16:36

Tak jsem nad tim jeste znova premyslel a cele mi to prijde takove divne. Proste sedite a rikate si, to prece neni mozny, vzdyt tohle je spatne, tamto je spatne, tohleto je taky divny. Tak nejak si vubec rikam, co vedlo autora k tomu, aby to sepsal a zatim mi z toho vyslo to, ze to nemusel psat majitel zbrane (prave diky tem vecem, ktere by opravdovy majitel zbrane neudelal), ale naopak.

Vezmeme si to hypoteticky - nenosim kver a naopak jeste jsem a priori proti nim (neresim ted proc). Neco se mi stane, projdu si tim, sedim doma a rozjimam o tom, co jsem mohl nebo nemohl a najednou zacnu premyslet o tom, co by se stalo, kdybych mel u sebe pistoli. No a vykombinuju si to tak, ze mi to stejne vyjde tak, ze pistole by mi vubec k nicemu nepomohla. A nemusi v tom byt primy umysl, aby mi to schvalne nevyslo, ona totiz staci pouze kombinace neznalosti a vlastniho podvedomi.

No a tak nejak si zase pro zmenu ja rikam, ze pokud uz bych tento clanek mel brat, ze se opravdu stal, tak takhle mi to dava cele "vetsi smysl". Tezko rict, ale nepredpokladam, ze by se k tomu autor priznal.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2453

Registrován: stř 10.8.2005, 15:33

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Brno

Re: Střílet nebo odejít?

Příspěvek od pitt » pon 13.1.2014, 17:34

hele a nezalamuješ se tím až moc?...nějakej pakeš si řekne že se pobaví tím že napíše nějakej článek....už třeba napsal článek o vrtulníku o dodávce, tak tentokrát si řekl proč třeba ne o pistoli?...to že to není vůbec pravda tě nenapadlo? A nebo naopak.....co když to napsal pakeš co má ještě mokrej zbroják a kvér měl druhej den???
A co když to byl běžný držitel zbraně, který akorát nenavštěvuje střelecký fora,nechodí pravidelně na střelnici a v hlavni má pavouky
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 3091

Registrován: ned 21.11.2010, 12:57

Re: Střílet nebo odejít?

Příspěvek od reddog » pon 13.1.2014, 18:27

Pitt:
Ale povedlo se mu rozproudit debatu na mistnich trech stranach a priznat si jine obzory

(mmch o tom clanku si take myslim sve, ale k poradani uvah a trideni predstav je docela ok)
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2453

Registrován: stř 10.8.2005, 15:33

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Brno

Re: Střílet nebo odejít?

Příspěvek od pitt » pon 13.1.2014, 19:51

kdo si jaký obzory přiznal?....myslíš jako mě?........jsi vedle jak ta jedle :wink:

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Re: Střílet nebo odejít?

Příspěvek od cmk » úte 14.1.2014, 8:45

Tak treba nekdo pres DFENSe proste zkouma, jak se zachovaji kmenovi pravicaci... Treba nekdo ceka, ze tam nebo tady nekdo napise: "normalne to postrilet vsechno", aby mel zakonny duvod zrusit provoz serveru za navadeni k T.C. (bez ohledu na logiku)... Kdo vi...
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 3091

Registrován: ned 21.11.2010, 12:57

Re: Střílet nebo odejít?

Příspěvek od reddog » úte 14.1.2014, 13:18

Cmk:
Zajimava uvaha.

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Re: Střílet nebo odejít?

Příspěvek od cmk » úte 14.1.2014, 13:27

Ze jsem paranoidni neznamena, ze po me nejdou :-)
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.

Příspěvky: 2199

Registrován: ned 23.12.2012, 11:16

Re: Střílet nebo odejít?

Příspěvek od Pařez » úte 14.1.2014, 19:02

To je dobrá poznámka.Navíc jak je to s případnou možností předložení různých "radikálních" názorů,např. zde na fóru, jakožto důkazního materiálu proti jejich autorovi,který se třeba za rok za dva "dopustí" NO?
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 3091

Registrován: ned 21.11.2010, 12:57

Re: Střílet nebo odejít?

Příspěvek od reddog » úte 14.1.2014, 19:25

Cmk:
Ja to nedegraduji. Je dobre se na to podivat i z teto strany. Pripraven nebyva prekvapen.

Příspěvky: 694

Registrován: stř 11.1.2012, 21:13

Zbraň: Glock 26, Steyr L9A1

Bydliště: Ostravsko

Re: Střílet nebo odejít?

Příspěvek od Lars » ned 19.1.2014, 0:31

Pominu-li konspirační teorie *4* , pak bych zmínil ještě dva možné způsoby řešení, které tady nepadly.
Někdo už tu zmínil priority, já je vidím takto:
- celou situaci přežít
- celou situaci přežít s co nejmenšími budoucími následky (zdravotními i právními)
- celou situaci přežít s co nejmenšími budoucími následky a zároveň pomoci napadené oběti.

Takže ty dvě modelové situace:
1. Jet podle vzoru té mladé maminky (tuším čerstvě ovdovělé), případ asi rok a půl starý z USA, kde při vloupání do domu vytočila tísňovou linku a prakticky s online "nápovědou" toho zmetka nakonec smázla. Takže zaujmout vhodné místo, nevstupovat do děje, vytočit 158 a řídit se jejich doslovným návodem. Minimálně tím část zodpovědnosti přenesu na někoho jiného, a docela by mě zajímalo, jestli by i u nás zazněla "nápověda", že v případě zjevného ohrožení života napadené (objeví se krev) zmetka zneškodnit.

2. Zkusit ho nějak vyvést z míry, ale dát mu zároveň šanci z toho vycouvat. Prakticky všechny dříve uvedené případy jak a kdy zasáhnout, musí zákonitě vést k eskalaci díky tomu, že naše vystoupení bude zmetek vnímat jako své vlastní ohrožení. Ne, že by mi na tom nějak záleželo, ale pod stresem může jednat zkratkovitěji a celé se to ještě vyostří v náš neprospěch. Takže představa: zaujmout nějaké strategické místo a pak něco jako: hele kámo, nemáš oheň? On ví, že tam jsem, ruka v místě odhrnuté bundy mu říká, že mám na to celou věci řešit výrazně v jeho neprospěch - ale zároveň má pořád šanci z toho vycouvat, protože já po něm nic nechci. Pokud vycouvá - fajn, dosáhli jsme svého dle stanovených priorit, můžeme se s tím spokojit a nechat ho jít (nebo pokud se na to cítíme, můžeme ho i sledovat a návadět policii k jeho dopadení). Pokud nevycouvá, jeho volba a dál opět dle stanovených priorit.
Uživatelský avatar

Aspirant na exota
Aspirant na exota

Příspěvky: 320

Registrován: ned 05.1.2014, 22:17

Re: Střílet nebo odejít?

Příspěvek od Lock » ned 19.1.2014, 6:24

.
to co popisuješ ty.......fotit, neb o nahrávat na mobil.......už vidím jak v noci potmě,držíš v jedné ruce kvér a v druhé telefon a nahráváš.....nehledě na to že když si to sám budeš nahrávat, tak si mobilem budeš svítit do xicht - hůř uvidíš a logicky se budeš snažit mít to nahraný, takže místo na chlapa budeš čučet do mobilu, aby jsi měl správnej záběr - ztrácíš přehled......takže to je to nejhorší co by jsi mohl udělat
Na ploše mám "Record" (od té doby co jeden ču... mě vybržďoval) a když to zmáčknu, svítí baterka a nahrává to. V článku píše, že si svítil mobilem no a tak to už je jedno, že? Zvk v perfektní kalitě a obraz podle světla, bude na záznamu.

Zpět na „Právní koutek“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz