Doktrína hradu: otázky a odpovědi


Vše o právu, zákonech, zbrojním průkazu a souvisejících věcech

Příspěvky: 1596

Registrován: stř 21.3.2012, 9:17

Zbraň: 3 kusy

Bydliště: Praha

Re: Doktrína hradu: otázky a odpovědi

Příspěvek od Carloss » sob 05.4.2014, 0:54

Čéše... moc ten rozdíl nevidím. "Oprávněná obava"... už ten pojem "oprávněná" ve mě navozuje pocit objektivnosti, nikoli subjektivnosti. Zrovna tak slovo "může" je takové podivné. Když na mě někdo na ulici vytáhne nůž a "jenom chce hodinky a peněženku, taky mě "může", ale "nemusí" píchnout. Přesto jsem přesvědčen, že se jedná o "bezprostředně hrozící útok".
ČZ 85, ČZ 50, Walther PPK, NP22, Auto-Ordnance 1911A1 WWII, SIG P239, BARK9

Shi

Příspěvky: 685

Registrován: ned 04.3.2007, 13:13

Re: Doktrína hradu: otázky a odpovědi

Příspěvek od Shi » sob 05.4.2014, 19:56

Oprávněná obava - máte podle mě pravdu - to je zase takové kouzelně neurčité slovní spojení, které si "soudce Lněnička" vyloží způsobem, který nás ještě uvede v němý úžas.
Kdyby tam alespoň bylo opodstatněná nebo odůvodněná obava, tak bych chápal co tím chtěl básník říct, ale oprávněná ?

Oprávněná je odvozené od "mít právo" - copak někdy mám právo obávat se a jindy to právo nemám ? To je postavené na hlavu. Obava, neboli strach, je v podstatě fyziologická reakce na vnější podnět. S takto formulovanou literou to vypadá, že někdy mám právo na to aby mi stoupl krevní tlak, tep a hladina stresových hormonů a jindy na to právo prostě nemám. Jenom nevím, jak vysvětlím svému tělu, že fyziologické reakce se mají řídit kusem papíru a ne elektrochemickými pochody v těle.

Právo obávat se mám snad vždy, ale ta obava by měla mít nějaký reálný důvod a nebo podstatu, kterou bych měl být schopen vyslovit. Jako obránce, když se bojím, tak bych měl být schopen aspoň trochu rozlišit kdy jde z mé strany o fóbii a kdy už o odůvodněný strach). Neumím si představit jak bude někdo zdůvodňovat, že případná fóbie je/není oprávněná.
Naposledy upravil(a) Shi dne sob 05.4.2014, 20:33, celkem upraveno 1 x.

Shi

Příspěvky: 685

Registrován: ned 04.3.2007, 13:13

Re: Doktrína hradu: otázky a odpovědi

Příspěvek od Shi » sob 05.4.2014, 20:20

Carloss píše:Chlapi a není náhodou "přímo hrozící útok" z odst. (1) v podstatě totéž, jako "oprávněná obava" z odst. (3)? Mě to tak přijde. I když se možná mýlím. Navíc tu "oprávněnost obavy" z odst. (3) by soudy taky mohly chtít prokazovat obdobně, jako "přímou hrozbu útoku" v odst. (1).
Já myslím, že to totéž není. Čerstvá zkušenost s cizím mladým 50 kg psem (vím, nebyla by to NO, ale KN) vniknuvším mi na zahradu (kdysi ukradenou bránu mi nahrazuje symbolický řetěz napříč). Měl jsem docela oprávněnou/opodstatněnou obavu, že tento pes napadne nás, nebo naše psy, kteří zahradu vnímají jako svůj rajón. Ale ačkoliv cizí pes zkracoval vzdálenost (jeden se symptomů přímo hrozícího útoku), tak v daný okamžik útok ještě přímo nehrozil. Díky bohu pes neverbálně dával najevo spíš zvědavost, než agresi a my jsme se radši klidili pryč. To, že jsme vyklidili zahradu a zalezli do oplocenky (dva psi a tři dospělí) svědčí o tom, že z naší strany byla obava vnímána jako zatraceně reálná. Případů napadení psem je dost na to, abychom věděli, že se cizího psa můžeme bát. Ale v žádný okamžik ještě útok přímo nehrozil.
---
Strach jsem měl solidní, protože rozdíl mezi oprávněnou obavou a přímo hrozícím útokem je tak zhruba jedno sklopení uší. Cizí pes byl něco jako kříženec italského mastifa (cane corso) - nic, co by se dalo v případě potřeby zvládnout kopancem.
---
Opodstatněná obava a přímo hrozící útok jsou dost různé věci. Že útok přímo hrozil se dokazuje mnohem hůř, než to, když máš "dokázat" že tvá obava byla opodstatněná (pokud tedy netrpíš iracionální fóbií). Ovšem prokazovat, že obava byla oprávněná ? To fakt nevím jak bych dělal.

Příspěvky: 1596

Registrován: stř 21.3.2012, 9:17

Zbraň: 3 kusy

Bydliště: Praha

Re: Doktrína hradu: otázky a odpovědi

Příspěvek od Carloss » sob 05.4.2014, 21:39

Ano, opodstatněná, nebo chce-li kdokoli, oprávněná obava je věcí subjektivní, kdežto hrozící útok, ať už bezprostředně nebo ne, je věcí objektivní. Tenhle rozdíl tam samozřejmě chápu a cítím. Ale právně by nemělo existovat jedno bez druhého. Pak je třeba se spíše zamýšlet nad tou objektivní záležitostí, protože je taky objektivně prokazatelnější. A tím hrozícím nebezpečím, chceme-li klidně i bezprostředně, může být zase v důsledku prakticky cokoli.

Ufff... právničina je prostě totálně odlišná od zdravého selského rozumu... Tfuj...
ČZ 85, ČZ 50, Walther PPK, NP22, Auto-Ordnance 1911A1 WWII, SIG P239, BARK9
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Doktrína hradu: otázky a odpovědi

Příspěvek od S474N » ned 06.4.2014, 8:06

Kdyby jenom pravnicina, ted si jeste vem soudstinu s nasem podani...
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 3091

Registrován: ned 21.11.2010, 12:57

Re: Doktrína hradu: otázky a odpovědi

Příspěvek od reddog » ned 06.4.2014, 8:16

A mozny podstupen - Lnenickovinu ci Ferencstinu
Uživatelský avatar

Příspěvky: 146

Registrován: pát 16.12.2011, 8:33

Zbraň: GP K100 Mk.7

Bydliště: Tam kde vidíš co dýcháš

Re: Doktrína hradu: otázky a odpovědi

Příspěvek od kašpar » čtv 10.4.2014, 16:38

2 mobile-man: s tou zahradou s tebou rozhodně souhlasím. V tomto ohledu jsme přeci jinde než v jůesej, přec je u nás stavění plotů a jaksi všeobecně vžito. A slušní lidi ví, že kde je plot tam se neleze.

Dobrá diskuze, kdyby se takto diskutovaly všechny zákony určitě by jsme jich neměli tolik a dávaly by více smysl. :wink:
----------------------------------------
Hrdý občan České Banánové Republiky. Vote AVATAR for Prezident
GP K100 Mk.7

Zpět na „Právní koutek“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz