Pujceni zbrane


Vše o právu, zákonech, zbrojním průkazu a souvisejících věcech

Příspěvky: 52

Registrován: čtv 24.10.2013, 8:37

Bydliště: Chrudim

Re: Pujceni zbrane

Příspěvek od LadaN » čtv 09.7.2015, 8:58

Obávám se, že to není tak jednoznačné. Policie vydává totiž povolení na nákup, držení a nošení zbraně. To, že máš ZP E tě neopravňuje nosit jakoukoli zbraň, ale pouze tu, na kterou jsi (ty) dostal povolení.
člen LEX o.s. - sdružení na ochranu práv majitelů zbraní
Uživatelský avatar

Příspěvky: 544

Registrován: stř 14.5.2014, 17:13

Bydliště: Praha

Re: Pujceni zbrane

Příspěvek od Rough boy » čtv 09.7.2015, 9:32

Pokud ale na žádosti přeškrtl VLASTNICTVÍ a žádal jen o DRŽENÍ, NOŠENÍ, tak by měl přeci dostat rozhodnutí o povolení držení, nošení konkrétní zbraně konkrétního v.č., ne? Přeci zákon nezakazuje nosit a držet zbraň, kterou nevlastním, ne? Je tam uvedeno, že (např. pro sk. E) mohu držet nebo nosit zbraň, na kterou mi bylo vydáno povolení. Což je v tomto případě obdobné rozhodnutí, jako v případě NP. Alespoň tak to chápu já.

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Re: Pujceni zbrane

Příspěvek od cmk » čtv 09.7.2015, 9:49

Adresa je zbrane@mvcr.cz - ale maji docela honku, kvuli novelizaci zakona... Normalne jsou pruzni, ale v tuhle dobu bych tipoval reakcni dobu kolem tydne...

Jinak na strankach Lexu je vyjadreni MVCR k pujcovani zbrani:
http://gunlex.cz/zbrane-a-legislativa/s ... ani-zbrani

Akorát tam nejsou puvodni dotazy :-(

Jak bych postupoval ja:
a) zadost o "povoleni drzeni a noseni" datovou schrankou (bez sance ji zmenit) a prevodem penize
b) oni nemaji jinou volbu, nez zadost potvrdit a poslat datovou schrankou zpet
c) datovkou poslat dekovacku a vzdani se prava odvolani (pokud bude zadost vyrizena spravne)

Je docela skoda, ze si Policie sama komplikuje zivot nesmyslnymi dodatky, vnitrnimi predpisy, lidovou tvorivoti apod... Zakon sice neni 100% dokonaly, ale je velmi dobry a kdyby se ho proste jen drzeli tam, kde je to logicke, vsechno by fungovalo dobre.
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 544

Registrován: stř 14.5.2014, 17:13

Bydliště: Praha

Re: Pujceni zbrane

Příspěvek od Rough boy » čtv 09.7.2015, 9:56

Ještě jinak, já posílal na stiznosti@mvcr.cz a odpověď mi dorazila za dva dny z mailu posta@mvcr.cz .
Tak to třeba zkusit tam, na těch zbraních budou mít asi na pilno, jak píše cmk.

Příspěvky: 52

Registrován: čtv 24.10.2013, 8:37

Bydliště: Chrudim

Re: Pujceni zbrane

Příspěvek od LadaN » čtv 09.7.2015, 11:44

rough boy: máš pravdu

zde starší stanovisko MVČR:
http://gunlex.cz/zbrane-a-legislativa/s ... ktualizace
člen LEX o.s. - sdružení na ochranu práv majitelů zbraní

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Re: Pujceni zbrane

Příspěvek od cmk » čtv 09.7.2015, 11:52

Jo jo...
Jak to rict... To je takova ta "jistota pod dohledem PCR" - ale presne to reseni lidove tvorivosti jednoho OSZBM. Neni to nic proti zakonu. Ale zaroven to neni nic, co by zakon vyzadoval...
Nekde jsem mel stanovisko: "ten, kdo si pujcuje musi mit povoleni drzeni a noseni na danou zbran" - ale uz ho asi nenajdu :-(
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 544

Registrován: stř 14.5.2014, 17:13

Bydliště: Praha

Re: Pujceni zbrane

Příspěvek od Rough boy » čtv 09.7.2015, 12:35

LadaN: je zajímavé, jak ve stanovisku ve Tvém odkazu píší o písemné formě smlouvy o zápůjčce (formulář se může dle oddělení lišit, vyhotovuje se ve čtyřech stejnopisech, oveření se může prodražit a blablabla) a zároveň to samé ministerstvo píše o necelý měsíc později!!!, že smlouva o zápůjčce nemusí být písemná:
www.mvcr.cz/soubor/povoleni-pro-vice-osob-pdf.aspx
Je vidět, že i na samotném ministerstvu v tom mají celkem hokej :lol:
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Pujceni zbrane

Příspěvek od S474N » čtv 09.7.2015, 12:51

Doma to mame takhle vyresene uz X let. Pouze nakupka na drzeni/noseni (pozor, jakmile je zaskrtnuto vlastnictvi, tak spada delka platnost POUZE na 1 rok!), zadne smlouvy nic a vsechno v pohode. Pri noseni je vhodne u sebe mit konkretni nakupku (tedy s vyplnenym vyrobcem, modelem i cislem) a prukaz zbrane. Nic vic.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Re: Pujceni zbrane

Příspěvek od cmk » čtv 09.7.2015, 13:23

RB> me prijde, ze na MVCR maji pomerne jasno... Jen ta lidova tvorivost jednotlivych NEKTERYCH OSZBM je "slozita". Kdyz to tak posloucham, rikam si poslednich par let "zlatej Decin".

Pruser je, ze to nelze vyresit nejakym "narizeni shora" neb mistni OSZBM je spravni organ ktery rozhoduje a nelze mu prikazovat jak ma rozhodovat.
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 544

Registrován: stř 14.5.2014, 17:13

Bydliště: Praha

Re: Pujceni zbrane

Příspěvek od Rough boy » čtv 09.7.2015, 14:34

No, to mě zase nepřijde. Protože ten odkaz od LadaN s blábolama o ověřených smlouvách je z vnitra - odboru bezp. politiky.
Každopádně s tou lidovou tvořivostí některých OSZBM (přijde mi, že je to většinou tam, kde děda z horní dolní registruje jeden kvér za život) každopádně souhlasím!

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Re: Pujceni zbrane

Příspěvek od cmk » čtv 09.7.2015, 15:30

Podivej se tam znova...
Odkaz od LadaN obsahuje 2 casti...

Puvodni odpověď z MVCR (tam se pise o nakupce) a pak "plug-in" od OSZBM Brno (a tam se pise o smlouve) :-)

Ale bych na OSZBM Brno nekydal - oni zase byli průkopníkem nakupek přes datovku :-)
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.

Příspěvky: 138

Registrován: čtv 02.1.2014, 6:41

Bydliště: Pardubický kraj

Re: Pujceni zbrane

Příspěvek od jirka911 » čtv 09.7.2015, 18:40

S474N: ale tak povolení snad němůžou vydat na vlastnictví, když se jedná o půjčování ne?

No jdu zkusit napsat na ten mail a uvidím. Ve středu si vezmu novou žádost i novej kolek a když mi tohle povolení nedají nebo dají jen na držení, tak to podám znova a budu trvat na tom aby tam nic neškrtal. No a když to bude vyřízený tak jak jsem chtěl, tak si za ten kolek podám nákupku.

Ve středu dám vědět, jak jsem dopadl.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Pujceni zbrane

Příspěvek od S474N » čtv 09.7.2015, 18:46

jirka911: a proc by nemohli? Idealni v pripade, kdy tobe se neco stane a kvery tak muzou zustat doma. Jen to ma tu nevyhodu, ze plati pouze rok. *4*
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Příspěvky: 138

Registrován: čtv 02.1.2014, 6:41

Bydliště: Pardubický kraj

Re: Pujceni zbrane

Příspěvek od jirka911 » čtv 09.7.2015, 19:18

Tak kdyby se se mnou něco stalo, tak manželka to na sebe přepíše v dědictví.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Pujceni zbrane

Příspěvek od S474N » čtv 09.7.2015, 20:02

jirka911: aha a co kdyz budes strilet, budes sedet v kriminale a kvery pujdou spolecne s papirama do cistirny. Opravdu moudre nechat polovicku bez moznosti obrany.

A to same muze byt i kdyz ti pobezi vysetrovani. Klidne muzes byt na svobode, ale vsechno budes mit v cistirne. A treba ti nekdo z rodiny "poskozenych" prijde podekovat. Cim se budes branit? Klackem?

Jak vidis, zadne dedictvi ani v jednom pripade nepripada v uvahu...
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Příspěvky: 138

Registrován: čtv 02.1.2014, 6:41

Bydliště: Pardubický kraj

Re: Pujceni zbrane

Příspěvek od jirka911 » čtv 09.7.2015, 20:17

Tak manželka vlastní pistoli má, kvůli tomu že jsem chtěl mít možnost nosit tu její, řeším tenhle problém s policajtama.
A jakej je rozdíl v tom, jestli bude mít dopředu nákupku na mojí zbraň nebo až se bude něco dít, tak požádá o nákupku? Jediný co mě napadá je že když mě zatknou a ona bude mít nákupku, tak jen skočí na policii že jsem jí tu pistoli dal třeba den před tím než mě zatkli a bude ji mít doma. Ale to může i s nákupkou na pistole samonabíjecí a když se nic nestane tak může koupit jakoukoliv pistoli a nákupka se může využít.

Příspěvky: 138

Registrován: čtv 02.1.2014, 6:41

Bydliště: Pardubický kraj

Re: Pujceni zbrane

Příspěvek od jirka911 » pát 10.7.2015, 18:53

Tak mi dnes dorazila odpověď od MVČR. Chvíli před tím než mi přišel ten email mi volal ten policajt od nás z oddělení, že to má pro mě hotový a jestli by mi nevadilo se pro to zastavit až 20. července, že příští týden má dovolenou. Ptal jsem se ho jestli to je i na nošení a řekl že to je na držení a nošení a vlastnictví vyškrtnul, stejně tak nechal ty důvody který jsem původně zaškrtl.

Takže všechno dopadlo dobře :-)

jinak tady je odpověď z MVČR:
Dobrý den,

v případě, že žadatel o povolení k nošení zbraně kat. B, který je držitelem příslušné skupiny zbrojního průkazu, uvádí jako důvod žádosti důvody uvedené v § 12 odst. 5 písm. b) až f) zákona o zbraních, policie nedisponuje dalším správním uvážením a toto povolení vydá (§ 12 odst. 6 zákona o zbraních).

Zákon o zbraních rovněž nijak neomezuje možnost žádat o povolení nosit zbraň kat. B z hlediska toho, jaký je soukromoprávní vztah žadatele k dané zbrani. Jinými slovy, možnost žádat o povolení nosit zbraň kat. B v žádném směru nezávisí na tom, jestli jste přímo vlastníkem zbraně, nebo jestli ji chcete používat v rámci zápůjčky od jiného držitele zbrojního průkazu či držitele zbrojní licence.

Z tohoto pohledu se Vámi popisovaný postup pracovníka Služby pro zbraně a bezpečnostní materiál zdá nesprávný (a to i po procesní stránce).

Zpět na „Právní koutek“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz