Novela zakona o zbranich a strelivu - 2015


Vše o právu, zákonech, zbrojním průkazu a souvisejících věcech

Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Novela zakona o zbranich a strelivu - 2015

Příspěvek od S474N » čtv 12.11.2015, 9:36

4.11.2015 bylo aktualizovano zneni navrhu novely zakona o zbranich.
:arrow: https://apps.odok.cz/kpl-detail?pid=KORN9W28KMD3

Takze lze ocekavat, ze to bude vlada asi brzo projednavat.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Příspěvky: 59

Registrován: ned 02.8.2015, 17:16

Re: Novela zakona o zbranich a strelivu - 2015

Příspěvek od Borodov » čtv 12.11.2015, 10:08

Hezke cteni... je tam (mimo jineho) zruseni moznost prebijeni pro ZP skupiny E

Příspěvky: 64

Registrován: čtv 26.12.2013, 17:22

Zbraň: Glock 43

Bydliště: Brno

Re: Novela zakona o zbranich a strelivu - 2015

Příspěvek od Melchisedech » čtv 12.11.2015, 10:16

Než začneš zbytečně šířit paniku, přečti si pečlivě § 69 odst. 5.

Příspěvky: 59

Registrován: ned 02.8.2015, 17:16

Re: Novela zakona o zbranich a strelivu - 2015

Příspěvek od Borodov » čtv 12.11.2015, 11:04

Dekuji za upozorneni. Tento odstavec jsem prehledl.

ps: Nevim, kde jsi vycetl co o panice? Na paniku je casu dost az po schvaleni parlamentem :P
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2996

Registrován: ned 12.3.2006, 10:18

Zbraň: G17 a další

Bydliště: Praha Západ

Re: Novela zakona o zbranich a strelivu - 2015

Příspěvek od Starosta » čtv 12.11.2015, 11:36

Je toho docela dost, vypíchl jsem, co se má měnit (zatím pouze ve fázi návrhu):
[co mi přišlo zajímavé pro běžného držitele/nositele, jsem označil]

- podmínky pro pyrotechnický průzkum (ruší se ZP skupiny F, podrobně jsem to ale nestudoval)
- podmínky pro zdravotní způsobilost, lékař může ověřit v CRZ, zda je držitelem ZP, reakce lékaře na podezření na změnu stavu (zdravotní způsobilosti),...
- působnost stanovená obec. úřadu obce s rozšířenou působností již nemá být výkonem přenesené působnosti (ať už to znamená cokoli)
- v případě odebrání ZP jej musí držit odevzdat (za určitých podmínek) neprodleně
- sk. D či F - jinak definované podmínky pro dodání lékařského posudku
- zbrojní licence - jsem hlouběji nezkoumal, je tam pár změn
- zadržení zbraně (střeliva, komponent, zbrojního průkazu, evropského zbr. pasu, atd.) - je možné příslušníkem policie, "aby jejich držiteli zabránil v jednání, kterým porušuje povinnost nebo nedodržuje zákaz stanovený tímto zákonem", nebo pokud existuje důvodné podezření změny zdravotního stavu (která může představovat ohrožení života/zdraví jeho nebo jiných osob), byl odňat ZP/ZL, je důvod pro zajištění...
- zajištění zbraně - celý par. 57 pro případ porušení podmínek držení, neoprávněné střelby, probíhajícího soud. stíhání, apod.
- odstranění střeliva, které je ve špatném tech. stavu - rozhoduje kontrolní orgán, v případě neodstranění bude odstraněno na náklad držitele
- přebíjení a držení komponent - par. 69, mění se omezení na 10.000 zápalek, zůstává max. 3kg prachu (černého nebo bezdýmného), vztahuje se na držení i nošení komponent (zvláštní formulace). Toto platí pro kohokoliv svéprávného nad 18 let. Přebíjení nebo použití ve zbrani je umožněno pouze držiteli ZP (s oprávněním na zbraně kat.A,B,C), nebo staršímu 18let pro zbraně kat. D. Přebíjení stále pouze pro vlastní potřebu (mimo ZL sk. A,B).
- munice a pyro průzkum - neřešil jsem, je toho hodně
- změny ohledně CRZ a zápisu do něj
- příslušník policie je oprávněn vyzvat k předložení zbraně, střeliva, munice, dokladů k držení/nošení; zjišťovat způsob nabytí zbraně kat.D; zastavovat vozidla převážející zbraně a kontrolovat zabezpečení a doklady k převozu; zakázat jízdu nebo přikázat směr jízdy; vyzvat každého, kdo nosí zbraň nebo se zbraní/střelivem na veřejnosti manipuluje k vyšetření na alkohol/návykovou látku;
- změny v přestupcích a správních deliktech a pokutách, včetně těch týkajících se lékařů, dopravy, munice, práv. osob
- blokové řízení - přestupky lze řešit za určitých podmínek blokově
- zabrané (propadnuté) a opuštěné (nechtěné) zbraně, střelivo, munice - vlastníkem se stane stát
- mimořádná opatření - vláda v době trvání stavu ohrožení státu nebo válečného stavu může nařídit odevzdání do úschovy nebo omezit/zakázat nošení/přepravu
- mění se zmocňovací ustanovení (jak se ustanovují vzory, technické vyhlášky, apod.)
- příloha rozdělena, z pohledu střeliva vs. munice
- mění se požární předpisy
- úprava definic koncesovaných živností, příloha 3
- poplatek za žádost o znehodnocení/řez - nově 1000 (lze snížit na 300 za určitých podmínek)
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --

Zpět na „Právní koutek“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz