Střelivo na nošení (LRN, SP)


Doporučení, ceny, zkušenosti, přebíjení

Příspěvky: 90

Registrován: čtv 09.2.2006, 18:13

Zbraň: GLOCK

Střelivo na nošení (LRN, SP)

Příspěvek od Tobiáš » stř 11.4.2007, 12:56

Pokud mě paměť neklame, olověná střela (bezplášťová) je prý nevhodná pro obranu, protože má malý zastavovací efekt. Prý se po nárazu do cíle úplně rozpadne a není tudíž účinná. Pokud se ale rozpadne na malé částečky, je to ideální stav a výsledek by měl být srovnatelný např. se střelou JHP, ne?

Ještě bych se taky rád zeptal, jak je to s nošením poloplášťů? Jsou u nás předpokládám legální (myslím naprosto-vím, že zákon pouze říká střelivo se zvýšeným ran. účinkem ne, ale nikde neříká, co takové střelivo je a že se o tomto dá donekonečna diskutovat, ale většina z nás ví, co takové střelivo je a co ne...), jen bych se rád ujistil.
A jak je to s jejich odrazovostí? (po tom, co jsem četl článek o policistech a střelách FMJ, které jsou na spoustě míst naprosto nepoužitelné jsem trochu přehodnotil kritéria na výběr střeliva k nošení).

Díky moc za všechny odpovědi, jen prosím žádnou další debatu na téma EFMJ.
Rock hard, ride free!
Uživatelský avatar

Příspěvky: 504

Registrován: čtv 08.12.2005, 12:57

Bydliště: Č. Budějovice

Příspěvek od icks » stř 11.4.2007, 14:47

9 mm Luger se střelou SP (MH), Sellier&Bellot, je kategorie B, viz.:
http://www.cuzzs.cz/index.php?topic=32

A podle mne nejde ani tak o nějakou odrazivos, jako spíš o to, že klasickým FMJ prostřelíš útočníka a ještě třeba za ním stojící nezúčastněnou osobu.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 373

Registrován: pát 12.5.2006, 15:00

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Mladá Boleslav

Příspěvek od String1 » stř 11.4.2007, 14:49

Některé polopláště, zrovnu ty od S&B, jsou uvedeny jako kategorie B. Už si nepamatuju ten odkaz na stránky s kategorizací, ale někdo ho sem určo vloží :-)

Příspěvky: 20

Registrován: pon 12.2.2007, 22:22

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Vysočina

Příspěvek od tome » stř 11.4.2007, 18:34

Olověná střela z krátké se rozpadne, pokud je cíl 1cm tlustý ocelový popr.
Ve zlatých stránkách se měkké olovo deformuje líp než poloplášť.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1277

Registrován: stř 05.7.2006, 17:10

Zbraň: Glock 17 Gen4

Bydliště: Praha

Re: Střelivo na nošení (LRN, SP)

Příspěvek od para » stř 11.4.2007, 19:30

Tobiáš píše:jen prosím žádnou další debatu na téma EFMJ.
Se mi líbí jak tuto, nebo podobnou větu, nikdo při podobném příspěvku neopomene zmínit *88* *47*

kup si EFMJ a máš po starostech *40* *66*
"Only the dead have seen the end of war."

Příspěvky: 303

Registrován: úte 07.3.2006, 13:25

Zbraň: GLOCK

Bydliště: poblíž Prahy

Re.:

Příspěvek od vito » čtv 12.4.2007, 7:43

Olověná střela se po zásahu organizmu rozhodně nerozpadne a na obranu je určitě vhodná,
Poloplášťová střela je povolené výrobní provedení, takže je zbytečné cokoliv dál zkoumat. Je ovšem notoricky známý fakt, že ke spolehlivému dosažení deformačního efektu je potřeba Eo nad 400 m/sec. A to z krátké zbraně není běžné dosáhnout.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 504

Registrován: čtv 08.12.2005, 12:57

Bydliště: Č. Budějovice

Příspěvek od icks » čtv 12.4.2007, 10:58

V tom se sice nevyznam, ale SP 6,5g lítá asi hodně rychle ne.
Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 35

Registrován: pon 06.11.2006, 13:37

Zbraň: GLOCK

Bydliště: střední Čechy

Příspěvek od Marek » čtv 12.4.2007, 11:49

SP 6,5g od SB má úsťovou "tabulkovou" rychlost 428 m/s
Marek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 97

Registrován: úte 06.9.2005, 9:32

Zbraň: GLOCK

Bydliště: LN

Příspěvek od vrabi » čtv 12.4.2007, 12:01

Jasně pololopláště jsou víc "našlápnutý" než běžné FMJ, tudíž pro sebeobranu z krátké zbraně nejsou příliš vhodné (ale pořád lepší než FMJ). U olova se nejedná o to, že by se při zásahu měkého cíle nějak rozpadalo nebo mělo malý zastavovací efekt, spíše naopak, zastavovací efekt je výborný, jedná se o jeho velmi nízkou průraznost při styku s tvrdšími materiály, tudíž v sebeobranné praxi stačí, aby měl útočník v kapse hrst drobných a olovo se o ně rozmázne. Proto je potřeba použít munici, která má rozumnou průraznost a sníženou odrazivost, ale to už jsme zase někde u Lapua Super a jí podobných :twisted: Ideání munice by byla taková, která půl metru za průnikem případným cílem spadne na zem a při tom prorazí i neprůstřelnou vestu :lol: Bohužel takovou neznám ... Takže na běžné nošení je z běžně používaných a povolených asi nejvhodnější S&B Subsonic nebo LCS. Ale debata na toto téma byla zde i jinde již mnohokrát a vždy to dopadne tak, že si každý stojí za svým názorem a k ničemo to nevede :mad:
Uživatelský avatar

Příspěvky: 206

Registrován: úte 22.8.2006, 10:56

Příspěvek od Andy » čtv 12.4.2007, 12:15

vrabi:
Naopak... naslapnuty SPcko se bude lip mackat nez tezka a pomala strela. Obecne bud se na sebeobranu pouzivaji pomale strely co se malo deformuji a obvykle maji velky prumer a nebo rychle a lehke strely se schopnosti se rychle deformovat.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 97

Registrován: úte 06.9.2005, 9:32

Zbraň: GLOCK

Bydliště: LN

Příspěvek od vrabi » čtv 12.4.2007, 12:23

U pololopláště souhlasím s tou deformací, nicméně je potřeba si uvědomit, že při zásahu do místa, kde střela nebude mít čas se deformovat (končetina) nebo při úplném minutí cíle tato střela letí dál a rychleji než běžná a tudíž radikálně vzrůstá nebezpečí zásahu něčeho dalšího :( Výhodu má samozřejmě ve snížené odrazivosti při zásahu pevné překážky. Proto je obecně u netrénované osoby vhodnější použití pomalejší munice. Vysokorychlostí střely používají "profesionálové" kterých je pomálu. Běžný uživatel má ve stresové situaci dost problémů se správným vytažením zbraně a na přesné zamíření většinou nemá ani čas.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 206

Registrován: úte 22.8.2006, 10:56

Příspěvek od Andy » čtv 12.4.2007, 13:26

Myslim ze resis kraviny. Jak subsonic tak normalni FMJ bude mit dost sily i po prekonani lidskeho tela na zraneni nezucastene osoby. Cili ja rikam, ze je lepsi naslapnuty SPcko nez Subsonic s flat nose.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 97

Registrován: úte 06.9.2005, 9:32

Zbraň: GLOCK

Bydliště: LN

Příspěvek od vrabi » čtv 12.4.2007, 13:59

viz. co jsem již psal: Ale debata na toto téma byla zde i jinde již mnohokrát a vždy to dopadne tak, že si každý stojí za svým názorem a k ničemu to nevede ...

Příspěvky: 252

Registrován: ned 16.7.2006, 11:27

Příspěvek od Kusha » pát 13.4.2007, 14:21

Ste si isty, ze to olovo pouzite u 9luger, aspon to ktore bezne pouzivate sa dobre deformuje?
Olovo na 38.Special a pod chapem ale Luger uz udeli strele celkom slusnu rychlost tak aby nahodou to olovo nebolo tvrdsie ako je potrebne na dobru deformaciu.
Poloplast naopak moze mat mekucke olovo vdaka tomu, ze na vodiacej casti je plast.
To s tymi pomalymi strelami som nejak moc nepochopil, ved lahka a rychla strela zas podstatne rychlejsie straca energiu, nie? To, ze rychla lahka a rychla strela pri minuti ciela leti dalej a rychlejsie, hehe, tam my pravdu povediac plny vyznam trosku unika, ze by Bruce Leemu sa lepsie unikalo pred pomalsou? :)
Nestavam sa ani na jednu stranu. Nemam preferovany typ strely moja preferencia je 10mm AUTO :D
Uživatelský avatar

Příspěvky: 206

Registrován: úte 22.8.2006, 10:56

Příspěvek od Andy » pát 13.4.2007, 14:33

Ja rozbor nedelal. A je mi to celkem jedno. Je to asi stejne olovo co cpou do FMJ. Cili kdyz uz tak radsi SP.

To ze rychla lehka strela straci energii pri pronikani materilem rychleji je snad dobre ne? Preda ji co nejvic na svou deformaci a cili.

Pomala tezka a hlavne velkorazni strela zase pusobi na organismus dele... tvori kompaktni strelny kanal.

Je otazka co je lepsi. Ja lidi nestrilim a tak vychazim jen ze statistik a ruznych clanku.

Vim jen, ja reaguji zvirata na puskove strely ruznych konstrukci a rychlosti. Z toho pro me vyplyva, ze jakekoliv pistolove strelivo nebude NIKDY poradne ucinne. Jen se bude onomu idealu vice ci mene priblizovat.

Příspěvky: 252

Registrován: ned 16.7.2006, 11:27

Příspěvek od Kusha » pát 13.4.2007, 17:05

Andy si ma trosku nepochopil, alebo si necital poriadne.
Pisal som, resp. reagoval som na to co pisal Vrabi a sice pripad ked strela minie ciel. Kedze on uvadzal ako priklad Subsonic a subsonic aspon od SB je FMJ tak ten bude posobit ako FMJ (nedeformuje sa) aj ked mala ploska na spici zrejme trosku zvysu ucinnost.
Mam pocit, ze davas do spojitosti viac veci nie az tak suvisiacich (tazka strela-velkyy priemer).
Ta veta: "Ja lidi nestrilim a tak vychazim jen ze statistik a ruznych clanku.
" mi pride trosku zvlastna a nerozumiem presne co nou autor chcel povedat. Myslis, ze mi si len tak vo volnom case vybehneme testovat strelivo na ludoch?
V prvej vete pises, ze je ti jedno ake olovo, no ak by som to riesil ako ty (v zmysle hladania optymalnej straly) asi by mi to jedno nebolo a bol by som minimalne zvedavy na rozdiel. u SP predpokladam mekke olovo u LRN mozno niekde medzi a u FMJ netusim.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 440

Registrován: pát 04.3.2011, 21:13

Bydliště: Opava

Re: Střelivo na nošení (LRN, SP)

Příspěvek od Fox4077 » úte 10.7.2018, 8:39

Zdravím chlapi,
tak jsem se zase vrátil k nošení revolveru .38 spec.
Nosím v něm normál FMJ, ale náhodou jsem si všimnul, že S&B má i náboje LRN a LFN, jde zřejmě o to samé, jen ty LFN mají plochou špičku.
U nás v krámě maj ty LRN, vyčetl jsem, že jde o olověnou střelu potaženou plastem. Tak se chci zeptat, zda jde legálně tyto náboje nosit?
Ani tak mi nejde o možnou lepší deformaci, co jsem si tak přečetl, tak u krátkých zbraní je deformace olova prakticky totožná s celopláštěm.
Mně jde spíše o estetiku, ty LRN maj tak krásný tmavý čumáček. :)
Jo, a ty náboje WC budou asi dobrý na střelnici?
Byť se mi dostane jíti roklí šeré smrti, nebudu se báti ničeho zlého. Neboť já budu ten nejhorší bastard, který v tom zatraceným údolí bude.
Jsem zlej, hnusnej a unavenej. Žeru ostnatej drát, chčiju napalm a trefím dávkou bleší řiť na 200 metrů.

Příspěvky: 1556

Registrován: pon 04.4.2005, 10:02

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Kraj Vysočina

Re: Střelivo na nošení (LRN, SP)

Příspěvek od Selag » úte 10.7.2018, 10:00

Obojí můžeš bez obav legálně nosit......
A náboje Wadcutter taktéž :-)
Glock 17, CZ 75 TS konfigurator, Sig 226 X-Five, DD M4, CZ 75 TS2 Depp Bronze, Ruger SP 101, KMR L-02 Spectra
Uživatelský avatar

Příspěvky: 440

Registrován: pát 04.3.2011, 21:13

Bydliště: Opava

Re: Střelivo na nošení (LRN, SP)

Příspěvek od Fox4077 » stř 11.7.2018, 16:05

Tak LRN jsou naládovány. :)
Pro doplnění, Alfa-Proj s 3"hlavní z Hitler-metalu :lol: mám ho tuším 14 let.
Teď se šteluju na vlastně vzhledově stejný 3"Alfa steel, ještě nevím jestli .38spec nebo .357mag.
Za 9tis. by to mělo být cajk, jen ta dostupnost je dle prodejce při troše štěstí 3měs. Bez štěstí půl roku. :(
Přílohy

[Přípona jpg byla deaktivována a nadále nebude zobrazována.]

Byť se mi dostane jíti roklí šeré smrti, nebudu se báti ničeho zlého. Neboť já budu ten nejhorší bastard, který v tom zatraceným údolí bude.
Jsem zlej, hnusnej a unavenej. Žeru ostnatej drát, chčiju napalm a trefím dávkou bleší řiť na 200 metrů.

Příspěvky: 361

Registrován: stř 06.1.2010, 14:01

Zbraň: GLOCK 17

Bydliště: Praha

Re: Střelivo na nošení (LRN, SP)

Příspěvek od HENRY » čtv 08.11.2018, 9:39

No a jak to lítá s olovem?

Zpět na „Střelivo“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz