Programy střelecké přípravy a Stanovená záloha státu


Srazy, akce, závody či srandamače příznivců GLOCKu, případně oficiální závody.

Uživatelský avatar

MujGLOCK team

Příspěvky: 2411

Registrován: úte 29.3.2005, 15:34

Zbraň: G17, G43, CZ858

Bydliště: doma

Programy střelecké přípravy a Stanovená záloha státu

Příspěvek od Jasik » pon 04.4.2022, 9:14

Jak asi mnozí víte, zákon č. 14/2021 Sb., o nakládání se zbraněmi v některých případech ovlivňujících vnitřní pořádek nebo bezpečnost České republiky, stanoví mimo jiné to, že vláda vydala nařízení pro organizaci programů střelecké přípravy.
Detaily ohledně programů a ohledně zákona lze nalézt na webu Lexu (https://www.gunlex.cz/zbrane-a-legislativa/legislativa) a rovněž i v sekci Sdružení Lex tady u nás na fóru.
https://www.gunlex.cz/zbrane-a-legislat ... emu-zakonu
https://www.gunlex.cz/zbrane-a-legislat ... e-pripravy

Otevírám tuto diskuzi na sdílení zkušeností těch, kteří již absolvovali některý z kurzů střelecké přípravy.
Díky předem za smysluplnou a přínosnou diskuzi.
Uživatelský avatar

MujGLOCK team

Příspěvky: 2411

Registrován: úte 29.3.2005, 15:34

Zbraň: G17, G43, CZ858

Bydliště: doma

Re: Programy střelecké přípravy a Stanovená záloha státu

Příspěvek od Jasik » pon 04.4.2022, 9:47

Kurz MV-101 - Hard Task - 2. 4. 2022
Kurzy střelecké přípravy zatím poskytují 2 akreditované subjekty - CZUB a Hard Task (http://www.hardtask.cz).
Vybral jsem si HT a termín, kde byli jako instruktoři Miloš M. a Tomáš F.
Miloše znám ze závodů, koukám na HT videa atd., ale přímo na kurzu HT jsem ještě na žádném nebyl. Tomáše jsem viděl pouze na videích.
Na střelnici Oleško bylo živo, probíhaly tam 3 kurzy současně (MV-101, MV-102 a Sniper), ale jelikož je tam hodně místa, nebyl problém s místem. Instruktoři pro nás "vybojovali" učebnu před "snipery" :-)
Po úvodní prezenci začal kurz přesně v 9:00.
Nejprve představení společnosti HT, představení programů střelecké přípravy, informace o zákonu, diskuze o tom, co to může přinést držitelům ZP.
Shodou okolností byl na kurzu přítomen pan T. Vaněk, který se prý na této úpravě zákona nějakým způsobem podílel, takže přispěl v řadě případů do diskuze.
Přesně dle programu následovaly informace o KN a NO s praktickými příklady z praxe, poté se probíraly způsoby vyhodnocení situace, možnost řešení situace jiným způsobem než palnou zbraní, použití jiných obranných prostředků atd. Opět se u každého bodu vedla diskuze např. o případech NO a KN z praxe doplněno o další příklady instruktorů z jejich dlouhé praxe u ozbrojených složek.
Dále se probíral výběr vhodné zbraně pro obranu, střeliva s promítáním videí s účinky střeliva se zvýšenou deformací, doplňků ke zbraním, výběr vhodného pouzdra atd.
Zaujalo mne, že účastníci, kteří mají třeba 2 roky ZP až nyní začali řešit kydex pouzdra nebo pouzdra na náhradní zásobníky.
Nakonec jsme probírali základní zásady poskytování první pomoci jak dle právních aspektů, tak s praktickou ukázkou vhodných prostředků. Turnikety a SWAT zaškrcovadlo pro zastavování masivního krvácení, Izraelský a Olaes tlakové obvazy, ukázka správného provádění KPR.
Souhrnně, jak se shodla většina účastníků, podobný příděl informací by měl dostat každý zájemce o ZP a nošení zbraně již v průběhu kurzů pro získání ZP, aby, jak říká klasik, "věděl do čeho jde".
Bylo to takový souhrn všeho co by měl člověk znát a následně v rámci sebereflexe a dalšího vlastního vzdělávání se jednotlivým oblastem věnovat v širším spektru.
Stejně tak mají působit i další, již praktické části Programů střelecké přípravy.
Poskytnout v celku v rámci intenzivní výuky informace o tom, co je potřeba umět a motivovat ty, co mají zájem o další vzdělávání, tréninky nebo účast na dalších, konkrétně zaměřených kurzech.
Rád jsem poznal nové lidi a třeba naviděnou na MV-102 (já jdu 7.8.2022).
Edit: Díky instruktorům za vedení kurzu a zkušenosti.
Naposledy upravil(a) Jasik dne pon 04.4.2022, 20:58, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2996

Registrován: ned 12.3.2006, 10:18

Zbraň: G17 a další

Bydliště: Praha Západ

Re: Programy střelecké přípravy a Stanovená záloha státu

Příspěvek od Starosta » pon 04.4.2022, 10:13

Ahoj!
Díky za shrnutí, já se na MV-101 + MV-102 teprve chystám (6.5. a 12.8.).
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2996

Registrován: ned 12.3.2006, 10:18

Zbraň: G17 a další

Bydliště: Praha Západ

Re: Programy střelecké přípravy a Stanovená záloha státu

Příspěvek od Starosta » stř 11.5.2022, 19:44

6.5. proběhlo velmi uspokojivě s Pavlem a Anetou, 102ku se mi podařilo přesunout na 4.6.
Tak kdybyste se tam někdo ukázal, dejte o sobě vědět :)
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --
Uživatelský avatar

MujGLOCK team

Příspěvky: 2411

Registrován: úte 29.3.2005, 15:34

Zbraň: G17, G43, CZ858

Bydliště: doma

Re: Programy střelecké přípravy a Stanovená záloha státu

Příspěvek od Jasik » pon 18.7.2022, 9:23

Tak Ondro, nějaké bližší info o MV102?
Uživatelský avatar

Příspěvky: 751

Registrován: stř 14.9.2011, 18:56

Bydliště: Praha

Re: Programy střelecké přípravy a Stanovená záloha státu

Příspěvek od maja » stř 20.7.2022, 10:26

Nejsem Ondra, ale na MV-102 u HT jsem už byl. Kdo u HT absolvoval kurzy DP 1 až 3 (Dynamic Pistol), tak má výhodu, protože je to v podstatě náplň těchto kurzů v jednom dni. Základní bezpečnost, způsoby přebití, závady, střelba a v různých polohách (ve stoje, v kleče, v leže, na boku apod.), po pohybu a za pohybu. Uvědomování si vzdálenosti (rychlost vs přesnost). To vše jak obouruč tak jednoruč. Na závěr střelba z krytu a došlo i na zajímavou střeleckou situaci, kdy bylo nutné vyhodnotit, na které terče střílet. Těch osm hodin bylo našlapaných, jde především o osvěžení a ověření už nabytých znalostí, ale pokud se tam nejde naprosto bez zkušeností, tak je to zvládnutelné v klidu a pohodě.
Uživatelský avatar

MujGLOCK team

Příspěvky: 2411

Registrován: úte 29.3.2005, 15:34

Zbraň: G17, G43, CZ858

Bydliště: doma

Re: Programy střelecké přípravy a Stanovená záloha státu

Příspěvek od Jasik » stř 20.7.2022, 13:17

Májo, díky. Když nemám absolvované kurzy HT DP 1-3, zvládne se to nebo si mám dát pozor na něco, co třeba umím, ale dělám to jinak, protože jiní trenéři? Bezpečnost je asi jasná, jde o nějaký "taktický" vychytávky, který třeba při sportovním LOSu jsou na DQ.
Nutný odhled po každém dostřílení, kontrola zbraně v HR, využívání pohotovostní pozice "SUL" apod..?
Díky.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 751

Registrován: stř 14.9.2011, 18:56

Bydliště: Praha

Re: Programy střelecké přípravy a Stanovená záloha státu

Příspěvek od maja » pát 22.7.2022, 12:22

Pokud něco děláš jinak, ale je to bezpečné, tak to nevadí, kontrolu v HR nevynucují. V rámci časových možností vše vysvětlují. Určitě bych si pohlídal manipulaci u HR, SUL nebo tasení slabou rukou (po zranění silné). Nemusíš se bát, určitě to není jenom pro lidi, co mají HT kurzy. Je to jenom výhoda, protože to pak neděláš poprvé. Buď v klidu, zachovej bezpečnost a dáš to :)
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2996

Registrován: ned 12.3.2006, 10:18

Zbraň: G17 a další

Bydliště: Praha Západ

Re: Programy střelecké přípravy a Stanovená záloha státu

Příspěvek od Starosta » úte 26.7.2022, 10:37

Jasik: Je to tak.
Vysvětlí, max. se jednou nasuší a jde se střílet.
Na víc není čas.

Ale se svou praxí nebudeš mít problém.
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --
Uživatelský avatar

MujGLOCK team

Příspěvky: 2411

Registrován: úte 29.3.2005, 15:34

Zbraň: G17, G43, CZ858

Bydliště: doma

Re: Programy střelecké přípravy a Stanovená záloha státu

Příspěvek od Jasik » stř 27.7.2022, 11:37

Díky Ondro :lol:
Jako stárnu, praxe možná byla, ale už dlouho není.
Takže doufám, že hlavně přežiju po fyzický stránce 8-)
Uživatelský avatar

MujGLOCK team

Příspěvky: 2411

Registrován: úte 29.3.2005, 15:34

Zbraň: G17, G43, CZ858

Bydliště: doma

Re: Programy střelecké přípravy a Stanovená záloha státu

Příspěvek od Jasik » pon 08.8.2022, 10:49

Kurz MV-102 - Hard Task, Oleško - 7. 8. 2022
Tak a mám to za sebou... Úspěšně, bez DQ, bez újmy na zdraví, unavený, trochu více opálený, spokojený, s certifikátem a potvrzením pro Policii.

Předně díky klukům (Maja, Starosta) za informace, které mi i přes to vše, co jsem věděl a měl nakoukané z videí, pomohly se rychleji zorientovat.
Nebyl jsem dříve na žádném z kurzů pořádaných Hard Taskem (Edit: tedy kromě kurzu MV-101), takže prostě některé návyky pro "taktickou" obranou střelbu, které by měly být zautomatizované, nemám. Naštěstí bezpečnost a základní manipulaci mám stále i díky LOSům a dalším akcí nadrilovanou celkem dost. Ale k tomu dále...
Předem děkuji instruktorům Milošovi a Anetě za super vedení, shovívavost a spousta rad, připomínek a námětů.
Vzal jsem si svou "sportovní" a kurzovou G17, i když převážně nosím G43, ale nemám u ní vychytané a spolehlivé zásobníky s patkami. Takže po asi 2 letech zase G17 v ruce.
Sešlo se nás tam pouze 8 (z max počtu 12), takže to byl náznak toho, že vše půjde rychle a bude i čas na více opakování cvičení. Bohužel hned v úvodu nás ještě jeden střelec opustil, protože usoudil, že nároky kladené kurzem nedá a z videí se praktické zkušenosti nezískají a potřebuje více základního tréninku. Takže nás zůstalo 7. Sluníčko se ještě trochu schovávalo za stromy, takže byla možnost schovat se do stínu - na konci dne jsme stín hledali jinde a často 8-)
Začalo se informacemi o požadované bezpečnosti, použití pohotovostních poloh a manipulace se zbraněmi a střelivem, zopakování "povýstřelové rutiny", tedy kontrola zbraně v High ready, odhled atd. Ukázka, trochu sušení a pak už střílení dle pokynů. 2 tělo, 1 na (1).
Hurá, trefil jsem (1), pak další různé kombinace označených ploch a písmenek/čísel na terčích.
Kua, pořád strhávám, když chci být rychlý nebo tu pistoli nemám dostatečně pod kontrolou...
OK, pak to samé ze skrytého nošení.
První resety hlavy - občas zapomenu na rutinu, respektive odhled, občas nechávám pistoli v mid-ready, jak jsem zvyklý ze závodů atd. A to strhávání je tam taky pořád..
Pak přebíjení nucené a taktické, řešení závad - ukázky, sušení, nabití kombinací do zásobníku a nácviky. To docela jde, tedy v klidu, pomalu...
Střelba za krytem, různé pozice - to je celkem dobré, akorát nezapomínat na tu rutinu.
A pak tam dají neterč a nějaký 4 terče s různou kombinací písmen, číslic a barev.
Hmm, chaos na mozek, pokyn (barva, číslo nebo písmeno) a z otočky hledej cíle a řeš tak, aby nepřenášel přes "civily" a střelil jen to co máš. Ale jo, přežili to.
Sluníčko se přesunuje po mé pravé straně a je už docela vysoko, stínu je málo.
A hurá na polohy - klek, pak leh, sed, a nějaká taková pozice nevím jak se jmenuje "podstřelování" třeba pod autem. Nácvik jednotlivě - OK to jde. Lehání - hurá, mám mikinu, nebudu sedřený. Hmm, písek všude, na oblečení, v kapsách kalhot, v zásobnících..
Kua, co mi to drhne v tý šachtě..
A teplo - prý bude jen 27 stupňů, jo ale ve stínu...
Pak ta "Májova" rozcvička. První sud 3 rány v kleče, odhled, kontrola a dál. Druhý jedna ve stoje, leh, z každé strany sudu jedna, odhled, vsát. Třetí jedna ve stoje, do sedu, rána, dolu, nahoru a druhá ze sedu, odhled, kontrola, vstát. 4. místo pod latí (podstřel), jedna ve stoje, dolu a dvě pod... Mezitím může dojít střelivo nebo dojít k závadě, protože všude písek, hodně písku, takže řešit i to.
A další resety hlavy - První kolo OK, druhé u druhého sudu kleknu - kua, tady se leží, flák sebou o písek, bum, bum, jdu dál .. třetí kolo a to samé - kua, tady se lehá.. :-)
Ufff, trocha odpočinku, voda, očištění, vysypání pískovny z kapes..
Střelba za pohybu - dopředu, dozadu, do strany..
To asi půjde.. Tak jo, jde, akorát když se jde do strany, cvakne mi to naprázdno a mám poslední reset hlavy - potřebuju rychle střílet, tak po "sportovním" odhazuju zásobník, beru další a pokračuju. Jenže ten odhozený je skoro plný.. Měl jsem řešit "selhač" a řešil prázdnou zbraň. Hmm, naštěstí v tom druhém bylo dost střeliva, abych "dořešil" další 3 gongy, ale i tak přiznávám tady svou největší chybu tohoto kurzu.
No a pomalu, tedy celkem rychle jsme byli na konci.
Stručně a jasně nakonec:
Doporučuji mít něco nastříleno, nejen nakoukaná videa, než tam někdo jde. Nemusí to být kurzy od HT, ale určitě něco podobného od kvalitní firmy nebo instruktora.
Doporučuji kvalitní oblečení a obuv dle počasí, dlouhý rukáv bez ohledu na slunce (nemám na rozdíl od pár kolegů odřené lokty) a něco na převlečení na cestu domů.
Doporučuji dostatek tekutin pro teplé letní dny.
Doporučuji pravidelně trénovat a střílet - zautomatizované návyky zůstávají, ale bez tréninku člověk sice projde v pohodě, ale chybek by mohlo být míň a mohl bych mít i lepší pocit z vlastních výsledků - i když o nějaké počítání "desítek" tady fakt nejde.

Závěr:
Jak jsem po cca hodině cesty domů vystupoval z auta, nějak mě bolela stehna. A bolí i dneska. Takže ještě doporučuji mít trochu fyzičku 8-)
Naposledy upravil(a) Jasik dne pon 08.8.2022, 16:09, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2996

Registrován: ned 12.3.2006, 10:18

Zbraň: G17 a další

Bydliště: Praha Západ

Re: Programy střelecké přípravy a Stanovená záloha státu

Příspěvek od Starosta » pon 08.8.2022, 13:09

Díky za report, dost to sedí na moje zkušenosti.
Od té doby jsem přibalil opalovák - a dlouhý rukáv vozím aspoň s sebou, i když je hic na padnutí.
Podobně s prožitím ohledně zajetého vs. naučeného - chce to trénovat, jinak je to, jak když si čte panic o sexu :D
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --
Uživatelský avatar

Příspěvky: 751

Registrován: stř 14.9.2011, 18:56

Bydliště: Praha

Re: Programy střelecké přípravy a Stanovená záloha státu

Příspěvek od maja » pon 15.8.2022, 11:27

Pěkný report a gratuluji k přežití. Hard Task má to "hard" i v názvu :lol: A jak píšeš, je to hodně o hlavě. Neustále si uvědomovat, co máš dělat, kde jsi v prostoru a co se děje kolem tebe. Stejně jako v reálu (třeba při řízení auta v jižní Itálii :lol: )
Uživatelský avatar

MujGLOCK team

Příspěvky: 2411

Registrován: úte 29.3.2005, 15:34

Zbraň: G17, G43, CZ858

Bydliště: doma

Re: Programy střelecké přípravy a Stanovená záloha státu

Příspěvek od Jasik » čtv 18.8.2022, 10:57

Další bod k získání "Základní aprobace" budou Hodnocené střelby.
Jsem přihlášen na 29.9. do dopolední části opět na Oleško k Hard Tasku.
Tak se třeba s někým potkáme 8-)
Uživatelský avatar

Příspěvky: 751

Registrován: stř 14.9.2011, 18:56

Bydliště: Praha

Re: Programy střelecké přípravy a Stanovená záloha státu

Příspěvek od maja » pát 19.8.2022, 12:49

Jestli jsi to ještě neudělal, tak si tu situaci nastuduj. Je tam přesně určený čas na vyřešení, počet nábojů v prvním zásobníku, v terči přesně dvě rány (ani míň ani víc) a přesný postup. Co mi pomohlo, tak si na sucho doma odšlapat střelbu za pohybu, abych věděl, v jakém tempu musím/můžu střílet. A pozor, bába je automaticky DQ.

Kromě první rány, kterou jsem po vyklonění z krytu urval a těsně minul bábu, to byly alfy a v asi polovičním čase než je maximální. Takže času na vyřešení je dost. Lidi dělali chyby hlavně kvůli nezvládnutému stresu.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2996

Registrován: ned 12.3.2006, 10:18

Zbraň: G17 a další

Bydliště: Praha Západ

Re: Programy střelecké přípravy a Stanovená záloha státu

Příspěvek od Starosta » ned 21.8.2022, 19:45

Jasik: Přihlášen. Když vše klapne, tak se tam potkáme ;)
Maja: Díky za info.
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --
Uživatelský avatar

Příspěvky: 751

Registrován: stř 14.9.2011, 18:56

Bydliště: Praha

Re: Programy střelecké přípravy a Stanovená záloha státu

Příspěvek od maja » pát 26.8.2022, 10:05

Malé upřesnění k těm zásahům v terči. Míň než dva zásahy v terči samozřejmě být můžou. Jen je každý miss za penalizaci a pak záleží na celkovém času (průchod situací + penalizace). Jak se přesáhne, je to na opáčko.
Uživatelský avatar

MujGLOCK team

Příspěvky: 2411

Registrován: úte 29.3.2005, 15:34

Zbraň: G17, G43, CZ858

Bydliště: doma

Re: Programy střelecké přípravy a Stanovená záloha státu

Příspěvek od Jasik » pát 30.9.2022, 10:08

Tak to máme úspěšně za sebou.
Není třeba se stresovat, je to úplně v pohodě, pro člověka, který umí mačkat spoušť, ví kdy jí má mačkat a rozezná mušku, hledí a terč od neterče.
Rád jsem potkal pana "starostu", kouknul se, jak se řeší obranná situace správně takticky a sám jsem to pak u hodnocené dal trochu do sportovna :-)
A kdyby Z.CH. dostal penalizace, byl bych z naší skupiny nejrychlejší 8-)
Uživatelský avatar

Příspěvky: 751

Registrován: stř 14.9.2011, 18:56

Bydliště: Praha

Re: Programy střelecké přípravy a Stanovená záloha státu

Příspěvek od maja » pát 30.9.2022, 10:51

Gratulace. Netřeba se stresovat, ale dost lidí se tam stresovalo :)
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2996

Registrován: ned 12.3.2006, 10:18

Zbraň: G17 a další

Bydliště: Praha Západ

Re: Programy střelecké přípravy a Stanovená záloha státu

Příspěvek od Starosta » pát 30.9.2022, 19:27

Jj, já šel na jistotu s tím, že tam jsem pro papír.
Jasik to vzal jako zábavu a musím uznat, že mu to šlo mnohem líp 8-)
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --

Zpět na „Srazy, akce, závody“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz