Povinnost poskytnout prvni pomoc utocnikovi??


Vše o právu, zákonech, zbrojním průkazu a souvisejících věcech

Příspěvky: 51

Registrován: stř 11.10.2006, 12:53

Zbraň: Glock 19

Bydliště: Brno

Povinnost poskytnout prvni pomoc utocnikovi??

Příspěvek od netmaster » stř 06.2.2008, 9:16

Stahnul jsem si clanek o sebeobrane:
http://www.profic.info/jiujitsu/texty/zakon.pdf

a na jeho konci me zarazilo toto:
Dojde-li při uplatňování práva za použití okolností vylučujících protiprávnost ke zranění osoby, proti které
směřovala naše obrana či zákrok, jsme povinni ihned, jakmile to okolnosti dovolí, poskytnout zraněné osobě
první pomoc a zajistit lékařské ošetření. Pokud tak neučiníme, vystavujeme se nebezpečí spáchání trestného činu
podle § 207 trestního zákona – neposkytnutí pomoci.
Ze zavolam zachranku, to je mi jasne, ale opravdu jsem povinen davat utocnikovi prvni pomoc a riskovat tim, ze zautoci znovu?
Uživatelský avatar

Příspěvky: 351

Registrován: pát 03.11.2006, 1:14

Bydliště: Praha

Příspěvek od Black_Onyx » stř 06.2.2008, 9:29

jakmile to okolnosti dovolí
mno asi bych mu neposkytoval první pomoc, kdyby byl při vědomí, ale až by šel do kytek...mno i když, kdo ví :roll:
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Příspěvek od S474N » stř 06.2.2008, 9:34

netmaster: jenze ony to okolnosti nedovoli - budes na nej mirit a ocekavat dalsi utok *40*

Respektive pokud uz pouzijes pistoli, tak by jedinym nasledujicim ukonem melo byt jiz posledni pomazani *49**47*
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2996

Registrován: ned 12.3.2006, 10:18

Zbraň: G17 a další

Bydliště: Praha Západ

Příspěvek od Starosta » stř 06.2.2008, 9:44

netmaster: Nikdo po Tobe nechce, abys lezl do horiciho auta a tahal ven lidi. Od toho jsou jiny profese, ktery to maj v popisu prace. Ty musis predevsim dbat na vlastni bezpeci.
Stejnetak pokud se po zneskodneni utocnika bojis priblizit, protoze treba nevidis zbran s kterou utocil a on se porad hejbe, pak je jasny, ze nepujdes se svou kuzi na trh jen proto, abys mu pomohl. Dost mozna mas svoje zraneni a tim, ze zavolas sanitku uz splnujes poskytnuti pomoci. Nejsi (zrejme) doktor, takze Hippokratova prisaha lezi nekde v koute a krci se pred tsunami adrenalinu, ktera Ti porad sploucha na majak.
Pokud je ale evidentni, ze utok skoncil a jine nebezpeci jiz (zda se) nehrozi, je rekneme podivne vubec se nepriblizit a nezjistit treba jen rozsah zraneni, prip. zajistit zakl. zivotni funkce (k cemuz budes jiste postupne nabadan operatorem ze 155ky resp. 112ky).
Pokud ale kazdy pokus o priblizeni a poskytnuti amaterske pomoci vyvola prudkou reakci prip. pokus o dalsi utok, nejsi povinnen se znovu nechat napadat.
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --

Příspěvky: 1523

Registrován: stř 02.8.2006, 14:14

Zbraň: GLOCK

Příspěvek od Mistral » stř 06.2.2008, 10:05

Jasně, řeknu: Furt mi vyhrožoval, ale nebylo mu moc rozumnět, jak chrčel. A taky šátral kolem sebe, asi se pokoušel nahmátnout nějakou zbraň :D

Na druhou stranu, dostřelovat se asi nedoporučuje, co? :twisted:
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1240

Registrován: úte 11.9.2007, 6:41

Bydliště: Kvérov

Příspěvek od Nikdo » stř 06.2.2008, 11:03

netmaster:
1) Nejdůležitější pravidlo: nevypovídat ve stresu a nešetřit na právníkovi.
2) Zeptej se právníka nebo doktora. Nápověda: zaměř se na rozdíly mezi povinnostmi lékaře a laika.
Příliš citlivé téma na webovou diskusi, velmi úzce hraničí s návodem k trestnému činu.

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Příspěvek od cmk » stř 06.2.2008, 12:28

Ano, povinnost pomoci je dana zakonem e existuje t.c. neposkytnuti pomoci.

Ovsem:

- poskytnout pomoc take muze znamenat "zavolat na 112 a rict co a kde se stalo"
- pokud stale bezprostredne hrozi utok, neni treba prvni pomoc poskytovat - stale se jedna o chovani v ramci NO a takze ta beztrestnost se vztahuje i na neposkytnuti pomoci

V praxi to znamena - postrikam-li nekoho peprakem, nemusim mu pak omejvat ksicht, nemusim dokonce ani zustat na miste (jelikoz ucinnost pepraku je diskutabilni a utok stale hrozi), muzu tedy utect. Ovsem ve chvili, kdy uz nehrozi bezprostredni utok, musim pomoc poskytnout - treba prave zavolanim na 112ku "Dobry den, v parku Julia Fucika u toho a toho stromu me napadl tak a tak vypadajici clovek, nastrikal jsem mu slzak do obliceje a utekl jsem, ted cekam tam a tam a bojim se vratit, aby na me zase nezautocil"

Totez - kdyz nevytahuju lidi z horiciho auta. Ac jsem povinen jim pomoct, pak v ramci krajni nouze nemusim do toho auta lizt ja...

Cimz nerikam, ze bych tam nevlez ani ze bych tam vlez...
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.

Příspěvky: 80

Registrován: úte 25.12.2007, 20:16

Zbraň: G26

Příspěvek od Kurt » stř 06.2.2008, 13:38

Ono je totiž úplně nejjednodušší si přečíst ten odkazovaný paragraf.
§ 207

(1) Kdo osobě, která je v nebezpečí smrti nebo jeví známky vážné poruchy zdraví, neposkytne potřebnou pomoc, ač tak může učinit bez nebezpečí pro sebe nebo jiného, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.
(2) Kdo osobě, která je v nebezpečí smrti nebo jeví známky vážné poruchy zdraví, neposkytne potřebnou pomoc, ač je podle povahy svého zaměstnání povinen takovou pomoc poskytnout, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.

Příspěvky: 51

Registrován: stř 11.10.2006, 12:53

Zbraň: Glock 19

Bydliště: Brno

Příspěvek od netmaster » stř 06.2.2008, 18:01

Diky vsem za nazory - uz v tom mam jasno :idea:

2Kurt: mas pravdu, tohle jsem mel udelat hned :oops:

Příspěvky: 716

Registrován: čtv 16.11.2006, 17:48

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Teplicko - Osek

Příspěvek od Kmoch Vladimír » stř 06.2.2008, 22:23

Pokud bude téci krev,vždy hrozí nebezpečí přenosu viru AIDS.Toto je nebezpečí které nelze vyloučit a mohu se na něj vždy odvolat.Proto volat 112,155,158 stejně si to volání předají mezi sebou.
Pokud chcete riskovat nebezpečí nákazy,můžete se angažovat i více když to budete umět.Zdravím.
V nouzi poznáš -Jericho FB!
Uživatelský avatar

Příspěvky: 524

Registrován: ned 05.6.2005, 13:51

Příspěvek od Glockmaniak » čtv 07.2.2008, 9:07

Co takhle uplatnit princip dostřelování. Pokud mě někdo napadne a já ho postřelím, je mojí svatou povinností mu od bolestí ulehčit přesnou kulkou do palice. :D
Meč a kříž tělo jedno jest.
Moje zbraně: GLOCK 17 3.gen. osazený TLR-1 HL, CZ 75, SA vz.58
Uživatelský avatar

STD člen

Příspěvky: 215

Registrován: stř 09.1.2008, 7:05

Zbraň: G19 (3gen), GP K100

Bydliště: Praha

Příspěvek od Fredouch » čtv 07.2.2008, 10:01

Kmoch Vladimír píše:Pokud bude téci krev,vždy hrozí nebezpečí přenosu viru AIDS...
Další z důvodů proč s sebou ve své příbatožní (sumka IBV) osobní lékárničce nosím několik párů chirurgických a vyšetřovacích rukavic (a známí se mi kvůli tomu smějí :lol: ). Nikdy nevíš k čemu se můžeš přimotat. Párkrát jsem se přimotal ke kolapsům na ulici, kdy byla plná ulice lidí, nikdo ani RZtu nezavolal (chápu, že si nemusí úplně vědět rady jak na první pomoc) a pomalu člověka téměř v bezvědomí překračovali.... sorry za drobný OT.

Jinak plný souhlas s Kurtem a CMK (abych nebyl úplně OT). Pokud se stále cítím ohrožen zavolat RZtu, nebo PČR a třeba z povzdálí monitorovat (pokud nebude situace úplně horká) a vyčkat do příjezdu... A pomalu si asi připravovat jak budu reagovat na otázky a vyšetřování, které samozřejmě přijde. K tomu je nejlepší mít v telefonu uložené číslo na nějakého právníka a s ním ideálně konzultovat jak nejlépe reagovat a případně požádat o pomoc, nejlépe na místě (aby prostě přijel co nejdříve).
G19; GP K100
- Zkušenost je jméno, které dáváme svým chybám a omylům.
- Život je jako rozkvetlá louka. Ohneš se pro kytičku a hned tě někdo kopne do prdele.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 351

Registrován: pát 03.11.2006, 1:14

Bydliště: Praha

Příspěvek od Black_Onyx » čtv 07.2.2008, 10:27

Tohle jsem viděl u měšťáků: http://www.xena.cz/detail.php?product=81
Je to celkem malý, takže to nikde nepřekáží a nikdy nevíte, kdy se to může hodit. Asi si něco podobnýho pořídim.

Zpět na „Právní koutek“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz