Jak koupit zbraň?


Debata o pistolích GLOCK

Příspěvky: 476

Registrován: stř 03.1.2007, 8:47

Zbraň: G19

Bydliště: Slovensko

Příspěvek od JAKLA » pát 30.5.2008, 16:45

a oni si potřebují vykonzultovat, jak to udělat...
A čo takto rovno vymeniť personál ? :wink:
Uživatelský avatar

Příspěvky: 89

Registrován: pon 21.4.2008, 16:39

Zbraň: Glock 17

Bydliště: Ml.Boleslav

Příspěvek od mitsu » sob 31.5.2008, 11:24

Když to tady tak pročítám, tak zlatá Boleslav, cajti v pohodě a celkem ochotný :)
Cena za hříchy je smrt, ale stejný honorář od vás bude požadovat i ctnost.

Příspěvky: 90

Registrován: čtv 09.2.2006, 18:13

Zbraň: GLOCK

Příspěvek od Tobiáš » ned 03.8.2008, 9:52

Zdravím. Tohle téma je sice o kupování, ale prodávání s tím docela souvisí. Chtěl bych prodat svoji G 34 a už si moc nepamatuju, jak správně vypadá smlouva. Mělo by tam být u obou (prodávajícího i kupujícího) jméno, příjmení, místo bydliště a číslo zbrojního průkazu a u zbraně údaje z průkazu zbraně (druh, model, výrobce, ráže, číslo zbraně atd.) a nakonec samozřejmě cena, datum, podpisy a tak. Zapomněl jsem na něco?

A co se týká modelu, stačí pouze číslo, nebo je lepší napsat G 34? Průkaz i zbraň jsou v komisním prodeji a já zas nemám až tak dobrou paměť, tak se prosím některý z Glockařů mrkněte, jak to má správně vypadat.
Rock hard, ride free!

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Příspěvek od cmk » ned 03.8.2008, 11:00

Pouzivam tohle:

http://www.korecky.com/docs/smlouva_prazdna.doc

Je tam toho sice zbytecne moc, ale jistota je jistota.
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.

Příspěvky: 119

Registrován: pát 10.8.2007, 12:44

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Bobby_S_Lugerem » ned 03.8.2008, 12:15

No, ta smlouva není až tak špatná, ale naprosto žádný zázrak. Doplnil bych prohlášení prodávajícího o péči o zbraň a počtu výstřelů. Rovněž tak navrhuji doplnit ustanovení o fyzické prohlídce zbraně mezi smluvními stranami, se zkonstatování faktického stavu zbraně, případných závad, nedostatků (či naopak doplňků). A neznámého prodávajícího bych tlačil např. do 2 až 3 měsíční "garancie" za skryté vady zbraně - typicky odstoupením od smlouvy, s jejím zrušením od počátku...
Mrtví nemluví...

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Příspěvek od cmk » ned 03.8.2008, 13:37

Boby s Lugerem - a nechtel bys, aby ti rovnou prodavajici zaplatil 1000 naboju na vyzkouseni, dodal nekolik druhu miridel... A ta garance 2-3 mesice - neni to malo? Hele, ja bych pozadoval nejmin set, ale radsi rok... I kdyz - proc ne rovnou 10, ne?

Smarja - kupuju pouzitou mechanickou vec. Vidim co kupuju a kdyz to chci, tak to koupim, kdyz to nechci, nekoupim. Ze tomu muze casem neco prasknout - muze. Kdyz chci zaruku, poridim si tu vec novou (nebo koupim neco, co je jeste v zaruce od vyrobce/distributora).

Tuhle smlouvu pouzivam s uspechem jak na nakupy, tak na prodeje zbrani.
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.

Příspěvky: 119

Registrován: pát 10.8.2007, 12:44

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Bobby_S_Lugerem » ned 03.8.2008, 14:13

To cmk: Sám sis odpověděl v první větě druhého odstavce:-). Já se tu snažím, a ještě za to dosatnu, že raději nepíši oslavné eposy např. na herce Větrovce. A jak je to vlastně OBECNĚ se zárukou na použitou věc? Kdo komu odpovídá? Resp. komu odpovídá první prodejce (původní prodejce/výrobce)? To, že smlouvu používáte s "úspěchem" vůbec neznamená, že nestojí naprosto za houby (tato je, výjimečně, jen průmerná - na smluvní vzor grátis dokonce chvalitebná)...
Mrtví nemluví...

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Příspěvek od cmk » ned 03.8.2008, 14:18

:-) no me jde o to, ze ve chvili, kdy kupuju (nebo prodavam) pouzitou vec, tak je podle me samozrejmy ze:

a) neexistuje zaruka (krom skrytych vad, o kterych prodavajici vi), pokud se explicitne ti 2 nedohodnou

b) se muze neco pos*at a pokud to neni to, co jse v zavorce bodu a) nevidim jedinej duvod, proc to chtit po prodavajicim jako kupujici, nebo proc vyjit vstrict kupujicimu jako prodavajici

c) pokud zaruka, tak pouze, pokud je jeste platna od vyrobce

To neni o snaze nebo opevnejch odach... :-)
Snaha by se cenila, ze bys hodil jiny odkaz na neco hotovyho, kde by tebou dane podminky byly rovnou ve smluve zakomponovany...

Ale je fakt, ze i pak bych ti napsal nazor, ze podobny podminky jsou v ramci prodeje pouzite veci podle me nesmysl :-)
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.

Příspěvky: 119

Registrován: pát 10.8.2007, 12:44

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Bobby_S_Lugerem » ned 03.8.2008, 14:26

Toliko jsem recenzoval smlouvu, na kterou jsi (jste) dal odkaz. Dostanu-li požadavek na kupní smlouvu, rád vypracuji vzor.
K té záruce: Bacha na jednu věc. Není-li první prodejcem věci písemně prohlášeno něco jiného, platí, že záruka ("garancie") dle civilního práva NEPŘECHÁZÍ na další nabyvatele věci. Tedy obrat: "Prodám zbraň v záruce" je pěkný, ovšem bez detailní znalosti prohlášení (o záruce) prvního prodejce (či výrobce), odpovídá tento prodejce (výrobce, dealer...) jen prvnímu zciziteli (prodávajícímu) této věci...:-(. Ovšem do minuty a vteřiny prodeje (resp. okamžiku převodu vlastnictví věci).
Mrtví nemluví...

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Příspěvek od cmk » ned 03.8.2008, 14:32

Ano, jedna vec je, co rika zakon, druha vec je obchodni praxe:

a) kdyz mi nekdo proda pistoli se zavadou, o ktery vi a me se to kvuli tomu pri prvnim strileni rozlitne v ruce, pujdu mu tu zbran omlatit o hlavu, smlouva nesmlouva

b) kdyz pujdu se zbrani, ktera je v zaruce (konkretne s Glockem) do MPi, tak ve finale ani nebudu potrebovat zarucak - MPi si vyjede, kdy byla zbran vyrobena/dovezena a v ramci zaruky proste poresi (jak do MPi reju ohledne ceny Glocku, tak je naopak musim pochvalit za tenhle pristup) - podobne se zachova kazdej dovozce a vyrobce zbrani u nas (dokonce i CZUB vyreklamovala CZ75Dcompact druhemu majiteli)
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.

Příspěvky: 119

Registrován: pát 10.8.2007, 12:44

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Bobby_S_Lugerem » ned 03.8.2008, 14:35

Sub a) Plná pravda
Sub b) Mimořádně překvapivá dobrá zpráva
S tématem nesouvisející Sub c) Reklamovat hodinky Breitling, jo, to je hlína:-).
Mrtví nemluví...

Příspěvky: 15

Registrován: stř 23.7.2008, 13:59

Zbraň: ZG 47, IŽ 12/76, G19

Příspěvek od Lonew » pon 04.8.2008, 10:35

K záruce při prodeji v obchodě: jako druhý kupující sice nemůžete uplatňovat vady v záruce u 1.prodávajícího (obchod), ale je možné k reklamaci buď zmocnit toho, kdo vám zbraň v záruce prodal nebo si od něj nechat "reklamační právo" postoupit a uplatňovat jej přímo u 1. prodávajícího jako záruční vadu.

Když kupujete ojetou zbraň u "normální" fyzické osoby, tak ten odpovídá pouze za vady, které má zbraň v době prodeje a projeví se do 6-ti měsíců. Že je zbraň vadná již v době prodeje se ale kolikrát špatně dokazuje a jedinou možností je znalecký posudek (nelevná záležitost).

Takže "garance" je dobrý nápad, jen tam musí být uvedeno, že kupující se po určitou dobu zavazuje, že zbraň bude mít určité vlastnosti (záruka), takže se bude vztahovat i na vady vzniklé později než při prodeji.

Příspěvky: 119

Registrován: pát 10.8.2007, 12:44

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Bobby_S_Lugerem » pon 04.8.2008, 11:32

To Lonew: Díky za konstruktivní příspěvek. O "cessi" záruky (synonymicky "garancie" - to je myslím výstižnější, byť archaické) jsem i psal kdysi článek. Antož chybí judikatura, a rozhodnutí nižších soudů se různí, shledávám právo na záruku (dle civilu, zdůrazňuji) jako právo nepřenositelné... Ale vůbec netvrdím, že to tak je, a odpověď na to nedá snad nikdo, včetně různých ochrano-spotřebitelských sdružení... Bob PS: Přesně tak, jediný "důkaz" je znalečák, a na ten je, zpravidla, protistranou vypracován posudek opozitní...:-(. A pak máme to "volné hodnocení důkazů":-)).
Mrtví nemluví...

HJW

Uživatelský avatar

Příspěvky: 15

Registrován: sob 22.3.2008, 14:05

Příspěvek od HJW » pon 04.8.2008, 12:03

To Bobby_S_Lugerem: Technicky vzato máte ve všem pravdu, ale na druhou stranu si nedovedu představit člověka, který se k těmto podmínkám zaváže a ještě vám dá nějaké čestné prohlášení o počtu vystřílených ran, údržbě atd., tedy o věcech které se s dostatečnou jistotou nedají prokázat ani tím znalečákem. Můj názor je, že při takhle banální záležitosti jsou obě strany dostatečně chráněny ze zákona a není třeba takhle hrotit smlouvu... Ale je to fakt jen názor. Někteří právníci razí přístup, že druhá strana kupní smlouvy je nepřítel, kterého je třeba vzít pěkně u huby. Já razím spíš názor, že druhá strana je partner. Platí to hlavně v obchodě, protože když vymydlíte dostatečný počet zmíněných "nepřátel", tak už s vámi nikdo nebude chtít kšeftovat :wink:

Příspěvky: 119

Registrován: pát 10.8.2007, 12:44

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Bobby_S_Lugerem » pon 04.8.2008, 12:20

HJW: Souhlasím s Vámi, já si sám píšu, ve smyslu "kovářova kobyla" smlouvy jednoduché, a nehrotím to. Ale od jisté doby nepíšu (nerad píšu) smlouvy pro známé:-)))).
Mrtví nemluví...

HJW

Uživatelský avatar

Příspěvky: 15

Registrován: sob 22.3.2008, 14:05

Příspěvek od HJW » pon 04.8.2008, 12:48

Bobby_S_Lugerem: Přesně tak, taky to dělám nerad. Dělání práce pro známé spočívá v tom, že
1) chtějí poradit, jak to udělat
2) nerozumí radě, tak potřebují pomoc
3) než byste jim vedl ruku, tak to radši uděláte sám
4) vznikne-li později problém, považují za automatické, že ho budete řešit také Vy
5) ve výsledku budete rád, když Vám za to někdo koupí pivo, nebo půjčí sekačku :D

Příspěvky: 119

Registrován: pát 10.8.2007, 12:44

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Bobby_S_Lugerem » pon 04.8.2008, 12:57

To HJW: Před sepisem dohod se ještě zaštiťují frází: "Pak to srovnáme, škodnej nebudeš"... A pak, v jednom případě, chtěli i 30 Kč poplatek, tzv. "Cikrtovné". Tak jsem vystavil fakturu, se slovy: "Paní doktorko, bez DPH je to 8.800,- Kč. Dejte mi o těch 30 CZK méně, o DPH účtovat nebudu:-))). To je ale drahých 30 CZK, co?
Ve všem máte 123% pravdu. A každý známý má, pravidelně, konkrétně u kupních či nájemních smluv protistranu vykuka, vykuka a vykuka, a téměř vždy to dojde k soudu, kde snad i předpokládají, že zaplatním soudní poplatky. Zvláštní je, že u cizích lidí je delikvence ze smluv menší, než jedno procento:-)))))).
Mrtví nemluví...

Příspěvky: 15

Registrován: stř 23.7.2008, 13:59

Zbraň: ZG 47, IŽ 12/76, G19

Příspěvek od Lonew » pon 04.8.2008, 13:11

HJW: Já bych ten zákon moc nepřeceňoval. Je tedy pravda, že kdo si kupuje ojeté věci, nemůže čekat zázraky, na druhou stranu, když ti někdo řekne, že vystřílel 100 ran a je jich tam 10 k, tak to od něj opravdu není pěkný a mile rád ho dám k soudu.
Bobb: s tou judikaturou máš pravdu, ale neumím si představit, proč by to nešlo. Je to právo spojené s věcí a ne s osobou

Příspěvky: 119

Registrován: pát 10.8.2007, 12:44

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Bobby_S_Lugerem » pon 04.8.2008, 13:34

Lonew: Přesně tak, ale ono na druhou stranu není nikde dovozeno, že je to "ius ad (in) rem"... A snaha prodejců, potažmo různost rozhodování soudů (sporadická), nikde neříká, jaké právo to je..:-(. Inspiroval jste mě. Nicméně, stoprocentně by bylo namítáno, že "prolomení" záruky je dokončeno vstupem další osoby (druhého kupujícího)... A že touto transakcí mohla věc trpět užíváním další osoby jinak, než je obvyklé, etc., etc., etc... Spíš mě napadá do kupní smlouvy dát odkládací podmínku přechodu záruky:-)))))))))). To se mi, teď po řízku a hranolcích, s plným břichem, zdá snad i pro soud oříšek:-)))).
Naposledy upravil(a) Bobby_S_Lugerem dne pon 04.8.2008, 13:52, celkem upraveno 2 x.
Mrtví nemluví...

HJW

Uživatelský avatar

Příspěvky: 15

Registrován: sob 22.3.2008, 14:05

Příspěvek od HJW » pon 04.8.2008, 13:45

Lonew: No ono je to těžký. Já většinou kašlu na to, kolik mi prodávající řekne, že to má nastříleno. Spíš se to snažím odhadnout podle majitele (jak střílí, co střílí a vůbec). Ale není to moc přesný (snad odhadnu 0-10k, 10-20k, 20-?, atd.)... Vůbec nejlepší jsou borci, kteří střílej IPSC production a prodávaj 5 let starý Glocky "vystřeleno cca 500 ran". Kdo na tohle naletí, tak si snad zaslouží bejt podvedenej. 8-) Na druhou stranu bych se docela nasmál, kdyby takovým vykukům dal někdo pořádnej kouř u soudu. To by pašáci nečekali. :twisted:

Zpět na „Pistole GLOCK“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz