Psychotesty pro získání zbraně? Poslanci nejsou proti


Události o zbraních ve světě i u nás, trestné činy se zbraní, apod.

Uživatelský avatar

Příspěvky: 757

Registrován: pon 01.1.2007, 10:31

Psychotesty pro získání zbraně? Poslanci nejsou proti

Příspěvek od FRENKY » pát 17.10.2008, 4:58

Budou povinné psychologické testy pro získání zbrojního průkazu? Téma důslednějšího prověřování žadatelů o zbrojní průkaz se objevuje vždy po vraždě. Nejinak je tomu po Ďuričkově smrtelné střelbě na Kočku mladšího. Dalo se tomuto útoku zabránit?
16. 10. 2008 23:45 - PRAHA

Nyní se psychotestům musí podrobit jen žadatelé, u nichž má lékař nějakou pochybnost. Třeba že mají sklon k nadměrnému pití alkoholu nebo holdují drogám. Anebo mají v chorobopisu nemoc, která by je mohla nějak při používání či i jen nošení zbraně limitovat. O odborné vyšetření by měl lékař vydávající osvědčení o zdravotní způsobilosti požádat i v případě, že jde o člověka, který má časté konflikty s autoritami.

Politici se shodují, že je těžké omezit riziko v případě vraždy spáchané legálně drženou zbraní. Přesto připouštějí, že i oni něco pro bezpečnost lidí udělat mohou. A tím jsou povinné psychologické testy, které mohou odhalit sklony lidí k agresívnímu a zkratovitému jednání.

K zavedení psychotestů se hlásí šéfové výborů pro obranu Jan Vidím (ODS) i pro bezpečnost František Bublan (ČSSD).

Ve Sněmovně se právě projednává novela zákona o zbraních, která má zpřesnit a zpřísnit pravidla pro postihy lidí popíjejících alkohol se zbraní za pasem. „Pokusím se domluvit s ministrem vnitra, zda by se již do této novely nemohly psychotesty zahrnout,“ řekl Právu Vidím.

Proti není ani místopředseda výboru pro bezpečnost Pavel Severa (KDU-ČSL). Podle něj by však měla rozhodnutí předcházet podrobná analýza, v jakých situacích a s jakou zbraní došlo k excesům. Je přesvědčen, že střelba v afektu je spojena převážně s krátkými zbraněmi, a nikoli s loveckými v rukách myslivců.
Smrtící kombinace

Bublan se domnívá, že psychologové při testech jsou schopni odhalit sklony k agresivitě. Vyloučení zbraní u agresívních lidí by podle něho počet legálních zbraní snížilo.

Je přesvědčen, že mnoho lidí si nošením zbraně jen zvedá své sebevědomí. Proto by museli k jejich pořízení udávat skutečně pádný důvod. Navíc je nutné změnit i pravidla, kam by zbraně mohli nosit.

„Rozhodně nepatří do divadla. A pokud někdo chce jít do restaurace, tak ať si zbraň uloží do trezoru, nebo raději rovnou zůstane venku,“ podotkl Bublan.

Vidím uvedl, že pokud zbraň s alkoholem jsou smrtící kombinace, pak totéž platí i o alkoholu s volantem. Proto by rozšířil povinnost psychotestů i pro budoucí šoféry.

Co vylučuje vydání zbrojního průkazu
Vyhláška ministerstva zdravotnictví omezuje vydání zbrojního průkazu například při silné nedoslýchavosti, hodně špatném zraku, cukrovce, nervové chorobě, poruše nálady, pozornosti, chování, při sklonu k agresivitě, impulsívnímu jednání, k sebepřeceňování či riskování.

Šéf klubu ČSSD Michal Hašek míní, že při rozhodování poslanců by mohla pomoci statistika, kolik držitelů zbraně o ni přišlo kvůli tomu, že měli problémy s alkoholem. To není problém odhalit, protože zbrojní průkaz si jeho majitelé musí každých pět let obnovovat.

Bublan se obává, že snaha po zpřísnění může opět narazit na liberální přístup, podle kterého se má každý postarat o svou bezpečnost sám. Takový přístup totiž zvítězil před lety při schvalování zákona, kdy především pravicoví poslanci prosadili, aby každý, kdo splní určité podmínky, si mohl pořídit zbraň.

http://www.novinky.cz/clanek/152143-psy ... proti.html
Jsem jednoznačně pro zavedení povinného psychologického vyšetření ... humanistů.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 757

Registrován: pon 01.1.2007, 10:31

Re: Psychotesty pro získání zbraně? Poslanci nejsou proti

Příspěvek od FRENKY » pát 17.10.2008, 5:00

Bublan se domnívá, že psychologové při testech jsou schopni odhalit sklony k agresivitě. Vyloučení zbraní u agresívních lidí by podle něho počet legálních zbraní snížilo.

Je přesvědčen, že mnoho lidí si nošením zbraně jen zvedá své sebevědomí. Proto by museli k jejich pořízení udávat skutečně pádný důvod. Navíc je nutné změnit i pravidla, kam by zbraně mohli nosit.

„Rozhodně nepatří do divadla. A pokud někdo chce jít do restaurace, tak ať si zbraň uloží do trezoru, nebo raději rovnou zůstane venku,“ podotkl Bublan.
Ve Sněmovně se právě projednává novela zákona o zbraních, která má zpřesnit a zpřísnit pravidla pro postihy lidí popíjejících alkohol se zbraní za pasem. „Pokusím se domluvit s ministrem vnitra, zda by se již do této novely nemohly psychotesty zahrnout,“ řekl Právu Vidím.
Pánové pozor na ně, na hajzly!
Jsem jednoznačně pro zavedení povinného psychologického vyšetření ... humanistů.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 508

Registrován: stř 17.10.2007, 10:26

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Veselí nad Moravou/Praha

Příspěvek od snaper_mira » pát 17.10.2008, 5:10

Tak krásně jsem se po ránu ještě nenaštval
Jenom doufám že to bude mediální bublina v reakci na případ "Kočka " :?
Fortis cadere, cedere non potest
(statečný muž padne, ale neustoupí)

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Příspěvek od cmk » pát 17.10.2008, 9:08

Proti není ani místopředseda výboru pro bezpečnost Pavel Severa (KDU-ČSL). Podle něj by však měla rozhodnutí předcházet podrobná analýza, v jakých situacích a s jakou zbraní došlo k excesům. Je přesvědčen, že střelba v afektu je spojena převážně s krátkými zbraněmi, a nikoli s loveckými v rukách myslivců.
Ja jako zasadni napad vidim tohle.
Sice bude pan poslanec asi zklaman, az zjisti, ze nejvic pruseru se stalo loveckymi zbranemi pred, pri nebo po honu, ale konecne bude jasno, ze legalne drzenou zbrani je rocne nelgalne (tedy mimo meze NO) zastreleno tak malo lidi, ze ten povyk kolem toho je fakt jen divadlo pro lidi, aby se vyhnuli reseni opravdovych pruseru.
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 138

Registrován: ned 09.9.2007, 21:30

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Kolín CZ

Příspěvek od lubo.k » pát 17.10.2008, 9:26

Žiadny politik neuverí prieskumu, ktorý si sám nesfalšuje. Kvôli posraným mafiánom napojeným na politikov teraz budú trpieť ľudia, ktorí chcú len mať možnosť brániť sa. Naozaj si zločinecké špičky prispôsobujú prostredie pre seba. Ako by to bolo, aby mal kadekto zbraň a mohol ich rušiť v ich práci?
Snáď po voľbách sa to trochu ukľudní.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 757

Registrován: pon 01.1.2007, 10:31

Příspěvek od FRENKY » pát 17.10.2008, 9:44

Napsal jsem Langerovi, udělejte totéž.
langer@psp.cz
Jsem jednoznačně pro zavedení povinného psychologického vyšetření ... humanistů.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 421

Registrován: pát 01.4.2005, 18:57

Zbraň: GLOCK

Příspěvek od SINCITYMAN » pát 17.10.2008, 11:11

Pište mejlujte,každý tom svému,nebo všem dohromady...
Blbec nikdy nepochopí, že je blbcem skutečně, pravdu o tom, že je blbcem, blbci říkáš zbytečně.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1163

Registrován: úte 20.12.2005, 22:29

Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od Lukáš Koukal » pát 17.10.2008, 12:23

Rozesláno na všechny strany. Pište také, zabere vám to každému jen chvilku....
Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1573

Registrován: stř 26.12.2007, 23:24

Zbraň: 2x HK USP 9x19, 2xM4

Bydliště: Plzen

Příspěvek od admix » pát 17.10.2008, 12:35

Poslal jsem aspon Vidimovi nejake psani
"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
Obrázek
Dual HK USP 9x19mm + Colt M4A2 5.56x45mm + PAR15/Dlask A3 .223Rem/5.56x45mm NATO, EOTech 512.A65/1
Uživatelský avatar

Příspěvky: 757

Registrován: pon 01.1.2007, 10:31

Příspěvek od FRENKY » pát 17.10.2008, 12:39

Nemáte někdo mail na prezidenta? Nějak ho nemůžu dohledat :)
Poslední dobou se projevil jako soudný člověk a několik pi.ovin už ze stolu smetl.
Jsem jednoznačně pro zavedení povinného psychologického vyšetření ... humanistů.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Příspěvek od S474N » pát 17.10.2008, 13:00

Vidim reaguje VELMI rychle, sice vetsine lidi posila stejnou odpoved, ale hlavne, ze ma postoj takovy, jaky ma:
Vážený pane xyz,
pokusím se svoji pozici ve věci "psychotestů" uvést na pravou míru. Ve středu mě zavolala redaktorka z Rudého práva s dotazem, zda jsem pro plošné zavedení psychotestů v procesu rozhodování o přidělení tzv.zbrojního průkazu. Je snadno dohledatelné v evidenci hlasování poslanců o změnách v zákoně o zbraních a střelivu, jak jsem právě o této věci rozhodoval-byl jsem pochopitelně proti. Toto jsem také novinářce řekl a povídal si s ní ještě několik minut. A během tohoto rozhovoru jsem připustil, že zavedení tohoto omezujícího opatření je možné (aniž bych jej však sám prosazoval!) a že promluvím s ministrem vnitra, zda jeho resort toto opatření doporučuje. A pokud by on řekl že ano, teprve by k této věci začala parlamentní rozprava, ve které bych já osobně a spolu se mnou jistě i mnoho mých kolegů z poslanecké frakce prosazoval zachování současného stavu. Zároveň jsem ale paní novinářce řekl, že jsem přesvědčený, že ministr vnitra možnost této parlamentní rozpravy odmítne. Mile jsme se rozloučili a ejhle, dnes se dočtu, že snad dokonce chci PROSAZOVAT psychotesty. Sám vidíte, jakou virtuální realitu mohou vhodně zvolené fragmenty vět vytvořit.

Nevím, zda se mi podařilo rozehnat Vaše pochybnosti, musel jsem se o to alespoň pokusit.

S pozdravem Jan Vidím
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1573

Registrován: stř 26.12.2007, 23:24

Zbraň: 2x HK USP 9x19, 2xM4

Bydliště: Plzen

Příspěvek od admix » pát 17.10.2008, 13:02

Za predpokladu, ze budeme verit jemu vic nez novinarum (coz asi vsichni tady veri), tak je to myslim vysvetleno :?
"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
Obrázek
Dual HK USP 9x19mm + Colt M4A2 5.56x45mm + PAR15/Dlask A3 .223Rem/5.56x45mm NATO, EOTech 512.A65/1
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1163

Registrován: úte 20.12.2005, 22:29

Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od Lukáš Koukal » pát 17.10.2008, 14:41

@čert: také jsem dostal stejnou odpověď. Důležité je, že nám vůbec odpověděl, že (zdá se) stojí na naší straně a že je to ten, kdo do toho jako předseda výboru pro obranu má také co mluvit, respektive koho budou ostatní také poslouchat. Takže jestli nepotěšilo, alespoň trochu uklidnilo. Každopádně já jsem psal i pánům Bublanovi, Severovi a spíše jen pro formu i Langerovi, jsem zvědavý, jestli se nějaké reakce dočkám i z jejich strany.
Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 757

Registrován: pon 01.1.2007, 10:31

Příspěvek od FRENKY » pát 17.10.2008, 15:27

Pane Mistral, pojdtě taky prispět...pojďte (opět) obhajovat onu poctivou novinárskou práci, kterou je zde vidno :)

P.S. Sorry za OT, ale tohle bylo na smeč :)
Jsem jednoznačně pro zavedení povinného psychologického vyšetření ... humanistů.

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Příspěvek od cmk » pát 17.10.2008, 15:36

Zas tak moc bych se do Mistrála nenavážel. On sice obhajuje novinářskou práci, ale anžto novinář alespoň o vlastnictví zbraní něco ví případně má snahu zjistit - to se bohužel o velké části novinářů říct nedá.
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.

Příspěvky: 1523

Registrován: stř 02.8.2006, 14:14

Zbraň: GLOCK

Příspěvek od Mistral » pát 17.10.2008, 16:42

Z vlastní zkušenosti vím, s jakou chutí politici (a funkcionáři) popírají a poupravují a přiohýbají svoje názory, jakmile se objeví byť jen známka organizovaného nesouhlasu s tím, co někde vyslovili.
Jestli Vidím je ten případ, nebo jeslti si to dotyčná redaktorka přibásnila - to nedokážu posoudit.
Pouštění zkušebních "balónků" je oblíbená politická činnost - když se nějaký politikův názor setká s prudkým nesouhlasem, může za to novinář, který to pokroutil, tiskový mluvčí, který se špatně vyslovil, nebo to politik prostě "myslel jinak", nebo to "nikdy neřekl" :o) Sry - pár záznamů názorů z diktafonu, které politik "nikdy neřekl" už jsem slyšel.
Ale jak říkám, jak je to v tomto případě, to nevím. Zkuste kontaktovat redaktorku, ať vám pošle záznam.
Mysli globálně, střílej lokálně. Nejsi kompetentní!
Uživatelský avatar

Příspěvky: 757

Registrován: pon 01.1.2007, 10:31

Příspěvek od FRENKY » pát 17.10.2008, 19:51

Videli jste to teď na Nově? Jestli ne, tak mrkněte do archívu.
Prej stačí zajít k obvoďákovi a s razítkem si hned můžete jít pro zbrojní průkaz.
Ani slovo o bezúhonosti, ani slovo o zkoušce.
Kriplové novinářský zasraný.

P.S. Langer je na naší straně. Třeba četl můj mail :)
Jsem jednoznačně pro zavedení povinného psychologického vyšetření ... humanistů.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1163

Registrován: úte 20.12.2005, 22:29

Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od Lukáš Koukal » pát 17.10.2008, 20:18

Hlavně to tvrzení, že by se přišlo na takové magory jako třeba lesního vraha... vždyť zrovna on psychotesty prošel!
Obrázek

pes

Příspěvky: 1

Registrován: pát 17.10.2008, 20:20

Zbraň: GLOCK

jo,

Příspěvek od pes » pát 17.10.2008, 20:41

vybrali si příklady užitečnost psychotestů jak noha-:)
Kalivoda (pár le¨t pře vraždami policista,tedy musel projít vstupními psychotesty)
Lubina - zbraň měl načerno,se svým rejstříkem neměl na ZP šanci

profesionálné prace!-:),být to moji zaněstnaci (autoři reportáže,né Lubina a Kalivoda:-) ) letí na hodinu...
si vis pacem,parabellum
Uživatelský avatar

MujGLOCK team

Příspěvky: 2411

Registrován: úte 29.3.2005, 15:34

Zbraň: G17, G43, CZ858

Bydliště: doma

Příspěvek od Jasik » pát 17.10.2008, 21:29

Viděl jsem tu reportáž na Nově a pěkně mi to hnulo žlučí. Manželka mě musela uklidňovat, že před dětma nemám používat taková sprostá slova. Jak píše pes, použili naprosto nevhodné "příklady" (Lubina, Kalivoda) a dostala mně např. hláška, že mysliveckou zbraní byli letos zraněni již 2 lidé... A že za stejnou dobu při dopravních nehodách zemřeli stovky lidí a byli zraněny možná tisíce lidí, to je asi "normální" a "běžné".
Kdy už konečně někomu dojde, že omezení možnosti legálně vlastnit a nosit střelnou zbraň nic nevyřeší.

Napadlo mě, když všichni stávkují za každou "pitomost", co kdyby stávkovala aspoň část majitelů zbrojním průkazů. Třeba 100 tisíc lidí před sněmovnou, to by možná zabralo.. :idea:
Naposledy upravil(a) Jasik dne pát 17.10.2008, 21:43, celkem upraveno 1 x.

Zpět na „Černá kronika“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz