GLOCK A LES


Debata o pistolích GLOCK

Příspěvky: 10

Registrován: čtv 30.10.2008, 10:37

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Trnava (SR)

GLOCK A LES

Příspěvek od theplaky » čtv 30.10.2008, 11:19

dobry den vospolok,

zatial len v teoretickej rovine uvazujem nad kupou glocka na sebeobranne ucely. v meste sa citim relativne bezpecne, ale chodivem casto na potulky do lesa a tam uz som sa stretol s hocicim. preto je pre mna vyber raze obmedzeny na nieco "silnejsie". naozaj intenzivne uvazujem nad 10mm auto, ale nemam s touto razou ziadne skusenoti. asi by bol mozno vhodnejsi revolver, ale chcem malu zbran, ruky mam velke (mam 2metre) a pazbicky maleho revolveru mi v ruke jednoducho nesedia. Neocakavam, ze zviera padne po prvej rane, ale vzhladom na pomer faktorov priebojnost/zastavovaci ucinok mi pride 10mm ako idealny kandidat.

doma mam uz cz75sp01 v 9L a 22LR adapter vsetko v sporotvej uprave (SA spust, mikrometricke mieridla, kovova vodiaca tycka, ...) zkratka na nosenie to nieje ono (uz len ta vaha sp01dnicky. ako dalsi krok by som si predstavoval asi nasledovne:

- glock 29 (subcompact v 10mm auto)
- full size zasobnik s tym navlekom, pripadne +2 botkou (nech sa to da drzat)
- tritiove mieridla

Pisem najma preto, ponevadz by som si od vas, ktori mate skusenosti s Glockom ako takym, pripadne s razou 10mm auto, rad vypocul vase nazory na tuto konfiguraciu vzhladom na zamer, na ktory hodlam zbran pouzivat. Zaujimalo by ma najma:

- vhodnost 10mm auto na obranu proti diviakovi/medvedovi (hovorim o obrane typu "lezim na zemi, diviak mi para lytka a ja mam v ruke kratku palnu zbran" - zkratka ked uz mi zlyhali aj bezecke tretry)

- vplyv kratkej hlavne subcompactu na vykon 10mm auto (zaujima ma najma:
- vykon (ta "hlavnicka" ma trosku strasi)
- svetelny efekt (obavam sa ze pos trelbe z 10mm auto zo subcompactu ostatnem slepy/hluchy (najma v noci))

- skusenosti s pouzivanim klasickeho full size (G20) zasobnika v subcompacte

- 357sig vs 10mm auto na "lesne ucely" - (pripadne aj 40SW? o 45ACP si myslim, ze na takyto typ ciela ma malu priebojnost (vyvedte ma z omylu ak je treba))

vopred sa tesim na vase prispevky (ak by bol niekto ochotny stretnut sa za ucelom dat mi 10mm aj ochutnat, tak je viac nez vitany)

Příspěvky: 252

Registrován: ned 16.7.2006, 11:27

Příspěvek od Kusha » čtv 30.10.2008, 12:25

No ja mam G20 s tritiami. A co sa tyka 10mm Auto. Odporucam ti ist do full size aby si co najlepsie vyuzil ponukany vykon. AK chces dostat uplne maximum a teda aj o to lepsiu obranu v lese tak chod potom do napr. 6 palcovej hlavne s plnou oporou nabojnice a daj si niekomu laborovat naboje. Na nebezpecnu zver vol tazsie strely - minimalne 180grainove.
CO sa tyka rany a zablesku. Ak pouzivas klasicke laboracie na rychlejsie prachy tak full size skoro nebliska :) AK ides na maximalny vykon, kde musis davat pomale napr AA9 prachy tak je zablesk pomerne slusny a rana, no je silnejsia urcite akoz 9ky, ale nie je to nic hrozne.
CO sa tyka spatneho razu tak hlavne ak si taka chlapina ako pises tak aj maximalne laboracie nebudu pre teba problem. Ja som mal vzdy pocit, ze to nekopne ale skor ti zatlaci mohutnejsie ruku. Hlavne nezabudni si potom an silne laboracie kupyt aj tvrdsiu pruzinu - 22 - 24lb.
Uf no co dodat este. Strielal som s 357 Magnum SB naboje z 2 palcoveho Taurusa a to ti poviem, ze ten G20 s maximalnou navazkou a 180gr strelou ma ovela prijemnejsi spatny raz ako ten revolver. Na internere najdes informacie o laboraciach a je mozne ist aj do tzv. nuclear laboracii.
G20 s tymto set upom je naozaj silna zbran a je pravdepodobne, ze na strelnici sa asi par hlav vzdy obzrie ak s takto vyladenym glockom das ranu a navyse ten 30cm plamen hlavne za sera proste spravy dojem aj na chlapov co si kompenzuju iny problem :lol:
Este raz, na nebezpecnu zver - ber full size, (radsej doplnkovu dlhsiu, plna opora hlaven), tvrdsiu pruzinu, tazsie strely (180, 200gr,pripadne tazsie) a na maximalny vykon.
A potom uz len pevnu ruku a prijemny zazitok. Pytaj sa cokolvek :)
Uz som raz mal vybratu zbran prave kvoli medvedovi, no chvalabohu ostalo len pri vytiahnutej zbrani a kricani a raz kvoli divokym psom podvecer ked som sa vracal z hor, no snad to boli posledne tohto druhu zazitky :)

Příspěvky: 10

Registrován: čtv 30.10.2008, 10:37

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Trnava (SR)

Příspěvek od theplaky » čtv 30.10.2008, 13:34

Kusha diky za feedback,

nepopieram prednosti, ktore ma full size oproti subcompactu co sa tyka vykonu, avsak ten subcompact ma laka najma kvoli tej jeho "skladnosti". zbran na nosenie znamena v nasich koncinach zbran na skryte nosenie a tym padom si hovorim: ked nosit tak subcompact.

ale je tu opat ten problem s vykonom/rychlostou horenia prachu/zablesku atd a to by bolo stale dookola. Co sa tyka znacky a velkosti ramu som uz pevne rozhodnuty ist do Glocku v subcompacte s klasickym full size zasobnikom. Momentalne sa snazim zvolit raz a na vyber mam teda:
- 10mm auto
- 357sig
- 45ACP (GAP nechem, mam velku dlan)
- 40SW

chcel by som sa ta spytat (zatial neprebijam) ci by v tak kratkej hlavni bolo mozne pouzit v kombinacii s tak tazkou strelou ako pises aj rychle prachy (svetelny efekt mi je skor neziaduci - chcel by som ale vediet, ci sa v tak kratkej hlavni da rychlym prachom "rozbehnut" aj tazka strela) - malo by to vplyv na priebeh spatne ho razu? bolo by to bezpecne?

Moje obavy su najma, ze ci pri tak kratkej hlavni vacsina vykonu nevyfuci laufom von za strelou namiesto toho, aby ju hnala kym je este v hlavni.

Rad by som sa nejako dopracoval k hodnotam V0 a E0 v pripade toho G29.

Příspěvky: 252

Registrován: ned 16.7.2006, 11:27

Příspěvek od Kusha » čtv 30.10.2008, 13:47

Samozrejme mozes pouzit aj rychly prach, dokonca aj NO2 a 13g strelu. Ide o to, ze dostanes sa maximalne niekam na 600-700J energie, pretoze tlak ta nepusti. Sam som videl ako vyduvalo nabojnice vlastne len s rychlym prachom, laborovanym na maximum a to bol prach NO5. Spatny rad bude ostrejsi samozrejme v tomto pripade. Pri pomalsich prachoch musi aj strelu o nieco viac zaskrtit. Ten spominany vyslah plamena znamena, ze nezhorelo vsetko v hlavni a nieco horelo aj von, aj preto by taka 6 palcova hlaven bola lepsie na maximalny vykon. AKy to bude mat vykon v subkompakte ti naozaj neviem povedat.
Mozno by som rozmyslal takto. 10mm Auto bolo site na 5 palcove +- hlavne, 357 SIG ak sa nepletiem na 4 palcove. Teda v kratsej hlavni by som videl asi skor ako lepsiu volbu pouzit 357 SIG. ALe to ber ako len moj nazor.

Příspěvky: 75

Registrován: čtv 12.7.2007, 19:14

Příspěvek od gres » čtv 30.10.2008, 15:06

theplaky: v origo manualu ku Gčku mám v tabulke tieto hodnoty:
g20/750J g29/670J g31/765J g33/665J Neviem ale akú muníciu použili na tieto merania. Čo sa týka volby velkosti rámu, neviem či je to najšťastnejšie riešenie ísť do subkompaktu, ten by som volil do mesta aby šiel dobre skryť čo v lese nie je až tak potrebné. V lese tiež potrebuješ vyprázdniť šuflík čo najrýchlejšie, to ale nebude také jednoduché so subkompaktom.

Příspěvky: 10

Registrován: čtv 30.10.2008, 10:37

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Trnava (SR)

Příspěvek od theplaky » čtv 30.10.2008, 15:34

diky za tie hodnoty Gres - aspon clovek vie, ako je to s tymi energiami zhruba pomerovo

k tomu subcompactu:

- kapacita zasobnika a ovladatelsnost zbrane pri rychle opakovanych vystreloch - toto jasne hovori proti subcompactu, ale hodlam to riesit pouzitim toho zasobniku z G20 osadeneho tym plastovym navlekom aby sa dal pouzit v subcompacte (glocmeister) = toto riesenie by malo umoznovat uchop zbrane vsetkymi prstami a tudiz by mala byt aj ovladatelnejsou
- do toho lesa nejdem lovit, naopak nechem byt uloveny (tudiz co sa tyka vzdialenosti na ktoru hodlam strielat vychadza mi to na 0-5m) = subcompact mi staci (co sa tyka presnosti a dlzky zamernej)

... G29 do lesa som uz raz riesil na jednom americkom fore a zaver bol asi taky, ze na ucinnu sebeobranu do lesa treba pusku :-/

(ked zver od utoku neodradi ani krik, zkratka volim utek, ale podknem sa o suchohrib a som peceny vareny leziac na zemi, tak s puskou asi moc nenariesim, s 6 palcovou hlavnou by sa mi asi tiez tazko sermovalo a tak si myslim, ze tu ten maly silny glock ziskava body)

asi by som sa mal spytat nejakeho polovnika a otazka by mala zniet asi nejako takto:
- diviak/macko: 9mm je malo, 40SW asi malo, 45ACP sa k vitalnej zone nedostane - tak aka pistolova raz by sa dala povazovat za ucinnu? (za uspech pokladam odvratenie utoku-necakam, ze zadablujem a ze mi to zviera ostane lezat pri nohach)
- druha otazka by bola: kam strielat? v pripade utociaceho diviaka toho na vyber asi moc nieje (hlava a chrbtica?), ale medved? (hlava vraj nehrozi, pocul som, ze ked stoji na zadnych tak sa odporuca krk, ked bezi tak vraj predne tlapy(ma ich vraj v pomere k telu dost slabe a v pripade zranenia ho to vyrazne spomaluje), no neviem).

Ako oddelit mytus od polopravd? :-)

PS: prosim nemajte ma za magora, ktory chodi po lese a vyhladava medvede - svoje otazky som myslel cisto teoreticky "co ak by"... :wink:
Uživatelský avatar

Příspěvky: 94

Registrován: úte 18.12.2007, 15:49

Příspěvek od R123 » čtv 30.10.2008, 15:36

Spiše mi trochu uniká smysl subkompaktu s fulsize zásobníkem. Tím dle mého přijdu o hlavní výhodu subkompaktu (velikost pro skryté nošení) a zbyde mi pouze kratší hlaveň (tento rozměr nepovažuji pro nošení za problematický), ktera bude znamenat nižší výkon, větší hluk, záblesk....

Příspěvky: 10

Registrován: čtv 30.10.2008, 10:37

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Trnava (SR)

Příspěvek od theplaky » čtv 30.10.2008, 15:45

R123:
... to kvoli uchopu - keby som chcel 9L tak mi to je asi jedno, ale mam velku ruku, chcem velku raz, kratku hlaven a tak ma napadlo riesit ten uchop tym fullsize zasobnikom. nemam ziadne skusenosti s tymi trojuholnikovymi botkami, +2 botkami atd. v lese to zviera jednym vystrelom asi neodradim, bude treba to asi rychle vysypat a la "spray and pray" - ten 4ty prst na rukovati asi bude citit (okrem toho hnedeho co byva v obdobnej situacii tiez celkom citit)

Příspěvky: 252

Registrován: ned 16.7.2006, 11:27

Příspěvek od Kusha » čtv 30.10.2008, 16:14

NO vyskusaj si aj v 257 SIG aj s 10mm Auto ten subkompakt. V tomto pripade by som siel asi skor do toho 357 SIG, lebo bude ovladatelnejsi. Tazko povedat. :)

Příspěvky: 75

Registrován: čtv 12.7.2007, 19:14

Příspěvek od gres » čtv 30.10.2008, 16:56

Kusha: .357 pracuje na vyšších tlakoch ako 10A takže podla mňa bude 33ka skákať jak divá koza.

Příspěvky: 252

Registrován: ned 16.7.2006, 11:27

Příspěvek od Kusha » čtv 30.10.2008, 17:04

To je mozne, ale dolezitejsie ako to (mimo to pozri si pri akych tlakoch pracuje 10mm Auto :wink: ) je to, ze 10ka pouziva o pekny kusok tazsie strely a ver tomu, ze to v ruke pocitis.

Příspěvky: 10

Registrován: čtv 30.10.2008, 10:37

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Trnava (SR)

Příspěvek od theplaky » čtv 30.10.2008, 18:24

raz som niekde cital, ze 357sig kope, kdezto 10 auto skor "tlaci". moze mat na priebeh spatneho razu vplyv aj tvar nabojnice? ten flastickovy tvar je tak zvoleny pre to, aby sa v tom zahrdleni naakumuloval tlak a strela sa potom dava do pohybu rychlejsie (a mozno preto to kopnutie)-je to tak?

Příspěvky: 252

Registrován: ned 16.7.2006, 11:27

Příspěvek od Kusha » čtv 30.10.2008, 18:43

No 10 tlaci ak je plnena pomalymi prachmi a skor kope pri tazsich a rychlejsich prachoch. Taka CCI urcite skor kopne. Tvar do istej miery urcite ovplyvnuje tlakovy krivku, ale do akej miery a na akych vsetkych parametroch sa to odzrkadluje tak to si netrufam povedat. Neviem, nemoze to u 357ky byt prave pre toto? Ake prachy sa bezne pouzivaju na laboracie v tejto razi? Typujem, ze asi neico na urovni prachu No5. Je to tak? Nechce sa mi to googlit teraz :)
Ja som pouzival v podstate No5 do 10ky ako najrychlejsi ak si pamatam. No5 + poriadne vytvrdene olovene 10,7g strely, tesne nad hranicou kedy este natahuje zaver. V tejto kombinacii sa G20 chovala uzasne a takmer nekopala. Popozraj si tie moje starsie videjka, mas tam natocenu strelbu Partizanmi, CCIckami, a s 180gr strelami ake pouziva SB do 40SW laborovane na navazku NO9 14,5grainu a s tou nizsou to uz si nepamatam kolko :) Tam si pozri aj rozdiel ako mi to dvihalo ruku a ten ustovy plamen :) Urcite ale v kazdom pripade a obzvlast ak chces pouzivat rychlejsie prachy na hornom limite vykonu by som ti odporucal hlavne hlaven s plnou oporou, pretoze na 6ke ti to pri nich bude vyduvat az praskat a aj tvrdiu pruzinu. Hlavne pri tej No5ke dolso raz az k 3 praksnutiam nabojnice zo 100. Pri laboraciach s No9 nepraskla nabojnica ani raz a ovela menej sa aj vyduvali. To ti snad povie o vela veciach. Este taky dodatok. No9 ti nechutne zaserie celu zbran nezhorenymi zvyskami. Sleduj si aj ci mas small pistol alebo large pistol velkost na nabojnici. hirtenberger robil so small pistol 10ky ak sa nepletiem. Partizani maju large pistol. Uf som sa rozkecal, no ale ked 10 ka je taka super raz a G20 este lepsia, az na tu hlaven :)
Btw, asi ak uz mas Glocka, mozno vies, rovno chod no zvacseneho zachytu zaveru. Mne pride ten klasicky takmer nepouzitelny a s tym zvacsenym je to pohadka maje ale treba si nacvicit aby si zan nezachytaval pocas strelby co zo zaciatku u mna sposobovalo zachytenie zaveru po vystrele :)) Amaterska chyva :)

Příspěvky: 75

Registrován: čtv 12.7.2007, 19:14

Příspěvek od gres » čtv 30.10.2008, 19:54

niečo k supportu : http://www.thegunzone.com/glock/kb-notes.html#a5

z vlastnej skúsenosti môžem povedať že sa mi hilzne na 6 hodine nenafukujú, pri fabrickom strelive .357sig od s&b sa občas stane že sa zduje akoby celé dno hilzne, vidieť to po skalibrovaní hilzne, dookola je viditelný odskok.

Obrázek

Příspěvky: 252

Registrován: ned 16.7.2006, 11:27

Příspěvek od Kusha » čtv 30.10.2008, 20:03

Ano, presne toto je to vyduvanie o ktorom som pisal.
No ono to viduva hlavne pri rychlych prachoch od istej navazky. Proste je tam citit to, zema Glock tu nabojovu komoru hodne volnu a nabeh ide pomerne hlboko dnu.Navyse to, ze Glocku hned pri odomykani zaveru pada dole hlaven(nabojova komora) ale nejde este so zaverom chvilku asi tiez bude niest istu vinu, ale to je len moj dohad.

Příspěvky: 181

Registrován: úte 31.7.2007, 11:37

Příspěvek od Georgus » čtv 30.10.2008, 20:22

No když už srovnáváte .357 vs 10mm tak pocit (alespoň ten můj)je že .357 je velmi rychlé a prudké cuknutí kdežto 10mm mohutná těžká rána.No kdybych měl doporučit co do lesa tak za sebe můžu říct že jsem s g31 spokojený,ale my tu nemáme medvědy ,ale jestli chceš můj názor tak tak 10mm raději fullsize a pokud trváš na menší velikosti tak .357 compakt by ti mohl vyhovovat.

Příspěvky: 252

Registrován: ned 16.7.2006, 11:27

Příspěvek od Kusha » čtv 30.10.2008, 20:27

Ano presne tak, takze sa georgus zhodujeme :)

Aspirant na exota
Aspirant na exota

Příspěvky: 225

Registrován: stř 23.8.2006, 22:48

Zbraň: G17

Příspěvek od draven » pát 31.10.2008, 0:32

za mě 9mm HK P2000sk, at to má styl, jinak čím ostřejší ráži tím spíš víckrát mineš, 10 ran abys vážil každé rány.
pokud si to netroufneš s 9mm na světla zdivočelý šelmy, tak na compact do lesa zapomeň.

v americe užívají G20 jako zbran na dorázeni napr medveda ap.
aby to trochu fungovalo mimo hlavu, potrebujes alespon .44mag colt. rozhodně velkou výkonnou ráži nebo dobrej soustřel velké ráže.

no a medvěda určitě střílej do tlap, až za tebou poběží. pak mi napiš jak to dopadlo.

Příspěvky: 75

Registrován: čtv 12.7.2007, 19:14

Příspěvek od gres » pát 31.10.2008, 7:14

draven píše: no a medvěda určitě střílej do tlap, až za tebou poběží. pak mi napiš jak to dopadlo.
kdeže, odborníci radia strielať medveďa malorážkou do chvosta, on sa potom zacyklí jak zcvoknutý pes, potom napíš jak si dopadol :lol:

Příspěvky: 10

Registrován: čtv 30.10.2008, 10:37

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Trnava (SR)

Příspěvek od theplaky » pát 31.10.2008, 7:55

k tym tlapam: pocul som o otm v tej suvislosti, ze medved ma predne tlapky podstatne slabsie (menej vyvynute) nez tie zadne, pricom vahu tela nesie kazda tlapa rovnako a tak v pripade zranenia jednej z prednych tlap je medved menej rychly (pri behu po styroch pri kazdom skoku predna tlapa dobrzduje celu masu tela a ak je zranena, tak mu beh asi robi problemy)

... inak vcera vecer bol na STV2 dokumentarny film o medvedoch: po jeho zhliadnuti silne pochybujem, ze sa da utok odvratit kratkou palnou - ani po "zacyklovani" :D

napadly ma ale dve alternativy:
- obranny sprej s technickym korenim (ved aj medved dycha nie?)
- a co elektricky paralyzator? (ktovie ci by sa to dalo pouzit vzhladom na srst)

Zpět na „Pistole GLOCK“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz