Co kontrolovat při nákupu staršího GLOCKa?


Debata o pistolích GLOCK

jip

Uživatelský avatar

Příspěvky: 114

Registrován: pát 04.12.2009, 10:51

Zbraň: GLOCK 26

Co kontrolovat při nákupu staršího GLOCKa?

Příspěvek od jip » úte 30.3.2010, 15:56

Vážně plánuji si koupit starší GLOCK a proto hledám nějaké informace co zkontrolovat a na co si dát pozor.

Myslím, že tohle je správné místo, kde bych se dalo najít minimálně pár ochotných lidí se o své zkušenosti podělit.

Proto se chci zeptat na co by jste si dávali při nákupu pistole této značky pozor.

Procházím internet i literaturu již delší dobu a došlo mi, že s životností to podle všeho bude slušné (proto chci GLOCK), ale jako každý jiný výrobek se časem můžou objevit problémy.

O moc levněji než nové zbraně se starší GLOCKy neprodávají.
Nerad bych znehodnotil svou investici nákupem něčeho, co by mi ještě dlouho nesloužilo nebo se případně po čase zase nedalo dále prodat.

Zkontrolovat zhruba vizuálně vně rám a závěr zda se v něm nevyskytují nějaké praskliny a jak "jetě" vypadá zbraň je snad to jediné co 99% začínajících pozná, ale co dál?

Také by mne zajímalo zda existují i některé spíše problémy, které ničemu ve funkci nevadí a může spíše vysvětlit výhodnou cenu. Jako příklad uvedu, že jsem už na několika různých zbraní této značky viděl, že ten plast v zadní části závěru (předem děkuji za uvedení správného názvu) měl ulomený roh. Neměl jsem jej ale v ruce, natož rozebráno - šlo jen o fotografie v inzerátech.

Nevím třeba zda mám trvat na návštěvě střelnice, zda pro mne jako začínajícího střelce, byla vůbec taková podmínka k něčemu a spíš jen neodradila nějakou z výhodných nabídek.

V inzerátech se většinou objevují počty vystřelené munice a proto by mě třeba zajímalo zda lze lehce poznat jestli má ten-který starší GLOCK za sebou jen pár set kusů střeliva, pár tisíc kusů nebo více - pár desítek nebo stovek tisíc.
Jak přesně to lze rozeznat při prohlídce? A hlavně podle čeho to poznat - ověřit si tvrzení prodávajícího.

Často se u jiných zbraní objevuje rada o vložení náboje stejné ráže do hlavně - že by tam neměl lehce jít. Platí tohle i u GLOCKa?

Jaké další tipy by jste doporučili?

Ještě pro úplnost dodám, že mám zájem o subkompakt - nejspíš G26, případně G30, takže uvítám hlavně rady speciálně pro tyto typy.
Černý GLOCK 21, Zelený GLOCK 26
Uživatelský avatar

Příspěvky: 114

Registrován: sob 12.4.2008, 20:46

Re: Co kontrolovat při nákupu staršího GLOCKa?

Příspěvek od haleot » úte 30.3.2010, 21:42

...co ti na to napsat? Vždyť jsi si na většinu odpověděl sám. Každopádně, než koupíš používanou zbraň, tak si ji vyzkoušej na střelnici, jestli "šlape" jak má. Jinak je to vždy loterie kupovat "jetou" zbraň. Ale dle vizuálního stavu se dá zhruba zjistit, jak s ní původní majitel zacházel. Co se týká hlavně, tak toho moc nezjistíš, kolik má nastříleno, protože Glock dělá dobré hlavně. Maximálně můžou být "vydrolené" drážky uvnitř hlavně, ale to jen fakt u těch hodně starých, kde byl kdysi u některých s tímto problém, ale v současné době (cca 5 let) je to vpohodě. Pokud by byla hlaveň fakt hodně "vyšlehaná", tak to zjistíš rozptylem při střílení. Musíš ale použít plášťové střely, ne olova. Ale to je asi stejně práce spíš pro profíka, který umí hodně dobře střílet, aby usoudil možný rozptyl zbraně a ne samotným střelcem. Tímto nemyslím, že neumíš střílet. To musíš posoudit sám. No a co se týká ceny, tak máš pravdu, že starý není o moc levnější jak nový, ale i třeba tři - čtyři tisíce jsou pro někoho dost velké peníze.
Jinak ti přeji šťastnou ruku a štěstí při výběru.
p.s.: NOVÝ JE NOVÝ :wink:
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1240

Registrován: úte 11.9.2007, 6:41

Bydliště: Kvérov

Re: Co kontrolovat při nákupu staršího GLOCKa?

Příspěvek od Nikdo » stř 31.3.2010, 9:39

alfonss na Strelectvi.cz píše:Při koupi Glocka si člověk musí hlavně dát pozor, aby to nebylo z umělý hmoty........
:lol:

http://www.strelectvi.cz/forum/glock-na ... i-t33.html

Aby byly stejný výrobní čísla hlavně, závěru a rámu (leda bys to kupoval s tím, že je to poskládaný z víc dílů, což teoreticky ničemu neva, ale kdybys to předem nevěděl a neměl opapírovaný nákupkama, tak bys u PČR narazil).

Když při shozeném úderníku (po promáčknutí spouště naprázdno) zatřepeš zbraní v ose hlavně ("dopředu-dozadu"), musíš slyšet, jak uvnitř lítá takový malý kovový bazmek, tzv. Glock sound, to poznáš :)

Pak rozborka, vyndej hlaveň, a koukni proti světlu, zda má hladké plochy. Vysypaný vývrt může a nemusí ničemu vadit, ale kdybych si moh vybrat, bral bych zbraň s kvalitnějším materiálem hlavně.

Při té příležitosti koukni dovnitř, jestli je to trochu čištěný, a není tam něco viditelně omlácený.

Předání na střelnici, mimoto, že je tam prostředí k předávání a kontrole zbraně vhodnější než na benzínce, by měl seriozní prodávající každopádně umožnit. Kdyby se bránil pár zkušebním střelám, tušil bych za tím nějaký problém.

Víc toho jako laik stejně nezkontroluješ.

Příspěvky: 179

Registrován: ned 06.5.2007, 22:26

Re: Co kontrolovat při nákupu staršího GLOCKa?

Příspěvek od Fobus » stř 31.3.2010, 18:30

Ten kovový bazmek je zápalník. :mrgreen:

jip

Uživatelský avatar

Příspěvky: 114

Registrován: pát 04.12.2009, 10:51

Zbraň: GLOCK 26

Re: Co kontrolovat při nákupu staršího GLOCKa?

Příspěvek od jip » čtv 01.4.2010, 14:43

Všem třem moc děkuji za odpověď, nejvíce "Nikdo" za nejkomplexnější a nejužitečnější odpověď.

Jak je to s tím testem vložení náboje do hlavně, jestli s ním jde otáčet? Má to nějakou vypovídající hodnotu i kvalitních hlavní Glocků?

Btw: Ještě doplňuji co jsem vypátral. Ten plast, co jsem viděl na fotografiích ulámané, bylo údajně čelo závěru :)
Černý GLOCK 21, Zelený GLOCK 26

PB

Příspěvky: 355

Registrován: stř 09.5.2007, 23:06

Bydliště: Ostrava

Re: Co kontrolovat při nákupu staršího GLOCKa?

Příspěvek od PB » čtv 01.4.2010, 18:34

s tím nábojem v hlavni se nejspíš myslí skusit lehce vložit náboj střelou do ústí hlavně. nesmí se tam střela propadnout ale zůstat viset kousek před dosažením největšího průměru tzn. asi 2mm před začátkem nabojnice. snad sem to řekl srozumitelně, jde prostě o to aby nebyla hlaveň vyšlehaná tak že tam střela kloktá ale to myslím nehrozí.
Kolik Glocků máš, tolikrát jsi člověkem.

Příspěvky: 1556

Registrován: pon 04.4.2005, 10:02

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Kraj Vysočina

Re: Co kontrolovat při nákupu staršího GLOCKa?

Příspěvek od Selag » pát 02.4.2010, 6:45

To "ulámané čelo závěru" bude nejspíš poškozená zadní opěrná destička úderníku. Dochází k tomu při neodborné demontáži silou. :-) Pokud se na ni díváš jako při míření - od hledí, tak vybrání v jednom z horních rohů je normální.
Glock 17, CZ 75 TS konfigurator, Sig 226 X-Five, DD M4, CZ 75 TS2 Depp Bronze, Ruger SP 101, KMR L-02 Spectra

jip

Uživatelský avatar

Příspěvky: 114

Registrován: pát 04.12.2009, 10:51

Zbraň: GLOCK 26

Re: Co kontrolovat při nákupu staršího GLOCKa?

Příspěvek od jip » pát 02.4.2010, 16:57

Prošel jsem celou tu diskusi na Střelectví, prolouskal se vším tím off-topic textem a z celého textu spojeného s textem od Vás tady jsem sestavil tohle:

Kontrola výrobních čísel hlavně, závěru a rámu. Měly by být stejné. Jinak jde o zbraň opravovanou poskládanou z víc dílů (teoreticky ničemu nevadí, ale musí souhlasit s doklady (průkaz zbraně, nákupky...).
Zkontrolovat vizuálně celý rám a závěr zda se v něm nevyskytují nějaké praskliny a jak zbraň celkově vypadá. Koukat se zda rám nebyl podomácku obrušován majitelem - kutilem.

Upevnění mířidel jsou-li jiné než originální - není-li poškozen zajišťovací šroub.

Lehce vložit náboj střelou do ústí hlavně. Střela tam nesmí propadnout celá, ale zůstat viset kousek před dosažením největšího průměru tzn. asi 2mm před začátkem nábojnice

Při shozeném úderníku (po promáčknutí spouště naprázdno) při zatřepání zbraní v ose hlavně ("dopředu-dozadu"), musí být slyšet, jak uvnitř lítá zápalník (tzv. Glock sound:)

Rozborka:
vyndat hlaveň a vizuálně zkontrolovat proti světlu zda má hladké plochy.
Vysypaný vývrt může a nemusí ničemu vadit, ale určitě lepší, když je v pořádku.

Zadní konec táhla spouště (ten co za něj chytá ozub úderníku) nesmí být rovný, ale malinko zvednutý nahoru (porovnat s novým rámem) a správně dlouhý.
Pokud je rovný nebo broušený tak to napraví výměna spoušťového táhla (cca CZK700,-)
Kontrola vnitřku rámu např prasklý rám u přední vodící lišty. Zkontrolovat vodící plíšky na rámu.
Kontrola celkově celého vnitřku zbraně, jestli je čištěná a není tam něco viditelně omlácené.

Vyjmout zadní kontejner a prohlídnout stojinu spouště, jestli není podomácku obroušena pilníkem (nová CZK160,-)

Kontrola zápalníku - pokud je broušen, bude nutný vyměnit.

Předání zvolit určitě na střelnici.
Je tam prostředí k předávání a kontrole zbraně vhodnější než kdekoliv jinde a je možno ze zbraně střílet.
Kdyby se prodejce bránil pár zkušebním střelám - nebrat.

Na střelnici je také jednoduché zkontrolovat, jestli je otisk zápalníku skutečně uprostřed zápalky (není = nekupovat).


Přesně tohle jsem chtěl. Celkem dobré ne? Doplní to ještě někdo o něco dalšího?
:wink:
Černý GLOCK 21, Zelený GLOCK 26
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1240

Registrován: úte 11.9.2007, 6:41

Bydliště: Kvérov

Re: Co kontrolovat při nákupu staršího GLOCKa?

Příspěvek od Nikdo » pát 02.4.2010, 17:18

Snad ještě - zeptat se prodejce, zda jsou na zbrani dělány nějaké úpravy oproti původnímu stavu (z fabriky), a pokud ano, zda mohou mít vliv na střelbu, a zda jsou vratné (a kdo je dělal - aby sis třeba nekoupil samopal :lol: )

Pokud jde o vratné změny (výměny pružin, stojin, miřidel), neměl by být problém vzít si od prodávajícího originální součástky a v případě problémů vrátit (nebo nechat vrátit) do původního stavu. 2kg stojina, jiná miřidla, apod., jsou úplně normální výměny, vůbec není třeba se bát těchto změn, ale o původní si pro jistotu řekni (když tak jsou to stokorunové položky).

Nevratné změny - leštění dosedacích ploch, broušení rámu, změna polohy spouště za účelem zkrácení jejího chodu - dá se jedině vyzkoušet na střelnici, zda to funguje normálně, a rozhodnout se, zda to vezmeš. Tyto změny slouží ke zvýšení rychlosti nebo přesnosti střelby, ale ne každý je umí udělat, a ne vždy se to povede.

Zpět na „Pistole GLOCK“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz