Jsem (ne)spolehlivý?


Vše o právu, zákonech, zbrojním průkazu a souvisejících věcech

Uživatelský avatar

Příspěvky: 992

Registrován: pon 28.9.2009, 19:00

Zbraň: Glock

Bydliště: Morava-sever

Jsem (ne)spolehlivý?

Příspěvek od panvrabec » úte 26.1.2010, 16:48

Včera 25.1. v 22:30 se mi stala nemilá věc. Vyjížděl jsem z perfektně osvětlené benzínky shell. V autě dva známé. To víte, všude světla jak ve dne a nějak jsem zapoměl rozsvítit. Nechápu, vždycky na to dávám pozor. Asi po 100 metrech od benzínky jsem si to uvědomil a hned rozsvítil, ale v tom mě mihla v protisměru policejní dodávka. Dojela na kruháč, otočila se a šupajdy zamnou. Samozdřejmě tušíte, co následovalo. Předjeli mě, zasvítila stopka a bylo to. Z dodávky jich vyskákalo 5 :lol: . Obcházeli auto a svítili nám do xichtu. Cítili jsme se jako opice v zoo. No poldům byla po chvíli zima, tak se naskládali zpět do auta a zůstal jeden odvážlivec, který semnou řešil můj přečin. ,, Pane řidiči, víte, čeho jste se dopustil? Ano. No kdyby jste nesvítil přez den bych to pochopil, ale v noci? " Omluvil jsem se, vysvětlil celou věc a když jsem mu dobrovolně ukázal stav peněženky tak se to usmlouvalo na nejnižší 100 korunový bloček a dokonce se to obešlo bez strhnutí jediného bodu. Když se policista dozvěděl, že máme v autě na sedačce lahev veltlínu, tak jsem ještě musel dýchnout. Samozdřejmě 0.00 ! :mrgreen: ,, V pořádku ". Něco jsem podepsal, poskládal drobáky, zaplatil, poděkoval a odjel.

A teď otázky na vás:
- Stal jsem se nespolehlivý?
- Bude tak drobný přestupek bez bodů vůbec zapsán do trestního rejstříku?
- Hrozí mi odebrání ZP ?
- Zrovna chci za měsíc rozšiřovat skupiny ZP, bude to mít nějaký vliv?
- Máte někdo podobné zkušenosti?

Ještě podotýkám, že je to můj první přestupek v životě, jinak jsem čistý. Díky za odpovědi.

Příspěvky: 58

Registrován: pon 02.2.2009, 10:03

Re: Jsem (ne)spolehlivý?

Příspěvek od prochy » úte 26.1.2010, 17:09

Dle mě se pokuta do trestního rejstříku ani nezapisuje, neboť i na motocyklu jsem jel bez řádného technického oprávnění (mládí :)) a v rejstříku to dodnes nemám - taktéž sem zaplatil 100Kč i když jsem byl upozorněn, že by mi mohli sebrat řidičák. Ovšem pokud bys měl přecejen pochyby, není nad to si nechat vyhotovit výpis z TR.
Vždy přichází nejdříve chtíč, na paty mu šlape touha, za nimi mrav a daleko vzadu se loudá rozum. R.P.

Příspěvky: 393

Registrován: pát 09.12.2005, 18:09

Zbraň: GLOCK

Re: Jsem (ne)spolehlivý?

Příspěvek od Sobull » úte 26.1.2010, 17:41

To by nás tady moc se zbrojákama nezůstalo :D . Buď v klidu.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 992

Registrován: pon 28.9.2009, 19:00

Zbraň: Glock

Bydliště: Morava-sever

Re: Jsem (ne)spolehlivý?

Příspěvek od panvrabec » úte 26.1.2010, 18:55

Uff docel jste me uklidnili, kolik takovych vylomenin si clovek muze dovolit?? Ono asi ta spolehlivost a ty prestupky jsou mysleny vyhradne na useku zbrani a streliva a ne za volantem..
Uživatelský avatar

Příspěvky: 233

Registrován: čtv 25.12.2008, 22:20

Re: Jsem (ne)spolehlivý?

Příspěvek od de-luxe » úte 26.1.2010, 19:37

§ 23 zákona pane Vrabče

Příspěvky: 1556

Registrován: pon 04.4.2005, 10:02

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Kraj Vysočina

Re: Jsem (ne)spolehlivý?

Příspěvek od Selag » stř 27.1.2010, 6:42

Panevrabče, normálně si mě pobavil :D Prvně sem si mysle, že si děláš srandu. Přestupky v dopravě se zaznamenávají do karty řidiče na příslušném odboru dopravy dle místa trvalého bydliště. Nikam jinam. Jsou ovšem přestupky, které se hodnotí jako trestný čin a pokud za ně jsi odsouzen, tak to je pak jiná :-) Ale jak píšou kolegové, i za dopravní přestupek za 3 body spolehlivost a bezúhonnost na úseku zbraní a střeliva neztrácíš :-)
Buď v klidu a nech si do auta namontovat "zimní osvětlení" :D (automatické zapnutí světel po nastartování)
Glock 17, CZ 75 TS konfigurator, Sig 226 X-Five, DD M4, CZ 75 TS2 Depp Bronze, Ruger SP 101, KMR L-02 Spectra
Uživatelský avatar

Příspěvky: 225

Registrován: úte 05.2.2008, 13:33

Bydliště: Severní Plzeňsko

Re: Jsem (ne)spolehlivý?

Příspěvek od O.Gun » stř 27.1.2010, 8:00

Selag píše:...přestupky, které se hodnotí jako trestný čin a pokud za ně jsi odsouzen, tak to je pak jiná...
tak tak... nesmý to být TČ, jde většinou o chlast, nebo nějaká velká bouračka, obecní ohrožení, výtržnosti :lol: , atd...). Potom to může být jiná...
O.Gun
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2996

Registrován: ned 12.3.2006, 10:18

Zbraň: G17 a další

Bydliště: Praha Západ

Re: Jsem (ne)spolehlivý?

Příspěvek od Starosta » stř 27.1.2010, 12:00

A musí to být opakovaně.
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Re: Jsem (ne)spolehlivý?

Příspěvek od cmk » stř 27.1.2010, 12:30

Ja se nejak ztracim v pravnich vykladech...

Tak bud je to PRESTUPEK, kde je vedeno prestupkove rizeni (at uz blokove nebo na urade) a nebo je to TRESTNY CIN, kde je vedeno stihani a nasleduje soud.

Za jakykoli prstupek na useku dopravy (tedy prestupek proti zakonu o provozu na pozemnich komunikacich) nemuze byt jakkoli omezen drzitel ZP (vyjimkou je treba chlast, kdyz ridim a mam u sebe bouchacku, to je ale pak i prestupek proti zakonu o zbranich) - ve smyslu, ze to na "spolehlivost' proste nema vliv.

"Odsouzeni za prestupek" neexistuje.
Prestupek se proste prekvalifikuje na trestny cin (alkohol nad 1 promile = obecne ohrozeni, bouracka se zranenim s dlouhym lecenim ci smrt = ublizeni na zdravi, ...) a dale se resi jako trestny cin, a tam jiz zakon zase hovori jasne. Clovek tedy neni odsouzen za prestupek, ale za trestny cin.
Bezuhonnost píše: § 22
Bezúhonnost fyzické osoby

(1) Za bezúhonného podle tohoto zákona se nepovažuje ten, kdo byl pravomocně uznán vinným trestným činem

a) vlastizrady, rozvracení republiky, teroru, teroristického útoku, záškodnictví, sabotáže, vyzvědačství, válečné zrady, účasti na zločinném spolčení, obecného ohrožení, ohrožení bezpečnosti vzdušného dopravního prostředku a civilního plavidla, zavlečení vzdušného dopravního prostředku do ciziny, vraždy nebo genocidia, za který byl uložen výjimečný trest nebo trest odnětí svobody na více než 12 let nebo mladistvému trestní opatření odnětí svobody nepodmíněně na 5 až 10 let,

b) uvedeným v písmenu a), za který byl uložen trest odnětí svobody na 5 až 12 let, nebo úmyslným trestným činem proti životu a zdraví, proti svobodě a lidské důstojnosti nebo jiným úmyslným trestným činem spáchaným se zbraní, za který byl uložen trest odnětí svobody převyšující 5 let a od ukončení výkonu trestu odnětí svobody neuplynulo alespoň 20 let,

c) uvedeným v písmenu a) nebo b) nebo jiným úmyslným trestným činem, jestliže od právní moci rozsudku nebo od ukončení výkonu trestu odnětí svobody v případě, že tento trest byl uložen,
1. neuplynulo alespoň 10 let, jestliže byl uložen trest odnětí svobody převyšující 2 roky,
2. neuplynulo alespoň 5 let, jestliže byl uložen trest odnětí svobody nepřevyšující 2 roky nebo jiný trest než trest odnětí svobody, nebo
3. neuplynuly alespoň 3 roky, jestliže bylo upuštěno od potrestání, podmíněně upuštěno od potrestání s dohledem, upuštěno od uložení trestního opatření mladistvému anebo podmíněně upuštěno od uložení trestního opatření mladistvému nebo byla sice vyslovena vina, ale nebyl uložen trest v trestním řízení, v němž došlo k pokračování trestního stíhání na žádost obviněného anebo obžalovaného 11e), nebo nebylo uloženo trestní opatření poté, co bylo odstoupeno od trestního stíhání mladistvého podle zvláštního právního předpisu 11f), nebo

d) spáchaným z nedbalosti za porušení povinností v souvislosti s držením, nošením nebo používáním zbraně nebo střeliva, pokud od právní moci rozsudku neuplynuly alespoň 3 roky.

(2) Za bezúhonného podle tohoto zákona se také nepovažuje ten, kdo byl v cizině pravomocně uznán vinným činem, jehož znaky odpovídají znakům některého z trestných činů uvedených v odstavci 1. Doba, po kterou není osoba považována za bezúhonnou, je obdobná jako v odstavci 1.

(3) Za bezúhonného podle tohoto zákona se v případně žádosti o vydání zbrojního průkazu skupiny F nebo zbrojní licence skupiny K nepovažuje také ten, kdo byl pravomocně uznán vinným trestným činem porušování předpisu o zahraničním obchodu s vojenským materiálem, útoku na státní orgán, útoku na veřejného činitele, nedovoleného ozbrojování, vývoje, výroby a držení zakázaných bojových prostředků, nedovolené výroby a držení radioaktivního materiálu a vysoce nebezpečné látky, hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení, podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod, mučení a jiného nelidského a krutého zacházení, podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka, používání zakázaného bojového prostředku a nedovoleného vedení boje, válečné krutosti, persekuce obyvatelstva nebo jiným trestným činem spáchaným se zbraní.

(4) Příslušný útvar policie požádá za účelem posouzení bezúhonnosti fyzické osoby o vydání opisu z evidence Rejstříku trestů 12). Žádost o vydání opisu z evidence Rejstříku trestů a opis z evidence Rejstříku trestů se předávají v elektronické podobě, a to způsobem umožňujícím dálkový přístup. Při posuzování bezúhonnosti fyzické osoby se nepřihlíží k zahlazení odsouzení podle zvláštního právního předpisu 13) ani k jiným případům, v nichž nastává účinek, že se na pachatele hledí, jako by nebyl odsouzen 13a).
Spolehlivost píše: § 23
Spolehlivost fyzické osoby

(1) Za spolehlivého podle tohoto zákona se nepovažuje ten,

a) jehož trestní stíhání pro úmyslný trestný čin bylo pravomocně podmíněně zastaveno nebo bylo pravomocně rozhodnuto o podmíněném odložení návrhu na potrestání, a dosud neuplynula zkušební doba nebo lhůta, v níž má být rozhodnuto, zda se osvědčil,

b) kdo prokazatelně nadměrně požívá alkoholické nápoje nebo prokazatelně požívá návykové látky 11), nebo

c) kdo pro vnitřní pořádek a bezpečnost představuje vážné nebezpečí svým jednáním, za které byl v posledních třech letech pravomocně uznán vinným ze spáchání více než jednoho přestupku
1. na úseku zbraní a střeliva,
2. na úseku používání výbušnin,
3. na úseku ochrany před alkoholismem a jinými toxikomaniemi,
4. na úseku obrany České republiky,
5. proti veřejnému pořádku,
6. proti občanskému soužití,
7. proti majetku, nebo
8. na úseku zemědělství, myslivosti a rybářství tím, že úmyslně neoprávněně zasáhl do výkonu práva myslivosti nebo do výkonu rybářského práva anebo úmyslně lovil zvěř nebo chytal ryby v době hájení.

(2) Za spolehlivého podle tohoto zákona se v případě žádosti o vydání zbrojního průkazu skupiny F nebo zbrojní licence skupiny K nepovažuje také ten, kdo byl v posledních 5 letech pravomocně uznán vinným z přestupku na úseku zbraní a střeliva nebo na úseku výbušnin.

(3) Příslušný útvar policie je oprávněn požádat obecní úřad a orgán státní báňské správy o údaje umožňující posoudit spolehlivost fyzické osoby podle odstavce 1 písm. c). Obecní úřad a orgán státní báňské správy žádosti vyhoví bez zbytečného odkladu.
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 373

Registrován: sob 27.6.2009, 15:27

Zbraň: Glock 17

Bydliště: Kvérov

Re: Jsem (ne)spolehlivý?

Příspěvek od Slim » stř 27.1.2010, 12:54

cmk má recht - přestupek, který se hodnotí jako trestný čin, v našem právním řádu neexistuje. Buď je jednání klasifikováno jako trestný čin nebo jako přestupek (nepřesně přečin, přesně správní delikt). Kombinace těchto dvou možná není :-)
Nemo contra deum nisi deus ipse

Příspěvky: 1556

Registrován: pon 04.4.2005, 10:02

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Kraj Vysočina

Re: Jsem (ne)spolehlivý?

Příspěvek od Selag » stř 27.1.2010, 13:25

Po dlouhém výkladu je výsledk pořád stejný...... přestupek v dopravě nemá vliv na vydávání ZP. :-)
Glock 17, CZ 75 TS konfigurator, Sig 226 X-Five, DD M4, CZ 75 TS2 Depp Bronze, Ruger SP 101, KMR L-02 Spectra

Příspěvky: 58

Registrován: pon 02.2.2009, 10:03

Re: Jsem (ne)spolehlivý?

Příspěvek od prochy » stř 27.1.2010, 16:46

78. Příslušný útvar policie přeruší řízení o vydání zbrojního průkazu v případě:
b) že proti žadateli bylo zahájeno trestní stíhání pro trestný čin uvedený v § 22 zákona o zbraních

Přesně převzané z testových otázek :)
Vždy přichází nejdříve chtíč, na paty mu šlape touha, za nimi mrav a daleko vzadu se loudá rozum. R.P.

Příspěvky: 119

Registrován: pát 10.8.2007, 12:44

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Plzeň

Re: Jsem (ne)spolehlivý?

Příspěvek od Bobby_S_Lugerem » úte 30.3.2010, 13:58

Pane Vrabče, jste spolehlivý:-)))))).
Mrtví nemluví...
Uživatelský avatar

Příspěvky: 992

Registrován: pon 28.9.2009, 19:00

Zbraň: Glock

Bydliště: Morava-sever

Re: Jsem (ne)spolehlivý?

Příspěvek od panvrabec » ned 04.4.2010, 15:17

Tak to jsem potěšen 8-)
Aspoň je vidět že ne všechno co ti řekne policajt je pravda strašák jeden.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 24

Registrován: stř 04.11.2009, 12:50

Re: Jsem (ne)spolehlivý?

Příspěvek od Leto II. » čtv 08.4.2010, 12:02

Jen tak na okraj. Za větu "Pane řidiči, víte, čeho jste se dopustil?" bych si opsal služební číslo a dal stížnost na policejní prezidium. Tohle švestky nesmí. Musí ti sdělit, z čeho tě obviňují.

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Re: Jsem (ne)spolehlivý?

Příspěvek od cmk » čtv 08.4.2010, 19:56

Jestki nesmej, tak by mohla nasledovat veta: "dobry den pane policisto, a vite ceho vy?"

Ale realne - tahle veta kterou pises neni nic proti nicemu.
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1122

Registrován: čtv 29.9.2005, 21:33

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Wien8, Praha8 ______________________ »» zbranekvalitne.cz ««

Re: Jsem (ne)spolehlivý?

Příspěvek od MarK » čtv 08.4.2010, 20:44

cmk píše:Za jakykoli prstupek na useku dopravy nemuze byt jakkoli omezen drzitel ZP (vyjimkou je treba chlast, kdyz ridim a mam u sebe bouchacku, to je ale pak i prestupek proti zakonu o zbranich) - ve smyslu, ze to na "spolehlivost' proste nema vliv.
Ještě druhá "výjimka" a to ani nemusí mít u sebe řidič zbraň: pozitivní test na návykové látky (dle zákona) - řidič ani nemusí být pod vlivem, neb většina těch látek je zjistitelná zpětně, ale už nenaplní literu spolehlivosti ("Za spolehlivého podle tohoto zákona se nepovažuje ten, kdo prokazatelně nadměrně požívá alkoholické nápoje nebo prokazatelně - a v takovém případě už to je pak prokázané je - požívá návykové látky).
Uživatelský avatar

Příspěvky: 233

Registrován: čtv 25.12.2008, 22:20

Re: Jsem (ne)spolehlivý?

Příspěvek od de-luxe » pát 09.4.2010, 7:28

Ale musí požívat, nestačí jen jednou prokazatelně požít a být přistižen. Kouzlo slovesného vidu :wink:
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1122

Registrován: čtv 29.9.2005, 21:33

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Wien8, Praha8 ______________________ »» zbranekvalitne.cz ««

Re: Jsem (ne)spolehlivý?

Příspěvek od MarK » pát 09.4.2010, 17:52

No tím bych si nebyl tak jistý a kdoví jak by se k tomu vyjádřil soud, ale zajímavá úvaha.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 373

Registrován: úte 14.10.2008, 15:20

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Praha 6

Re: Jsem (ne)spolehlivý?

Příspěvek od Globus » stř 14.4.2010, 9:50

de-luxe píše:Ale musí požívat, nestačí jen jednou prokazatelně požít a být přistižen. Kouzlo slovesného vidu :wink:
Ono s tim požívánim je to trochu složitější - do "naměřitelnýho" stavu THC /např/ v těle se dokáže člověk dostat i když nikdy nehulil - třeba když se delší čas zdržuje v zahulený místnosti.
EMO s Glockem :lol:

Zpět na „Právní koutek“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz