Oprávnění nosit zbraň kategorie B


Vše o právu, zákonech, zbrojním průkazu a souvisejících věcech

Příspěvky: 15

Registrován: stř 23.7.2008, 13:59

Zbraň: ZG 47, IŽ 12/76, G19

Oprávnění nosit zbraň kategorie B

Příspěvek od Lonew » stř 19.5.2010, 15:55

Zdravím, před 10-ti lety jsem si zažádal o povolení držet a nosit zbraň kat. B s tím, že mi PČR toto oprávnění bez problému zapsala do ZP (vlastníkem takové zbraně jsem nebyl). Po přestěhování, kde si mě vzala na starost PČR na Krakovské v Praze jsem si nechal prodloužit platnost ZP, což bez problémů proběhlo až na to, že mi již nezapsali oprávnění na kat. B s odůvodněním, že nejsem vlastníkem zbraně kat. B. Tak nevím, to jsem jako pochopil špatně zákon (že podmínkou je vlastnictví)??? Řek bych, že chtějí jen buzerovat... Co na to odborníci?

Příspěvky: 664

Registrován: čtv 29.5.2008, 20:57

Bydliště: Praha

Re: Oprávnění nosit zbraň kategorie B

Příspěvek od cityshark » stř 19.5.2010, 17:03

Uz je to tu urcite nekde na foru milionkrat napsano. Povoleni nosit se vztahuje na jednu konkretni zbran. Kdyz na zadnou zbran nemas povoleni nosit (protoze zadnou zbran nemas), neni duvod aby ti to do zbrojaku psali.

V okamziku, kdy si nejakou poridis na noseni, tak ti vystavej novej zbrojak a zapisou to tam.

A nemusis si ji porizovat vlastne, muzes mit pravo drzet a nosit zbran, kterou vlastni treba tvuj rodinny prislusnik nebo kamarad. Kazdopadne je treba o takove povoleni zadat (sedivak).
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Oprávnění nosit zbraň kategorie B

Příspěvek od S474N » stř 19.5.2010, 17:25

Presne tak, k cemu by ti bylo noseni, kdyz nemas co nosit. A abys mohl legalne nosit i pujcenou zbran, tak potrebujes minimalne "nakupku".
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Příspěvky: 15

Registrován: stř 23.7.2008, 13:59

Zbraň: ZG 47, IŽ 12/76, G19

Re: Oprávnění nosit zbraň kategorie B

Příspěvek od Lonew » stř 19.5.2010, 17:41

Pohledem zákona bez povolení nosit zbr. kat. B by tě vůbec neměli pustit na střelnici... Takže pokud nejsi majitel zbraně, máš útrum. Nehledě na to, že PČR Praha 1 by ti dle jejich výkladu takové povolení sebrali hned, jakmile zbraň prodáš. § 13 odst. 2 zák. o zbraních však takový postup vylučuje. Faktem však je, že kdo nemá zbraň (tím myslím sebe), tak co se..:) Ptal jsem se jen, jestli se s tím někdo nesetkal a pro ilustraci svévolného postupu blbého policajta.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1573

Registrován: stř 26.12.2007, 23:24

Zbraň: 2x HK USP 9x19, 2xM4

Bydliště: Plzen

Re: Oprávnění nosit zbraň kategorie B

Příspěvek od admix » stř 19.5.2010, 17:59

S tou strelnici jsi to vycetl kde prosimte? :mrgreen:
"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
Obrázek
Dual HK USP 9x19mm + Colt M4A2 5.56x45mm + PAR15/Dlask A3 .223Rem/5.56x45mm NATO, EOTech 512.A65/1

Příspěvky: 664

Registrován: čtv 29.5.2008, 20:57

Bydliště: Praha

Re: Oprávnění nosit zbraň kategorie B

Příspěvek od cityshark » stř 19.5.2010, 18:20

Na strelnici muze chodit i nesvepravnej debil s papirama na hlavu. Zodpovedna je za ni budto osoba se zbrojakem, se kterou prisel strilet (pokud to stanovy strelnice umoznuji) nebo instruktor, ktery dotycnymu stoji za zady. Pokud mas zbrojak, tak si na strelnici muzes strilet i s pujceny zbrane, protoze udelani zbrojaku zarucuje, ze jsi musel slozit zkousku odborne zpusobilosti.

Pravo drzet a nosit muzes mit i na zbran, kterou nevlastnis.

Kazdopadne pokud jsi nikdy nemel vystaveno povoleni nosit zbran tu a tu (tedy konkretni), tak veta "Opravnen nosit zbran kat.B" nema ve zbrojaku co delat. Je dokonce chyba, ze ti to tam kdysi uvedli, protoze k tomu nemeli duvod.

Nicmene ona veta ve zbrojaku nic moc vlastne neznamena - maximalne pri kontrole "na ulici". Pokud by se slo do dusledku (napr. pri sebeobrane), tak verim, ze pokud budes mit noseni na pistoli X a na pistoli Y jenom drzeni, ale budes za noseni Y popotahovan.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 932

Registrován: pon 15.5.2006, 13:59

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Všude a nikde

Re: Oprávnění nosit zbraň kategorie B

Příspěvek od provarenec » čtv 20.5.2010, 10:53

Policajtama asi jo, ale ne soudem. Pamatuju případ, kdy soudce zajímalo jen jestli má dotyčný skupinu E.
Glock 26, CZ 858 Tactical, Glock 17, Mossberg A590, Glock 27

Příspěvky: 15

Registrován: stř 23.7.2008, 13:59

Zbraň: ZG 47, IŽ 12/76, G19

Re: Oprávnění nosit zbraň kategorie B

Příspěvek od Lonew » čtv 20.5.2010, 11:07

to Admin: S tou strelnici jsi to vycetl kde prosimte?

Ke střílení na střelnici:
§ 12 zák. o zbraních (cituji) "Zbraň kategorie B lze nabývat do vlastnictví a držet nebo nosit jen na základě povolení, pokud tento zákon nestanoví jinak." Takže bez povolení nosit zbraň kat. B nemůžeš střílet na střelnici sám.

Tady jde zkrátka o to, jestli se má PČR řídit zákonem, který pro povolení nevyžaduje vlastnictví zbraně ani uvedení konrétní, kterou bys chtěl držet, nosit, nebo se může řídit vlastními vymyšlenými pravidly.

Příspěvky: 664

Registrován: čtv 29.5.2008, 20:57

Bydliště: Praha

Re: Oprávnění nosit zbraň kategorie B

Příspěvek od cityshark » čtv 20.5.2010, 11:22

Ja uz nevim, michas hrusky s jabkama. Veta "opravnen nosit zbran kat.B" se vaze k NOSENI 1 konkretni zbrane.

Na strelnici nenosis. To by pak vsichni sportovni strelci, co nemaj Ecko nesmeli na strelnici strilet. To je konina.

Příspěvky: 15

Registrován: stř 23.7.2008, 13:59

Zbraň: ZG 47, IŽ 12/76, G19

Re: Oprávnění nosit zbraň kategorie B

Příspěvek od Lonew » čtv 20.5.2010, 12:48

(2) Pro účely tohoto zákona se rozumí
b) nošením zbraně nebo střeliva mít zbraň nebo střelivo u sebe, s výjimkou případů uvedených v písmenu a),

... tak jestli není střelba na střelnici nošení zbraně, tak je vše OK
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Oprávnění nosit zbraň kategorie B

Příspěvek od S474N » čtv 20.5.2010, 13:25

Lonew: nemichej proboha noseni zbrani do prenaseni zbrane na strelnici. Nemas kver, tak nechapu co proste resis a cemu nerozumis. Jakmile budes mit kver nebo nakupku na cizi kver, tak ti to tam znovu dopisou, respektive vystavi novy ZP.

Pokud si na strelnici pujcis kver na strelbu, tak nikdo teoreticky ani nemusi resit, jestli mas zbrojak (respektive "musi" kvuli dohledu instruktora), ale kver rozhodne prenaset v ramci strelnice muzes.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Re: Oprávnění nosit zbraň kategorie B

Příspěvek od cmk » čtv 20.5.2010, 15:01

Lonew - tam, kde mas zbranu sebe se souhlasem majitele, tam se nejedna o noseni, nybrz drzeni !!!
A paklize jsi na strelnici a jdes strilet, tak se jaksi predpoklada, ze mas cim a tudiz se predpoklada i souhlas majitele strelnice. Proto taky na strelnici muzes chodit s nekrytym nosenim !

Nekolik prikladu "noseni", kdy se nejedna o noseni, nybrz drzeni:

a) jde ochranka pro penize v obchodaku. Zaparkuje v podzemnim parkovisti, vyleze z auta, dojde k vejtahu, vyjede do patra, tam jim obchodnim preda trzbu, frajeri jedou zpatky, zalezou do auta a odjedou. Celou dobu se pohybuji v ramci jasne ohranicene nemovistosti a maji-li souhlas majitele nebo najemce nemovistosti, muzou zbran nosit neskryte, jelikoz ji nemaji ve stavu noseni, nybrz drzeni.

b) chodim po vlastni oplocene zahrade a pistoli mam v opaskovem pouzdre. Opet muzu chodit s neskrytou zbrani, jelikoz ji drzim, nikoliv nosim.

c) chodim po strelnici se zbrani (pominme, ze kazdej slusnej rad vyzaduje pri pohybu po strelnici mit zbran nenabitou) a jdu strilet. Mam souhlas majitele strelnice mit zbran u sebe. Opet se nejedna o noseni, nybrz drzeni.

... Atd

Ale zpet k puvodnimu dotazu.
Zakon neresi, kdy presne ma byt zapsano ci nezapsano opravneni nosit zbran.
Je to uvedeno v paragrafu 12, odstavci 8. "Opravneni nosit se zaznamenava do zbrojiho prukazu".
Jelikoz se cely paragraf zabyva tim, jak ziskat zbran kat. B, resi se v nem nakupka apod... Tak praxe je takova, ze:
a) jakmile dostanes PRVNI opravneni NOSIT zbran, je toto zaznamenano do ZP
b) jakmile vsechno prodas, tak nevim, podle me te PCR kvuli tomu nekontaktuje, aby sis to nechal vyskrtnout, presto, ze v tu chvili nemas pravo nosit zadnou zbran. Nikde ale v zakone neni, ze si to musis nechat vyskrtnout
c) ale pokud pry obnovovani zbrojaku nemas zadnou "aktivni" zbran, na kterou mas i povoleni nosit, tak ti tam to povoleni nezaznamenaj, protoze nemaj proc. nemas co nosit, tudiz na to nemas pravneni !!!

Nekdo rika, ze skupina E (prip. i nesmyslne B) ze zakona sama o sobe povoluje noseni zbrane. CHYBA.
V zakone se pravi, ze jako drzitel jsi opravnen nosit zbran na kterou mas prislusne opravneni. Ale to ty nemas. Takze i kdyz mas E a nemas zbran, kterou bys smel nosit, tak nemas pravo nosit.

Ohledne toho zbrojaku me ted napada - precti si paragraf 26, odstavec 2c. Teoreticky podle tohohle a podle toho, co jsem prave napsal - kdyby do toho nekdo hodne slapal, tak ve chvili, kdy prodas posledni zbran, kterou jsi mohl nosit, tak ve zbrojaku mas nespravne udaje a zanika jeho platnost - tak snad jedine tohle by mozna melo vest PCR k tomu, aby te minimalne kontaktovala za ucelem prevystaveni zbrojaku - teoreticky mozna i k tomu, aby ti ho odebrala jako zanikly.
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.

Příspěvky: 15

Registrován: stř 23.7.2008, 13:59

Zbraň: ZG 47, IŽ 12/76, G19

Re: Oprávnění nosit zbraň kategorie B

Příspěvek od Lonew » čtv 20.5.2010, 20:35

to CMK: jasně, souhlas. Ale když ze zbraně střílíš (byť na střelnici), tak bez ohledu na to, zda se jedná o nošení či držení, tak bys měl mít oprávnění. A já se jen trocha obávám, aby mě bez toho třeba na avimu nevyhodili - jinak mi to může být jedno.
Dle §13/2 ti jednou dané povolení odejmout nemůžou, což ty mrchy udělali. Ale dík

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Re: Oprávnění nosit zbraň kategorie B

Příspěvek od cmk » čtv 20.5.2010, 23:03

Lonew - jaky opravneni? Na co? Najdi mi to v zakone...
Opravneni mam. Uz se mi to nechce hledat, ale opravneni je dany tim, ze "...muze ze zbrane strilet jen na miste tomu urcenem...". Nic o nutnosti opravneni nosit.
Strileni a a definice drzeni/noseni spolu nesouvisi.
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.

Příspěvky: 664

Registrován: čtv 29.5.2008, 20:57

Bydliště: Praha

Re: Oprávnění nosit zbraň kategorie B

Příspěvek od cityshark » čtv 20.5.2010, 23:59

Opravneni ti nevzali, protoze jsi zadny nemel.
Akorat ti do novyho zbrojaku nenapsali vetu, ktera tam nemela co delat.

Příspěvky: 166

Registrován: pon 20.2.2006, 21:20

Re: Oprávnění nosit zbraň kategorie B

Příspěvek od mcelak » pát 21.5.2010, 9:26

Off topicm, ale svezu se jestli to nevadí.

Před nějakym časem jsem narychlo koupil RAMInu. V té době mi bylo ještě 20 let a měl jsem zbroják B,C a tak jsem si do žádosti musel napsat na sportovní účely. Po 3 tydnech jsem dosahl věku 21 let ( odbornou zpusobilost jsem měl už pul roku v šuplíku ) a tak jsem dostal novej zbroják se skupinama A,B,C,E na kterém je uvedeno: Oprávněn nosti zbraň kategorie B ( jinou B čkovou zbran než RAMI na sebe nemám psanou momentálně). Jde mi o to jestli nic neporušuju když ted RAMI nosím, když jsem v žádosti uvedl na sportovní účely ( na prukazu zbraně ani ZP nic o tom samozřejmě není ). Když jsem se u nas na P10 ptal tak nechapali kde by měl byt problém a řikali, že to je v pohodě. Řikal to ale ten novej pán co žádost vyplňuje 30 minut a napočítat do 10 bych po něm snad ani nechtěl....
Držte mě tři,čtyři nebo jich pět šest zabiju!
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1573

Registrován: stř 26.12.2007, 23:24

Zbraň: 2x HK USP 9x19, 2xM4

Bydliště: Plzen

Re: Oprávnění nosit zbraň kategorie B

Příspěvek od admix » pát 21.5.2010, 9:34

Pokud mas zbran napsanou jenom na sport a ne na noseni, tak by to asi problem byt mohl, ale jisty si nejsem - nechal bych si ji rozhodne prepsat na osobni ochranu
"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
Obrázek
Dual HK USP 9x19mm + Colt M4A2 5.56x45mm + PAR15/Dlask A3 .223Rem/5.56x45mm NATO, EOTech 512.A65/1

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Re: Oprávnění nosit zbraň kategorie B

Příspěvek od cmk » pát 21.5.2010, 9:57

Mcelak:
"Drzitel ZP sk. E je opravnen nosit zbran, na kterou mu bylo udeleno povoleni nosit" (opet se mi nechce hledat presna citace).
Takze ano - dopoustis se prestupku a doporucuji ti, nechat si vystavi povoleni k noseni na tuto konkretni zbran.
Na jednu stranu - podle me se jedna o prestupek tak nizke spolecenske nebezpecnosti, ze by to bylo max. na reseni domluvou. Ale je to prestupek a bacha - udelas 2 a prijdes o zbrojak.
Na dalsi stranu - i kdyby ses nedej boze musel touto zbrani na ulici branit, nemelo by ti to pritizit. Zbran si drzel legalne (ona dokonce i nelegalnost drzene zbrane nevylucuje moznost NO s ni), jen jsi spachal prestupek, zes ji nemel v uzavrenem pouzdre nenabitou nabojema v zasobniku.
Na treti stranu - znas dnesni soudy a prokuratory - kde kdo, by se te pripadne snazil uvarit na kde cem. Jako toho frajera u Kladna, co mel brokovnici "na sport" a kdyz se mu tam naproti pres ulici v jeho vlastni ubytovne rezali UKcka a on tam s brokovnici nabehl a jedno UKcko ho napadlo a v ramci sarvatky on ho smaznul, tak jedna z veci, na ktere to uhral prokurator u soudu nizsi instance bylo to, ze broknu nemel na noseni a sel s ni pres ulici a nemel ji skryte.
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.

Příspěvky: 166

Registrován: pon 20.2.2006, 21:20

Re: Oprávnění nosit zbraň kategorie B

Příspěvek od mcelak » pát 21.5.2010, 10:09

Je to bordel v tomhle státě. Ty policajti mě tam už začínaj dost vadit.Jakékoliv jasné vyjádření aby z nich páčil a na konci řeknou asi...To je tím, že to jsou civilové co seděj na přepážce a ty co aspoň něco věděj jsou zalezly někde za rohem. Přesně tohohle jsem se bal a tak jsem si vyložil zákon a proto jsem se jich na to ptal a oni se tvářili jako, že jsem debil, že to chci řešit. O to mi právě šlo, že ja jsem formalně dostal povolení na tu zbran na sportovní účely. Pakáž jedna . . .
Tak tam v pondělí zajdu a útočně se jich zeptám...
Držte mě tři,čtyři nebo jich pět šest zabiju!

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Re: Oprávnění nosit zbraň kategorie B

Příspěvek od cmk » pát 21.5.2010, 10:35

Vubec se jich neptej. Proste vem zadost povoleni nakupu, drzeni a noseni, vypis tam udaje zbrane, kterou uz mas, ajko duvod uved "ochrana zivota, zdravi nebo majetku" a nech si ji potvrdit. Nic vic, nic min.
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.

Zpět na „Právní koutek“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz