Možnost nošení zbraně bez přímého vlastnictví zbraně


Vše o právu, zákonech, zbrojním průkazu a souvisejících věcech

Příspěvky: 15

Registrován: sob 26.9.2009, 18:10

Zbraň: Glock 19

Možnost nošení zbraně bez přímého vlastnictví zbraně

Příspěvek od camel » čtv 21.10.2010, 9:53

Měl bych dotaz ohledně možnosti nošení zbraně pro skupinu E. Je možné dostat povolení k nošení zbraně kategorie B i bez toho, abych byl přímým vlasníkem této zbraně? Otázka je to možná zvláštní, ale ryze praktická. Vlastním zbraň kategorie B a manželka si chce nyní dělat také zbrojní průkaz kategorie E. Vzhledem k tomu, že já zbraň nosím pouze výjmečně (a manželka také nebude nosit pravidelně), nemáme nutnost kupovat druhou zbraň. Prostě někdy by si půjčila mojí zbraň (zákon zápůjčku zbraně dovoluje). Není my pouze jasné, jak za těchto podmínek dostat na ZP tu větičku "Oprávněn nosit zbraň kategorie B." Nemáte s tím někdo osobní zkušenost ?
Na inspektorát se dostanu až za 14 dní a chtěl bych se v tom předem trochu orientovat. :D
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Možnost nošení zbraně bez přímého vlastnictví zbraně

Příspěvek od S474N » čtv 21.10.2010, 10:30

camel: ano, zakon zapujcku dovoluje. Proste a jednoduse si ona udela nakupku na noseni/drzeni. Po vydani rozhodnuti muze tvou zbran spolecne s prukazem zbrane nosit. Navic uz se to tady resilo x krat, pouzij funkci Hledat. *4*
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Příspěvky: 15

Registrován: sob 26.9.2009, 18:10

Zbraň: Glock 19

Re: Možnost nošení zbraně bez přímého vlastnictví zbraně

Příspěvek od camel » čtv 21.10.2010, 10:58

Příspěvky jsem v rychlosti pročetl, ale nevšimnul jsem si. Jestli jsem to přehlédl tak se omlouvám. :D
Šlo mě o to jaké se na nákupce vyplní údaje o zbrani, když žádnou zbraň v reálu vlastnit nebude. Zdálo se mě divný, že zde mohu vyplnit údaje o zbrani (včetně čísla zbraně) která má úplně jiného majitele aniž by k tomu byl potřeba nějaký další formulář s písemným souhlasem vlastníka zbraně.

Příspěvky: 584

Registrován: úte 13.5.2008, 16:44

Re: Možnost nošení zbraně bez přímého vlastnictví zbraně

Příspěvek od Steiner » čtv 21.10.2010, 11:10

Vyplní nákupku včetně přesného označení typu zbraně a jejího výrobního čísla. S majitelem zbraně sepíše jednoduchou smlouvu o zápůjčce. Pak se s majitelem a kopií smlouvy (nebo bez majitele s notářsky ověřenou kopií smlouvy) dostaví na PČR a podá nákupku a doloží kopii smlouvy. Po vydání povolení jí vystaví nový ZP "s kouzelnou větičkou". Pak může nosit. Při případné kontrole předkládá ZP + průkaz zbraně (je napsaný na majitele zbraně ale ona ho musí mít u sebe). Doporučuje se mít u sebe taky vydané rozhodnutí, ale není to podmínka - orgán si v evidenci zjistí co potřebuje, jen to trvá dýl.

Příspěvky: 15

Registrován: sob 26.9.2009, 18:10

Zbraň: Glock 19

Re: Možnost nošení zbraně bez přímého vlastnictví zbraně

Příspěvek od camel » čtv 21.10.2010, 11:34

to Steiner: Díky moc. Už mě je to zcela jasné. :D
Uživatelský avatar

Příspěvky: 757

Registrován: pon 01.1.2007, 10:31

Re: Možnost nošení zbraně bez přímého vlastnictví zbraně

Příspěvek od FRENKY » čtv 21.10.2010, 11:55

Za těchto okolností si ale bude muset každý rok vyřizovat nákupku novou. Je to tak?
Jsem jednoznačně pro zavedení povinného psychologického vyšetření ... humanistů.

Příspěvky: 584

Registrován: úte 13.5.2008, 16:44

Re: Možnost nošení zbraně bez přímého vlastnictví zbraně

Příspěvek od Steiner » čtv 21.10.2010, 12:14

Proč by měl/a?
Platnost povolení k nabytí vlastnictví zbraně kategorie B dále zaniká, není-li využito do 12 měsíců ode dne jeho vydání.
Ona nebude žádat o povolení k nabytí vlastnictví, ale jen držení a nošení - a to vlastnictví na žádosti o povolení pochopitelně škrtne.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 373

Registrován: sob 27.6.2009, 15:27

Zbraň: Glock 17

Bydliště: Kvérov

Re: Možnost nošení zbraně bez přímého vlastnictví zbraně

Příspěvek od Slim » čtv 28.10.2010, 13:59

Včera jsem tohle řešil v rámci školy. Kdosi říkal, že když prodal svou jedinou pistoli, chtěli mu vydat nový zbrojní průkaz bez kouzelné větičky "oprávněn nosit zbraň kategorie B", takže teoreticky by musela žádat každý rok znova. Tohle ale záleží na každém jednotlivém inspektorátu - někde se to neřeší, někde jsou idioti... Nicméně tohle imho nemá oporu v zákoně, maximálně v nějakých interních instrukcích.
Nemo contra deum nisi deus ipse

Zpět na „Právní koutek“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz