Českým vojákům v Afghánistánu selhávají zastaralé pistole


Události o zbraních ve světě i u nás, trestné činy se zbraní, apod.

Příspěvky: 39

Registrován: čtv 07.10.2010, 11:30

Zbraň: CZ 75 D Compact

Re: Českým vojákům v Afghánistánu selhávají zastaralé pistol

Příspěvek od andre100 » ned 26.12.2010, 17:13

zrovínka jsem se chtěl divit, proč jim nedají pětasedmy, ale cmk mě přesvědčil. Nicméně ta cena je pro mě nepřijatelná v tomto množství...
Uživatelský avatar

Příspěvky: 233

Registrován: čtv 25.12.2008, 22:20

Re: Českým vojákům v Afghánistánu selhávají zastaralé pistol

Příspěvek od de-luxe » ned 26.12.2010, 18:08

K výběrovým řízením obecně. V českých armádních podmínkách nesoutěží produkty, ale firmy. Message článku není, že vyhrál Glock, nýbrž že vyhrál MPI CZ. V případech jiných armádních zakázek vyhrál zase jiný dodavatel dle předem připraveného klíče tzv. rotace českých zbrojařských firem (až na vyjímky pouhých překupníků, nebo chcete-li dovozců). Píšu to proto, že se tady řeší, že (zda) vyhrála nejideálnější pistole. Ano, asi vyhrála, ale ne proto, že je to nejideálnější pistole. 8-) Ale bať, ať slouží.

A ta cena, nad kterou se pozastavuješ... co na to říct, všichni víme, z jakých položek se konečná cena státní zakázky skládá, že áno. Třeba, že pouzdra na ty pistole stála 2,6 milionu, to je taky slušný.
Zbrojaři z Uherského Brodu to nyní kritizují. Nelíbí se jim hlavně to, že ministerstvo nevypsalo výběrové řízení, ve kterém by měli šanci nabídnout svůj výrobek. „České zbrojovce je líto, že se armáda rozhodla dát přednost rakouským glockům před srovnatelným českým výrobkem,“ sdělil Právu generální ředitel zbrojovky Lubomír Kovařík.
Taky dobrá komedie. Ta zakázka proběhla sice ve zjednodušené podlimitním řízení, což ale neoslovené subjekty nediskvalifikovalo a mohly se samy přihlásit a jejich nabídka musela být hodnocena. Inu kabaret... jsou to úžasně sehraný hérečky, ti hoši od fochu.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1251

Registrován: pát 07.9.2007, 13:47

Bydliště: LKPR

Re: Českým vojákům v Afghánistánu selhávají zastaralé pistol

Příspěvek od Biggles » pát 31.12.2010, 14:06

No, zřejmě to tu už zaznělo (je to už dost starý), nicméně je nutný si říct, že šlo o nákup už zavedeného typu, takže nešlo o výběr mezi výrobci, ale o "doplnění stavu". V ceně byla ke každý bouchačce lampa a součástí dodávky byly i náhradní díly včetně hlavních částí zbraně. Takže v ten moment ona celková cena už vypadá trochu jinak a taky je poměrně jasné, že CZUB (stejně jako kterákoli jiná zbrojovka) taknějak neměla co nabídnout.......jedině, kdyby začali vyrábět GLOCKy :D
Uživatelský avatar

Příspěvky: 114

Registrován: sob 12.4.2008, 20:46

Re: Českým vojákům v Afghánistánu selhávají zastaralé pistol

Příspěvek od haleot » sob 05.2.2011, 6:03

Je únor 2011 a pořád je tady máme, ty "skvělé" pistole vz.82. Je tedy pravdou, že i pistole Glock 17 se občas ukáží.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 93

Registrován: sob 03.4.2010, 7:40

Zbraň: G23

Re: Českým vojákům v Afghánistánu selhávají zastaralé pistol

Příspěvek od MedWed » sob 05.2.2011, 12:05

zajimave... myslim, ze je ale nutne rict, na ktere zakladne sedite... na Carnwilu ani na Shanku to asi neni vidte? ( klidne pouzijte PM )
Uživatelský avatar

Příspěvky: 114

Registrován: sob 12.4.2008, 20:46

Re: Českým vojákům v Afghánistánu selhávají zastaralé pistol

Příspěvek od haleot » ned 06.2.2011, 4:28

MedWede, myslím, že místo není tak důležité. Nicméně ji mám "fásnutou", takže je tato záležitost aktuální.

...zapomněl jsem dodat, že si myslím ať je to kdekoliv v Afghánistánu, třeba na tom relativně nejbezpečnějším místě, tak se může stát cokoliv a situace rapidně změnit. Nikoho neomlouvá, že máme zbraně "o ničem" jen proto, že jsme "v bezpečí" - hloupost. Je to prostě Afghánistán a hrozí zde určité nebezpečí naprosto všude.
Naposledy upravil(a) MujGLOCK.com dne ned 06.2.2011, 10:23, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Sloučeny dva po sobě jdoucí příspěvky!
Uživatelský avatar

Příspěvky: 93

Registrován: sob 03.4.2010, 7:40

Zbraň: G23

Re: Českým vojákům v Afghánistánu selhávají zastaralé pistol

Příspěvek od MedWed » ned 06.2.2011, 8:19

haleot> Podivejte, ja rozhodne nesnizuju hodnotu prace kterehokoli nasazeneho cloveka. Jen proste neverim, ze jednotky, ktere pravidelne opousteji zakladny jsou vyzbrojeny 82.
( i kdyz je fakt, ze ja v prt jeste 82ku mel :D )

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Re: Českým vojákům v Afghánistánu selhávají zastaralé pistol

Příspěvek od cmk » ned 06.2.2011, 8:24

Haleot> soukrome zbrane asi neprojdou, co? ;-(
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 93

Registrován: sob 03.4.2010, 7:40

Zbraň: G23

Re: Českým vojákům v Afghánistánu selhávají zastaralé pistol

Příspěvek od MedWed » ned 06.2.2011, 8:30

cmk> jen starsi nez z roku 1890 ;-)
Uživatelský avatar

Příspěvky: 504

Registrován: ned 02.11.2008, 23:01

Zbraň: cz,browning,glock,ro

Bydliště: plzen

Re: Českým vojákům v Afghánistánu selhávají zastaralé pistol

Příspěvek od rotwajlerdick » ned 06.2.2011, 8:56

toto tema sleduju dlouho.cz 82 mam,vystrilel sem z ni nakejch cca8000ran a pohoda.neprisel sem na to,co by na ni bylo tak spatny.jednoducha konstrukce,rozborka udrzba.faktem je ze v dnesni dobe jdy ma kazdy balistickou ochranu je ten naboj spatny.i kdyz rusove ho vylepsili.
beru tudiz ze jako celek je to asi nevhodna zbran.vam vadi nejvic tedy munice nebo zbran?
a muj nazor je ze klasicky 9luger fmj s 7,5-8g tezkou strelou take neni idealni proti balisticke ochrane dnes jiz hojne pouzivane.
zabijte je vsechny buh si je prebere

Příspěvky: 716

Registrován: čtv 16.11.2006, 17:48

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Teplicko - Osek

Re: Českým vojákům v Afghánistánu selhávají zastaralé pistol

Příspěvek od Kmoch Vladimír » ned 06.2.2011, 20:16

Taktika nákupu gloků je zřejmá.Nejprve se nakoupí pouzdra na gloky,a potom aby ta investice nepřišla nazmar,se do pouzder "nedá"koupit nic jiného jak zase glock 17 za 15mil.A kdo to zamítne!?I když je to třeba investičně náročnější!To pořadí nákupu "pouzdra - pistole"je jasný!Do pouzdra gloku je nejlepší koupit glock! Na ty pouzdra nebylo asi potřeba výběrové řízení.Kdežto na investici za gloky asi ano!Záměr vyšel!Zdravím.
V nouzi poznáš -Jericho FB!

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Re: Českým vojákům v Afghánistánu selhávají zastaralé pistol

Příspěvek od cmk » pon 07.2.2011, 9:33

Pro zajimavost - CZ75 P01 jsem bez problemu rval do Fobuse GL2 (tedy pro Glock 17), Rami do Fobuse GL26 (tedy pro Glock 26) :-)

Tady to bude o necem jinym (nemam pocit, ze by se nakoupily nejdriv holstery a pak zbrane).

Predpokladam, ze vsichni v okoli (Amici, Nemci, Holandani, Italove, ... a dalsich asi 30 statu, co tam maji sve vojaky) tam maji Glocky. Je to tam, funguje to tam, dily na to se daji v pripade nouze koupit i od protistrany, kdyz uz by nahodou na zakladne nebyly... A tady je jaksi vyhodou, ze kterykoli ram slozim s kterymkoli zaverem a kteroukoli hlavni, tak to funguje.

Zbrane, ktery budou mit sluzebne vojaci tady v CR (ktery budou vyuzivany spis pro vycvik) a nepredpoklada se uplne bojovy nasazeni "kdesi daleko", u tech uz nektery parametry nejsou tak dulezity. Ty se podle me spravne vybraly od CZ vyrobce. Chovanim pri strelbe jsou Phantom a G17 v podstate rovnoceny.
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.

Příspěvky: 716

Registrován: čtv 16.11.2006, 17:48

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Teplicko - Osek

Re: Českým vojákům v Afghánistánu selhávají zastaralé pistol

Příspěvek od Kmoch Vladimír » pon 07.2.2011, 17:25

Když "něco" chci,potom jednám tak,abych "toho"dosáhl v danných podmínkách.A armáda ty gloky asi hodně chtěla!Jak se zbavit konkurenčních nabídek(česká zbrojovka!)?Koupím pouzdra bez konkurzu,a odůvodním tak,zbytek tendru!"Rádi bychom vaše levnější zbraně"!!Rádi!!Ale už máme pouzdra!Promiňte,až někdy příště!A firma která "to"doveze?Na to vypíšem výběrové řízení!Hlavně že máme"co jsme chtěli".NE? :D .Zdravím.
V nouzi poznáš -Jericho FB!

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Re: Českým vojákům v Afghánistánu selhávají zastaralé pistol

Příspěvek od cmk » pon 07.2.2011, 17:43

Ja jsem asi neco prehledl, ale porad mi unika jeden krok te souvislosti, o ktere pises.
Tedy: "Proc myslis, ze se nejdriv koupila pouzdra a nasledne na to teprve Glocky?"
Co ja osobne vim, tak se Glocky a pouzdra koupily v jednom baliku.

Nehlede na to, ze slo (na pomery armady) o malou zakazku.
Co jsem cetl, tak oficialni kratkou zbrani ACR (tedy velka zakazka) bude CZ 75 SP-01 Phantom, G17 bude pouze pro zahranicni mise. Coz, pokud bude Phantom fungovat, schvaluji.
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 504

Registrován: ned 02.11.2008, 23:01

Zbraň: cz,browning,glock,ro

Bydliště: plzen

Re: Českým vojákům v Afghánistánu selhávají zastaralé pistol

Příspěvek od rotwajlerdick » pon 07.2.2011, 19:08

probirate zbrane ktere jsou na slusne urovni.vzhledem k velice realne balisticke ochrane protivnika by bylo spis lepsi pretrast naboj.9luger neni nejstastnejsi reseni.to si myslim ze je nejvetsi slabina.
zabijte je vsechny buh si je prebere
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Českým vojákům v Afghánistánu selhávají zastaralé pistol

Příspěvek od S474N » pon 07.2.2011, 20:00

Kmoch Vladimír: pri vsi ucte, mozna by sis mel nejprve zjistit fakta, nez si tu poustet fantazii na spacir *4*. Mimochodem, rozdil v cene proti CZ vis?
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Příspěvky: 716

Registrován: čtv 16.11.2006, 17:48

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Teplicko - Osek

Re: Českým vojákům v Afghánistánu selhávají zastaralé pistol

Příspěvek od Kmoch Vladimír » úte 08.2.2011, 9:38

S474N:Dne 4.10.2010 Jsi založil na ty pouzdra vlákno,z kterého mě vyplývá fakt,že byly koupeny pouzdra za 2500Kč/ks.Zda k tomu byly koupeny SOUČASNĚ i pistole G17 mě z žádného příspěvku JEDNOZNAČNĚ nevyplynulo!!Proto píšu to,co píšu!A při známých poměrech v armádních zakázkách,potom to pro mě dává smysl.A cena G17 je patrná z ceny a objemu zakázky 15mil.Nevím ovšem,jakou cenu by za své pistole nabídla CZUB,kdyby do soutěže vstoupila.Ale někde jsem tu četl,že CZUB z toho nákupu velkou radost neměla.I když šlo "jen"o 15mil.Kč!Možná tedy nešlo ani tak o cenu zakázky,jako rozhodně šlo o ty G17ctky!I tak potom co píši výše,funguje!Protože jasně mi vyplývá,že zakázky byly 2(slovy dvě).Jedna za 2,5mil a druhá za 15mil.A CZUB "ostrouhal".Účelu bylo dosaženo!Ale tím že jsem napsal to,co jsem napsal výše nechci tvrdit,že musím mít pravdu!Třeba to bylo "křišťálově čisté",a já jsem jen paranoidně podezíraví!Ale je fakt,že si často trvám na svém,pokud mě někdo nepřesvědčí o opaku!Potom se však dovedu i OMLUVIT. :) .Zdravím.
V nouzi poznáš -Jericho FB!
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Českým vojákům v Afghánistánu selhávají zastaralé pistol

Příspěvek od S474N » úte 08.2.2011, 10:39

Pri prolezani internetu jsem narazil na zajimavy prispevky k tematu:

Prispevek prvni je zaroven i odpovedi pro Vladimira:
Zakázka byla v polovině září podepsána s firmou MPI CZ, s.r.o., výhradním dovozcem rakouské firmy. Za jeden kus s taktickou svítilnou armáda zaplatí 15 139,18 korun, zatímco za CZ 75B bez svítilny a příslušenství by stát zaplatil 15 341,50 korun. z tohoto članku je patrno že pistole GLOCK vyšel daňové poplatníky levněji než vámi opěvovaná česká CZ75 a bylo k pistoli GLOCK dodáno i příslušenství...
Fobus píše:Tak to je a ne jinak. Co se ceny Glocků týká - evidentně nikdo z vás, co tady kritizujete cenu, neví, co všechno je součástí dodávky za onu cenu. Takže prostě vydělíte cenu 15 milionů tisícem a dostanete cenu pistole. Většího omylu se už nemůžete dopustit. Fakta: Glock 17 v počtu 1000 ks byl armádě dodán v konfiguraci, která zahrnuje taktickou podvěsnou svítilnu GTL11 (DMOC 3700,-) a tritiová mířidla (DMOC 3000,-). Dodávka rovněž zahrnuje sady nádhradních dílů, z nichž některé obsahují hlavní části zbraní. A teď mi ukažte prostor pro podmazávání a korupci. Je mi líto, ale gramatika úrovni demagogických příspěvků neinformovaných amatérů nijak nepřidá. Příspěvek Ruslera k reklamacím pistolí CZ policie ČR je více než k věci. Problém je, že se CZUB tuto kauzu podařilo nemedializovat, jinak by už každý střelce věděl, že policejní kompakt má komoru, která neodpovídá specifikaci 9x19 NATO a problém se musel po letech pokusů o reklamaci "řešit" rezignací v podobě nákupu střeliva, které je schopno z této zbraně vyletět. Je to také důvod, proč policie nepoužívá střely s řízenou deformací CEPP. Jsou příliš standardní a s těmito pistolemi to zkrátka nestřílí. :-)
Ondřej Dušek píše:Vážení, dovolím si zde doplnit a rozvést problematiku nákupu uvedených pistolí. Nejprve bych jen chtěl malinko Dr. Misustova popíchnout - nepoužívejte prosím zkratku MNO (Ministerstvo národní obrany), ale současný normativ MO. Jinak heslovitě: - nákup Pi Glock 17 z roku 2009 nebyl proveden otevřeným výběrovým řízením, neboť se nejednalo o pořízení nového produktu, ale o tzv. doplnění zásob, kdy byl pouze doplňován počet již dříve do AČR zavedených pistolí Glock; pokud by se jednalo o výběrové řízení na obecně zadanou pistoli ráže 9x19, byla by samozřejmě do soutěže připuštěna i CZ UB a.s. - pistole Glock 17 jsou do AČR zavedeny od roku 2003 díky úsilí Vojenské policie a zejména tehdy vznikajícímu Útvaru speciálních operací - jeho přísušníci stanovili jasná kritéria na osobní zbraň a Glock vyšel ze všech nabídek a možností jako jednoznačná jednička: jak cenou, tak zejména spolehlivostí a rovněž tak svým rozšířením v dalších armádách NATO (např. Norsko, Dánsko, Rakousko, Španělsko ad. - a zde se bavíme pouze o řadocých armádách, v kolika jejich speciálních jednotkách jsou tyto zbraně zavedeny, asi ani nelze zjistit) - ke spolehlivosti: na svém bývalém působišti v AČR jsem měl přiděleny obě tyto zbraně, jak Glock 17, tak CZ 75BD. Působil jsem jako zbrojíř a jako střelecký instruktor, takže mám skutečně velmi dobrou možnost srovnání: Jen například, za dobu 6 let jsem u více než 100 pistolí Glock 17 musel vyměnit pouze tři prasklé pružiny záchytu závěru a čtyři zlomené pomocné čepy uzamykací kulisy, přičemž ani jedna z těchto závad nezpůsobila ztrátu bojeschopnosti zbraně. Uvedené zbraně za období 2003-2009 nastřílely průměrně kolem 15000 ran, nekteré z nich (například ta moje) až dvojnásobek. Když jsem připravoval 20ks pistolí CZ75BD pro jejich nasazení v Afghanistánu, požádal jsem obchodní odd. CZ UB o zaslání doporučeného seznamu náhradních dílů pro uvedený počet zbraní v uvedené lokalitě, s předpokladem nástřelu na víc než 5000 Nb/zbraň. Byl jsem pak velmi překvapen, když jsem obdržel seznam jak z obchodního domu s více než 25 položkami po několika kusech od každé... To nehovoří o příliš velké důvěře ve vlastní produkt. Naopak od Glocku jsem dostal doporučení sestávající z cca 10 položek maximálně po 3 ks, a to ovšem na celkem 120 pistolí s předpokladem nástřelu až 20000 Nb/zbraň. - jinak k Vámi všemi tolik opěvované národní hrdosti: i já, jako voják a dříve policista ČR, byh rád měl možnost být hrdý na naše domácí produkty, zejména v oblasti tradičního zbrojního průmyslu. Bohužel, nemám k tomu možnost. Pistolí ČZ mi za mou 13ti letou kariéru v ozbrojených silách prošlo rukama celkem 5: Od vz. 82 u Policie (no comment...), přes celkem 3 Pi CZ 75 rovněž u PČR (dvě z nich naprosto tragické, velké množství závad, praskající čepy, křivě uložený vytahovač atp., jedna excelentní, přesná a spolehlivá) až po další 75BD u AČR (spolehlivá, ale s otřesným chodem spouště). Tyto zbraně s výjimkou vz. 82 byly všechny vyrobeny v rozmezí let 1990-2003, tedy v době, po níž se vyráběl i Glock. Zatímco u zbraní CZ byly znatelné obrovské rozdíly v kvalitě (zpracování, povrchová úprava, spolehlivost, přesnost), pistolí Glock jsem měl celkem 6 (17 se starým rámem, 2x 17 s novým rámem, 35 a 23 + služební 17 s novým rámem) s naprosto srovnatelnou kvalitou, zaměnitelností dílů, spolehlivostí... - velmi důležitou vlastností pak je jednouchost konstrukce obou zbraní: Glock má 33 součástí, CZ 75 zhruba dvojnásobek. To samo o sobě nic moc nevypovídá, důležitější je fakt, že Glocka rozebere a složí s nadsázkou i cvičená opice takřka bez nářadí do poslední součásti, zatímco u CZ si bez nářadí neškrtnete - a to je pro mě jako pro zbrojíře velmi, velmi důležité - záměrně se zde vyhýbám polemikám o tom, která z pistolí je "lepší" z uživatelského hlediska, neboť to je přísně subjektivní záležitost, nicméně z hlediska výcviku a obsluhy je Glock bezesporu snazší a blbuvzdornější, což nám vojákům a policajtům vyhovuje - ceny: skutečně věřte tomu, že Glock je dlouhodobě levnější než pistole CZ; informace o přesných cenách pro ozbrojené složky jsou ovšem neveřejné, takže byť k nim přístup, s omluvou je nezveřejním
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Příspěvky: 716

Registrován: čtv 16.11.2006, 17:48

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Teplicko - Osek

Re: Českým vojákům v Afghánistánu selhávají zastaralé pistol

Příspěvek od Kmoch Vladimír » úte 08.2.2011, 16:38

Hezky a přesvědčivě napsané.Není pochyb,že gloky jsou "do pole"lepší,lehčí a nereznou.Já je nikdy nezatracoval.Dokonce je mě dnes líto,že jsem koupil Jericho FB a ne tu G17ctku,či 19ctku.Mám i nákupku,ale když už mám Jericho,tak i skvělý Glock,je již nadbytečný.Ta cena od CZUB mě zklamala.Zdravím.
V nouzi poznáš -Jericho FB!
Uživatelský avatar

Příspěvky: 114

Registrován: sob 12.4.2008, 20:46

Re: Českým vojákům v Afghánistánu selhávají zastaralé pistol

Příspěvek od haleot » pát 18.3.2011, 14:32

...Tak je půlka března a stala se neskutečná věc. Pistole vz.82 jsme odevzdali a dostali místo nich CZ 75 SP-01 Phantom :roll: :D Myslím tím tady v misi v Afghanistánu, aby nedošlo k nějakýmu nedorozumnění :wink: ...tak snad krůček k lepšímu. Ikdyž...??? (no comment)

Zpět na „Černá kronika“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz