Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud


Vše o právu, zákonech, zbrojním průkazu a souvisejících věcech

Uživatelský avatar

Příspěvky: 15

Registrován: pát 10.12.2010, 22:30

Zbraň: G 19 3.gen

Bydliště: Most

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od WereW » úte 08.3.2011, 21:29

ano jedna se o utok na moje zdravi/zivot, ale z pravniho hlediska utocnik zustava zlodejem a tudiz zabiti zlodeje= vrazda. Zda se mi to, nebo NS neco nedomyslel, i kdyz lepsi si bude pockat na plne zneni rozhodnuti. A s tim o statnim zastupci plne souhlasim.
„Zbraně prý nosí lidé, kteří jsou paranoidní. To je ale blbost. Když mám zbraň, tak čeho bych se k čertu měl bát?“
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1573

Registrován: stř 26.12.2007, 23:24

Zbraň: 2x HK USP 9x19, 2xM4

Bydliště: Plzen

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od admix » úte 08.3.2011, 21:30

To je naprosty nesmysl, to je jako kdybys tvrdil, ze zlodej je ten, kdo ukradne treba kolo od auta, a pri uteku poboda pet lidi, ale porad je to zlodej. Ve chvili, kdy na tebe zautoci, uz nechranis majetek, ale zivot/zdravi.
"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
Obrázek
Dual HK USP 9x19mm + Colt M4A2 5.56x45mm + PAR15/Dlask A3 .223Rem/5.56x45mm NATO, EOTech 512.A65/1
Uživatelský avatar

Příspěvky: 15

Registrován: pát 10.12.2010, 22:30

Zbraň: G 19 3.gen

Bydliště: Most

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od WereW » úte 08.3.2011, 21:35

ja si to nevymyslel, je to tak napsane v trestnim zakoniku tusim §205 odstavec 1c je to definice kradeze.
„Zbraně prý nosí lidé, kteří jsou paranoidní. To je ale blbost. Když mám zbraň, tak čeho bych se k čertu měl bát?“

Příspěvky: 43

Registrován: čtv 26.8.2010, 21:49

Zbraň: ALFA 9241

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od Vašek » úte 08.3.2011, 21:36

S474N: Mě ale nejde jen o nutnou obranu. Jde mi o to, že NS z posuzování o vraždě/zabití (u jakéhokoli případu) vyloučil možnost, že krádež může způsobit dostatečně silné rozrušení, aby to přehouplo TČ z vraždy na zabití. Podle mě určitě existují lidé, u kterých krádež majetku dokáže způsobit dostatečně silný záchvat paniky, aby se jejich zkratovité jednání (třeba proti nezúčastněné osobě) posuzovalo jako zabití. Za nebezpečné považuji to, že NS vlastně nařídil nížším soudům posuzovat případy, které by se měly posuzovat vždy případ od případu, jedním a neměnným způsobem.
U konkrétního rozhodnutí mi jde vlastně o to slovo "ZÁSADNĚ" ve větě "Takovým podnětem pak zásadně není krádež majetku", což vylučuje i budoucí případy a za všech okolností. Podle mě měl NS pouze rozhodnout, že v konkrétním případě nešlo o zabití, ale o vraždu a TEČKA.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 15

Registrován: pát 10.12.2010, 22:30

Zbraň: G 19 3.gen

Bydliště: Most

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od WereW » úte 08.3.2011, 21:39

uz jsem to nasel

Trestní zákoník (č. 40/2009 Sb.)

§205 Krádež
(1) Kdo si přisvojí cizí věc tím, že se jí zmocní, a
a) způsobí tak na cizím majetku škodu nikoliv
nepatrnou,
b) čin spáchá vloupáním,
c) bezprostředně po činu se pokusí uchovat si věc
násilím nebo pohrůžkou bezprostředního násilí,
d) čin spáchá na věci, kterou má jiný na sobě
nebo při sobě, nebo
e) čin spáchá na území, na němž je prováděna
nebo byla provedena evakuace osob,
„Zbraně prý nosí lidé, kteří jsou paranoidní. To je ale blbost. Když mám zbraň, tak čeho bych se k čertu měl bát?“
Uživatelský avatar

Příspěvky: 332

Registrován: čtv 16.3.2006, 21:42

Zbraň: GLOCK

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od coffee » úte 08.3.2011, 21:54

Ony soudy vůbec pracují zvláštně. Dostal se mi do rukou případ pachatele, který vyhrožoval jen výbuchem bomby bez dalšího požadavku, okres to odsoudil jako vydírání a kraj kupodivu usoudil, že jde o loupež. Protože se to prý dalo předpokládat. Takže chlapci, až se zítra na ulici podíváte upřeně na nějakou ženu, opatrně, můžete být v západních čechách odsouzeni za znásilnění. Nádobíčko na to máte a co jiné se dá od chlapa čekat, že... :roll:

WereW: zkus kouknout do §175. Všechno není jen černobílé, u soudu zvlášť.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od S474N » úte 08.3.2011, 22:08

Vašek: pokud se nekdo neumi ovladat, tak je to snad pouze jeho problem, nemyslis? Navic nejsem opravdu presvedcen, ze takovy clovek by zrovna mel mit kratkou palnou zbran. Osobne je pro me nepripustne, aby obranna situace z me strany mela skoncit i klasifikaci zabiti, tudiz z meho pohledu je opravdu jedno, jestli to bude zabiti ci vrazda. *4*.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 992

Registrován: pon 28.9.2009, 19:00

Zbraň: Glock

Bydliště: Morava-sever

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od panvrabec » úte 08.3.2011, 22:35

WereW: Nepleť tady prosímtě zase nůž. Neznamená, že se v případě napadení jedná o nutnou obranu jen když má pachatel nůž!! Nárok na nutnou obranu můžeš mít ikdyž na tebe útočník zaútočí jen pěstmi, nebo když bude jen řvát ,,zabiju tě" a sprintovat proti tobě bez jakékoliv zbraně. Mě to už pije krev. K tomu, aby tě někdo zabil může stačit i facka. Je to jako když jsme hovořili o zbrani do lesa, tak rázem bylo jediné zvíře v lese medvěd. To jsou takové různé omýlané zvěsti už z dob komančů. Od toho se oprostěme, protože všechno je velmi individuální, nejde říct, zabiju lupiče=vražda :!:

Příspěvky: 43

Registrován: čtv 26.8.2010, 21:49

Zbraň: ALFA 9241

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od Vašek » úte 08.3.2011, 23:24

S474N: To jo, ale když už je nějakým způsobem definovaný rozdíl mezi vraždou a zabitím, tak by se to mělo pro všechny případy posuzovat podle stejných pravidel, a to bez výjimky.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 15

Registrován: pát 10.12.2010, 22:30

Zbraň: G 19 3.gen

Bydliště: Most

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od WereW » stř 09.3.2011, 6:41

panvrabec: Nuz jsem uvedl pouze jako mozny pripad a nikde jsem nepsal, ze pouze v tomto pripade se jedna o nutnou obranu. Souhlasim s tim, ze pri zabiti LUPICE bude soud posuzovat pripad individualne, ale dle vyjadreni NS pri zabiti ZLODEJE se jedna VZDY o vrazdu.
„Zbraně prý nosí lidé, kteří jsou paranoidní. To je ale blbost. Když mám zbraň, tak čeho bych se k čertu měl bát?“

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od cmk » stř 09.3.2011, 8:02

Ja bych to rekl asi takhle...
Kdo neco ukradne a utece JE zlodej.
Kdo pri tom na nekoho vytahne kudluv umyslu "udelat si cestu za kazdou cenu" je vrah (at uz hotovej, nebo pokusnej) a zroven zustava zlodejem.
V prvnim pripade nestrilet, v druhem ano.

Soud jen rekl: "v prvnim pripade nestrilet".
Je to pravdive, lec nadbytecne narizeni.
Tak, jako by nasledne obhajoba u soudu vypadala driv tak: "ja byl silne rozruseny, myslel jsem, ze jdou na me, tak jsem strilel" (protoze "ja byl nasranej, tak jsem je smaznul" by beztak nezabralo), tak ted bude obhajoba vypdat tak "ja byl tak rozrusenej, ze jsem myslel ze jdou na me, strilel jsem a to stanovisko NS se me netyka".

Proste se NIC nemeni.
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.

Příspěvky: 43

Registrován: čtv 26.8.2010, 21:49

Zbraň: ALFA 9241

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od Vašek » stř 09.3.2011, 8:44

Po přečtení § 141 Zabití je to ještě zajímavější. "Kdo jiného úmyslně usmrtí v silném rozrušení ze strachu, úleku, zmatku nebo jiného omluvitelného hnutí mysli anebo v důsledku předchozího zavrženíhodného jednání poškozeného, bude potrestán trestem..." Problém je, že to zavrženihodné jednání poškozeného není jen jedním z důvodů silného rozrušení, ale samostatná podmínka. Tyto podmínky jsou oddělené spojkou anebo a rozhodně by měla stačit jen jedna z nich.
Soud konkrétně stanovil, že prostá krádež majetku, i když je to zavrženíhodný skutek, není podnětem k takzvanému silnému rozrušení. "Právě silné rozrušení je jednou z podmínek pro to, aby bylo usmrcení člověka považováno za zabití, a nikoli za vraždu
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2996

Registrován: ned 12.3.2006, 10:18

Zbraň: G17 a další

Bydliště: Praha Západ

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od Starosta » stř 09.3.2011, 8:50

Vašek: To je možné, ale má to stejnou vypovídací hodnotu, jako "k ochraně zdraví, života, nebo MAJETKU".
Tzn. žádnou - záleží na skutečné soudní praxi a ta je jiná.
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od cmk » stř 09.3.2011, 9:05

Cetl jste nekdo ten nalez NS?
Stale s vysledkem souhlasim, ale nechapu, na jakou vec to dokazali naroubovat.
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od S474N » stř 09.3.2011, 13:15

| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Příspěvky: 1523

Registrován: stř 02.8.2006, 14:14

Zbraň: GLOCK

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od Mistral » stř 09.3.2011, 13:30

cmk píše:Ja bych to rekl asi takhle...
Soud jen rekl: "v prvnim pripade nestrilet".
Posor, posor. Soud nic takového imho neřekl. Řekl konkrétně: nezabít!
Mysli globálně, střílej lokálně. Nejsi kompetentní!
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od S474N » stř 09.3.2011, 14:33

Mistral: spise rekl nezavrazdit.

Jinak uz se nechal strhnout i takovy Okamura:
:arrow: http://okamura.blog.idnes.cz/c/181067/S ... locin.html
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Příspěvky: 1523

Registrován: stř 02.8.2006, 14:14

Zbraň: GLOCK

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od Mistral » stř 09.3.2011, 15:27

To je diskuse jak nad Desaterem ... :p
Mysli globálně, střílej lokálně. Nejsi kompetentní!
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od S474N » stř 09.3.2011, 17:44

Mno a mame to konecne i vyjadreni od NS pro vsechny ty, co se nechali strhnout medii:

:arrow: http://www.nsoud.cz/JudikaturaNS_new/ns ... pen&lng=CZ
Vzhledem k nepřesným informacím v některých sdělovacích prostředcích k rozhodnutí Nejvyššího soudu ve věci usmrcení zloděje, za které hrozí stíhání pro vraždu a ne pro zabití, považuje Nejvyšší soud uvést několik zásad, které zůstávají nedotčeny.
Stále totiž platí, že každý má právo chránit a bránit svůj život, zdraví i majetek a v krajním případě (při dodržení zásad nutné obrany) i se zbraní v ruce. Nejsou dotčeny ani veškeré zásady nutné obrany, které trestní kolegium Nejvyššího soudu přijalo v roce 2009 (Tpjn 303/2008) a které se týkají i obrany svého majetku.Rozhodnutí Nejvyššího soudu týkající se otázky vraždy a zabití zloděje se týká jen podobných případů, jako byl posuzovaný z Ivančic, kdy majitel sběrny druhotných surovin střílel na již ujíždějící vozidlo, ve kterém tušil zloděje. Zjednodušeně řečeno, nelze usmrtit zloděje, který prchá z místa činu a v krádeži již nepokračuje, protože to již není obrana majetku, ale pomsta. Za takovýto čin pak hrozí okradenému trestní stíhání pro vraždu a ne pro zabití.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1573

Registrován: stř 26.12.2007, 23:24

Zbraň: 2x HK USP 9x19, 2xM4

Bydliště: Plzen

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od admix » stř 09.3.2011, 18:15

Tak to by me zajimalo, co podle nich je, kdyz zlodej zdrha s moji veci v ruce, kdyz ne utok na majetek.
"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
Obrázek
Dual HK USP 9x19mm + Colt M4A2 5.56x45mm + PAR15/Dlask A3 .223Rem/5.56x45mm NATO, EOTech 512.A65/1

Zpět na „Právní koutek“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz