Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud


Vše o právu, zákonech, zbrojním průkazu a souvisejících věcech

Uživatelský avatar

Příspěvky: 580

Registrován: stř 28.1.2009, 14:34

Zbraň: SHADOW, Walther PPS

Bydliště: MB

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od Albert » stř 09.3.2011, 19:29

Popravdě s ochranou majetku to nechápu dodnes. Co je to ochrana zdraví a života si tak nějak v hlavě srovnat dokážu. Ale co je myšleno ochranou majetku?
Zastřelit někoho kvůli tomu že mi bere věc v hodnotě 300kč asi není to pravé ořechové, na tom se asi shodnem všichni. Jenže na druhou stranu jestliže je něco moje, proč mi to má někdo brát? Ať už to stálo sebemíň. Navíc existují i předměty které nemají pražádnou finanční hodnotu avšak pro jejich majitele mají cenu nevyčíslitelnou (památky po rodičích, talismany, věci ke kterým máme mimořádný vstah..)
Co je to tedy ochrana majetku??? Jakou cenu tento majetek musí představovat aby bylo v souladu se zákonem jej bránit se zbraní v ruce? Tady se asi jen stěží dobereme nějakého rozumného vysvětlení :?

Příspěvky: 584

Registrován: úte 13.5.2008, 16:44

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od Steiner » stř 09.3.2011, 19:41

Albert: ad ochrana majetku = pokud přistihneš zloděje, můžeš ho zadržet i pod pohrůžkou použití zbraně do příjezdu PČR - a pokud se tě pokusí fyzickou silou překonat, můžeš za dodržení podmínek nutné obrany střílet. Už je to jasnější?
Uživatelský avatar

Příspěvky: 580

Registrován: stř 28.1.2009, 14:34

Zbraň: SHADOW, Walther PPS

Bydliště: MB

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od Albert » stř 09.3.2011, 19:59

Není...
Řekněme že se stane co říkaš. Přistihnu lapku jak mi něco krade, pohrozím mu zbraní. Lapka se otočí i s lupem ke mě zády a v klidu odchází (hrozby nedbaje). Nijak mě tím neohrožuje, spoléhá na to že střílet nebudu (páč nesmím) a třeba mě ještě z vesela pošle do 3,14či :?
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od S474N » stř 09.3.2011, 20:03

Albert: problem je ten, ze kdyz ho zadrzis a on chce utect, tak musi nejak prekonat tebe a tim padem se to preklopi na utok vuci tvemu zivotu/zdravi a tam uz potom logicky jednas v nutne obrane. *4*

Nicmene v te situaci, co se stala s panem Bastou, on ani nemel jistotu, ze jsou to zlodeji a uz vubec nevedel, jestli opravdu neco ukradli.

EDIT: tak iDnes si dela snad srandu, ne?
Nejvyšší soud couvá: Zabití zloděje je vraždou, když je na útěku
:arrow: http://zpravy.idnes.cz/nejvyssi-soud-co ... _krimi_cen
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 580

Registrován: stř 28.1.2009, 14:34

Zbraň: SHADOW, Walther PPS

Bydliště: MB

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od Albert » stř 09.3.2011, 20:13

Situace může být i taková že zloděj nebude mít potřebu mě překonat. Třebas na zahradě u domu. Vyjdu z domu, vidím zmrdíka na zahradě jak bere třeba moji motorovou pilu, hrozím zbraní, zloděj se otáčí zády, utíká směrem ode mne k brance, nikoliv proti mě. Pak jsem prostě nahranej, v podstatě jsem nucen přihlížet tomu jak jsem okraden. O následném vypátrání pachatele si iluze nedělám....
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od S474N » stř 09.3.2011, 20:36

Albert: a s tou motorovou pilou bude prchat a potom prelezat plot? Nezda se ti, ze uz trosicku prehanis?
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 580

Registrován: stř 28.1.2009, 14:34

Zbraň: SHADOW, Walther PPS

Bydliště: MB

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od Albert » stř 09.3.2011, 20:40

Dobrá dobrá :? nemusí to být pila, může to být něco jiného (cokoliv) a nemusí přece nutně přelézat plot, odejde vrátky...
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od S474N » stř 09.3.2011, 20:43

Albert: tak zakladni vec je ta, ze se to musi prevest do roviny utoku vuci zivotu/zdravi. Tzn. v realu mu muzes napriklad zastoupit cestu, apod.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 992

Registrován: pon 28.9.2009, 19:00

Zbraň: Glock

Bydliště: Morava-sever

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od panvrabec » stř 09.3.2011, 21:09

SATAN: ad iDnes ... :shock:

-Kdo v té redakci sedí ?
-BTW ministerstvu přišly 3 stížnosti, mám chuť přidat taky.
-A co je toto za blábol??!!?:
Předseda Městského soudu v Praze Jan Sváček naopak řekl, že obecně lze v českých a evropských právních podmínkách souhlasit s tím, že nelze zastřelit zloděje.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/nejvyssi-soud-co ... _krimi_cen

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od cmk » stř 09.3.2011, 21:10

S474N píše:EDIT: tak iDnes si dela snad srandu, ne?
Nejvyšší soud couvá: Zabití zloděje je vraždou, když je na útěku
:arrow: http://zpravy.idnes.cz/nejvyssi-soud-co ... _krimi_cen
iDnes si prdel nedela. Jen zamestnava cim dal tim vic debilu (mam pocit) !!!
Je nenapadne si rozsudek precist. Oni si nechaj do diktafonu namluvit jednu vetu, z ni pulku sestrihaj, druhou zapomenou a na zaklade tehle podkladu pisou clanek.
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od S474N » stř 09.3.2011, 21:40

cmk: presne tak, tak voni rozpoutaji doslova medialni peklo a nakonec to zavrsi tak, ze to jeste svedou na NS, ze on couva. Jako by snad slova mluvciho mohli zmenit zakon ci vcerejsi usneseni NS. *71* *24*

Velebnosti, jdu blejt! *78* *78*
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Příspěvky: 1

Registrován: čtv 09.11.2006, 16:57

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od Kornel » stř 09.3.2011, 22:06

Cmk a ostatní mají pravdu. Zastřelit někoho na „útěku“ je a bude vždy protiprávní jednání. Útok už v té době skončil a proto se nejedná o nutnou obranu. Kdyby prchající zloději viděli, jak pan Karel Bašta drží zbraň (jen drží, nestřílí) a jeden ze zlodějů začal tahat z kapsy pistoli, tak by se v tu dobu začalo jednalo o nutnou obranu. To samé by platilo, kdyby stříleli z rozjetého automobilu. (Vím, zloději kovu snad zbraně nenosí, ale příklad dobrej)
Každý z nás, kdo chodí ozbrojen, tak musí na sebe vzít určitou zodpovědnost. Musí umět rozeznavat situace, kdy skutečně může po právu použít zbraň. Doporučuji si přečíst nějakou literaturu, která se tímto problémem zabývá. Nejvíce mě asi uspokojila knížka s názvem: Právo na sebeobranu od Františka Novotného. Jsou tam právě popsané modelové situace a není to jen „právní krafání“ NS ani nemohl rozhodnout jinak, protože kdyby vynesl opačný rozsudek, tak by to znamenalo, že každý kapsář a zlodějíček by hned dostal kulku na ulici. Umíte si představit střelbu na kapsáře na Staroměstském náměstí u Orloje, když mi zrovna sebral peněženku? :roll: To by to tady vypadalo. Spíš je ale zarážející a v tomto konkrétním případě i smutné, že soud nepřihlédl právě na ten stres a zoufalství, že už byl pan Bašta vykraden asi podesáté a PČR nedokázala ochránit jeho majetek. Navíc, nechtěl ani zabíjet, ale pouze zastavit ujíždějící automobil. Vím, nám se to tady od stolu zdá všechno jednoduché, ale kdyby jsme byli na místě, tak si myslím, že ne jednomu z nás by brněl ukazováček a chtěl by to zmáčknout. *2633* Když jsem viděl ty reportáže, tak se domnívám, že p. Bašta je slušný člověk a že se tomu postavil skutečně statečně. Držím mu palce, aby ho za tři roky pustili za dobré chování.
Pro Alberta: Vy jste neslyšel o kurzu střelby p. Krause? :D :D :D Musíte si doplnit vzdělání: http://www.youtube.com/watch?v=Ekg9LvZB ... re=related Vystřelit mozek z hlavy a žádnej svědek! :lol: Poslední odstavec je prosím vtip, tak mi tady nepište jestli to myslím vážně.

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od cmk » čtv 10.3.2011, 7:41

Albert píše:Situace může být i taková že zloděj nebude mít potřebu mě překonat. Třebas na zahradě u domu. Vyjdu z domu, vidím zmrdíka na zahradě jak bere třeba moji motorovou pilu, hrozím zbraní, zloděj se otáčí zády, utíká směrem ode mne k brance, nikoliv proti mě. Pak jsem prostě nahranej, v podstatě jsem nucen přihlížet tomu jak jsem okraden. O následném vypátrání pachatele si iluze nedělám....
Muzes ho dostihnout, muzes strelit nekam do valu, muzes mu podkopnout nohy, muzes pouzit takove nasili, aby to stacilo k zadrzeni (nejaka ta oderka ci modrina na tele drbana asi projde). Poud on se v tuto chvili zacne branit, kopat, vytahne nuz, nejedna se z jeho strany o NO ale i prejiti z utoku na majetek na utok na te zdravi ci zivot.

PS: Basta mel dostat 2 roky s odkladem na 4 za ublizeni na zdravi.
Moooooc by me zajimal ten posudek balistika a psychologa, jak proazali, ze chtel strilet na lidi a ne na auto.
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od S474N » čtv 10.3.2011, 7:57

cmk: tak ono oduvodneni lze i castecne vycist z toho usneseni NS:
Nejvyšší státní zástupkyně uvedla okolnosti případu, střelbu obviněného s ohledem na jeho zkušenosti myslivce považuje za cílenou přesně do dveří a zadního okna auta, přičemž poté zraněnou poškozenou s její žádostí o pomoc odkázal na její kamarády. Proto je nejvyšší státní zástupkyně toho názoru, že obviněný byl v daném okamžiku v jistém rozrušení, ale neprojevil stav silného rozrušení spočívajícího zejména v emoci zužující vědomí a determinující jeho schopnost racionální volby. Jeho jednání naopak vykazovalo logickou, cílenou a racionální návaznost, kdy svým útokem bez ohledu na následky dosáhl primárního cíle spočívajícího v eliminaci pachatelů vloupání a v zajištění odcizených věcí.
I při existenci určitých obav nebo pocitu nejistoty, se v situaci prchajících poškozených nemohlo jednat o strach, který by vyvolal stav silného rozrušení. Podstatou obav obviněného byla podle Nejvyššího soudu obava vzniku majetkové újmy, což vyplývá z uvedeného popisu skutku, a co ostatně konstatoval i odvolací soud když uvedl, že pachatel byl alespoň částečně veden opodstatněným strachem z hrozící újmy (tamtéž). Ta v daném případě podle následného zjištění činila 1.800,- Kč, ale i v případě odvolacím soudem uváděné průměrné ztrátě ve výši 10.000,- Kč je zřejmé, že v daném případě je mezi ohrožením života poškozených a hrozící majetkovou újmou výrazný nepoměr. Obviněný si byl vědom možné majetkové újmy a svůj majetek chránil i za cenu ohrožení lidského života. Aby se ale mohlo jednat o stav silného rozrušení (také další tzv. omluvitelná hnutí mysli), musí být nějaký mimořádně intenzivní podnět, který by jej mohl vyvolat.
Navic co si budeme povidat, strelba z peti metru z brokovnice *24*
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Partner MujGLOCK

Příspěvky: 2139

Registrován: sob 11.11.2006, 17:40

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od john.hawk » čtv 10.3.2011, 8:39

možná kdyby začal střílet kolem sebe na malé zelené mužíčky, skončil by v ambulantním léčení na psychině a do vězení by vůbec nešel.. jen by přišel o zbroják.. v lepším případě by to nahrál na to silné rozrušení, příjezd RZS hospitalizace a třeba by to rozhodnutí US vypadalo jinak..
jde především o to co člověk vypoví při výslechu.. to je nejdůležitější.. :!: :!:
Uživatelský avatar

Příspěvky: 783

Registrován: stř 17.2.2010, 22:28

Zbraň: glock 17

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od kuba » čtv 10.3.2011, 9:24

hlavne jde o to nic nerikat a nejdriv se poradit, neb zalezi jak se ta historka podda..

jinak chapu co mysli albert, predstavuju si to tak treba: sedis na lavicce v parku tasku mas polozenou na lavicce, okolo jde zlodej, sebere ti tasku a utika ti s ni pryc, ma naskok ty vis ze ho nedohonis. utok na tvoji vec stale trva ale zlocinec je na uteku... takze?
My only worry about death is that my girl will sell my gear for what I SAID I paid for it...
http://www.facebook.com/severoceskygteam
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1240

Registrován: úte 11.9.2007, 6:41

Bydliště: Kvérov

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od Nikdo » čtv 10.3.2011, 9:38

Jen k výpovědi po případném incidentu:
http://www.youtube.com/watch?v=h6EA90o7ILg
http://www.youtube.com/watch?v=iSmVYlO2UVw
Přednáška vychází z amerického práva, ale doporučuji shlédnout a přemýšlet.

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od cmk » čtv 10.3.2011, 10:40

Do kamene tesat.
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.

Shi

Příspěvky: 685

Registrován: ned 04.3.2007, 13:13

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od Shi » pát 11.3.2011, 14:21

Kornel píše:Zastřelit někoho na „útěku“ je a bude vždy protiprávní jednání. Útok už v té době skončil a proto se nejedná o nutnou obranu.
To je bohužel velmi vžitý omyl. Útok totiž stoprocentně skončil až když je pachatel hodně daleko.

V rodině se stalo, že zloděj zkusil na nádraží ukrást mojí příbuzné kufřík. Byl chycen při činu - utéct nedokázal, kufřík byl plný skript a vážil 20 kg. Oběť "prchajícího" zloděje přemohla.
---
Tak mě napadá, že pokud však podle našich soudů útok na majetek skončil (zloděj prchá s kořistí), tak vlastně okradená oloupila zloděje a měla by jít sama sedět!
---
Příbuzná si kufřík vzala a od pachatele odešla - oběť měla za to, že je po všem. Za pár minut ji ten šmejd napadl znovu ! A to jen proto, že ho při prvním pokusu "nechala žít", místo toho aby ho zkopala na hromadu. Rodinná zkušenost tedy ukazuje, že útok skončil buď až je zloděj fuč, nebo až není fyzicky schopen útoku. Takže bacha na to - teorie a realita se občas drsně míjí!
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od S474N » pát 11.3.2011, 14:42

Shi: zastrelit nekoho na uteku je zazity omyl? Tak s tim tedy nesouhlasim.

Ano, pokud se zlodej zmocni nejakeho majetku, tak trva utok na zajem chraneny zakonem a tento utok trva po celou dobu, co ma tento majetek. Na druhou stranu ho za utok vuci majetku nemuze nikdo "trestat" zastrelenim. Ano, muzu mu zastoupit cestu a pokusit se jej treba zastavit, ovsem pokud se zacne branit, tak se to z utoku vuci majetku razem meni na utok na zivot/zdravi vuci tve osobe a potom muze byt pouziti zbrane plne v souladu se zakonem.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Zpět na „Právní koutek“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz