Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud


Vše o právu, zákonech, zbrojním průkazu a souvisejících věcech

Shi

Příspěvky: 685

Registrován: ned 04.3.2007, 13:13

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od Shi » pát 11.3.2011, 15:04

Zažitý omyl je to, že útok skončil, když je pachatel na odchodu. Útok skončil, až když pachatel odešel a nehodlá se vrátit. Bohužel šmejdovi do hlavy nevidíš.

odchází - nedokonavý
odešel - dokonavý

Pokud pouze odchází, tak to:
a) může předstírat,
b) může si to rozmyslet,
c) může si přivést posily.
----

A co se týče konkrétně tohoto případu, rozhodnutí NS, že se jedná o vraždu, se mi opravdu hrubě nelíbí. Vražda by to byla, jedině kdyby k autu šel a ještě je "dorazil".
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od S474N » pát 11.3.2011, 15:35

Shi píše:Vražda by to byla, jedině kdyby k autu šel a ještě je "dorazil".
<CERNY HUMOR>To vis, treba u sebe nemel dalsi naboje</CERNY HUMOR> *40* *47*
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Příspěvky: 716

Registrován: čtv 16.11.2006, 17:48

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Teplicko - Osek

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od Kmoch Vladimír » pát 11.3.2011, 19:54

§140 Tz - Važda odst.(1)a(2) Kdo jiného ÚMYSLNÉ usmrtí...
§15 Tz - Úmysl odst.(1) Trestný čin je spáchán úmyslně,jestliže pachatel
a)chtěl způsobem uvedeným v tz...
b)věděl,že svým jednáním může takové porušení nebo ohrožení způsobit,
a pro případ,že je způsobí,byl s tím SROZUMĚN.
odst.(2) SROZUMĚNÍM se rozumí i smíření pachatele s tím,že
způsobem uvedeným v trestním zákoně může porušit,nebo ohrozit
zájem chráněný takovým zákonem.
§21 Tz - Pokus odst.(1) Jednání,které bezprostředně směřuje k dokonání tč.a
jehož se pachatel dopustil v ÚMYSLU tč.spáchat,je pokusem tč.,jestliže
k dokonání tč. nedošlo.
Takže,pokud někdo ÚMYSLNĚ se POKUSÍ někoho zabít,potom je to podle §140 Tz vražda,jestliže čin nebyl dokonán půjde o pokus vraždy,ve smyslu §21Tz.Jestliže někdo věděl,že svým jednáním může takové porušení....atd,viz odst.b) §15 Tz!!Byl s tím SROZUMĚN!!A tedy jednal ÚMYSLNĚ- v úmyslu NEPŘÍMÉM!Snad jsem to napsal srozumitelně.Zdravím.
V nouzi poznáš -Jericho FB!
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1266

Registrován: sob 19.6.2010, 22:39

Zbraň: Weaponized sarcasm

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od jry2000 » pát 11.3.2011, 19:57

Prosim vysvetlit polopaticky, mam nejaky pomaly patek. Dik.
Lajte mi lhu-li

Příspěvky: 716

Registrován: čtv 16.11.2006, 17:48

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Teplicko - Osek

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od Kmoch Vladimír » pát 11.3.2011, 20:55

Takže se omlouvám,srozumitelné to nebylo.Proto jinak.
§140 Tz ve svých odst.1 a 2 praví,že vražda je ÚMYSLNÝ tč.
§15 Tz stanoví,co je to ÚMYSL!Rozlišuje v odst.a)na úmysl přímý,a v odst.b)na úmysl nepřímý,ve kterém stanovuje,že pokud někdo věděl,že svým jednáním múže způsobit relevantní následek,a přesto tak jedná,je tedy SROZUMĚN s takovýmto možným následkem,a proto jej apriori i chce způsobit,i když je mu třeba i nepříjemný,a neměl ho jako prioritu svého konání!Byl to pro něj pouze nepříjemný doprovodný důsledek,který jej však NEODRADIL,a přesto konal!!Pan Bašta střílel sice na auto,ale v obou případech do míst,kde následně zranil i lidi!Jejich zranění mohlo být snadno i smrtelným!!Protože ke smrtelnému zranění nedošlo,proto se jednalo pouze o pokus §21Tz,vraždy §140Tz odst.1,v úmyslu §15 Tz odst.b).Tak asi tak.Zdravím.
V nouzi poznáš -Jericho FB!
Uživatelský avatar

Příspěvky: 992

Registrován: pon 28.9.2009, 19:00

Zbraň: Glock

Bydliště: Morava-sever

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od panvrabec » ned 13.3.2011, 17:40

Dívejte se dnes 13.3. ve 21:35 na ČT1 na pořad 168 hodin.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1573

Registrován: stř 26.12.2007, 23:24

Zbraň: 2x HK USP 9x19, 2xM4

Bydliště: Plzen

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od admix » ned 13.3.2011, 21:57

Zmeskal jsem neco, nebo tam nakonec o Lexu nepadlo ani slovo? Proc u nich teda vubec byli?
"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
Obrázek
Dual HK USP 9x19mm + Colt M4A2 5.56x45mm + PAR15/Dlask A3 .223Rem/5.56x45mm NATO, EOTech 512.A65/1
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1266

Registrován: sob 19.6.2010, 22:39

Zbraň: Weaponized sarcasm

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od jry2000 » ned 13.3.2011, 21:58

Taky jsem asi prospal Lex.

Delal nekdo tomu soudci test na omamne latky? Mne nepripadal tak nejak pri smyslech.

Link je tu:
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1 ... 058250313/
Lajte mi lhu-li

Příspěvky: 27

Registrován: stř 09.3.2011, 10:56

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od Maňas#2 » ned 13.3.2011, 21:59

To byla reportaz o prdu. Cekal jsem o dost vice :(
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1266

Registrován: sob 19.6.2010, 22:39

Zbraň: Weaponized sarcasm

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od jry2000 » ned 13.3.2011, 22:43

Vi nekdo, kteri reporteri byli v Lexu?
Lajte mi lhu-li
Uživatelský avatar

Příspěvky: 992

Registrován: pon 28.9.2009, 19:00

Zbraň: Glock

Bydliště: Morava-sever

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od panvrabec » ned 13.3.2011, 23:19

Aha, podle soudce šámala není důvod k rozrušení krádež majetku.., že byla sběrna vykradena 10x a policie skoro na nic nepřiša.., vědomí, že pachatel nebude potrestán,.. krádež asi podle šámala není zavržení hodné jednání..podle šámala žijeme v demokratickém státě a způsob řešení pana Bašty vede k cestě, která není dobrá..podle šámala chyběl podmět k emočnímu vypětí pana Bašty.
Zloději vidí, že na ně nikdo nemůže, provokativně byla sběrna od doby výkonu trestu pana Bašty 2x opět vykradena. O Lexu v reportáži nepadlo ani slovo.
K trapnému výroku advokáta Ortmana v reportáži se ani nevyjadřuju.
Jediný uvažující člověk, který v reportáži vstoupil byl soudní znalec Netík.
Tak jestli je tohle obrázek našeho soudnictví, tak jdu *78*

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od cmk » ned 13.3.2011, 23:25

Pořád a pořád a pořád se z toho rozhodnutí N.S. dělá 100x větší drama, než to je !!!

Vystřelení na zloděje na útěku za účelem poškodit jeho "život" proto, že mi vzal nějakou věc (zvláště, není-li způsobená škoda znčného rozsahu), vždy byla, je a bude VRAŽDA.

Možná bohužel, možná bohudík, ale je to tak. Nic z toho rozhodnutí mi neakazuje se pokusit jej zastavit jinak, než že ho rozstřílím na sračku a v případě, že při pokusu jej zastavit zaútočí na mě, už nejde jen o zloděje.

Akorát se to řešilo v souvislosti se "špatným" případem, kdy podle mě prostě není jednoznačné, kam ten maník střílel, bylo-li to s úmyslem zabít nebo s úmyslem zastavit auto.

PS: Lex se asi nevyjádřil dostatečně politicky korektně na nedělní večer :-(
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od S474N » pon 14.3.2011, 10:37

jry2000 píše:Taky jsem asi prospal Lex.
No mozna by se vubec sluselo dodat, o co go, protoze i ja jsem rano ziral, co se deje nebo melo dit. Takze ty prispevky jsou reakci na toto:
:arrow: http://www.gunlex.cz/2011/03/11/sdruzen ... dikatu-ns/
jry2000 píše:Delal nekdo tomu soudci test na omamne latky? Mne nepripadal tak nejak pri smyslech.
Fakt? A co presne ti prislo uplne mimo?

panvrabec: jenze pletes nekolik veci dohromady. Majetek je VZDY nize, nez je lidske zdravi ci zivot. Opravdu me udivuje jedna vec, to, ze je cela tato "seznace" nametem pro baveni laicke verejnosti beru, protoze ti obvykle neznaji zakony. Ale aby tytez "argumenty" pouzival nekdo se zbrani, ktery by mel mit navic zakony v malicku? Tak to teda fakt cumim!

cmk: mel jsem moznost videt nejake pisemne stanovisko (neoficialni) a byl jsem dost prekvapen tim, ze to znelo ve smyslu "Svym rozhodnutim NS v podstate legalizuje TC kradeze".
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Příspěvky: 716

Registrován: čtv 16.11.2006, 17:48

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Teplicko - Osek

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od Kmoch Vladimír » pon 14.3.2011, 10:44

Tak,tak.Jak píše cmk!Pokud by p.Bašta nestřílel na lidi kteří byli v autě,potom by nemohla být jeho střelba označena jako pokus vraždy.Auto lze zastavit střelbou dvěma způsoby.Buď zastřelím řidiče,a auto havaruje,nebo jej musím zasáhnout tak,aby technicky nebylo schopné jízdy!p.Bašta volil tu první variantu!I když "jen"jako pokus.Pokud by volil variantu technického vyřazení vozidla z provozu (pneumatiky,motor,ap.),bylo by to jasné řešení,bez úmysu spůsobit smrt!Pokud by však auto jelo již příliš rychle,a hrozila by možnost vážné havárie vozidla a zranění posádky se smrtelnými následky,potom by nebylo beztrestné ani to čistě technické řešení!Jednalo by se o tč.nedbalostní ho charakteru.Pokud by však byl střelec před vozidlem,a to na něho de fakto najíždělo,potom by připadala v úvahu NO §29Tz,a případné zranění ŘIDIČE by nebylo na závadu,při dodržení věech podmínek NO.Automobil by byl pachatelem proti obránci použit jako ZBRAŇ,kterou se dá i usmrtit!!Výstřel by ovšem musel být čelně vedený!!Z boku nebo ze zadu už by se nejednalo o NO!Útok na vás skončil!Zastavení pachatele který si odnáší kradené věci je jistě možné,i když se vzdaluje!NS říká,že se pachatel(zloděj)nesmí USMRTIT!!Pokud zloděj dosud nezískal nad kradenou věcí faktickou moc,potud útok na věc trvá!!Pokud však tuto moc nad věcí získal,potom byl proces tč.krádeže ukončen,a nelze se mu "DODATEČNĚ" bránit.I když pachatele třeba i znáte,a víte kam si za ním "dojít".Intenzita vaší NO na krádež vašeho majetku musí však vždy být "přiměřená útoku který hrozil"!V tomto případě krádeže hrozící škoda pro vás bude majetková újma,proti zranění zloděje,které mu vaší obranou střelbou způsobíte.Střelba a zásah bude vždy znamenat možnost těžkého poranění zdraví.Určitou "jistotou"nesmrtícího zásahu prchajícího zloděje tř.do nohou by mohla být vzdálenost střelby tř.do 5m od vás!S rostoucí vzdáleností potom POROSTE i možnost,že soud nepřesvědčíte o možnosti vašeho SROZUMĚNÍ s tím,že jste zloděje mohli i usmrtit,a přesto jste stříleli!!Opět pokus vraždy.Možná lze i připustit,že zloděj "ztuhne"při výstřelu na zastrašení.Nejlepší řešení,ale nejisté!Těch 5 m co výše uvádím není žádná "norma".To je jen moje úvaha,že by na tuto vzdálenost "mohl" st.zástupce připustit,že nešlo o pokus úmyslu vraždy,protože zbraň je za této situace hodně výrazně skloněná k zemi!Asi jsem se dosti rozepsal,a tak raději zase skončím.Zdravím.
V nouzi poznáš -Jericho FB!

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od cmk » pon 14.3.2011, 11:28

Ja bych to malicko rozsiril.
Nelze uplne jednoznacne prohlasit: "majetek je vzdy nad zdravim a zivotem". Obecne to pravda je.
Ale nejaka ta zhmozdenina, odrenina apod... pri obrane proti kradezi veci jako mobil, notebook, penezenka by PODLE ME prosla.
Obrana je neprimerena (poskozeni zdravi pri obrane majetku), lec ne "zcela zjevne neprimerena".

Nesouhlasim uplne s nazorem, ze zlodej utikajici s mym mobilem ode me "dokonal t.c. kradeze". Minimalne do chvile, kdy ho honim a snazim se ho zastavit ho jeste nema uplne ve sve moci pod kontrolou.

Presto strilet po ujizdejicich zlodejich, jednoho trefit do nohy a druhyho do oka je:
a) ublizeni na zdravi (v pripade, ze jsem strilel po autu)
b) vrazda (v pripade, ze jsem strilel po lidech)
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.

Shi

Příspěvky: 685

Registrován: ned 04.3.2007, 13:13

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od Shi » pon 14.3.2011, 15:45

Strilet po ujizdejicich zlodejich, jednoho trefit do nohy a druhyho do oka je:
a) ublizeni na zdravi, pokud střílím abych jim zabránil uprchnout z místa činu (navíc i s lupem)

b) ublizeni na zdravi, pokud jsem ve stresu a střílím po autu, které nemám jak jinak zastavit

c) vrazda, v pripade, že střílím po autě s úmysel zabít lidi v něm nebo je zranit tak že na to mohou zemřít,

d) vrazda, v pripade, ze jsem strilel po lidech s úmyslem je zabít nebo je zranit tak že na to mohou zemřít.

Soud, pokud to chtěl klasifikovat jako vraždu, tak měl prokázat c nebo d, což ovšem neudělal. Není chybou střelce, že se na místo dostavil pouze s brokovnicí namísto vhodnějších prostředků k zastavení vozidla. Místo, čas a způsob konfliktu si nevybíral on, ale zloději. On byl do situace vehnán okolnostmi a řešil to asi jediným způsobem, na který v daný okamžik přišel.

A pokud někoho soudit za ublížená na zdraví, tak to není střelec, ale ostatní zloděje, kteří tam postřelené oběti doprovázeli. Ti jako jediní včas věděli, že jdou páchat trestnou činnost a jako jediní mohli zločinu plánovitě zabránit tím, že by třeba sami na sebe zavolali PČR. Ti jako jediní mohli plánovat a měli dost času přemýšlet nad možnými důsledky.

Konstrukce, na základě které z toho udělali vraždu, je absurdní.

Ožrala nebo feťák ti zastoupí cestu a bude chtít třeba "drobné". Ty ho odstrčíš. On upadne. Praští se do hlavy a následně bude mít těžký otřes mozku. Šup a je z toho vražda. Byl jsi totiž smířen s myšlenkou, že může upadnout a když upadne, může se praštit a když se praští, může dokonce i zemřít. A přesto jsi ho, ty vrahu, odstrčil.

Navíc když budeš pologramotný debil, tak si obhájíš, že tě to nepadlo. Ale když budeš mít lékařské vzdělání , tak jsi v pr..., protože musíš vědět, že člověk může exnout na kdejakou blbost.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 783

Registrován: stř 17.2.2010, 22:28

Zbraň: glock 17

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od kuba » pon 14.3.2011, 15:59

ze zakona treba ma stat pravdu..

ale pokud budou mit zlodeji vic prav nez slusny lidi tak je neco spatne.. cela takhle kampan okolo toho je na tom zalozena. lidi nemaj radi zbrane ale kdyz se jim saha na veci tak to nesnasej jeste vic..
My only worry about death is that my girl will sell my gear for what I SAID I paid for it...
http://www.facebook.com/severoceskygteam

Příspěvky: 716

Registrován: čtv 16.11.2006, 17:48

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Teplicko - Osek

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od Kmoch Vladimír » pon 14.3.2011, 16:54

Shi:Jsi rozlobený,a proto píšeš to co píšeš.Znám Tě i jako uvážlivějšího,a to převážně!Reaguji jen proto,aby se ostatní orientovali správně,a ne "naštvaně". Takže,pokud někoho úmyslně strčíš,odstrčíš,či do něho vrazíš a on upadne,či neupadne,byl to útok ze Tvé strany na jeho osobu!On je oprávněn se bránit takovému Tvému jednání,pokud mu bude od Tebe nadále přímo hrozit,nebo trvat.To už vůbec nemluvím o možných následcích takového útoku!!Příklad:Stalo se,že se v mírné opilosti dva slovně napadali.Bylo to vedle domu s římsou ve výši asi 40 cm nad zemí,o šířce asi 5 cm.Jeden do druhého strčil,a on upadl.Upadl ovšem tak "blbě",že jak padal jako šraňky vzad,hlavou narazil na ten sokl baráku.Strašná pecka!Bezvědomí,krve strašně,záchranka,dlouhodobá léčba,atd.Ten co "jenom" strčil (útočník) si to odseděl!!Taky nechtěl,dokonce i plakal nad tím co se stalo,a co způsobil,ač to způsobit ani náhodou skutečně nechtěl.Hádali se o "kravinu"!Co Ty na to?Je ten následek bagatelní nebo ne!?On byl srozuměn s tím ,že když "strčí",tak ten druhý může upadnout!A to by měli vědět všichni,než něco provedou!!Víš co se stalo vražd pouhým "přiškrcením"manželky kohosi ze vzteku?Co se stalo střelných zranění z blbosti pro špatné zacházení se zbraní?NIKDO Z NICH TO NECHTĚL!!Ale když někdo kdo se třeba jmenuje Bašta,střílí brokárnou "po autě"do míst kde jsou jako na potvoru lidé,a on je zraní,tak tomu se říká:"Střelit jednou ranou dvakrát po sobě dvě mouchy"!!Tak se nezlob,ale ještě trváš na svém?Zdravím.
V nouzi poznáš -Jericho FB!

Shi

Příspěvky: 685

Registrován: ned 04.3.2007, 13:13

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od Shi » pon 14.3.2011, 16:56

cmk: Abych si vydělal peníze, jezdím autem do práce a jezdím na služební cesty. Na podobné cestě autem za prací každý rok v ČR zahyne několik set lidí. Pak tu máme další tisíce pracovních úrazů atd. Tedy abych si pořídil majetek, tak každý den trochu riskuji život a zdraví a v každém kousku mého majetku se skrývá kus mého života - kus života, který jsem obětoval na to, abych onen majetek získal.

Pokud život a zdraví zloděje stavíme nad majetek slušného člověka, tak tím jedním dechem říkáme, že život a zdraví zloděje je cennější, než život a zdraví slušného člověka.
---
Vladimír Kmoch: Jak vidíš, tak trvám. V tebou uvedeném případě to taky bylo ublážení na zdraví a ne vražda. Ta vykonstruovaná vražda mě na tom irituje opravdu hodně.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1240

Registrován: úte 11.9.2007, 6:41

Bydliště: Kvérov

Re: Zabití zloděje je vždycky vražda, rozhodl Nejvyšší soud

Příspěvek od Nikdo » pon 14.3.2011, 17:05

Shi píše:...Pokud život a zdraví zloděje stavíme nad majetek slušného člověka, tak tím jedním dechem říkáme, že život a zdraví zloděje je cennější, než život a zdraví slušného člověka. ...
Ale tak to přece je...
Vožralej v autě zabije školačku: 3 roky
Zoufalý majitel vystřelí po autě a zraní dva zloděje: 6 let
:roll:

Zpět na „Právní koutek“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz