MIL/MOA


Vše o Taktické malorážce, aneb o novém směru v malorážné střelbě u nás

Moderátor: Grinch

Uživatelský avatar

Příspěvky: 46

Registrován: pát 04.1.2008, 19:53

Bydliště: Br

MIL/MOA

Příspěvek od Máša75 » ned 06.3.2011, 19:03

Zdravím přátelé, mohl by mi někdo vysvětlit klikání na puškohledu a jak se vypočítá vzdálenost a následné kliky na puškohledu. Nemám s tím zkušenosti a rád bych se to naučil časem bych chtěl střílet také TM díky za odpovědi. T.
Uživatelský avatar

Pořadatel "TM"

Příspěvky: 983

Registrován: pát 06.11.2009, 8:17

Zbraň: Sako TRG 22 .308Win

Re: MIL/MOA

Příspěvek od Grinch » ned 06.3.2011, 19:48

Tak já zkusím narychlo odpovědět... na stránkách bude potom fundovanější odpověď...
Jde o informace z webu balistika.cz, prozatím jako vysvětlení postačí...

MOA - úhlové minuty:
MOA je zkratka pro úhlovou minutu, tj. 1/60 stupně. Je to často požívaná jednotka jak pro posouzení přesnosti zbraně, tak pro velikost kliku puškohledu. 1 MOA odpovídá zhruba 29,1 mm na 100 m, nebo v yardech 26,6 mm na 100 yd. Pro jednoduchost se 26,6 mm zaokrouhluje na 1 palec (25,4 mm), takže 1 MOA pak odpovídá 1" na 100 yd. Výrobci puškohledů často v návodě nebo webových stránkách uvádějí, že 1 klik je 1/4 MOA, ale na točítkách puškohledu je udáno 1/4" 100yd, což je to samé.

MIL/MRAD:
Mil je zkratka pro miliradián, tj. 0,001 radiánu. Odpovídá 10 cm na 100 m nebo také 3,44 MOA. MilDot je typ osnovy, která má na kříži pomocné body (bod = dot anglicky) "vzdálené" od sebe 1 Mil
Budeme-li na 100 m střílet místo na střed na bod nacházející se pod středem kříže, zásah se posune o 10 cm nahoru, na 200 m o 20 cm nahoru atd. U puškohledů s proměnným zvětšením a křížem umístěným v zadní ohniskové rovině má kříž rozteč mezi body 1 Mil jen pro jedno zvětšení, pro jiné zvětšení je nutný přepočet (platí pro puškohledy s osnovou ve druhé ohniskové rovině).

a trocha z "mojí" kuchyně pro TM :roll:
- důležité je si zapamatovat poměr mezi MIL a MOA - často je k vidění puškohled s osnovou v MIL ale klikáním v MOA !!!
- na 50m je dle mého výhodnější odměřovat v MIL -> 1MIL=5cm na terči na 50m
- kdežto s MOA je 1MOA=14,55mm což se přeměřuje hůře
- pro TM je velmi výhodné právě si zjistit při jakém zvětšení má Váš puškohled právě rozteč bodů=1MIL -> díky tomu je pak odměřování pri Find me a nebo v Doublu naprosto triviální záležitost...
- vzorec pro výpočet velikosti cíle a nebo vzdálenosti cíle je:

vzdálenost (m) = výška cíle (m)x1000 / počet MIL v puškohledu

- to jsou základní informace, které prozatím postačí k základním znalostem práce s optikou a které jsou nezbytné pro použití v TM

Snad zatím tato odpověď stačí
do konce týdne bude převeden web na dynamický základ a aktualizuji všechny tyto stránky s dostupnými tabulkami, takže zatím domácí úkol - zjistit kdy je na osnově 1MIL=5cm :D
STŘELECKÉ KURZY - Puška s optikou - GTac - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz
Uživatelský avatar

Příspěvky: 226

Registrován: ned 27.2.2011, 20:35

Zbraň: Suhl 150,CZ SP-01

Re: MIL/MOA

Příspěvek od Haness » ned 06.3.2011, 21:05

Především si musíš uvědomit, že obě, jak MOA, tak MIL jsou úhlové jednotky, tzn. že s roustoucí vzdáleností stoupá i velikost dané hodnoty.
Uživatelský avatar

Pořadatel "TM"

Příspěvky: 983

Registrován: pát 06.11.2009, 8:17

Zbraň: Sako TRG 22 .308Win

Re: MIL/MOA

Příspěvek od Grinch » ned 06.3.2011, 21:14

Pravdu má ten střelec:D

1MIL = 5cm/50m = 10cm/100m = atd.

1MOA = 14,55mm/50m = 29,1mm/100m = atd.

Já třeba neklikám, ale přenáším na osnově - málokdo si totiž uvědomuje, že doopravdy málokterá optika drží nástřel při klikání, tzn že jak začnete klikat, tak i při stejných "klicích" nazpátek se Vám nástřel nevrátí na původní bod...

Samozřejmě to je velmi závislé na znalosti osnovy a hlavně práce s osnovou...
Pokud si člověk sedne a chvíli črtá na papír, tak s evše ujasní a pak ho nic nezaskočí...
STŘELECKÉ KURZY - Puška s optikou - GTac - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz
Uživatelský avatar

Příspěvky: 7

Registrován: stř 16.3.2011, 8:50

Zbraň: CZ 75B,CZ 52,ZKM 456

Re: MIL/MOA

Příspěvek od artno1 » sob 19.3.2011, 11:03

Můžu malý dotaz týkající se rozteče, jakou svírají jednotlivé body na MilDot osnově v závislosti na zvětšení a vzdálenosti?

existuje vzorec, kde ona rozteč = 0,1 x vzdálenost v metrech x (zvětšení 1 Mil / zvětšení)
laboroval jsem s tím, že můj kukreros má osnovu nastavenou tak, že jeden Mil je mezi body při desetinásobném zvětšení. Tak jsem zkoušel vzorec upravomat pro můj případ takto...

0,1 x vzdálenost v metrech x (10 / zvětšení)
je stejný jako
0,1 x vzdálenost v metrech / (zvětšení / 10)
a protože Y x 0,1 = Y / 10 je vzorec stejný jako
(vzdálenost v metrech / 10) / (zvětšení / 10)
takto upravený vzorec se dá vynásobením obou stran 10ti zjednodušit na

vzdálenost v metrech / zvětšení

Prosím Grinche o kontrolu a případné schválení, zda si toto můžu vyčlenit z paměti operační a uločit do paměti trvalé :lookround:

...nebo jsem jen znovu objevil něco, co už maká léta? :lol:
Uživatelský avatar

Pořadatel "TM"

Příspěvky: 983

Registrován: pát 06.11.2009, 8:17

Zbraň: Sako TRG 22 .308Win

Re: MIL/MOA

Příspěvek od Grinch » sob 19.3.2011, 12:08

Je nádherné, jak dospělým lidem dokáže zamotat základní vzorec:)

Chvíli jsem čučel jestli to dobře chápu :crazy:

Hele jdeš na to chytře a to je právě to, co bych ze střelců TM chtěl dostat - sednout si chvilku na zadek a zamyslet se nad tím, co, že se to po mě vlastně chce...

Je to to, co bych chtěl aby Taktickou malorážku odlišovalo od jiných soutěží, především pseudosniperských :angry:

artno1:
Super přístup a hlavně MÁŠ TO DOBŘE :shock:
Vzorec taky dobře a doopravdy pro R (Ranging power) = 10x lze takto vzorec zjednodušit...

u mě je třeba R=22x takže si moc nepomohu :crazy:

Jinak na Challenge Cup včas uvedu nutné vzorce, převodní vztahy a typové příklady na soutěž...

Předběžně by mělo být asi 5 typů příkladů a nutné budou 3 vzorce a asi 7 převodních vztahů (MIL, MOA, yrd, m, palce, cm, atd atd.)

Vše bude včas uvedeno na webu TM

Díky za zájem a doufám, že i ostatní střelci se začnou zabývat nejen odmačkáváním, ale i hloubáním nad tou troškou teorie...

PS: Artno1, dorazíš na závody?
STŘELECKÉ KURZY - Puška s optikou - GTac - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz
Uživatelský avatar

Příspěvky: 7

Registrován: stř 16.3.2011, 8:50

Zbraň: CZ 75B,CZ 52,ZKM 456

Re: MIL/MOA

Příspěvek od artno1 » sob 19.3.2011, 15:18

Óóó... děkuju. Taky mě napadlo u zjišťování vzdálenosti, proč velikst cíle v metrech násobit 1000x, když můžeme do vzorce zakomponovat rovnou velikost cíle (nebo jeho část) v mm. Né tedy, že by to nebylo stejné ale hlavou by mi potom bloudilo méně čísel :listen:

Na termíny jsem už koukal... Bojim se ale, že první nebudu stíhat, a že vyhledem k čase stráveném tréninkem, bych se účastnil těžkého souboje o poslední místo :roll:

Mám ale připraveno k tisku pár terčíků, tak se do toho vrhnu hned, jak to půjde. Určitě se fotografií podělim o svou prvotinu :wink:
Uživatelský avatar

Pořadatel "TM"

Příspěvky: 983

Registrován: pát 06.11.2009, 8:17

Zbraň: Sako TRG 22 .308Win

Re: MIL/MOA

Příspěvek od Grinch » sob 19.3.2011, 18:45

No jde o to, že ty vzorce a příklady budou typové, tzn, že znění bude třeba:

Terč je ve skutečnosti veliký 6,5 stopy...
V optice zabírá při zvětšení 15x 3dílce, R=10x...
Jaká je vzdálenost cíle... :crazy:

Pomohlo ti to převedení do mm? :listen:
STŘELECKÉ KURZY - Puška s optikou - GTac - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz
Uživatelský avatar

Příspěvky: 7

Registrován: stř 16.3.2011, 8:50

Zbraň: CZ 75B,CZ 52,ZKM 456

Re: MIL/MOA

Příspěvek od artno1 » sob 19.3.2011, 21:14

Není to nic osobního, že 6,8 stopy mi dalo v přepopočtu na cm mojí výšku, viď? :lol:

...asi bych to nejdříve přepočetl vydělením 1,5 počet dílců na zvětšení 10x...
výslednými 2mi body bych dělil výšku 1981,2mm (198,12 cm je-li stopa 30,48 cm) a dostal bych se na informaci, že vzdálenost cíle ej cca 990,6 m, což by mi mělo naznačit, že, pokud pod optikou, kterou situaci sleduji, dřímá v mé ruce malorajda, budu se muset móóóc pochlapit, abych trefil nebo se ještě hodně přiblížit.

anebo se víc ponořit do počítání, bo netušim, jestli jsem se vůbec dopočetl správného výsledku... :lookround:
Uživatelský avatar

Pořadatel "TM"

Příspěvky: 983

Registrován: pát 06.11.2009, 8:17

Zbraň: Sako TRG 22 .308Win

Re: MIL/MOA

Příspěvek od Grinch » sob 19.3.2011, 21:23

Zhruba tak kolem 990m :mrgreen:

Tak vidíš, že na tom nic není... pokud se člověk nezamotá do převodů, tak je to ok a je to záležitost 30sec
STŘELECKÉ KURZY - Puška s optikou - GTac - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz
Uživatelský avatar

Příspěvky: 7

Registrován: stř 16.3.2011, 8:50

Zbraň: CZ 75B,CZ 52,ZKM 456

Re: MIL/MOA

Příspěvek od artno1 » sob 19.3.2011, 21:51

Háskíííí... :-) postup tedy správnej? Nejdřív převod, v mém případě na zvětšení 10x, a potom zbytek? Nebylo to tedy 30 vteřin O:-) ale to dopiluju ;-)
Smí se na závodech místo kalkulačky používat telefon s prohlížečem Excelu? Neni totiž problém udělat vhodné vzorce, kde doplněním údajů mám hned výsledek a nemusím se s tím počítat.
...na druhou stranu je zase pravda, že bez toho si to stále a stále opakuju...
Uživatelský avatar

Pořadatel "TM"

Příspěvky: 983

Registrován: pát 06.11.2009, 8:17

Zbraň: Sako TRG 22 .308Win

Re: MIL/MOA

Příspěvek od Grinch » sob 19.3.2011, 22:26

No popravdě bych tady byl docela přísný...

Osobně mám v mobilu jak balistický program (vývod do tabulek, možnost okamžitých automatických oprav na vítr atd...) a třeba udělat excel na těchto pár vzorců mi přijde triviální...

Ale byl bych pro to, aby střelci museli zapojit hlavu...

TEDY PRAVÍTKO, TUŽKA, PAPÍR A KLASICKÁ KALKULAČKA :!: :!: :!: (Kalkuliho přístroje na mobilech nebudou povoleny) :!: :!: :!:
STŘELECKÉ KURZY - Puška s optikou - GTac - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz
Uživatelský avatar

Příspěvky: 226

Registrován: ned 27.2.2011, 20:35

Zbraň: Suhl 150,CZ SP-01

Re: MIL/MOA

Příspěvek od Haness » sob 19.3.2011, 23:39

Musíš taky myslet na ty, jejichž mobily jsou rády že pošlou sms:-D
Uživatelský avatar

Pořadatel "TM"

Příspěvky: 983

Registrován: pát 06.11.2009, 8:17

Zbraň: Sako TRG 22 .308Win

Re: MIL/MOA

Příspěvek od Grinch » sob 19.3.2011, 23:45

Bez debaty klasická kalkulačka - kdo vytáhne mobil, tak dostane za uši podle pravidel :twisted:

Kalkulačka co umí + - : x stoji u kamarádů z východu asi tak 30,-

Nechtějte abych ji dával jako sponzorský dar :crazy:
STŘELECKÉ KURZY - Puška s optikou - GTac - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz
Uživatelský avatar

Příspěvky: 226

Registrován: ned 27.2.2011, 20:35

Zbraň: Suhl 150,CZ SP-01

Re: MIL/MOA

Příspěvek od Haness » sob 19.3.2011, 23:50

Dělám si srandu :D Jen se bojím abych nedostal za uši od ostatních až vytáhnu kalkulačku Lentilky :twisted: :D
Uživatelský avatar

Pořadatel "TM"

Příspěvky: 983

Registrován: pát 06.11.2009, 8:17

Zbraň: Sako TRG 22 .308Win

Re: MIL/MOA

Příspěvek od Grinch » sob 19.3.2011, 23:55

Ty ji máš taky? :crazy:

je luxusní, že? Nedám na ní dopustit :inlove: a dobrý je, že abych ji dostal sem musel sníst asi 400g lentilek :crazy:
STŘELECKÉ KURZY - Puška s optikou - GTac - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz
Uživatelský avatar

Příspěvky: 7

Registrován: stř 16.3.2011, 8:50

Zbraň: CZ 75B,CZ 52,ZKM 456

Re: MIL/MOA

Příspěvek od artno1 » ned 20.3.2011, 8:03

S tímto přístupem souhlasim :wink: ptal jsem se spíš preventivně :lookround:
potom to bude o tom, kdo jak rychle po tom, co si vzpomene na postup, počítá, a tam si budou všichni rovni. Čim chytřejší pomůcky, tím degenerovanější mozek. Za rok by potom dotičnej naprosto přesně věděl, kde najde soubor ale ne a ne si vybavit, jak že te to počítá.
400g lentilek pro kalkulačku? :o Neváte, jestli nenabízí za podobných podmínek kalkulátris třeba Jelínek? :roll:
Uživatelský avatar

Pořadatel "TM"

Příspěvky: 983

Registrován: pát 06.11.2009, 8:17

Zbraň: Sako TRG 22 .308Win

Re: MIL/MOA

Příspěvek od Grinch » ned 20.3.2011, 10:20

Jelínka nevím, ale Tullamore to má v galonovým balení :crazy:

Jinak ohledně cpaní věcí do hlavy - doporučuji si udělat střelecký deník s pomůckami...

Co a jak bude potřeba dám zavčasu na stránky do sekce teorie...

Při závodě bude povoleno používat PSANÉ POMŮCKY, kalkulačku a tužku a papír na odpovědi...
STŘELECKÉ KURZY - Puška s optikou - GTac - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz
Uživatelský avatar

Pořadatel "TM"

Příspěvky: 983

Registrován: pát 06.11.2009, 8:17

Zbraň: Sako TRG 22 .308Win

Re: MIL/MOA

Příspěvek od Grinch » sob 16.4.2011, 13:20

Takže po pár hoďkách práce jsem konečně dokončil nalejvací sekci o MOA / MIL.

Doufám, že mnohým střelcům pomůže v ujasnění si vědomostí, co že to vlastně tyhle dva pojmy jsou a s čím vším souvisí.

Pokud by měl někdo ještě nějaké nejasnosti, popřípadě kdo by našel nějakou chybu v gramatice a nebo i faktickou, ozvěte se prosím na kontakty uvedené na stránkách.

:!: :!: :!: Teorie MOA / MIL k přečtení ZDE :!: :!: :!:

Grinch
STŘELECKÉ KURZY - Puška s optikou - GTac - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz
Uživatelský avatar

Příspěvky: 79

Registrován: pon 21.3.2011, 16:09

Zbraň: suhl150

Re: MIL/MOA

Příspěvek od mac13 » ned 17.4.2011, 20:03

Cau Grinchi,
rekl bych, ze v clanku "MIL/MOA" v sekci "Odečítání vzdálenosti / velikosti cíle pomocí osnovy MilDot" mas chybu ve vzorci.
mas tam: VZDÁLENOST CÍLE (m) = 1000 * ROZMĚR CÍLE (m) * POČET BODŮ
rekl bych, ze to ma byt: VZDÁLENOST CÍLE (m) = 1000 * ROZMĚR CÍLE (m) / POČET BODŮ
ostatne i ve zbytku clanku uz pocitas se spravnym vzorcem.

pro jednodussi prepocet (hlavne z hlavy ;)) doporucuju:
VZDÁLENOST CÍLE (m) = 10 * ROZMĚR CÍLE (cm) / POČET BODŮ
Naposledy upravil(a) mac13 dne ned 17.4.2011, 20:35, celkem upraveno 1 x.

Zpět na „Taktická malorážka“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz