Kupni smlouva - vzor pro nakup zbrane


Vše o právu, zákonech, zbrojním průkazu a souvisejících věcech

Uživatelský avatar

Příspěvky: 332

Registrován: čtv 13.1.2011, 13:08

Zbraň: Remington 870

Bydliště: EU

Re: Kupni smlouva - vzor pro nakup zbrane

Příspěvek od tuareg » stř 10.8.2011, 21:03

Já používám do kupní smlouvy jenom ty stejný udaje co jsou v šediváku.
Všechno ostatní je myslím zbytečný.
Mě chrání Bůh a Remington 870
Cynik je ten, kdo za vůní květin hledá někde poblíž rakev.

Příspěvky: 16

Registrován: stř 10.8.2011, 11:37

Zbraň: Walther PPK

Re: Kupni smlouva - vzor pro nakup zbrane

Příspěvek od Bucci » čtv 11.8.2011, 0:50

Tuareg: Však ono již tam moc dalších údajů není. Na šediváku je kupříkladu naprosto zbytečně údaj "rodné příjmení", ale zato tam vůbec není číslo ZP. To na smlouvě tedy je.

Ale o údaje tu nejde, ty si nakonec může uvést každý v takovém rozsahu, jaký uzná za vhodné. Jde spíše o vlastní literu smlouvy, kterou jsem se snažil udělat fest precizně a neprůstřelně.
Legálně ozbrojený občan se podobá včele. Má sice žihadlo, ale může ho použít jen jednou.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 440

Registrován: pát 04.3.2011, 21:13

Bydliště: Opava

Re: Kupni smlouva - vzor pro nakup zbrane

Příspěvek od Fox4077 » čtv 11.8.2011, 7:40

Asi před deseti lety jsem prodával CZ 75 B (černo-niklovaná, krásná zbraň 8-) tuším za 12 000,- Zavolal mi nějaký Ukrajinec a že by ji rád koupil, prej že nemá zbroják, ale dal by mi za ni 25 000,- :wink: Samozřejmě jsem to odmítl. Už si nepamatuju, jaká byla tehdy legislativa, ale dnes je přece takový scénář klidně možný. Když někdo bude prodávat zbraň, tak by si měl nechat předložit zbroják a nákupku a sepsat jakousi trapnou smlouvu, o které se tady tak vehementně vede diskuse. Co ale když bude obojí falešné :?: Nejsem právník, ale myslím, že jako obyčejný civil nemůžu být nijak stíhaný, když bych prodal zbraň na falešné doklady. Neabsolvoval jsem přece žádný antipadělatelský kurs, abych byl schopen rozpoznat falešné doklady. Takže teoretický scénář: Někdo prodává Mloka za 10 000,- příjde zájemce (a buď si dá tu práci a bude mít falešné doklady), a nebo řekne přímo: sice nemám zbroják, ale dám vám za Mloka 30 000,- :oops: Tak milý prodávající shrábne 30 klacků, údaje do šediváka si vycucá z prstu a jde hezky v klidu odhlásit zbraň. Až se to provalí, tak jen řekne, že kupující musel mít skvěle zfalšované doklady a on jako obyčejná civilní filcka za to nemůže nést jakékoli právní důsledky. A já si myslím, že by rozhodně uspěl :wink:
Byť se mi dostane jíti roklí šeré smrti, nebudu se báti ničeho zlého. Neboť já budu ten nejhorší bastard, který v tom zatraceným údolí bude.
Jsem zlej, hnusnej a unavenej. Žeru ostnatej drát, chčiju napalm a trefím dávkou bleší řiť na 200 metrů.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2996

Registrován: ned 12.3.2006, 10:18

Zbraň: G17 a další

Bydliště: Praha Západ

Re: Kupni smlouva - vzor pro nakup zbrane

Příspěvek od Starosta » čtv 11.8.2011, 9:13

Fox4077 ad falešné doklady: Pokud prokážeš, že jsi jednal v dobré víře a že podle všeho nebylo v Tvých schopnostech rozeznat padělek, pravděpodobně z toho budeš po několika letech venku.

Záměrně píšu "prokážeš", protože občas funguje presumpce viny; záměrně píšu "podle všeho", protože záleží na tom, co napíše jaký znalec; záměrně píšu "několika letech", protože to tak prostě je.

Takže za mě doklady kontrolovat pečlivě a zbraně hlásit a odhlašovat včas - a to vše podpořeno vždy kupní smlouvou...
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1240

Registrován: úte 11.9.2007, 6:41

Bydliště: Kvérov

Re: Kupni smlouva - vzor pro nakup zbrane

Příspěvek od Nikdo » čtv 11.8.2011, 9:33

Používám rovněž formulář obsahující identifikační údaje dlee šediváku + navíc čísla ZP, a pak jen formulaci že prodávající prodává, kupující kupuje, seznam příslušenství, skutečnost, že kupní cena byla předána před podpisem smlouvy.
Podle mne ideální kombinace - minimum zbytečných informací, a vše, co je potřeba, aby můj postup nebyl zpochybnitelný.
K tomu si dělám kopii NP. Žádný kupující proti tomu nikdy nic neměl, a zfalšovat NP abych si toho nevšiml, není úplně triviální (ZP může mít ten člověk neoprávněně, odcizený, zadržený leč neodevzdaný apod.).

Příspěvky: 16

Registrován: stř 10.8.2011, 11:37

Zbraň: Walther PPK

Re: Kupni smlouva - vzor pro nakup zbrane

Příspěvek od Bucci » čtv 11.8.2011, 10:34

Fox4077: No, a právě proto obsahuje nová smlouva následující věci:

- číslo, skupiny a datum expirace ZP u obou smluvních stran,
- číslo dosavadního průkazu zbraně, jímž se prokazuje jednak to, že prodávající se skutečně jejím vlastníkem a jednak to, že zbraň je řádně registrovaná (čti legální)
- číslo jednací a datum povolení, které dostal kupující.

Všechny tyto údaje jsou v nové smlouvě zaznamenány s patřičným komentářem. V případě problému mohou krýt kupujícího, pokud náhodou koupí ilegální zbraň (předchozí majitel se řádně prokázal příslušnými doklady číslo to a to, ze dne toho a toho, jméno, fotka a všechno sedělo, prodávající to stvrdil svým podpisem, takže se dá tvrdit, že kupující ji koupil v dobré víře, že je legální).

A stejně tak může být kryt i prodávající, pokud si od něho někdo koupí zbraň a následně s ní spáchá nějaký TČ. Za tímto účelem jsou tam místopřísežná prohlášení obou smluvních stran o tom, kdy, kde, v kolik hodin a jak byla zbraň předána.
Legálně ozbrojený občan se podobá včele. Má sice žihadlo, ale může ho použít jen jednou.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 240

Registrován: stř 22.6.2011, 21:16

Zbraň: G17,CZ75,858

Re: Kupni smlouva - vzor pro nakup zbrane

Příspěvek od lo3k » ned 25.9.2011, 22:02

Po prvni skusenosti s koupi qveru jsem si sesmolil tohle,na PCR to naprosto v pohode berou.
Přílohy

[Přípona jpg byla deaktivována a nadále nebude zobrazována.]

Oderint,dum metuant.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Kupni smlouva - vzor pro nakup zbrane

Příspěvek od S474N » ned 25.9.2011, 22:31

Jak na PCR berou? Od kdy je povinnost predkladat na PCR kupni smlouvu?
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Příspěvky: 167

Registrován: úte 02.3.2010, 21:48

Re: Kupni smlouva - vzor pro nakup zbrane

Příspěvek od midlos » pon 26.9.2011, 7:57

No mě se stalo, že v Rakovníku jí vyžadovali. Teď, když jsme byli přesunuti pod Kladno, tak o smlouvu nemá policie pražádný zájem. Nepadlo o ní při přepisu zbraně ani slovo.

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Re: Kupni smlouva - vzor pro nakup zbrane

Příspěvek od cmk » pon 26.9.2011, 8:26

"Vyzadovali" nebo "nemaji zajem" nejsou spravna slova a uhly nahledu.

"(ne)meli narok videt" - to je potreba resit.

Policie ma narok (dokonce povinnost) pozadovat smlouvu na zbran, kterou jde clovek POPRVE v CR registrovat. Tzn. zbrane nove, dovezene, ...
Jakmile zbran kupuju od nekoho, kdo uz na zbran ma prukaz zbrane, tak po me nikdo nema narok smlouvu vyzadovat.
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 240

Registrován: stř 22.6.2011, 21:16

Zbraň: G17,CZ75,858

Re: Kupni smlouva - vzor pro nakup zbrane

Příspěvek od lo3k » pon 26.9.2011, 19:03

No je nebo neni povinnost,proste ji chtej(chce),v pripade ze jsem nakoupil v obchode,stacil ucet(sedivak je samozrejmost).Ja si na hlavu moc delat nenecham,ale pokut chteji tu smlouvu videt,at se podivaj,nic me to nestoji. A jak to tedy je,opravdu ta smlouva neni pro policii nutnost?Sry proste mam v tomhle mezeru.
Oderint,dum metuant.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Kupni smlouva - vzor pro nakup zbrane

Příspěvek od S474N » pon 26.9.2011, 19:40

lo3k: tak chtit mohou i to, abys provedl striptyz. A udelal bys to?

Mimochodem, v zakone si nekde videl povinnost predkladat kupni smlouvu?
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 240

Registrován: stř 22.6.2011, 21:16

Zbraň: G17,CZ75,858

Re: Kupni smlouva - vzor pro nakup zbrane

Příspěvek od lo3k » pon 26.9.2011, 20:10

Mno na predpokladejme ze na policii jsem prisel registrovat zbran,myslim ze kratochvile jako striptyz s registraci zbrane nijak nesouvisi,tak bych jim predved akorat tak prst k nebi.Takze na prvni otazku zni odpoved NE. A co se tyce onoho zakona,jak jsem psal v predeslem prispevku,tady mi to uniklo,ale slibuju nastuduju. :!:
Oderint,dum metuant.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 119

Registrován: sob 27.10.2012, 9:44

Zbraň: Glock 17, CZ 75 D Co

Bydliště: Frydek-Mistek, Praha

Re: Kupni smlouva - vzor pro nakup zbrane

Příspěvek od OndrasFM » čtv 13.12.2012, 1:06

Já bych ještě rozhodně do smlouvy doplnil místo a čas prodeje (předání) zbraně. Teoreticky se může stát, že zbraň bude použita ke spáchání TČ, bude nalezen projektil a balistika určí majitele. Pak policii zdůvodňovat, kdy, kde, komu, proč atd. může starému či naopak novému majiteli značně nabourat klidný spánek :)

Příspěvky: 138

Registrován: úte 03.4.2012, 2:48

Re: Kupni smlouva - vzor pro nakup zbrane

Příspěvek od Alci » čtv 13.12.2012, 2:37

S474N píše:Mimochodem, v zakone si nekde videl povinnost predkladat kupni smlouvu?
no, náznak tam je, jinak by obchodníci netiskli papírek pro policajty. A kupní smlouva při převodu zbraně je nejjednodušší způsob jak si z jejich strany ověřit, že ve formuláři nelžeš v tom, jak jsi zbraň získal. Když po tobě budou chtít občanku, aby si ověřili, že ten na papíře seš ty, taky jim tam budeš mavát zákonem o zbraních a dožadovat se, kdeže máš povinnost jim OP potažmo ZP předkládat jen na základě ústní žádosti?
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 3091

Registrován: ned 21.11.2010, 12:57

Re: Kupni smlouva - vzor pro nakup zbrane

Příspěvek od reddog » čtv 13.12.2012, 6:05

Alci:
Prokazat se platnym dokladem o totoznosti jsi povinen kdykoli na vyzvu.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1240

Registrován: úte 11.9.2007, 6:41

Bydliště: Kvérov

Re: Kupni smlouva - vzor pro nakup zbrane

Příspěvek od Nikdo » pát 14.12.2012, 13:27

reddog: A to prosím pěkně na základě čeho? Prosím o odkaz na konkrétní paragraf konkrétního zákona.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Kupni smlouva - vzor pro nakup zbrane

Příspěvek od S474N » pát 14.12.2012, 18:28

reddog: to sis trosicku nabehl na vidle. Obcansky prukaz ses povinen "mit", ale nikoliv "mit jej u sebe":
:arrow: http://portal.gov.cz/app/zakony/zakonPa ... =15#parCnt
(3) Občanský průkaz je povinen mít občan, který dosáhl věku 15 let a má trvalý pobyt na území České republiky. Tuto povinnost má i občan, jehož způsobilost k právním úkonům byla rozhodnutím soudu omezena.
Policii nebo Obecni policii ses ve stanovenych pripadech nucen prokazat totoznost (ale jiz nikoliv predlozit OP). Ovsem tyto stanovene pripady se asi "normalniho" cloveka moc tykat nebudou (prestupky, trestne ciny, odpovida popisu hledane osoby, oznamovatel, aj.). A potom se uz dostavame do roviny toho, jak spolehlive ses schopen tu totoznost prokazat. Nicmene explicitne vypsane to, ze ses nekomu povinen predlozit OP opravdu v zadnem zakone neni.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 3091

Registrován: ned 21.11.2010, 12:57

Re: Kupni smlouva - vzor pro nakup zbrane

Příspěvek od reddog » pát 14.12.2012, 18:49

No, o OP u mne rec nebyla, muzes se prokazat jinym dokladem. Ale beru to, nemusim. Chci a predlozim, je to jednodussi. Nicmene kus zivota ziju v zajeti povinnosti na vyzvu prokazat svou totoznost platnym dokladem. Tak pravda, jesteze se stale dozvidam neco noveho..
Tomik

Zpět na „Právní koutek“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz