Tvorba software pro závody LOS - scoresheety, výsledky,...


Vše týkající se sdružení LEX

Uživatelský avatar

Příspěvky: 332

Registrován: čtv 16.3.2006, 21:42

Zbraň: GLOCK

Re: Tvorba software pro závody LOS - scoresheety, výsledky,...

Příspěvek od coffee » stř 02.9.2009, 10:54

Zdravím pánové,
jsem rád, že vidím takové nadšení na věc, ale v některých ohledech je třeba myslet realisticky.
Trochu historie: prvních X závodů LOS nultého ročníku se vyhodnocovalo POUZE ručně a na papíře a bylo převratnou myšlenkou použít PC. Protože mne stejně nikdo nepochválí, musím se pochválit sám, byla to moje iniciativa. Stejně i tehdy proti tomu byly negativní reakce. Velice rychle se to ujalo, protože rozdíl ve zpracování výsledků a zlepšení chybovosti byl značný. Poté se přidal CMK se záslužným zpracováním šablony pro zpracování výsledků v sofistikovanější podobě. A zde vývoj ustrnul.
Trochu současnosti: stávající zpracování, lépe řečeno zadávání výsledků přes buňky Excelu není příliš uživatelsky příjemné a je náročné. Zde je prostor k vylepšení či jakýkoliv jiný způsob vyhodnocení závodu. Musíte však brát v úvahu i HW, který se používá. Už se také talo, že Tratoma plečka potřebovala spíše 400 než 240 V k rozeběhnutí. :D Abyste nevymysleli soft, který bude nepoužitejný. Nicméně jakýkoliv nový způsob zpracování nezmenší náročnost na práci statistika. Stejně musíte nechat odsouhlasit závodníka scoresheet podpisem a v případě protestu porovnat- jiný způsob znamená úpravu pravidel.
Výhled do budoucnosti: je dobré, že vymýšlíte zlepšení, protože ani na jiných závodech, kde je několikanásobně více střelců, se nic takového nepoužívá. Je třeba ale slevit z hvězdných cílů. LEX finanční prostředky, které byly naznačeny nemá, rozhodčí si je kupovat nebudou. Úvahy o Wifi, PDA apod. na střelnicích, které jsou vzdáleny obydleným zónám, jsou ještě daleko za obzorem a musíme se dostat na dohled tohoto obzoru.
Pro zachování použitelnosti aplikace pro všechny organizátory a jinou práci s výsledky, je například nutná databáze střelců, kde stačí jméno a divize. Cokoliv dalšího je shromažďování osobních údajů a na to nestačí jen souhlas, musíte se oznámit i na ÚOOÚ. Pokud mne pamět neklame, a jsem pouze laik, tak jako první řešili odborně zdatnější kolegové otázku číselníků a z těch při analýze vycházeli při další tvorbě aplikace. MarK už asi podstatný základ má a určitě půjde upravit. Nyní je žádoucí zrychlení práce statistiků, protože nejpracnější je přenášení dat z papíru do PC. To by měl být první krok. Cokoliv dalšího bude běh na hodně dlouhou trať.
Víc do toho nekecám, protože tomu nerozumím. :huh:
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1122

Registrován: čtv 29.9.2005, 21:33

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Wien8, Praha8 ______________________ »» zbranekvalitne.cz ««

Re: Tvorba software pro závody LOS - scoresheety, výsledky,...

Příspěvek od MarK » stř 02.9.2009, 11:35

Ad ochrana osobních údajů - myslím, že správce střelnice má přeci stejně povinnost zapsat si jména a čísla zbrojáků všech střílejících osob na střelnici, ne?
Použitá zbraň není osobní údaj, tudíž o nic jiného než číslo ZP nejde (rodné číslo nevyžadujeme).
Uživatelský avatar

Příspěvky: 332

Registrován: čtv 16.3.2006, 21:42

Zbraň: GLOCK

Re: Tvorba software pro závody LOS - scoresheety, výsledky,...

Příspěvek od coffee » čtv 03.9.2009, 21:35

MarK: to není tak jednoduché. Cituji ze zákona 101/2000 Sb:
§ 4
Vymezení pojmů

Pro účely tohoto zákona se rozumí
a) osobním údajem jakákoliv informace týkající se určeného nebo určitelného subjektu údajů. Subjekt údajů se považuje za určený nebo určitelný, jestliže lze subjekt údajů přímo či nepřímo identifikovat zejména na základě čísla, kódu nebo jednoho či více prvků, specifických pro jeho fyzickou, fyziologickou, psychickou, ekonomickou, kulturní nebo sociální identitu,
...
I já jako provozovatel střelnice (tedy jako zástupce klubu) jsem informoval příslušný úřad o shromažďování osobních údajů.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1305

Registrován: stř 30.3.2011, 10:22

Zbraň: G19 4.gen

Bydliště: Praha

Re: Tvorba software pro závody LOS - scoresheety, výsledky,.

Příspěvek od kolaCZek » pát 11.11.2011, 9:09

Letmo jsem proletel vlakno a napadla me jedna docela zajimava vec.
Doma se mi povaluje jeden WiFi router Asus WL-500g.
Napajet se da z baterie (zere nula nula prd) a bezi na nem linux.
Myslenka je nasledujici. Nahodit na router web server a mysql databazi (to neni problem, uz jsem to zkousel a oboji slape bez problemu) a pak se jakymkoliv zarizenim, co zvlada wifi (mobil, pda, ...) pripojit k bezdratove siti a do webove aplikace zaznamenavat vysledky.

Naklady na zarizeni u rozhodcich temer prd. Dnes uz ma kazde lepsi zarizeni za 2 000,- wifi a webovy prohlizec.

Kdyz mi da nekdo podklady, co vsechno, jak a proc se zaznamenava, tak mi necini problem dat po odpolednech webovou aplikaci s databazi dohromady. ;-)

Take neni problem, aby se sami soutezici pripojili k wifi (popripade jeden notebook, kam muzou nahlizet vsichni) a rovnou porovnavali svoje vysledky s ostatnimi soutezicimi v prubehu souteze, jak budou vysledky zapisovany.

EDIT: Takhle to dopada, kdyz se driv pise, nez cte. :-D Koukam, ze znovu vynalezam kolo. :oops: :lol:

EDIT2: A jeste k tomu je to dva roky stara zalezitost... No jo. Patecni rano. :lol: Omlouvam se kuciii...
Never argue with an idiot, they drag you down to their level and then beat you with experience.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1573

Registrován: stř 26.12.2007, 23:24

Zbraň: 2x HK USP 9x19, 2xM4

Bydliště: Plzen

Re: Tvorba software pro závody LOS - scoresheety, výsledky,.

Příspěvek od admix » pát 11.11.2011, 9:39

Papirovej scoresheet bude jeste dlouho mnohem rychlejsi, nez to vyklepavat nekde do mobilu - prenest tuhle zatez ze statistika na rozhodci by zbrzdilo celej zavod.
"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
Obrázek
Dual HK USP 9x19mm + Colt M4A2 5.56x45mm + PAR15/Dlask A3 .223Rem/5.56x45mm NATO, EOTech 512.A65/1
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1305

Registrován: stř 30.3.2011, 10:22

Zbraň: G19 4.gen

Bydliště: Praha

Re: Tvorba software pro závody LOS - scoresheety, výsledky,.

Příspěvek od kolaCZek » pát 11.11.2011, 9:42

A co prepisovat scoresheet misto do neohrabanyho excelu se vzorcema do neceho elegantnejsiho? ;-)
Never argue with an idiot, they drag you down to their level and then beat you with experience.

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Re: Tvorba software pro závody LOS - scoresheety, výsledky,.

Příspěvek od cmk » pát 11.11.2011, 9:58

Optej se lidi, co znaji jednoucelove programy na hodnoceni (napr. WinMSS pro IPSC, na kterym jede celej svet) a tuhle excelovskou tabulku.
Mas pravdu, ze je to obycejnej tupej blbej excel, ale jeho vyhody jsou:
- snadnost a rychlost vyplnovani
- kazdej na to ma vybaveni (PC ci NTB s excelem)

Jasne, ja si na zavode rozjedu net a muzu to jet online nejen pro strelce na miste, ale pro kohokoli, ale zarucis tohle na kazdy strelnici? Budes lidi nutit kupovat dalsi vybaveni?

Neber to zle, diky za nabidku, ale v podstate stejny navrh zde uz padl asi pred 2 nebo 3 rokama od MarKa, ze udelat webovou aplikaci na zapisovani vysledku by nebyl problem, ale shorelo to prave na tom, ze ne kazdej si bude rozjizdet Apache s nedej boze nejakym SQLkem na svym kompu, ne kazdej to zvladne a ne kazdyho do toho muzeme nutit. Open Office ci MS Excel ma kazdej.
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1305

Registrován: stř 30.3.2011, 10:22

Zbraň: G19 4.gen

Bydliště: Praha

Re: Tvorba software pro závody LOS - scoresheety, výsledky,.

Příspěvek od kolaCZek » pát 11.11.2011, 10:03

Pravda. Asi je v tom vic zadrhelu, nez vyhod...
Never argue with an idiot, they drag you down to their level and then beat you with experience.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1573

Registrován: stř 26.12.2007, 23:24

Zbraň: 2x HK USP 9x19, 2xM4

Bydliště: Plzen

Re: Tvorba software pro závody LOS - scoresheety, výsledky,.

Příspěvek od admix » pát 11.11.2011, 10:08

cmk: nemuzu srovnavat excelovskou tabulku, ale myslim ze rychlosti a snadnosti to bude s winmss nastejno (koneckoncu, kdyz jsem to zvladnul i ja! :D ), dostupnost taky stejna - stahnu a jedu.
"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
Obrázek
Dual HK USP 9x19mm + Colt M4A2 5.56x45mm + PAR15/Dlask A3 .223Rem/5.56x45mm NATO, EOTech 512.A65/1
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1240

Registrován: úte 11.9.2007, 6:41

Bydliště: Kvérov

Re: Tvorba software pro závody LOS - scoresheety, výsledky,.

Příspěvek od Nikdo » pát 11.11.2011, 10:23

Když to rozchodíš pořadateli závodu, bude to 100% spolehlivě fungovat, a na konci to budeš schopen exportovat do excelu v takovém formátu, aby to moh cmk importovat do Poháru, můžeš předvést, jak je to chytré a elegantní řešení.
Když to rozchodíš KAŽDÉMU pořadateli závodu, a budeš schopen celoročně vyhodnocovat a publikovat pořadí v Poháru, nemusíš to ani exportovat do excelu.
No a do té doby, Pán Bůh zaplať za excel :wink:

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Re: Tvorba software pro závody LOS - scoresheety, výsledky,.

Příspěvek od cmk » pát 11.11.2011, 21:50

Kdyz to rozchodis KAZDEMU poradateli na KAZDY notebook, ktery hrozi zpracovanim vysledku po KAZDE reinstalaci woken...
Umim si predstavit 1 exe soubor nebo 1 xls tabulku.
Jeste tak mozna instalak co se ani na nic nepta, nainstaluje a vytahne na plochu ikonu.

Export z excelu do excelu delat nemusim - uz vubec ne kvuli poharu.
Mluvim-li o exportu, myslim tisknutelny exporty po stagich apod...
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1240

Registrován: úte 11.9.2007, 6:41

Bydliště: Kvérov

Re: Tvorba software pro závody LOS - scoresheety, výsledky,.

Příspěvek od Nikdo » pát 11.11.2011, 22:17

Nezapomeň že ten exe soubor bude muset chodit minimálně od Win98 po 64-bitové Win 7, a že nemůžeš počítat s .net
Že pokud do xls souboru nebude hrabat přímo ale přes excel, bude to muset chodit s excelem 97-2010, openofficem, možná libre office, office 602 a podobnými exoty.
Že pokud na to někdo použije notebook z práce, dost možná na tom nespustí instalačku čehokoliv.
Prostě, jestli chceš cokoliv složitějšího než xls soubor bez maker, a máš garantovat 100% funkčnost, musíš to dodat jako ucelené řešení včetně hardware.

Jinak mám vymyšlené krásné řešení: základem je iPhone s timerem (něco jako http://www.youtube.com/watch?v=OJkSDK2POnw). Rozhodčí jen nakliká vyhodnocení terčů, závodník autorizuje čárovým kódem, která dostane a rozhodčí přes něj přejede připojenou čtečkou. iPhone odešle výsledky přes AP serveru, který je započte danému závodníkovi.
V další fázi bude každý terč sledovat webkamera, posílat data na server a ten v reálném čase vyhodnocovat zásahy. Začátek stage mu oznámí timer a konec čtečka čárového kódu, a zásahy, které přišly mezi tím, se započtou danému závodníkovi. Rozhodčí jen doplní procedury a napomenutí.
Ve výhledu je sw, který některá porušení pravidel rozpozná (prst na spoušti při pohybu, nedodržení úhlů, nekrytí), ale to si vyžádá více kamer a dost programování.
Jo, to Svatomartinské je inspirující :lol:
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1266

Registrován: sob 19.6.2010, 22:39

Zbraň: Weaponized sarcasm

Re: Tvorba software pro závody LOS - scoresheety, výsledky,.

Příspěvek od jry2000 » pát 11.11.2011, 23:05

Zente to na webovou aplikaci bud na internetu nebo na serveru s wifi :). Prohlizec ma dneska kazdy byt i sebepitomejsi telefon :)
Lajte mi lhu-li

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Re: Tvorba software pro závody LOS - scoresheety, výsledky,.

Příspěvek od cmk » sob 12.11.2011, 7:59

Panove, jak iPhone s timerovou aplikaci, tak timer s pameti a exportem do kompa znam...
Presto ani na letosnim WS IPSC toto nebylo pouzito.
A sorry - ja mam trochu mensi rozpoctovy moznosti nez ipsc.org :-)

Kdyz jsem mluvil o 1 exe souboru, byl by to prave proste spustitelnej program. "Instalacka" uz je fakt zkousnutelna a problemova.
Proto proste zatim excel, kterej uz vsichni znaj a kdo ne, behem 2 minut pochopi vyplnovani a behem dalsich 2 minut zaverecne srovnani, podle poradi.

PS: Svatomartinske je kyselej patok - tak aby se prodal, zelaj se akce ze jako novy vino... :-) Takze chapu, ze pak clovek vidi LOS programovat :-)
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1240

Registrován: úte 11.9.2007, 6:41

Bydliště: Kvérov

Re: Tvorba software pro závody LOS - scoresheety, výsledky,.

Příspěvek od Nikdo » sob 12.11.2011, 20:46

cmk píše:...
PS: Svatomartinske je kyselej patok - tak aby se prodal, zelaj se akce ze jako novy vino... :-) Takze chapu, ze pak clovek vidi LOS programovat :-)
Děkuji Pražákovi ze severních Čech, že mi to vysvětlil. Kdo umí, umí, třeba v Praze mají burčák už počátkem srpna :lol:

Zpět na „Sdružení LEX“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz