Zodpovednost za skody vznikle zapujcenou zbrani


Vše o právu, zákonech, zbrojním průkazu a souvisejících věcech

Příspěvky: 52

Registrován: pát 15.7.2011, 20:12

Bydliště: Ostrava

Zodpovednost za skody vznikle zapujcenou zbrani

Příspěvek od neBulizer » stř 21.12.2011, 9:06

Dobre rano,

je majitel zbrane zodpovedny za skody (zdravi/majetek) zpusobene druhou osobou (bez ZP), ktere zbran zapujcil?

priklad:
majitel zbrane a ZP jde s kamaradem (bez ZP) na strelnici. kamarad je tak sikovny, ze streli kam nema...kdo je zodpovedny za vznikle skody?

diky za odpoved

neBulizer
Steyr M9-A1
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Zodpovednost za skody vznikle zapujcenou zbrani

Příspěvek od S474N » stř 21.12.2011, 9:59

neBulizer: zrejme asi zalezi na tom, jak k tomu vzniklo. Jestli tvou nedbalosti nebo jinak.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Příspěvky: 630

Registrován: úte 15.11.2011, 12:54

Bydliště: Praha

Re: Zodpovednost za skody vznikle zapujcenou zbrani

Příspěvek od E-Ryc » stř 21.12.2011, 10:39

Soukromy odhad: cekal bych, ze zodpovednost za skodu je vzdy na nem (on skodu zpusobil), tebe muzou popotahovat, pokud jsi nedodrzel ustanoveni paragrafu 59 (kdy smis zbran sverit, ze musis poucit, sverit na nezbytne nutnou dobu, dbat opatrnosti....) a priklepnout ti prestupek. A samozrejme "druha osoba bez ZP" to po tobe pak muze vymahat soudne, protoze jsi ji nepoucil, ze po spravci strelnice se nestrili.
Uživatelský avatar

Partner MujGLOCK

Příspěvky: 2139

Registrován: sob 11.11.2006, 17:40

Re: Zodpovednost za skody vznikle zapujcenou zbrani

Příspěvek od john.hawk » stř 21.12.2011, 13:23

musíš to přesněji specifikovat.. jestliže odražená střela od dopadové plochy vezme dráhu a rozbije třeba osvětlení nebo shodí ze zdi nástěnku.. jedná se o škodní událost..nikdo to nemohl ovlivnit..
při škodní události se sepíše protokol o škodní události ( stejné jako když ti štěrk z tatry nakřápne čelní sklo )

pokud tvůj člověk pod tvým dohledem způsobí škodu úmyslně.. je za škodu odpovědný on a ty máš přestupek, protože to bylo pod tvým dohledem.. budeš honěný že jsi sám zanedbal svoje ,,dohledové povinnosti "
škoda musí být při správním řízení vyčíslena a uplatněna..pak komise bude rozhodovat zda nárok na škodu přizná nebo ne.. pokud to nebude nějak sedět, odkáže poškozeného s jeho nárokem na občanskoprávní soud..a ten bude rozhodovat..
pokud dotyčný zaplatí škodu před případným oznámením nebo před jednáním komise, bude mít lepší procesní postavení a odbyde se to bez peněžitého trestu..
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1305

Registrován: stř 30.3.2011, 10:22

Zbraň: G19 4.gen

Bydliště: Praha

Re: Zodpovednost za skody vznikle zapujcenou zbrani

Příspěvek od kolaCZek » stř 21.12.2011, 13:41

Vim, ze to neni uplne k tematu, ale nechce se mi kvuli tomu zbytecne zakladat novej thread.

Vcera na strelnici jsem si z G19 zkusil vysmazit 10 kousku jak nejrychleji to dokazu. Vim, blbost, ale kdo nic nezkusi nic nezjisti. Spravce strelnice me s silenym vyrazem v obliceji upozornil, ze uz to nemam delat. Ok... Nebudu...
Kdyz jsem odchazel, tak me spravce upozornil, ze pri takovym fofru to tezko udrzim a urcite neco poleti nahoru. A kdyz se to od drzaku terce odrazi nahoru a jebne to ocelovy lanko, tak mam vydelano.

A ted dotaz...
Kdyz opravdu trefim omylem bytelnej zeleznej bazmek, co drzi terc. A ono se to od nej opravdu odrazi nahoru a trefi to 0,3mm tlusty ocelovy lanko, ktery to fikne. Znamena to, ze budu muset vyplaznout 1500,- za novy lanko a opravu, jak me strasil spravce strelnice?
Never argue with an idiot, they drag you down to their level and then beat you with experience.
Uživatelský avatar

Partner MujGLOCK

Příspěvky: 2139

Registrován: sob 11.11.2006, 17:40

Re: Zodpovednost za skody vznikle zapujcenou zbrani

Příspěvek od john.hawk » stř 21.12.2011, 13:57

je potřeba znát provozní řád, nebo pokyny spráce, pokud ten vylučuje rychlopalbu tak ano.. pokud ne, tak ne..
takže jestli ho trefíš v souladu s provozním řádem, tedy náhodně, nemusíš škodu uhradit..
pokud ho trefíš při porušení provozního řádu, musíš uhradit..
.. jednou je to náhoda..a jednou je to úmysl.. ( přestupek proti majetku dle § 50)
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1305

Registrován: stř 30.3.2011, 10:22

Zbraň: G19 4.gen

Bydliště: Praha

Re: Zodpovednost za skody vznikle zapujcenou zbrani

Příspěvek od kolaCZek » stř 21.12.2011, 14:08

Je mi jasne, ze kdyz budu delat pikacuoviny, tak si to i zacvakam. Slo mi o situaci, kdy bude vsechno v souladu s provoznim radem. :wink: Dik...
Never argue with an idiot, they drag you down to their level and then beat you with experience.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 992

Registrován: pon 28.9.2009, 19:00

Zbraň: Glock

Bydliště: Morava-sever

Re: Zodpovednost za skody vznikle zapujcenou zbrani

Příspěvek od panvrabec » stř 21.12.2011, 14:53

Podle mě to zaplatíš tak jako tak. To je jako bys trefil cokoliv jiného. Navíc kdyby jsi byl sígr a hned po opravě jim to sestřelil znova a řekl bys že to bylo nechtěně, že jsi nestřílel rychlopalbou, ale jednotlivé rány ? Tak ? A pak znova a znova ?.. Vždycky si to zaplatíš. A pokud zbraň půjčíš někomu kdo nemá zp a poučil jsi ho, tak to vždycky zaplatí on.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1305

Registrován: stř 30.3.2011, 10:22

Zbraň: G19 4.gen

Bydliště: Praha

Re: Zodpovednost za skody vznikle zapujcenou zbrani

Příspěvek od kolaCZek » stř 21.12.2011, 15:07

To si muze rovnou strcit spravce strelnice dozadu za terce svoji 5 let starou plazmu, kterou uz nechce. A kdyz ji nechtene trefim, tak na me vytasi fakturu na 25.000,- a zacvakam to? (prehnany priklad)
Cekal bych, ze strelnice je od toho, abych si v klidecku zastrilel a nemusel resit, co se stane, kdyz mi to omylem ulitne mimo terc. A kdyz uz nechtene zpusobim skodu, tak bych cekal, ze je to chyba strelnice, ze je moznost takovou skodu zpusobit v souladu s provoznim radem...
Never argue with an idiot, they drag you down to their level and then beat you with experience.
Uživatelský avatar

MujGLOCK team

Příspěvky: 2411

Registrován: úte 29.3.2005, 15:34

Zbraň: G17, G43, CZ858

Bydliště: doma

Re: Zodpovednost za skody vznikle zapujcenou zbrani

Příspěvek od Jasik » stř 21.12.2011, 15:49

kolaCZek: Čestlice?? :wink: Tam si to "musíš zasloužit", abys mohl střílet rychleji :) . Prostě už pár lidí jim to lanko fakt ucvaklo (nevím přesně jak, ale podle mě právě někde v místě, kde to drží ten držák terčů). Pokud tam budeš chodit pravidelně, případně s někým, o kom správce ví, že bouchačku i při vícenásobné rychlé střelbě udrží, tak tam taky doubly apod. zkoušet můžeš. Akorát ještě občas vyžadují, aby na stavech nebyl nikdo koho můžeš ohrozit, takže musíš mít štěstí, aby tam bylo volno.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1305

Registrován: stř 30.3.2011, 10:22

Zbraň: G19 4.gen

Bydliště: Praha

Re: Zodpovednost za skody vznikle zapujcenou zbrani

Příspěvek od kolaCZek » stř 21.12.2011, 15:54

Jasik: Podzemni tunel na Sporilove. Dvojstrel problem neni, ale vyprazdnit zasobnik stylem ratatatata a nekdy i vic uz problem je... :)
Never argue with an idiot, they drag you down to their level and then beat you with experience.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2996

Registrován: ned 12.3.2006, 10:18

Zbraň: G17 a další

Bydliště: Praha Západ

Re: Zodpovednost za skody vznikle zapujcenou zbrani

Příspěvek od Starosta » stř 21.12.2011, 16:39

Já tam s tím problém neměl a to jsem opravdu krosil.
Asi záleží, jak se u toho tváříš a co tam předvádíš, nebo nevím :D
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --
Uživatelský avatar

Příspěvky: 992

Registrován: pon 28.9.2009, 19:00

Zbraň: Glock

Bydliště: Morava-sever

Re: Zodpovednost za skody vznikle zapujcenou zbrani

Příspěvek od panvrabec » stř 21.12.2011, 19:38

kolaCZek píše:...A kdyz uz nechtene zpusobim skodu, tak bych cekal, ze je to chyba strelnice, ze je moznost takovou skodu zpusobit v souladu s provoznim radem...
Pokud je v souladu s provozním řádem dělat ratatatata a správci to nebude vadit, pak taky nic platit nebudeš. S plazmou jsi samozdřejmě úplně mimo, protože když střílíš v souladu s řádem střelnice a správce zahájí střelbu, tak ti může být jedno co tam je, lidi si běžně nosí zničit staré monitory a podobně. (samozdřejmě kromě člověka, kdybys měl sklony k rýpání).
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1305

Registrován: stř 30.3.2011, 10:22

Zbraň: G19 4.gen

Bydliště: Praha

Re: Zodpovednost za skody vznikle zapujcenou zbrani

Příspěvek od kolaCZek » čtv 22.12.2011, 8:37

Starosta: Nevim, jak se u toho tvarim. :D A pochybuju, ze to videl spravce. Ten na me vletel az po chvili. A videt me ani nemohl. Za roh nevidi.

panvrabec: Slo mi prave o situaci, kdy nechtene zpusobim skodu (treba odrazem fiknu lanko pojezdu) v souladu s provoznim radem strelnice. To s plazmovkou byl extremne prehnany priklad.
Never argue with an idiot, they drag you down to their level and then beat you with experience.
Uživatelský avatar

Partner MujGLOCK

Příspěvky: 2139

Registrován: sob 11.11.2006, 17:40

Re: Zodpovednost za skody vznikle zapujcenou zbrani

Příspěvek od john.hawk » čtv 22.12.2011, 9:30

no když způsobíš škodu v souladu s provozním řádem, správce naběhne a chce aby jsi to cálnul.. ty odmítneš tak mu nezbude než škodu uplatnit v občanskoprávním řízení tedy před soudem.. žaloba a poplatek stojí cca 600,-Kč, termíny jsou dlouhé a výsledek bude nejistý protože je to právě střelnice s konkrétními parametry, s konkrétní vybaveností a s určitými opatřeními aby se právě zabránilo k jejimu poškození vlivem vlivem střelby a odražnými střelami.. lanko nelanko..pokud je střelnice schálená balistikem, musí tam v tom projektu vychytány i tyhle věci.. dle mého názoru aby ke škodním událostem nemohlo dojít..

HV

Uživatelský avatar

MujGLOCK fotograf

Příspěvky: 1793

Registrován: pát 04.5.2007, 12:52

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Praha 10 - Horní Měcholupy

Re: Zodpovednost za skody vznikle zapujcenou zbrani

Příspěvek od HV » čtv 22.12.2011, 10:01

Osobně zastávám názor, že když na střelnici něco poškodíš tím, že jsi netrefil papír ale hranu pojezdového zařízení, je něco špatně navrhnuté/vyrobené. Samozřejmě předpokládám použití povoleného střeliva. Jestli si chtějí chránit lanko, ať si pod něj dají nějaký profil. Chtějí si chránit čidla? Ať si je kurňa zakryjí.
Jo a to s těmi Čestlicemi není ani tak o zasloužení. Pokud tam privilegium dvojstřelu má pouze někdo, je to samozřejmě také chyba. Čestlice bez známosti s obsluhou jsou na střílení úplně o ničem, max. jako nouzovka na nastřelení zbraně. Vybavení a prostředí je skvělé, jen ho střelci nemohou řádně využívat z důvodu provozních omezení. Byl jsem tam jednou a nikdy více - pokud se něco nezmění v provozním řádu - už tam nepáchnu.
...zbraně, mám zbraně
Uživatelský avatar

Příspěvky: 992

Registrován: pon 28.9.2009, 19:00

Zbraň: Glock

Bydliště: Morava-sever

Re: Zodpovednost za skody vznikle zapujcenou zbrani

Příspěvek od panvrabec » čtv 22.12.2011, 12:24

HV: Ad Čestlice, máš pravdu, ten přístup je naprosto špatně. Připomíná mi to jednu hospodu v mém okolí, jde o prostor, kde je přes oběd (12:00-14:00) zákaz kouření. Kouřit ale může servírka a štamgasti, případně známí majitele. Když jsem tam byl poprvé na oběd a vyžádal jsem si popelník, bylo mi sděleno, že se tam přes oběd nekouří. Přitom pár metrů ode mě 2 lidé kouřili. Docela škoda, na to, jak tam údajně dobře vaří. Od té doby mě tam neviděli. S Čestlicema to mám stejně.

Zpět na „Právní koutek“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz