Dvě přepadení se špatným koncem


Události o zbraních ve světě i u nás, trestné činy se zbraní, apod.

Shi

Příspěvky: 685

Registrován: ned 04.3.2007, 13:13

Re: Dvě přepadení se špatným koncem

Příspěvek od Shi » ned 25.12.2011, 14:34

Steiner píše:Ad "zcela zjevně nepřiměřená" obrana. Jak toto sousloví chápat?

Útok úderem pěstí směřující do oblasti hlavy versus zastřelený útočník. Byla to nepřiměřená obrana?
Zcela jistě ano.
Dovoluji si nesouhlasit. Nepřiměřené by to bylo, pokud by po úderu pěstí do hlavy nehrozila smrt nebo trvalé následky. Pokud útočníka neznám, nemohu ani náznakem tušit jakou energii bude mít jeho úder, natož abych byl schopen odhadnout jakou škodu způsobí úder neznámé síly na neznámé místo na mé hlavě.

Může jeden úder od útočníka způsobit smrt ? Prokazatelně ano.
Zde je odkaz na případ, kdy jakási děvucha na mejdanu jednou ranou zabila chlapa:
http://www.dreamindemon.com/2011/05/31/ ... gle-punch/

Pro anglicky mluvící:
"In Forensic Pathology for Forensic Scientists, Police, and Death Investigators, Joseph Prahlow explains that 'a blow to side of the head or face, with the resultant twistings or sideways flexion motion of the neck, can result in a laceration of the vertebral artery' (2010: 322)."

Stručný překlad: Odborník na forenzní patologii uvádí, že úder na hlavu, který povede k pootočení nebo posunutí krku může způsobit protržení obratlové tepny (arteria vertebralis).

Úder pěstí na hlavu nebo krk od neznámé osoby je prokazatelně útok ohrožující zdraví nebo i život a obrana tomu může odpovídat. Střelba není nepřiměřená a už vůbec ne zcela zjevně nepřiměřená.

A týpek na tomto videu taky nevypadá Mike Tyson a jak to dopadlo po jediném úderu ...:
http://www.break.com/index/best-one-pun ... -ever.html

Příspěvky: 584

Registrován: úte 13.5.2008, 16:44

Re: Dvě přepadení se špatným koncem

Příspěvek od Steiner » ned 25.12.2011, 15:08

Shi: ty úmrtí následkem úderů ruky jsou řídké, ale jsou, a to i u nás. A i mediálně velmi známé případy. Bezprostřední příčiny smrti pak můžou být různé
- následkem otoku mozku nebo krvácení do mozku (prasklé cévky např po úderu na krkavici)
- úrazy krční páteře (poranění míchy, včetně zmiňované protržení obratlové tepny)
- sekundární poranění následkem pádu na zem nebo na jiné předměty (např zlomeniny spodiny lebeční)
- smrt zadušením zneprůchodněním dýchacích cest (nejčastěji zapadnutím jazyka v bezvědomí)
- smrt zadušením vdechnutím obsahu žaludku nebo krve (např z poranění dutiny ústní)
- apod

Za všechny případy zatím zmíním jeden - zpěvák skupiny Tři sestry František Sahula - v roce 2008 napaden dvěma útočníky, inkasoval dvě rány pěstí, upadl na zem a do již ležícího kopali a dupali mu po hlavě a hrudníku. Obličej měl tak znetvořený, že policie měla problémy s identifikací oběti, pro potvrzení identifikace museli použít i testy DNA...

Případy úmrtí po úderech rukou jsou velmi ojedinělé (v tom celkovém počtu útoků rukou), nicméně existují a jsou známé. Proto tvrdím, že obrana střelbou je sice nepřiměřená způsobu útoku, není však zcela zjevně nepřiměřená.

Shi

Příspěvky: 685

Registrován: ned 04.3.2007, 13:13

Re: Dvě přepadení se špatným koncem

Příspěvek od Shi » ned 25.12.2011, 15:36

Steiner: Díky. Já se na to dívám z pohledu rizikové analýzy, kde je akceptovatelná míra rizika stanovena zcela jednoznačně. Pokud je pravděpodobnost úmrtí následkem úderu vyšší, než 0,0001 (tj. 1 x 10^-4), tak je riziko neakceptovatelné a střelba je prokazatelně adekvátní. Pokud je menší, než 0,00001 (tj. 1 x 10^-5), tak se jedná o akceptovatelné riziko a střelba je neadekvátní a nepřiměřená.

Aby byla zcela zjevně nepřiměřená, musela by pravděpodobnost úmrtí po jediném úderu být ještě mnohem menší. Jenomže samotné riziko úmrtí po prostém pádu na zem je někde kolem 1 x 10^-7. Takže z pohledu rizikové analýzy prostě zcela zjevně nepřiměřená být může pouze v případě, že útočníkem je osoba zjevně fyzicky velmi slabá a obráncem je zdravý dospělý.

Příspěvky: 584

Registrován: úte 13.5.2008, 16:44

Re: Dvě přepadení se špatným koncem

Příspěvek od Steiner » ned 25.12.2011, 15:39

Shi: no já ti ještě trošku pomůžu ;-) . Ono nejde jen o tu ránu pěstí a pravděpodobnost úmrtí následkem toho úderu. Jde hlavně o to, jak se ten útok bude vyvíjet dál, pokud ho nezastavíš. To sem se snažil ilustrovat tím nešťastným Františkem. Údery pěstí byly jen začátek. :wink:
Uživatelský avatar

Příspěvky: 109

Registrován: čtv 19.5.2011, 8:28

Zbraň: ČZ 75 Compact

Re: Dvě přepadení se špatným koncem

Příspěvek od Self-Def-Enthusiast » ned 25.12.2011, 16:21

To je prave vono. Dokud totiz stojim na nohou a jsem v pohode, neudela mi uder pesti nic moc (monokl, vyrazenej zub, da se prezit). Problem ale je v tom, ze mi nasledkem uderu klesne sance, ze se ubranim naslednym uderum. Takze po jedne nebo par dobre mirenejch ranach do hlavy jsem prakticky v rukou utocnika, jehoz zamery neznam. Muzu pak dopadnout takto.

A co si budeme povidat, na to, aby mi nekdo rozdupal hlavu ani nemusi vypadat jako 2 metrovej 150kg-ovej hromotluk. Rozdupat hlavu dokaze i 60kilovej slachovitej parchantik.

Fakt je takovej, ze nikdy nevite, ceho je utocnik schopnej a proto zdaleka nejbezpecnejsi cesta je razantni a zdrcujici protiutok. Asi budu za radikala, ale odpradavna je prirozena jen tato poucka - obrance ma pravo jednat tak, aby riziko jeho poskozeni bylo minimalni. Kdyz byste v dobach divokyho zapadu prisli k nekomu na ulici a zacli na nej rvat, ze at vam jako kouka navalit prachy nebo mu zakroutite krkem, pak by nastaly 2 varianty. Bud by si veril, dal by vam na drzku, pokud by se bal, vytahl by revolver, a pokud byste se priblizili moc blizko, zastrelil by vas. Nikdo by mu nerekl ani popel.

Osobne si myslim, ze je naprosto neprijatelny, ze dneska se na to kouka tak, jak se na to kouka. Ja musim bejt drobna zenska a musim proti sobe mit dvojmetrakovyho zmrda, aby mi uznali, ze jsem se jako "musel" branit zbrani, ze bych to rukama nedal. Podle me fyzicky napadeni cloveka je vrcholem kriminalni cinnosti, jeho spolecenska nebezpecnost je obrovska a ja bych mel mit ono prirozene pravo, minimalizovat riziko pro sebe. Jestlize jsem nekde, kde mam pravo bejt, nemusim ustupovat ani o krok a mam pravo se branit tak, aby se mi nic nestalo. -> tak to vzdy bylo jakozto naprosto prirozena vec.

Dneska jsme desne humanni, dneska se snazime ochranit vsechny, ze na to doplaci ten, kdo je slusnej. Driv, kdyz se pseudohumanismus jeste ani nenarodil, byla zlodejina dost nebezpecna vec. Dneska se vam klido stane, ze na vas sam zlodej zavola policii, ze ho ohrozujete - to jsme to dopracovali...

Jeste k obrane slabej vs. silnej -doporucuju tenhle clanek. Najdete si 7. odstavec od shora zacinajici slovy "Predstavte si, situaci"

Je tam krasne zminena jedna neprijemna vec - cim slabsi je bojova sila obrance, tim agresivnejsi a nemilosrdnejsi musi jeho obrana bejt. Jsem skalopevne presvedcen, ze za to, co udelal v te modelove situaci pan Strizlik, by si v nasi zemi sel normalne sednout za pokus o vrazdu.
Uživatelský avatar

Partner MujGLOCK

Příspěvky: 2139

Registrován: sob 11.11.2006, 17:40

Re: Dvě přepadení se špatným koncem

Příspěvek od john.hawk » ned 25.12.2011, 19:02

FOR SHi : odpovídat nemusíš, ani vyšetřovateli, ani soudci, a následek svého rozhodnutí poneseš, jde o to aby ti to nebylo k tíži..
Přímé ohrožení tedy ohrožení které mně konkrétně ohrožuje na životě.. pistole za gatěma mně přímo na životě neohrožuje..pokud po ni sesahá a natasí..pokud ti někdo řekne dej mi prachy nebo tě zabiju , v trenkách mám schovaný 1911 v 45ce tak uděláš co ? smázneš ho a budeš riskovat že žádnej kvér nemá ??
Nenapsal jsem že by se lidé neměli bránit, napadl jsem spíše způsob obrany - střelbu na krátkou vzdálenost..
Pokud by tě chtěl zloděj střelit a okraást, tak to udělá rovnou, a nebude ti vyhrožovat a varovat tě, že má zbraň..
Teleskop není špatná volba..pokud nejsi schopen na krátkou vzdálenost zabránit tomu, aby druhý člověk na tebe nevystasil zbraň a učinně ji nepoužil, vypovídá to o tobě a kvalitě tréningu a výcviku a zkušenosti..a chceš to prostě vyřešit skratkou.. proč se mám potit v tělocvičně když stačí zmáčknout spoušť??
Nikde nemáš jistotu že ten druhý po tobě nebude střílet.. když ty na něho začneš jako první.. já v tomto případě dávám osobně přednost vlastním rukám než vlastní zbrani.. Když mu půjdu po rukách tak mně už nemá čím střelit..
Nemusíš přemýšlet aby jsi utočníkovi neblížil, stačí přemýšlet jestli je to opravdu nezbytně nutné nebo chceš být dalším případem z Kriminalistického sborníku kde to prostě nedopadlo pro obránce dobře..sice přežil ale šel za zabití..
Kdo bude posuzovat věrohodnost hrozby ? Soud..
PČR má reputaci takovou, jako je obecný přehled a informovanost o možnostech a oprávněních a právech.. prostě selským rozumem se všechno řešit nedá, ikdyž bychom si to všichni přáli..život je prostě někdy složitý, byt to v TV novinách tak nevypadá..
Jaký pohyb vykonal zloděj k obránci ? byl to útočný pohyb nebo obraný.. zkoušel zloděj tahat dosud ukrytou ? Já to tam bohužel nikde nevidím..dle záznamu mi to přijde jako úleková obranná reakce.. bude muset rozhodnout soudce..nebo znalec..
Myslím si že střelec nevyužil min. dva obranné prvky, budiž mu to k tíži..a přitom nebyl objektivně v takové tísni..

Nehorázné je spíše to, že někdo není schopen promyslet obranou akci s jejími důsledky at už po stránkce právní nebo po stránce sebeobrany..
Ano, jsem seznámen s spisovými materiály kde a jakým způsobem proběhly loupežná přepadeníní, jsem seznámen s spisovými materiáli NO, o kterých zase Vy jako civilista bez kontaktů nemůžete nikdy vědět nebo se k těmhle materiálum dostat..samotné zastřelení lupiče vítám, ale nevítám to v případech kdy není nutné střílet a hlavně tyto případy jsou asi v popředí vědomí společnosti s tím, že je tam záměrně zkreslována skutečnost že daný případ byl exces z NO.
Slušní lidé se můžou bránit za stávajících zákonů, avšak nemůžou pustit ze ztřelele z lidkého hlediska chvályhodný skutek bude ještě v pořádku po stránce trestně právní..??? Trestně právní stránka by nás měla zajímat taky..
Nemyslím si že by profi zločinci měli u nás klid a pohodu, je spoustu případů, kdy kvalitně provedená práce, profesinální zákrok a vedení TŘ vede k vysokým trestům, ale koho by zajímali naše úspěchy.. ??
Nehledám způsob jak někoho potrestat za každou cenu, ze zákona jsem povinnen zkoumat všechny okolnost ve prospěch i v neprospěch, a pokud je těch v neprospěch obránce více, tak co ? můžu snad za to že jsem na to poukázal ??
Podle Vaší argumentace asi ano, jsem vinnen vždycky..protože každá strana sporu má dvě strany a já jsem holt uprostřed..
Vysvětlete mi prosím jak činnost PČR dělá z občanů ovce ? nebo je to jen další jedovaté plivnutí do tváře člověkovi co se snaží dělat dobře svoji práci ?

for Admix : Vylejt, nalejt to nic není.. Kouli do květáku můžeš dostat hnedka, co mu v tom bránilo ?? pravděpodobně neměl chut střílet a okrádat mrtvolu protože je to ze živým člověkem větší zábava a je to jednodušší.. :crazy:
Já na záběru neviděl že by ten zloděj tahal kvér, ani když byl face to face jinému kvéru..proto mně zajímá proč se střílelo..a pokud si myslíš že se o toto soudce nebude zajímat, mýlíš se..

Příspěvky: 630

Registrován: úte 15.11.2011, 12:54

Bydliště: Praha

Re: Dvě přepadení se špatným koncem

Příspěvek od E-Ryc » ned 25.12.2011, 19:29

john.hawk píše:proč se mám potit v tělocvičně když stačí zmáčknout spoušť??
....
já v tomto případě dávám osobně přednost vlastním rukám než vlastní zbrani
Jenze ty to beres pohledem urostleho chlapa (hadam budes neco jako 180cm, 90 kilo svalu), navic pravdepodobne s dispozicemi k "bojovani". Mam kamosku, ktera ma s bidou 150cm/40kg... (ne, zbrojak nema).
john.hawk píše:Nehorázné je spíše to, že někdo není schopen promyslet obranou akci at už po stránkce právní nebo po stránce sebeobrany..
A kolik ze to ma typicky obrance casu na to takovou akci vymyslet (navic vcetne pravnich dusledku)? Jednu, dve vteriny? Ted nemluvim o tomhle konkretnim pripade.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1251

Registrován: pát 07.9.2007, 13:47

Bydliště: LKPR

Re: Dvě přepadení se špatným koncem

Příspěvek od Biggles » ned 25.12.2011, 20:35

Snad jen drobnost. Proč by se vůbec měl někdo potit v posilovně? Aby měl chudák útočník větší šanci? Nebýt jeho počinu, tak by mu nehrozilo, že někdo použije "zkratku" a stiskne spoušť............
Je třeba dodržovat literu zákona a používat zbraň jako poslední možnost, nicméně v rovině úvahy nevidím důvodu, proč mít "slitování" s kýmkoli, kdo se rozhodl být nebezpečím pro okolí..........
Uživatelský avatar

Příspěvky: 332

Registrován: čtv 16.3.2006, 21:42

Zbraň: GLOCK

Re: Dvě přepadení se špatným koncem

Příspěvek od coffee » pon 26.12.2011, 0:51

jonh.hawk: Promiň, ale tohle přesně ta demagogie, která ohrožuje potencionální obránce.

quote]Přímé ohrožení tedy ohrožení které mně konkrétně ohrožuje na životě.. pistole za gatěma mně přímo na životě neohrožuje..pokud po ni sesahá a natasí..pokud ti někdo řekne dej mi prachy nebo tě zabiju , v trenkách mám schovaný 1911 v 45ce tak uděláš co ?[/quote]
Kdy jindy bych měl zbraň použít? Až ji na mne namíří? Hrozba je jasně daná a navíc spíše bude naznačením i ukázána. Jestli je to airsoft nebo skutečně je riziko útočníka. Pokoušet se bránit tasením proti namířené zbrani ... to by pozůstálí měli problém vysvětlit pojišťovákům, že jsem nespáchal sebevraždu.
vypovídá to o tobě a kvalitě tréningu a výcviku a zkušenosti..a chceš to prostě vyřešit skratkou.. proč se mám potit v tělocvičně když stačí zmáčknout spoušť??
Ono je v občanských povinostech uvedeno, že musím trénovat, abych se mohl bránit při napadení? A budou tam i rozhodčí, aby hlídali unfér zásahy? Nemám možnost si vybrat místo a čas, ale sakra mám právo vybrat si jak se budu bránit.
já v tomto případě dávám osobně přednost vlastním rukám než vlastní zbrani..
Proč mám riskovat své zranění? Jakou máš jistotu, že ho chytíš tak, že Tě nezasáhne? To vidíš jako bezpečnější způsob?
Nemusíš přemýšlet aby jsi utočníkovi neblížil, stačí přemýšlet jestli je to opravdu nezbytně nutné nebo chceš být dalším případem z Kriminalistického sborníku kde to prostě nedopadlo pro obránce dobře..sice přežil ale šel za zabití..
Já nebudu přemýšlet, jestli nechci útočníkovi, ale jak jej efektivně a účinně zastavit v jeho počínání. Jestliže usiluje o můj majetek, současně dává najevo, že můj život a zdraví je na té samé hodnotové úrovni ... jakou mám jistotu, že mne na odchodu "pro jistotu" nesmázne. Beze svědků je to lepší ...

Ano, na posouzení věrohodnosti je tu soud, ale především solidní práce policie, která má být nestranná, ale to tu neslyším. Je spíše zřejmé zaujmutí názoru, kdo se chce bránit zbraní, je špatný.
Nehorázné je spíše to, že někdo není schopen promyslet obranou akci s jejími důsledky at už po stránkce právní nebo po stránce sebeobrany..
Sorry, ale to už je vrchol. Když to vztáhnu na video, neznáš místní podmínky, nevíš, jestli třeba nesundal tímto zprůsobem za posledních x týdnů předtím, ale víš, že obránce jednal právně chybně. Není to povrchní?
Když to vztáhnu na ČR, tak jsi přímo adept na člena protibraňové lobby, což mi nejde dohromady s organizováním seminářů pro obranu se zbraní. V případě napadení je problém získat pomoc jak od kolemjdoucích (strach z následných problémů, ...), tak u policie (dojezd, ochota, ...). Pacifistické či humanistické názory o nebránění se, odevzdání co se po mě chce apod., vždyť policie to vyšetří a pachatele dopadne, jsou poněkud v rozporu se statistikou objasněnosti.
Já budu mít na ulici na nalezení vhodného způsobu řešení situace 1-2 sekundy, Ty při šetření pár týdnů nebo měsíců, navíc za zcela jiných podmínek. Znamená to, že zbraň mají mít pouze drbani a policisté? Na trénink se zbraní se dostanu asi tak 40x častěji než převážná většina policistů a trestně právních důsledků jsem si vědom dostatečně. Ale tvrdit, že má stačit teleskop a musím si nechat útočníka dojít až k sobě? I při použití zbraně mám stále možnost stupňování hrozby - ukázání - natažení - varovný výstřel - ... Teleskop dnes už nosí kde kdo, takže asi si začneme poměřovat, kdo ho má delší, kdo víc trénoval atd. Skutečně bezpečná obrana.

Jestli jsi tak skvělý vyšetřovatel, tak jsi se neměl dostat od hodnocení minutového videa k obecné polemice oprávněnosti obrany. Místo, aby jsi kvalifikovaně a s odborným nahledem stádo laiků umetl, že se snaží posuzovat něco, o čem ví tak 30% informací a dalších 70% je neznámých, tak do toho vnášíš zaujatý názor.
A jestli si myslíš, že soudce nezajímá, jak se posuzovaný skutek stal a vše co s tím souvisí, tak to se pro změnu mýlíš Ty. Protože také znám dobré a skvělé policisty i ty špatné. Všechno je to o lidech a jejich zodpovědnosti.

Příspěvky: 630

Registrován: úte 15.11.2011, 12:54

Bydliště: Praha

Re: Dvě přepadení se špatným koncem

Příspěvek od E-Ryc » pon 26.12.2011, 9:14

Jeste trochu matematiky k "casu na promysleni". Predstavme si idealni pripad, nekryty utocnik (uplne vymatlany fetak bez pudu sebezachovy) bezi primo na nas rychlosti 4m/s (necelych 15km/h) a mava kolem sebe britvou. Pokud budeme pocitat s casem na taseni 1.5s, za tu dobu se utocnik priblizi o 6m. Pokud ho ma prvni kulka zasahnout alespon 2m od obrance, tak ten musi zacit reagovat v okamziku, kdy je utocnik 8m daleko. Pokud si dopreji luxus 1s premyslet nad "pravnimi dusledky", jsem se zpozorovanim nebezpeci na 12m , pri 2s dumani je to uz 16m.

V realnem zivote predpokladam utocnik spis vyskoci ze krovi ty dva metry pred obrancem.
Uživatelský avatar

Partner MujGLOCK

Příspěvky: 2139

Registrován: sob 11.11.2006, 17:40

Re: Dvě přepadení se špatným koncem

Příspěvek od john.hawk » pon 26.12.2011, 11:26

for E-rick : bohužel právě opak je pravdou, protože nemám 219/120 abych někoho svojím vzrůstem od útoku odradil/odstrašil, musel jsem se naučit věci, které zvládne i 40 kilová holka a jsou učinné..
nositel zbraně, protože si zbraň kupoval za účelem obrany, tedy do budoucna předpokládá, že jednou může nastat situace kdy bude muset střílet..proč by si zbraň jinak kupoval a proč by ji nosil.. no a protože bude muset střílet musí si být vědom co to obnáší a jak se tyto případy posouzujou, na základě čeho, co a jak prostě musí proniknout do problematiky související s střelbou a obranou, je to stejné jako v autoškole, prostě se pohybujete fyzicky v provozu a teoreticky ve vyhlášce..
pokud tomu nevěnuje svůj čas a usilí, nemůže čekat že to pro něho dopadne vždy bez následků..o tomto jsem se zmínil v předchozím příspěvku.. všichni nosí, jsou připraveni střílet ale tápou kdy co a jak..nebo to vidí úplně blbě a až soudce jim otevře oči..
Vzhledem k tomu, že i Já jsem byl před soudem několikrát, z dúvodu své práce a jednou z důvodu své NO, cítím se dostatečně znalý o tomto problému psát..
For Biggles : není to o slitování, je to o vhodným a méně vhodných volbách..
for Cofee :
pokud nejsem nebo není nikdo další v přímém ohrožením života nepotřebují zbraň použít..pokoušet se bránit tasením vlastní proti tasení cizí mi přijde se stejným výsledkem..
Ne v občanských povinnostech to zakotveno není, ale je to na osobní odpovědnosti každého střelce vždy to bude pro daného střelce výhodou než naopak, uvědom si že utočník má výhody na své straně, které musí obránce dorovnat a to jde přes znalosti, zkušenosti a tréningem..
obránce, který zná svoje limity, zná danou problematiku a nespokojí se s tím, že umí zmáčknout spoušť a že je to vždy na sebeobranou lépe připraven..
proto ti co chodí doplňkově různé .. kurzy nebo na simulace jsou na tý správný cestě..

Ano, dovoluji si z vlastních zkušeností tvrdit že ruce jsou ve střetném boji na krátkou vzdálenosti lepší než seberychlejší tasení.. můj názor je opřen o zkušenosti mé vlastní a o zkušenosti dalších lidí, kteří v takové situaci byli. což asi pro tebe nebude žádnej pádnej argument..
Podsouváš mi něco, co jsem nenapsal.. nikdo Vám nebere právo na obranu.. spíš by ste měli otevřít oči, protože každá situace je jiná a vyžaduje jiný způsob řešení..aby to pro obránce bylo bez negativných následků v podobě VTOS.
Názor na video : posuzoval jsem vhodnost zvolených prostředků a vývoj a výsledek situace.. je to pro mně tréning..Dle mého názoru ten obránce je prostě v excesu a já to vidím na zabití, ke kterému vůbec nemuselo dojít.. ikdyby ten mrtvej měl na kontě 200 zabijech občanů..to není nic relevatního pro situaci na videu..není mi potřeba znát něco víc.. viděl jsem a stačilo mi to pro moje posouzení..můj právní názor je jen názor policajta, to že se s ním neztotožní civilista, který nebyl nikdy obranné situaci s střelbou blíž než u obrazovky TV, s tím já problém nemám.. :D
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Dvě přepadení se špatným koncem

Příspěvek od S474N » pon 26.12.2011, 11:44

john.hawk píše:...můj právní názor je jen názor policajta, to že se s ním neztotožní civilista, který nebyl nikdy obranné situaci s střelbou blíž než u obrazovky TV, s tím já problém nemám.. :D
Tak tohle me v pripade "kaficka" fakt rozesmalo *40* *47*
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

PaF

Příspěvky: 272

Registrován: pát 18.4.2008, 21:39

Zbraň: GLOCK

Bydliště: BRNO

Re: Dvě přepadení se špatným koncem

Příspěvek od PaF » pon 26.12.2011, 15:57

2 john.hawk

Pises:Myslím si že střelec nevyužil min. dva obranné prvky, budiž mu to k tíži..a přitom nebyl objektivně v takové tísni..

To myslis vazne? Stojim u bankomatu a za zady mam chlapa, ktery mi verbalne vyhrozuje spolu s ukazanim zbrane ve stylu: Naval prachy, nebo te sejmu!

Dopr... ja uz v tisni byl, tahal jsem 2x, a nastesti nemusel strilet. Jednou verbalka se 2 pitbuly bez kosiku a voditka, jednou prevaha -20let, plus 30 kg a 15 cm vyska... Oboje se ze stavu KN po mem vstupu do deje formou slusne ale nekompromisni vyzvy k ukonceni agresivity vuci jinym osobam bleskove zmenilo na NO.

Ani jeden z utocniku nebyl ozbrojen strelnou zbrani a nevyhrozoval mi zabitim, jen fyzickou ujmou ("postvani psu" - jasna brutalni hrozba, "ti dam do drzky, gadzo"... s rasovym podtextem). Nastesti ukazani zbrane pomohlo a obe aktivity skoncily. Kdyby pokracovaly, ani bych neuvazoval, zda se jedna o NO... ja se bal o zivot a fyzickou konfrontaci jsem nehodlal pripustit, neb vim, jak by dopadla.

Pred 30 lety a 15 kg bych mozna zkusil druhou situaci resit rucne, ikdyz nevim, nevim... Do te prvni bych holyma rukama jako clovek se zkusenosti figuranta na cvicaku psu nesel ani nahodou.
PaF
Uživatelský avatar

Partner MujGLOCK

Příspěvky: 2139

Registrován: sob 11.11.2006, 17:40

Re: Dvě přepadení se špatným koncem

Příspěvek od john.hawk » pon 26.12.2011, 18:11

ano, myslím to vážně, podle mně jde o to hlavní že střílet nemusel a to myslím vážně a za tím si stojím..nic mu nebránilo zvětšit vzálenost například utěkem, nebo do toho jít na těsno ručně..
ovšem chápu, že když člověk necvičí, nic neumí, tak ho napadne jediné a to vytasit a zmáčknout..a to je podle mně má dvě stránky věci, první je že obránce přežije pokud má štěstí, druhá stránka je že si půjde si sedout do vězení a to považuji za hlavní chybu..

Příspěvky: 584

Registrován: úte 13.5.2008, 16:44

Re: Dvě přepadení se špatným koncem

Příspěvek od Steiner » pon 26.12.2011, 18:34

Honzo, nevím jestli ses špatně koukal nebo jen provokuješ ... ale zvětšit vzdálenost útěkem když proti tobě stojí pachatel s pistolí ??? To jako myslíš vážně ???

Já osobně bych nevolil ani jednu z těch variant co navrhuješ (útěk nebo natěsno ručně), protože utíkat 500m za sekundu opravdu neumím a prát se taky neumím. A ani se to učit nechci stejně jako 90% civilů co si pořizují zbraň na nošení (a právě proto si ji pořizují). Takže při nejbližší vhodné příležitosti tasím (pokud se ovšem taková naskytne) a když pachatel po výzvě nelehne na zem s rukama za hlavou a sáhne po pistoli, dostane knedlík do květáku. A s tím zbytkem už se nějak srovnám, o to strach nemám. Take it easy.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 109

Registrován: čtv 19.5.2011, 8:28

Zbraň: ČZ 75 Compact

Re: Dvě přepadení se špatným koncem

Příspěvek od Self-Def-Enthusiast » pon 26.12.2011, 18:48

Pana vysetrovatele bych rad upozornil, ze pri posuzovani NO neplati (zduraznuju NEPLATI) podminka subsidiarity.

Obrance nema povinnost ustupovat a nema ze zakona povinnost hledat jina reseni. Muze se branit, pokud to neni zcela zjevne neprimerene.

Jestlize na nekoho vytahnu kver, protoze on mi s nim predtim hrozil, je to v poradku. Pokud on nelehne na zem a nevzda se ale naopak se dokonce snazi nejak "branit", muze se stat, ze jedna nebo 2 vyletej ven a neni na tom nic v neporadku.

Neuraz se, ale pokud jsi fakt vysetrovatel pripadu NO a KN, pak teda potes koste. Zaplatpanbuh, ze nejsi soudce...
Uživatelský avatar

Partner MujGLOCK

Příspěvky: 2139

Registrován: sob 11.11.2006, 17:40

Re: Dvě přepadení se špatným koncem

Příspěvek od john.hawk » pon 26.12.2011, 19:42

for Steiner : o zbrani na videu v ruce utočníka nemůže být vůbec řeč.. protože já ji na tom videu nevidím..pokud mám reagovat na to co zde uvedli jiní, že ji měl pod tričkem, ne tedy v ruce..
platí to co jsem napsal, utěk nebo na krátko a ručně ( sám jsi to mohl v řečkách vyzkoušet)
proč utěk, protože kdyby tě chtěl střelit ( ten na tom videu) tak už to dávno udělá..a nebude tam tancovat..tak dlouho..nebude ti ukazovat že má kvér..prostě ti nedá žádnou šanci.. a tasení vs tasení jsi i ty sám zkoušel..
pro pana Slelf :
Taky se ti může stát, že ty koupíš ty dvě taky, v čem je pak tvoje výhoda ? Proč je to lepší řešení ?? Co třeba svědek který neviděl a neslyšel ty vyhružky, viděl jak tasíš kvér a střílíš, myslíš že ti to helfne ?? :listen:
Nejsem soudce, a ani nemám ty ambice, ale oprav mne jestli se na to nebude soudce dívat stejně viz příklad z Krušných hor.. znalecký posudek a už to frčí..

For Eryc : je to hlavně o správných reakcích a v daném případě to já považuji za technickou záležitost.. situace která má řešení..

Příspěvky: 85

Registrován: čtv 30.6.2011, 18:26

Zbraň: G26,Taurus 85 multi

Re: Dvě přepadení se špatným koncem

Příspěvek od garf » pon 26.12.2011, 19:48

anonymita umožňuje johnu hawk-očko- sociologicky,nebo třeba psychologem navozenou situaci sledovat,monitorovat tak názory ,postoje,ale i některá osobní odhalení,excesy-nahromaděnou agresi jednotlivců,skupin atd... na to je přece jednoduchá otázka 3+3=7tvrdím to já, jsem policista... :-) a jemu je u pr,že ho tam posíláte,bude mlejt furt tu svou...laik tedy nekněz ho nezajímá...kapišto ?
Nutno jim připomenout ,že čím více bude na pilu tlačit :lol: ..,tím více mu budeme vycházet vstříc, a posílat atd ,aniž by to ale, a to je podstatné ,něco říkalo o tom ,jak se kdo následně zachová ve skutečné krizové situaci ....HAWK
nejsem paranoidní,ale neznamená to ,že nejsem denně obecně pod kamerovým systemem,monitoringem mobilu ,o to více je třeba kontrolovat a hlídat legální držitele... /někde v nějakém zájmu/ někým sledován,očucháván...
i kdyby si tu někdo plnil bobříka disertační práce prevence kriminality na úseku legálně držených zbraní, třeba srovnání stupňování agresivní nálady po medialní masáži u držitele-páč má zbraň a nedržitele...
pač to co john hawk obhajuje,je natolik amaterské neobhajitelné-přímo nebezpečné/použít kasr v uzavřené místnosti, nebo ruce proti zbrani-jsem-li zády ,jak trenovanejma rukama-zkrátka blbosti/ neobhajitelné,dle mého je to jen hecování...vyšetřovatel když ví -má poznatek o nebezpečnosti pachatele-tak kdo jede -zásahovka...,to ,že chodí do fitka,je zdravotně OK,občas to chce s ostatními vyšetřovateli vymlátit hospodu,a když jde do tuhého-tahat průkazy.>.
takže nechme vyšetřovatele trenovat obrané"strategie a taktiky" a situace,má na to čas,sebere tak akorát daňového polatníka-co mu platí plat i výsluhu, a "pomáhá a chrání" ty co daně neplatí- pachatele loupežných přepadení se zbraní a podobná individua...........
opět mě o tom jeden ,když jsem nedavno na pčr překládal-překladatel...- poškozenému ciz st přísl přesvědčil-znovu přesvědčil ,slovy pčr= co ukradený auto je stimul automobilovýmu průmyslu !,oni si koupí nové,mají na to... táta mluvil česky doost dobře -takže inspekce,
jen ty 2 děti bez bot,táta s mámou bez ukradených klíčů v lyžákach odmítli pčr odvést ze služebny do místa ubytování ,málo aut,málo benzinu...
odvez jsem samo,jsou to sousedi 300m....

Příspěvky: 85

Registrován: čtv 30.6.2011, 18:26

Zbraň: G26,Taurus 85 multi

Re: Dvě přepadení se špatným koncem

Příspěvek od garf » pon 26.12.2011, 20:14

johny hawk:
", ale oprav mne jestli se na to nebude soudce dívat stejně viz příklad z Krušných hor.. znalecký posudek a už to frčí.."

Studoval jsem se zájmem celý spis,výpovědi,vše dostupné - a tam se právě POlicejní vyšetřovatelé při dokumentaci, ohledání místa činu, zmizení prostřeleného oblečení poškozeného podepsali na rozsudku 100% ...tam vyšetřovatelé na dotazy proč jste neudělali toto,následně protokolárně prohlášením zadokumentovali-ano toto jsme neudělali...to je vizitka práce vyšetřovatelů pčr v dané kauze na místě činu i následně při došetření...skvělé,
a to nejsem zrovna příznivec střílení po pár fackách, od ožralky, tam šlo skutečně utéct bezestřelby od začátku....

což mi připomělo ,jak na čerstvě zasněženém asfalt parkovišti po zmizelém -ukradeném autě zbyly jen čerstvé stopy ve sněhu 4cm na straně řidiče...hlídka to hlídala aby to někdo neporušil a vyšetřovatel,který přijel , se tam prošel a ptal se tady stálo to auto? Ja Herr Polizist und die schuh Spuren waren von dem ,den das Auto geklaugt hat...ty stopy byly od toho co to auto ukrad :-) a do žurnálu šla audina ažpo vyplnění všeho za 2hodiny....

Příspěvky: 584

Registrován: úte 13.5.2008, 16:44

Re: Dvě přepadení se špatným koncem

Příspěvek od Steiner » pon 26.12.2011, 20:14

john.hawk píše:platí to co jsem napsal, utěk nebo na krátko a ručně ( sám jsi to mohl v řečkách vyzkoušet)
proč utěk, protože kdyby tě chtěl střelit ( ten na tom videu) tak už to dávno udělá..a nebude tam tancovat..tak dlouho..nebude ti ukazovat že má kvér..prostě ti nedá žádnou šanci.. a tasení vs tasení jsi i ty sám zkoušel..
Kdyby útočník věděl že má oběť zbraň, tak by si
a) vybral jinou oběť
b) smáznul by ho hned jak by vyjely prachy z bankomatu
Výhoda skrytého nošení je tady snad zřejmá - dokud útočník neví o tom že mám zbraň, tak jsem ve výhodě. Nicméně z chování neznámého útočníka nemůžu vyvozovat co udělá když se situace nebude vyvíjet podle jeho plánu = že ve strachu neodevzdám peníze a on v klidu odejde. Když se otočím a začnu utíkat (bylo to v místnosti, není možnost krytí, musím otevřít dveře atd) tak se taky může nasrat a pustit za mnou pár knedlíků. Tohle bych rozhodně neriskoval.

Tasení vs tasení - život není romantický duel v poledne před saloonem, kdy s odbitím dvanácté oba tasí a kdo je rychlejší ten přežije jako ve filmu. Když má útočník zbraň za pasem a není jich víc, tak si nejdřív připravím situaci tak abych měl co nejvyšší šanci a pak tasení risknu (v podstatě jako ten přepadený u bankomatu) a když už mám svoji zbraň v ruce tak ovládám situaci v tom smyslu že mám možnost výběru - výzva a následně pak podle reakce útočníka. Pokud už měl ale útočník zbraň v ruce, tak je tasení buďto sebevražda anebo je to v situaci kdy mi opravdu zbývají zlomky vteřin k přežití a pak přepínám do kombat-módu a jedu nadoraz.

Sorry za OT, ale k těm řečkám když už byly zmíněný - dobře víš že bych do fullkontaktu nešel, při tom prošacování kdyby u mně našel zbraň tak bych mu ji klidně odevzadal (v té situaci kdy na mně mířil zbraní a byl tam druhej ozbrojenej komplic o kterým sem věděl) na rozdíl od jiných kteří by tam zbraň nevydali ani za cenu eskalace situace s minimální šancí na přežití. Pro mně osobně ty řečky byly cenný v tom, že sem si uvědomil kdy má cenu abych šel do fightu a kdy ne, ale to bylo před 2 roky a od té doby sem už taky ušel kus cesty.

Mimojiné taky v tom abych si dostudoval relevantní části trestního zákoníku a zvlášť okolnosti vylučující protiprávnost činu, takže mám jasnou představu o tom co můžu a co už ne. Bohužel sou to vědomosti kterým většina policistů, právníků apod nevěnuje pozornost, nedávají ve škole pozor když se to probírá a nebo jsou snad součástí spiknutí který tyhle věci před nima důsledně tají :wink: a podle toho to pak vypadá. Už to tu zmínil Self - v NO nemusím volit mírnější prostředky ani když je mám k dispozici a umím je ovládat.

Co se týká krušných hor který taky zmiňuješ - vzhledem k tomu že vyznávám doktrínu hradu, tak nemám nic proti tomu aby střelec seděl i když se to tady na mujglocku mnohým lidem strašně nelíbí.

Zpět na „Černá kronika“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz