Soud osvobodil muže, který v sebeobraně postřelil dva lidi


Události o zbraních ve světě i u nás, trestné činy se zbraní, apod.

Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Soud osvobodil muže, který v sebeobraně postřelil dva lidi

Příspěvek od S474N » úte 26.7.2005, 14:42

Za nutnou sebeobranu označil v úterý Krajský soud v Ostravě loňský incident před ostravskou galerií Mlejn, při kterém Erich Beneš postřelil a těžce zranil dva muže. Ti bili ležící ženu a pak zaútočili i na něho.

26.7. 2005 13:41
OSTRAVA - Odvolací senát se ztotožnil s dubnovým verdiktem ostravského okresního soudu, podle nějž šlo o nutnou sebeobranu. Postřelení muži mají doživotní zdravotní následky, jeden z nich je ochrnutý a skončil na vozíku.

Beneš se 11. března vpodvečer vracel z vernisáže, když uviděl neznámého muže, který na chodníku kopal do bezbranné ženy. "Ležela na zemi a kryla si obličej, on ji bil. Vyzval jsem ho, ať přestane, a on udělal krok ke mně. Střelil jsem do zdi, abych ho vystrašil," popisoval počátek incidentu u soudu muž, který je milovníkem umění a přírody a mezi jeho koníčky patři například sbírání hmyzu.

Podnapilý útočník René Baron a jeho známý Pavel Roman se na střelce okamžitě vrhli, aby ho zpacifikovali. "Jeden z nich mi skočil na záda," popsal Beneš okamžik, který předcházel dalšímu výstřelu. Barona trefil do hýždě. "Chtěli mi vzít zbraň, bál jsem se, že ji použijí proti mně," vysvětlil Beneš, proč znovu střílel. Ani zranění však dva opilé muže neodradily, aby v pronásledování Beneše pokračovali. Křičeli na něj, že ho zabijí.

Honička skončila dalšími dvěma výstřely, které zasáhly Barona do hrudníku a míchy a Romana do Břicha. Postřelení zůstali ležet na zemi. Při výsleších si nikdo z nich nevzpomněl na podrobnosti. Soud nemohl vzít v potaz ani svědectví zbité ženy, protože její výpovědi se lišily a postrádaly logiku.

Obrana musí být silnější než útok
Benešův obhájce Vladimír Ježek rozhodnutí soudu přivítal. "Vzhledem k tomu, že byla použita střelná zbraň, je to poměrně vzácný rozsudek a může znamenat obrat v dosavadní praxi. Vždyť aby sebeobrana měla nějaký smysl, musí být silnější než samotný útok," řekl obhájce.

Spokojen byl i Erich Beneš. "Jsem rád, že to tak dopadlo. Doufám, že konečně začnu žít bez obav, zda nepůjdu do vězení, nebo jestli nebudu splácet odškodné," řekl Beneš. Dodal, že v nejbližší době zváží, že bude na státu vymáhat odškodné za čtyři měsíce strávené ve vazbě.


Puvodni odkaz:
:arrow: http://www.novinky.cz/06/15/83.html
Uživatelský avatar

MujGLOCK team

Příspěvky: 2411

Registrován: úte 29.3.2005, 15:34

Zbraň: G17, G43, CZ858

Bydliště: doma

Příspěvek od Jasik » úte 26.7.2005, 15:02

Hmm, sice dobrý konec, ale 4 měsíce ve vazbě.... TO by mě zajímalo, proč ho brali hned do vazby, když kdejakého "hajzla", který si to opravdu zaslouží nechají běhat na svobodě? To je holt ta spravedlnost. Všichni jsme si rovní, ale někteří jsou si rovnější... Nebo že by oblíbená "pozitivní diskriminace"....
Uživatelský avatar

Příspěvky: 308

Registrován: úte 19.7.2005, 0:27

Zbraň: GLOCK

Příspěvek od Jiří-Mek » úte 26.7.2005, 18:57

O tomhle případu jsem se loni dozvěděl a čekal jsem na výsledky.Ten obránce,byl skutečně obžalovaný z neoprávněné manipulace a sřelby na veřejnosti.Jsem moc rád,že to dopadlo takhle...ale ty 4 měsíce
Life On The Edge

Zpět na „Černá kronika“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz