Naboj v komore - ANO ci NE?


Ostatní debaty mimo zaměření, vtipy, když se prostě chcete vykecat :-)

Nošení náboje v komoře

Ano
152
64%
Ne
68
29%
Je mi to jedno
16
7%
 
Celkem hlasů: 236
Uživatelský avatar

Partner MujGLOCK

Příspěvky: 2139

Registrován: sob 11.11.2006, 17:40

Re: Naboj v komore, ano ci ne

Příspěvek od john.hawk » pon 22.8.2011, 13:08

souvisí to tak, že v krizovém momentu většímu masakru bylo zabráněno právě výcvikem a zkušenostmi..tak, že i oni jsou schopni ve stresu pistoli tasit, natáhnout, vystřelit a zasáhnout..určitě by to dokázali i s nábojem v komoře..je to o to jak bych řekl jednodušší..co jsem chtěl pozdvyhnout je právě ten výcvik a metodika na nošení ve stavu nez náboje v komoře..
no a moje reakce je pouze na to, že jsem se zde často setkal s příklady kdy ani náboj v komoře tu situaci nezachrání a že kdo nosí mimo, je prostě.....pomýlený..znevýhodněný atd..což já bohužel nemůžu uznat..je to jako by někdo propagoval Audi oproti Fiatu..
for Nikdo skusím to pohledat..byl to krátkej článek z novin v angličtině..záležitost stará cca 3 roky..
Uživatelský avatar

Příspěvky: 306

Registrován: čtv 26.10.2006, 23:34

Zbraň: GLOCK

Bydliště: SVK

Re: Naboj v komore, ano ci ne

Příspěvek od polucias » ned 04.9.2011, 21:33

musím sa prisať d VEIKOvi a brachovi johnnymu!

myslím, že samotná zbraň na opasku našinca v týchto zemepisných šírkach, je nadštandard, pretože situácie kedy k slovu príde streľba sú u nás vďaka bohu skôr výnimka. je to hlavne preto, že samotný utok je bud tak náhly, že zbraň neni kedy vytiahnuť alebo jej vytiahnutie a natiahnutie situáciu vyrieši. Preto je naivné dávať náboj IN na piedestál. kolko je takých situácií? reálne!!! na sebaobranu sa treba pozerať komplexne, to vám povie každý seriózny inštruktor sebaobrany ako Suarez, Pinkus,Wagner Lee Morrison atd.... chlapíci s rokmi skúseností z prestreliek, službe v armade, SBS, ochranke.

pred nejakým časom som spravil niekoľko videí na tuto tému, už to tu niekde aj bolo ale dám to zas, zmeral som sa tam na to ako vám pomôže/nepomôže náboj in tu je to
http://www.webforum.sk/viewtopic.php?p=56296#56296 možno vám to pomôže trochu priblížiť o čom tu hovorí johnny a Veiko

a revolver v ICS? nedávno som sa stým stretol a nevidím v tom nijaký problém, otázke in/out je 1% zo systému ICS, je v ňom ďaleko ďaleko viac.
všeobecne nemám proti náboju in absolútne nič, ani v ICS to nie je problém, jednoducho každý po svojej chuti,
vyriešiť situáciu však vyžaduje trochu viac ako mať zbraň s nábojom IN.

opravte ma ak sa mýlim
Izraeli Combat Shooting + Glock 17+ Taurus Pt 1911 + http://www.RBSD.cz + http://www.combatsim.eu
Uživatelský avatar

Příspěvky: 24

Registrován: pát 27.8.2010, 19:53

Zbraň: HK P30 V3

Bydliště: Havířov, Praha

Re: Naboj v komore, ano ci ne

Příspěvek od camouflage44 » úte 13.9.2011, 22:41

Myslím, že to i ono, jak už to tak bývá má své pro i proti, klady i zápory a je jen na každém který způsob si zvolí. Určitě je však nutné se pak striktně zvolené varianty držet.
Já třeba nosím s nábojem v komoře. Mám však SA/DA pistoli. S předepnutým či částečně předepnutým úderníkem bych to asi psychicky nedal.

Příspěvky: 630

Registrován: úte 15.11.2011, 12:54

Bydliště: Praha

Re: Naboj v komore, ano ci ne

Příspěvek od E-Ryc » stř 04.4.2012, 0:35

Kdyz uz tohle vlakno vyplavalo z propadliste dejin ;)
Slysel jsem podle me celkem rozumny nazor, ze nadrcnuti je proste dalsi krok, ktery se s nejakou pravdepodobnosti nepovede. A tudiz je ho lepsi udelat doma v klidu a zkontrolovat...
Ale osobne zatim bez, protoze cpat do hadrove dasty bych si s "natazenou" spousti netroufl...
Uživatelský avatar

Příspěvky: 783

Registrován: stř 17.2.2010, 22:28

Zbraň: glock 17

Re: Naboj v komore, ano ci ne

Příspěvek od kuba » stř 04.4.2012, 1:32

tak v ics to je holt jako v cely izraelsky armade kde naboj v komore neni.. jenze izrael a cesko e imho trosku rozdil..

u nas je to spis o tom ze te nekdo uz kope na zemi ci podobne a pak se neco resi.. v takove situaci je lepsi mit natazinu nez se nekde takhle pod tlakem snazit natahnout o neco( chodnik, zem, opasek, pouzdro,...)

pokud to pouzdro dovoluje neni proc nosit bez naboje v komore :)

bejt policajt tak treba taky nenosim pac tam je to mozna lepsi, ale na ulici? :)
My only worry about death is that my girl will sell my gear for what I SAID I paid for it...
http://www.facebook.com/severoceskygteam

Příspěvky: 1596

Registrován: stř 21.3.2012, 9:17

Zbraň: 3 kusy

Bydliště: Praha

Re: Naboj v komore, ano ci ne

Příspěvek od Carloss » stř 04.4.2012, 7:13

Jelikož zastávám pravidlo, že se ke zbrani vždy chovám tak, jako by byla ostře nabita (tento předpoklad mi zajišťuje bezpečnější chování sebe samotného), pak je jen jediný důvod, proč nemít nadrcnuto. A to je jen ten, kdy bych o zbraň mohl přijít v konfliktu. Vzhledem k pravděpodobnosti.. je to spíš teoretická možnost. Tedy nabito je furth.
ČZ 85, ČZ 50, Walther PPK, NP22, Auto-Ordnance 1911A1 WWII, SIG P239, BARK9
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1305

Registrován: stř 30.3.2011, 10:22

Zbraň: G19 4.gen

Bydliště: Praha

Re: Naboj v komore, ano ci ne

Příspěvek od kolaCZek » stř 04.4.2012, 8:52

Ted mam takovej vnitrni boj... Celou dobu, co mam kver nosim nenadrcnuto. Zvyk z dob, kdy jsem nosil v hadrove vnitrni Daste, ktera pro to nebyla idealni. Ted mam vnitrni LHSko, ve kterem neni sebemensi problem nosit nadrcnuto. Ale nechce se mi zvykat na naboj v komore. Nebojim se, ze bych si omylem odpalil. Se zbrani zachazim vzdycky, jako by byla nadrcnuta. Ale proste zvyk je zvyk...
Never argue with an idiot, they drag you down to their level and then beat you with experience.

HV

Uživatelský avatar

MujGLOCK fotograf

Příspěvky: 1793

Registrován: pát 04.5.2007, 12:52

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Praha 10 - Horní Měcholupy

Re: Naboj v komore, ano ci ne

Příspěvek od HV » stř 04.4.2012, 9:02

"Omylem odpálit"? Vysvětli mi prosím tento pojem? Jak již bylo napsáno, ke zbrani se vždy chovám jako by náboj v kmoře byl. Tedy pokud mám sáhnout na spoušť, vždy kontroluji komoru, tedy pokud nechci vystřelit. Omyl je téměř vyloučen. Slůvko téměř je tam proto, že je spousta případů, kdy si někdo nechtěně střelil.
Je jasné, že na nošení s nábojem v komoře si musíš zvyknout. Ale jen proto, abys nenadrcával, když to bude třeba a nezdržoval se tím. Na většině LOSích situací se startuje s nábojem v komoře, resp. tak, jak kdo nosí. Pokud nosíš bez náboje v komoře, předpokládám, že tak i startuješ a tak to máš zažité. Pokud chceš změnit přístup, je třeba na tom pracovat. Zvyknout se dá na všechno, je to jen o drilu.
...zbraně, mám zbraně
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1305

Registrován: stř 30.3.2011, 10:22

Zbraň: G19 4.gen

Bydliště: Praha

Re: Naboj v komore, ano ci ne

Příspěvek od kolaCZek » stř 04.4.2012, 9:15

HV: Omylem odpalil jsem myslel treba primotani obleceni pri ukladani do pouzdra, taseni, atd... atd... Ale toho se nebojim. Myslim, ze moje trigger finger discipline je na dobre urovni (dokonce i u akuvrtacky a pri tankovani na benzince :lol:) a pouzdro je kvalitni. Pan Gaston Glock to vymyslel velice dobre, takze vystrelu se nebojim ani po vyhozeni z okna na beton. Kazdpoadne na LOSu startuju bez naboje v komore, protoze se startuje, jak kdo nosi a ja tak nosim. Pak proste tasim, natahnu a zapichnu. Uz jsem si to tak nejak zazral pod kuzi... Docela rad bych byl pro pripad nouze nejvyssi "uplne pripraven" nez jenom "castecne pripraven". Ale asi jsem moooc liny prase na to, abych si zvykal na neco jineho. :lol:
Never argue with an idiot, they drag you down to their level and then beat you with experience.

HV

Uživatelský avatar

MujGLOCK fotograf

Příspěvky: 1793

Registrován: pát 04.5.2007, 12:52

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Praha 10 - Horní Měcholupy

Re: Naboj v komore, ano ci ne

Příspěvek od HV » stř 04.4.2012, 9:22

Jojo, o tom to je. Jestli máš nadrilováno a nechce se ti do změny, nech to raději být. Třeba jednou nadejde čas ;)
...jinak ti přeji, abys nikdy nepotřeboval - náboj v komoře.
...zbraně, mám zbraně
Uživatelský avatar

Příspěvky: 993

Registrován: ned 27.2.2011, 17:54

Bydliště: Brno

Re: Naboj v komore, ano ci ne

Příspěvek od AREYOU » stř 04.4.2012, 18:38

Zdravím,

(tak již na správném vlákně)

dám pár postřehů ze života, viděl jsem před barem v pozdnější noční hodinu jak típek (cca 18 let) vytáhl na dalšího típka (cca 20 leta a značně posílen alkoholem) bouchačku (byl jsem asi 10 metrů od tohoto zážitku) ten opilej se slovem "co machruješ stejně to máš zalitý" se na něj vrhnul a bouchačku mu vyrazil z ruky...pak se do toho pustila banda vyhazovačů a tu bouchačku-plynovku mu vzali a oboum nabouchali na držky. Další příklad Brno hlavní nádraží 2 alkoholici/homless se pustili do típka ten vytáhl nelegálně drženou zbraň a homlesáci na něj tak vystřel atd. frajej je pokropil ((evidentně měl nadrcnuto) - toto jste určitě četli nebo viděli v TV).

Lidi co zbraně znají pouze z filmu nemají ze zbraní respekt, pokud na někoho vytáhnete nůž každý si představí co se může stát (už se někdy říznul), ale bouchačka není pro lidi hrozba (ve filmu vidí jak frajer je rozstřílenej na mraky a chodí po svejch...vždyť to bylo jen škrábnutí) a pak zmagoření když vidí bouchačku si myslí, že se jim nic nemůže stát...ten kdo zbraně zná má blbej pocit i z toho když někdo blbě manipuluje i s airsoft zbaní.

Je to můj názor (naštěstí nijak nepodložen praxí), ale myslím si, že když na frajera vytáhnu zbraň a pak uslyší dorazit závěr řekne si "aha tak to bude asi nějaká devítka, co to je za magora", ale pokud vytáhnu zbraň a nic s ní nedělám tak je to "zalitá atrapa, plynovka a já nevím co všechno".

Až tady bude v sebeobraně postřeleno/zabito více gaunerů a lidi si začnou uvědomovat, že lidi nosí zbraně a ty zbraně je mohou zranit/zabít...budu nosit nadrcnuto.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 306

Registrován: čtv 26.10.2006, 23:34

Zbraň: GLOCK

Bydliště: SVK

Re: Naboj v komore, ano ci ne

Příspěvek od polucias » stř 04.4.2012, 18:46

plne s tebou súhlasím, a je to aj doložený fakt z praxe,
natiahnutie záveru má veľký psychologický efekt, vďaka tomu sa možno nebude musieť vôbec strieľať,

popisal si tie prípady veľmi trefne
Izraeli Combat Shooting + Glock 17+ Taurus Pt 1911 + http://www.RBSD.cz + http://www.combatsim.eu
Uživatelský avatar

Příspěvky: 240

Registrován: stř 22.6.2011, 21:16

Zbraň: G17,CZ75,858

Re: Naboj v komore, ano ci ne

Příspěvek od lo3k » stř 04.4.2012, 19:36

Jak jsem jiz psal drive,NENOSIM V KOMORE.Ovsem nezavrhuji,nejde pausalizovat,neplati ani to ze nadrcnout pred utocnikem,znamena jeho psycho eliminaci (z vlastni zkusenosti vim,ze je spousta lidi, kteri ani netusi co se stalo,v okamziku kdy jsem qver natahl), kazda situace je jina,kazda zucastnena osoba je jinak dusevne a vedomostne vybavena.Myslim, ze naboj v komore znamena mit navrch.Pokud budu nosit v komore a dostanu se do situace, kdy je nanejvys zahodno zbran uzit,nicmene v okamziku, kdy zbran tasim,nabudu dojmu, ze atakujici osobu zazenu pretazenim zaveru,tech sest korun, co mam v komore, klidne ozelim a natahnu jeste jednou.
Ono to "stihnu natahnout" muze byt leckdy spise zbozne prani a naivni predstava. Peace 8-)
Oderint,dum metuant.

Příspěvky: 694

Registrován: stř 11.1.2012, 21:13

Zbraň: Glock 26, Steyr L9A1

Bydliště: Ostravsko

Re: Naboj v komore, ano ci ne

Příspěvek od Lars » stř 04.4.2012, 20:07

Jakkoliv si zatím nedovolím nosit v komoře (přeci jen mi inkoust na ZP sotva stačil oschnout), tak se zcela ztotožňuji se zastánci nošení a s myšlenkou, že je lépe být zcela připraven, než jen částečně připraven.
A jak píše výše lo3k - dostane-li se člověk do situace, kterou vyhodnotí jako takovou, že zvuk natažení závěru by ji mohl vyřešit, ztráta jednoho náboje nebude až tak bolestivá - nehledě na psychologický efekt vizuálního potvrzení pro útočníka, že mám nabito skutečně ostrými, neboť z plynovky či zalité hlavně, obvykle náboje nevyskakují :)

Příspěvky: 57

Registrován: ned 29.1.2012, 20:48

Zbraň: Taurus 85UL + 1911

Re: Naboj v komore, ano ci ne

Příspěvek od Huck Finn » stř 04.4.2012, 20:17

Nedoporučoval bych přetahovat závěr, když mám nadrcnuto. Hrozí závada.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Naboj v komore, ano ci ne

Příspěvek od S474N » stř 04.4.2012, 20:40

O tom "castecnym pripraveni" reknete nejakemu instruktoru ICS. Verim, ze vas hodne rychle vyvede z toho omylu.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 993

Registrován: ned 27.2.2011, 17:54

Bydliště: Brno

Re: Naboj v komore, ano ci ne

Příspěvek od AREYOU » stř 04.4.2012, 21:06

Může někdo ze zastánců nadrclé zbraně popsat modelovou situaci kdy nebudu mít čas natáhnout?

Pokud na mne někdo již míří nemám čas ani vytáhnout zbraň a je dle mne jedno zda mám či nemám nadrcnuto, pokud budu mít možnost se někam schovat a vytáhnout v zákrytu stihnu i natánout....já si nějak nedokáži představit situaci kdy by mě to natažení mohlo natolik zdržet, že by se to pro mne stalo fatálním.

Argument, že ve stresu špatně natáhnu a tím si přivodím např. závadu neberu jelikož ve stresu mohu vytáhnout a zbraň mi může upadnout atd.

Prostě nějakou konkrétní situaci kde by nadrcnutá zbraň byla absolutně ve výhodě proti nenadrcnuté?
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2996

Registrován: ned 12.3.2006, 10:18

Zbraň: G17 a další

Bydliště: Praha Západ

Re: Naboj v komore, ano ci ne

Příspěvek od Starosta » stř 04.4.2012, 21:20

AREYOU: To už tady několikrát proběhlo... nikdo Tě ani nenutí nosit nadrcnuto.

Oba systémy mají výhody i nevýhody - každý hodnotí jednotlivá kritéria různě, takže každý si vybere to, co je pro něj lepší. Důležité je nosit stále stejně a trénovat.
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --

Příspěvky: 1523

Registrován: stř 02.8.2006, 14:14

Zbraň: GLOCK

Re: Naboj v komore, ano ci ne

Příspěvek od Mistral » stř 04.4.2012, 21:22

Jasne, sedíš třeba na laviččce, nebo jdeš na procházku a najednou kde se vzal, tu se vzal, neurotický čokl bojového typu. Skočí ti po ruce (nastavíš mu levou) a zakousne se. Těžko budeš natahovat, když máš na ruce čokla a bolestí sereš maggi v kostkách.
Nebo jakékoliv nenadále přepadení, kdy na tebe vybafne útočník třeba s nožem.

Imho u moderních několikanásobně jištěných DAO systémů, jako má třeba glock, má být náboj v komoře.
Mysli globálně, střílej lokálně. Nejsi kompetentní!
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1277

Registrován: stř 05.7.2006, 17:10

Zbraň: Glock 17 Gen4

Bydliště: Praha

Re: Naboj v komore, ano ci ne

Příspěvek od para » stř 04.4.2012, 21:25

Můj názor je takovej, že zastrašování cvaknutím závěru je cesta do pekel a to z mnoha důvodů. Stejnětak jako zastrašování zbraní jako takový. Tahal bych až bych byl na beton rozhodnutej střílet. Pokud nejsem skálopevně rozhodnutej kvér použt způsobem pro kterej je primárně určenej, postarám se raději aby útočník o jeho přítomnosti neměl ani tucha 8-)

AREYOU: takovejch modelovejch situací ti naseru kýbl (a když přitlacim tak i dva :lol: )
-namáš prostě druhou ruku k dispozici, protože jsi zraněnej, protože si držíš útočníka na dištanc, protože odstrakáváš chráněnou osobu, protože ti na ruce visí pitbull atd. atd. Potom je představa, že nedrcneš třeba o opasek jaksi z říše snů :wink:
"Only the dead have seen the end of war."

Zpět na „OFF TOPIC - BEZ ZAMĚŘENÍ“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz