STŘELIVO NA TAKTICKOU MALORÁŽKU - galerie, zkušenosti


Vše o Taktické malorážce, aneb o novém směru v malorážné střelbě u nás

Moderátor: Grinch

Uživatelský avatar

Pořadatel "TM"

Příspěvky: 983

Registrován: pát 06.11.2009, 8:17

Zbraň: Sako TRG 22 .308Win

Re: STŘELIVO NA TAKTICKOU MALORÁŽKU - galerie, zkušenosti

Příspěvek od Grinch » sob 08.10.2011, 16:14

Diky Lado za super prispevek a jsem velmi rad, ze ses takto vyjadril! Respektive ze ses udrzel :-)

jinak chapu to jak pises a vim ze Tvoje pozice.neni lehka... ale Richard by mel pochopit ze uz Tvuj prvni prispevek byl prave o tom jak cistit.flintu za 5000USD... nikoli jak cistit ZKM453...

pro normalni lidi je nutne aby.si kazdy prisel na svuj optimalni zpusob!!!
STŘELECKÉ KURZY - Puška s optikou - GTac - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz
Uživatelský avatar

Příspěvky: 993

Registrován: ned 27.2.2011, 17:54

Bydliště: Brno

Re: STŘELIVO NA TAKTICKOU MALORÁŽKU - galerie, zkušenosti

Příspěvek od AREYOU » sob 08.10.2011, 16:45

TO : Grinch a Shiva, takže já z příspěvku co napsal Shiva pochopil, že je jedno jestli je to flinta .308W a nebo .22 LR a že se má po střílení čistit na mokro (z důvodů viz text od Shivy).

Na to jsem reagoval, že to u mé CZ 453 takto nefunguje (přiznávám, že pro zbraň je určitě lepší, když je po střelbě důkladně vyčištěna-viz Haness a jeho učitel), ale pro mé střílení je to zbytečnost jelikož trvá 50 střel než se navrátí soustřel.

Pokud toto platí pouze pro zbraně za 5000 dolarů (ale to si myslím, že Martine takto myšlené nebylo), tak jsem to z textu nepochopil, mohl bych se v tom nadále šťárat a slovíčkařit, ale to nechci já i Shiva jsme si poslali SZ a myslím, že je to uzavřené :-).

Já jsem si z toho co Shiva napsal vzal pro mě to kladné a poučné a jdu dále.

Nemám potřebu se tady dohadovat, ale taky si chci říct svoje a nemyslím si, že jsem napsal něco co by mělo někoho zvednout ze židle.

Příspěvky: 34

Registrován: čtv 07.4.2011, 11:11

Zbraň: G23

Re: STŘELIVO NA TAKTICKOU MALORÁŽKU - galerie, zkušenosti

Příspěvek od Shiva » sob 08.10.2011, 17:34

Je naprosto jasne, ze zbran (jakakoli) se ma cistit dukladne (namokro a kartackem) vzdy po strelbe. protoze se tim setri hlaven. Mne ani 456 ani Anschutz a ani Suhl se nechovala tak, ze by mi desitky ran po beznem mokrem vycisteni , strilela nekam jinam. Po "tvrdem" cisteni (odstraneni oloveneho krouzku) ano.
zatracovat neco ci to dokonce zesmesnovat, co funguje u hlavne za 500 dolacu, jen proto ze moje 453 se chova jinak, (nakonec ani mozna nevis jak velky vyvrt mas a jak moc je rovny nebo krivy) je ignorance.
vznik oloveneho krouzku (nanosu) je u kazde hlavne individualni, protoze zalezi jak tupy/ostry vystruznik byl pouzit, jak rychle se s tim ktery soudruh sral. chapu, ze se nikomu nechce investovat do testovani a cisteni xy 1000kc kdyz flinta stoji jen 2-3x tolik. U hlavni ktere jsou rucne lapovany a vybirany je situace samozrejme jina, nic mene neznamena to, ze ty levne, kovane opotrebovanim a spatnym cistenim netrpi.
Prekvapuje mne, ze v techto "taktickych" soutezich, kde se honi zlomky procent, se investuji desitky tisic a desitky hodin prace do vzhledu, doplnku vcetne drahych puskohledu. se zanedbava neco tak duleziteho jako je cisteni zbrane. ale cisteni za ca 1.500kc, to je zbytecnost.
Je zvlastni ze na flinte od 50.000 vyse je vetsinou nejaky weaver ci sightron za ca 15.000kc bazarovy za 9.000. Ale neni zvlastnosti ze se pouziva cisteni v cene 3-4.000kc
Uživatelský avatar

Příspěvky: 993

Registrován: ned 27.2.2011, 17:54

Bydliště: Brno

Re: STŘELIVO NA TAKTICKOU MALORÁŽKU - galerie, zkušenosti

Příspěvek od AREYOU » sob 08.10.2011, 17:56

TO : Shiva

No vidím, že debata s tebou asi nevede konce a když už se to snažím hodit do outu ty zase vystrčíš růžky a snažíš se mě dostrkat do role "poraženého" :-).

Pakliže mám zbraň která nová stojí cca 10.000 (staré ZKM i pod 5.000,-) je představa, že bych investoval do čištění 4.000,- dost nerozumná, to jen tak na okraj.

Moje CZ 453 v teto mé údržbě (dle tebe neúdržbě) funguje cca 7 let a nevidím, že by nějak trpěla co se soustřelu týče (viz foto soustřelu) pokud ovšem časem odejde je pro mě jednodušší cesta pořídit novou zbraň v cenové relaci do 10.000,-

Shivo, toto tahání mě už nebaví já uznávám, že pro zbraně které se pohybují v cenové rovině velkých pušek je rozumné se o hlaveň starat (ano tam to smysl má), ale u zbraně za 10.000 kde střílíš nábojem za 1,68 si myslím, že není taková udržba potřeba-nicméně jsem za 7 let nezjistil nějaké zhoršení soustřelu stávajícím způsobem čištění (nečištění) které vedu já. Navíc pokud bych měl 5000 dolarů na malorážku určitě bych malorážku nestřílel a šel do velké .308W.

Jsem velice rád a vážím si tě za to, že jsi napsal, že (Je naprosto jasne, ze zbran (jakakoli) se ma cistit dukladne (namokro a kartackem) vzdy po strelbe) jelikož se tu už začala podsovat nepravda, že jsi psal pouze o zbraních za 5000USD.
Přílohy

[Přípona jpg byla deaktivována a nadále nebude zobrazována.]

Příspěvky: 34

Registrován: čtv 07.4.2011, 11:11

Zbraň: G23

Re: STŘELIVO NA TAKTICKOU MALORÁŽKU - galerie, zkušenosti

Příspěvek od Shiva » sob 08.10.2011, 18:07

Mojhl bys poslat alespon 5 tercu aby to bylo vypovidajici. jeden nahodny terc, je zavadejici. ten si zaramuj a dej si ho nad postel.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 993

Registrován: ned 27.2.2011, 17:54

Bydliště: Brno

Re: STŘELIVO NA TAKTICKOU MALORÁŽKU - galerie, zkušenosti

Příspěvek od AREYOU » sob 08.10.2011, 18:10

TO : Shiva

http://elitesniperteam.webnode.cz/recen ... ley-sport/

tady máš odkaz je tam nástřel na 12 terčích po 5 v každém a postup jak jsem předem čistil :-)

je tam střelivo Lapua standard plus a Eley sport.

Příspěvky: 34

Registrován: čtv 07.4.2011, 11:11

Zbraň: G23

Re: STŘELIVO NA TAKTICKOU MALORÁŽKU - galerie, zkušenosti

Příspěvek od Shiva » ned 09.10.2011, 0:16

Moc hezke, na to cim to je strilene. Ale jak jsem rekl, jeden jediny soustrel je exceletni a da se s jistotou rici ze stastny a plati pro nej co jsem napsal. zaramovat.
Premyslel jsi proc tam mas tolik flyers?
bud delas chyby ty
nebo jsou to patrony
nebo flinta.

pro nasi diskuzi by bylo asi vhodnejsi udelat test po vystrileni rekneme 1000 ran necistene. a to ve fazi treba po 100 ci 200 ranach (test 5x5 ran) a pozorovat jak se meni soustrel. (nakonec tohle by asi mel udelat kazdy aby vedel kdy mu jeho zbran strili nejpresneji).
po 1000 natvrdo a namorko vycistit.
a pak strilet opet 5 ci 10 ran a pozorovat jak to chodi.
150 ran po vycisteni, jsem nikdy u zadne z mych malorazek nezazil. mozna az budem mit schvalenou strelnici tak to zkusim. ale videl bych to radeji v liberecke hale.
Tohle je test naboju, jestli se nepletu, nikoli test vlivu cisteni, ci spatneho cisteni na hlaven. Vzhledem k tomu, ze BR hlavne maji zivotnost presnosti 50-60.000 ran, tak u tveho ci podobneho zeleza se tento vliv projevi daleko pozdeji.
navic je jasne, ze pri tzv. taktickem zpusobu strelby, kde nestabilni poloha a spatne cteni vetru pusobi nepresnesti, tak si clovek urcite nevsimne zmenu rozptylu kdyz se zmeni ale az kdyz uz opravdu narust nezasahu vzroste tak ze clovek neni schopen delat uspokojivy vysledek.
Nikdo z nas nema dost casu na to aby u bezne kovane zbrane testoval kolik vystrili pri takovem a makovem zpusobu cisteni a porovnat to s jinou zbrani pri jinem zpusobu (ne)cisteni.
Je jednodussi to testovat na ultra presnych zbranich, kdy je zmena presnosti znatelna daleko drive.
Tady je par obrazku pri testovani naboju a jejich rychlosti v zavislosti na tloustce zapalky. neni to test na vliv zpusobu cisteni, ale zbran byla cistena obdobnym zpusobem jak jsem uvedl.
anschutz 2013 originalni hlaven, naboje Midas M.
http://dl.dropbox.com/u/16270150/BR_22.jpg
nastrelne terce jsou strileny z leva doprava. prvni a druhy je pouze nastrel a korekce s rimem silnym 1,02mm, dalsi 3 dle popisu. dalsi radka je strilena zleva doprava a je u ni i uveden pocet ran. je zretelne ze pri tencim rimu (zapalce) se soustrel pohybuje nahoru (hradla potvrdily vyssi rychlost). Vzhledem k tomu, ze flinta strilela neuveritelne dobre, tak jsem pak strilel jen jednu ranu. coz znamena ze od nepopsaneho radku (20 tercu) to byly same desitky. proto jsem si dal jeden terc jako soutezni.
http://dl.dropbox.com/u/16270150/BR_250_18Xa.jpg
vsechny terce jsou desitky vcetne vsech nastrelnych ran. zbran nebyla mezi prvnim a druhym tercem cistena. druhy terc ma 32 desitek a prvni 20. (v podstate tim ze jsem testoval naboje jsem nedelal na posun zasahu zadnou korekci, ale soustrely jsou stejne, takze by to destitky byly take) celkem vystrileno 100 ran. na tercich 95 a 5 do kartonu pod tercem, po mokrem vycisteni (bez kartacku)
toto je terc nastrelu (na vsech tercich je 5 ran) pri stavbe specialu pred zaverecnou instalaci (smontovanim). http://dl.dropbox.com/u/16270150/test%2 ... talaci.JPG
To jen pro predstavu rozdilu presnosti. o dvou flyers se autor vyjadril, ze nevi, ze bud naboj nebo spoust. moje Anschuts stala kolem 55.000kc s vyberovou hlavni.
Rekordni terc z MCR 2007 tou samou zbrani.
http://dl.dropbox.com/u/16270150/DSCN3015.JPG
Uživatelský avatar

Příspěvky: 993

Registrován: ned 27.2.2011, 17:54

Bydliště: Brno

Re: STŘELIVO NA TAKTICKOU MALORÁŽKU - galerie, zkušenosti

Příspěvek od AREYOU » ned 09.10.2011, 9:27

K těm flyerům bych to seřadil takto :
1. střelec - střílel jsem na bipodu, ale konec pažby jsem měl podložen nestřílející rukou (stabilita ne 100%)
2. počasí
3. zbraň, je to přece jenom "myslivecká" zbraň
4. střelivo

Je nesrovnavatelné porovnávat moje a tvoje soustřely, ty tvoje jsou excelentní a taky tvoje a moje zbraň to je jiná liga (tím nechci říct, že za tebe střílí flinta).
Pokud bych měl na zbraň jako máš ty rozhodně bych nestřílel soutěže co střílím, ale věnoval se BR-no nebo spíše bych šel do .308W jelikož tam už rozdíl ve střelivu (pokud si přebíjím) nebude asi tak markantní, když vezmu, že MIDAS+ je cca za 5 kč. Teď tady půjdu asi proti proudu všem 22cítkářům, ale pro mě je 22cítka prostě takové střílení pro chudé (taky proto to střílím :-)) a pokud bych chtěl opravdu si hrát "na vojáky" šel bych do .308W ta 22cítka je prostě jen takové picání, ale se skutečnou střelbou to nemá nic moc společného (můj názor podložen občasným střílení z .308W-tak mne nekamenujte!).

Abych se vrátil k tématu na moje střílení mi moje zbraň a střelivo za 1,68 bohatě stačí, na moje střílení i styl čištění mi bohatě stačí, k tak náročnému testu jaký si navrhoval se určitě neodhodlám jelikož jsem na to lenoch, ale zajímavé by to bylo.

Nevím jak je to možné, ale moje CZ 453 opravdu po pořádném vydrhnutí (kdy už leze z hlavně vše jen čisté) potřebuje cca 50 ran na to aby se z 10 ran trefila min. 8x do záslepky 15 mm, tak možná je to zbraní to nevím.

Pro mě závěrem takto, ano jsem si vědom, že pravidelné čištění stoprocentně šetří hlaveň (a tím pádem i déle drží zbraň v lepší kondici) než nečištění hlavně, ale pro mé střílení se střelivem a zbraní které používám je to zbytečný luxus a práce nad rámec.

Příspěvky: 34

Registrován: čtv 07.4.2011, 11:11

Zbraň: G23

Re: STŘELIVO NA TAKTICKOU MALORÁŽKU - galerie, zkušenosti

Příspěvek od Shiva » ned 09.10.2011, 10:25

Nesnazil jsem se srovnavat zbrane nebo jejich nastrely. Alespon ne v tom smyslu ale v tom, ze na zbrani jez strili o xy trid lepe bude vliv (ne)cisteni znat daleko drive.
To jak kdo cisti svou zbran bez ohledu na jeji cenu ci kvalitu, je jeho vec. Ale jak bylo jiz nekolikrat receno, tak necisteni ci spatne cisteni KAZDE zbrani skodi. Je nutno (u malorazky) zjistit kdy je nanos olova "optimalni". Ale olovo hlavni neskodi.
Jinak co se tyce velke zbrane, tak si nemyslim ze zrovna .308 je ta nejvhodnejsi, pro presne strileni ci LR strileni.
strileno sice v sede ale z harrisek a fusekli s fazolema pod pazbou. 100m, 5 ran, 300RUM. Leva byla moje chyba.
http://dl.dropbox.com/u/16270150/5x300RUM.jpg
Boletice
http://dl.dropbox.com/u/16270150/300RUM.jpg
900m 3 rany (uz jsem jich vic nemel) raster terce 30mm, spatne svetelne podminky a vetrno.
http://dl.dropbox.com/u/16270150/900m_300RUM.JPG
takhle mi strili v podstate vsechny flinty. Nektere specialy (6PPC) lepe.
ale to uz je OT.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 993

Registrován: ned 27.2.2011, 17:54

Bydliště: Brno

Re: STŘELIVO NA TAKTICKOU MALORÁŽKU - galerie, zkušenosti

Příspěvek od AREYOU » ned 09.10.2011, 11:10

TO : Shiva

Další rozhovor by byl hodně OT tak posílám SZ.
Uživatelský avatar

Pořadatel "TM"

Příspěvky: 983

Registrován: pát 06.11.2009, 8:17

Zbraň: Sako TRG 22 .308Win

Re: STŘELIVO NA TAKTICKOU MALORÁŽKU - galerie, zkušenosti

Příspěvek od Grinch » ned 09.10.2011, 17:35

Tak dneska po dlouhý době sem si šel lehnoput na střelnici a celej den piju teplej čaj :mrgreen:

Přechod z Lapua cX na RM je záležitost jedný rány - nevím proč ale RM mi chodí o cca 5mm doprava, jinak se žádná změna nekonala (a funguje to i obráceně)

Jinak po střelbě jsem zkusil za tepla ještě (takže v cca 15s po poslední ráně :crazy: ) patchem prošůrovat 10-15cm laufu od komory a potom jedním tahem projet patchem s FP10kou ven a zpátky jen vytěrák...

přišlo mi to jako brutální zásah, ale zkusíme to a uvidíme jak to příště půjde...

Blbý je že v těchto teplotách se už nedá moc dobře zkoušet Studená rána a laborace čištění, protože vlivy teplot jsou markantní...
STŘELECKÉ KURZY - Puška s optikou - GTac - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz
Uživatelský avatar

Příspěvky: 226

Registrován: ned 27.2.2011, 20:35

Zbraň: Suhl 150,CZ SP-01

Re: STŘELIVO NA TAKTICKOU MALORÁŽKU - galerie, zkušenosti

Příspěvek od Haness » ned 09.10.2011, 21:32

Doufám, že nějaký, alespoň trošku test proběhne v zimě v tom Guncentru....už jen nasbírat peníze na ty náboje.
Uživatelský avatar

Pořadatel "TM"

Příspěvky: 983

Registrován: pát 06.11.2009, 8:17

Zbraň: Sako TRG 22 .308Win

Re: STŘELIVO NA TAKTICKOU MALORÁŽKU - galerie, zkušenosti

Příspěvek od Grinch » ned 19.2.2012, 15:43

Takže dnes sem dovezl zásobu střeliva na sezonu 2012 :mrgreen:

Byl jsem na chvíli na střelnici a zkusil otestovat alespoň Center X, abych věděl, čím že Vám to letos natrhnu kabátky :listen:

Nakonec jsem odešel docela spokojený, protože jestli mi to chodí v těchto podmínkách takto, tak v létě to bude super (anebo jestli ne, taxem se pěkně vypekl :mad: )

Podmínky - teplota +2 až 3C, déšť se sněhem, slabý vítr, flinta včera chemicky vyčištěna, předtím nastřeleno asi 100-150ks Lapua sypaček na zamazání laufu a vyblbnutí se, než náboje dorazí na Vysočinu

Po kliknutí se Vám otevře větší obrázek

A tady je od první rány... (terč byl naležato kvůli místu a nahoře řádek byly sypačky a dole pod tím zas dva řádky St+)

Obrázek

a následovalo dostřelení Lukášova terče (červené X značí jeho zásahy terče):

Obrázek
STŘELECKÉ KURZY - Puška s optikou - GTac - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2996

Registrován: ned 12.3.2006, 10:18

Zbraň: G17 a další

Bydliště: Praha Západ

Re: STŘELIVO NA TAKTICKOU MALORÁŽKU - galerie, zkušenosti

Příspěvek od Starosta » pát 06.4.2012, 21:31

Tak jsem se po dlouhé době dostal na dlouhou střelnici a zase mě to potěšilo :)
Všechno bylo vleže na nožkách, na 50m venku, vzadu podepřeno nestřílející rukou, bez větru, celkem kosa 4-8 stupňů.
Nespěchal jsem, ale za necelou 1,5h střelby jsem vydal asi 140ks munice s měněním terčů a páskováním, takže žádný velký vydejchávání - střílel jsem série po 2 zásobnících.

Lauf byl krátce zajetej na ELEY Club (~60ks), poslal jsem asi 40ks, musel jsem ale na začátku znovu nastavit optiku, asi jsem s tím někde klepnul :cry:
Volšový ruce, ale poslední série už byla celkem dobrá.
Obrázek

Pak jsem přešel bez protažení laufu na LAPUA Rifle Match. Bohužel jsem měl dát RWS a vzal jsem jinou krabičku Rifle Match, error.
Ale výsledky mě potěšily, docela to lítalo pěkně. (Na fotce je CHYBNĚ přiložená ještě krabička ELEY Club, už se mi to nechtělo znova fotit a tahat do kompu.)
Je znát, že to chodí líp.
Obrázek

Zůstal jsem u LAPUA Rifle Match a dal ještě jednu sérii. Střelivo za to může velmi výjimečně :lol:
Obrázek

Nakonec jsem si dal KYL a zbytek krabičky dotestoval soustřely. Na terči celkem 22 ran (soustřely po 5ti).
Obrázek

Jako poslední mi vyšel tento pěti-soustřel, mám z toho fakt radost.
Obrázek

Průměrnej neutrženej soustřel je 1,5cm opsaná s tím, že 4. a 5. ránu tahám doprava nahoru, takže chyba střelce evidentně.
Příště - po mokrém čištění RWS Rifle Match 100ks a pak hurá pro vybranou munici ve velkým :twisted:
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --

Zpět na „Taktická malorážka“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz