Potřebuje Glock blokaci zápalníku?


Debata o pistolích GLOCK

Uživatelský avatar

Příspěvky: 757

Registrován: pon 01.1.2007, 10:31

Potřebuje Glock blokaci zápalníku?

Příspěvek od FRENKY » ned 27.6.2010, 15:31

Pánové zakládám toto akademické téma a očekávám výhradně konstruktivní příspěvky. Tedy mne prosím nekamenujte že porušuji bezpečnost zbraně a tak podobně. Pro jistotu dodávám, že Glocka nenosím...a už vůbec ne s vypreparovanou blokací.

Otázka tedy zní: Potřebuje Glock blokaci zápalníku?

Dnes jsem na střelnici zkusil malý experiment. Neosadil jsem do závěru blokaci zápalníku (s pružinou) a vystřelil pár ran. Vše naprosto bez problémů. Chod spouště o řád lepší.
Nejdřív jsem měl obavy, že mi ze závěru vycestuje vytahovač, ale obavy se ukazaly jako liché. Ani se nehnul. Je dost pevně fixován samotnou pružinou vytahovače.

Pak jsem se na chvili zamyslel a zjistil jsem, že tato pojistka je tam jaksi takříkajíc navíc.
U Glocka přeci nemůže (narozdíl třeba od čízy) nastat situace, kdy by byl náboj v komoře a zápalník volně cestoval v závěru (teď pominu situaci, kdy někdo vloží náboj do komory při sborce)

Někde jsem četl, že tato pojistka byla do Glocka vymyšlena až dodatečně na základě požadavku nějaké armády. Zajímalo by mne, jestli se tento požadavek zakládá na realných zkušenostech s nechtěnými vystřely.
Jsem jednoznačně pro zavedení povinného psychologického vyšetření ... humanistů.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 114

Registrován: sob 12.4.2008, 20:46

Re: Potřebuje Glock blokaci zápalníku?

Příspěvek od haleot » ned 27.6.2010, 16:10

Ahoj. S touto záležitostí si opravdu moc nezahrávej. Je to nebezpečné. "Úderníková pojistka má za úkol klást překážku úderníku, aby v případě nehody (zlomení úderníku nebo závěru) nebo i pádu nemohl narazit zápalku."...je to výpis z "Popisu funkcí pistolí Glock" na stránkách www.mujglock.com
Pokud máš velkou touhu o nižší odpor spouště tak existují různé pružiny na výměnu. Konkrétně tato pružina "pružina pojistky zápalníku" se dá upravit odstřihnutím "dvou závitů". Nic s tím nepokazíš a pojistka zápalníku zustane a odpor se ti sníží. (mám tuto úpravu, mimo jiné i další)
Uživatelský avatar

Příspěvky: 757

Registrován: pon 01.1.2007, 10:31

Re: Potřebuje Glock blokaci zápalníku?

Příspěvek od FRENKY » ned 27.6.2010, 16:54

Haleot: neboj, rozhodně si nezahrávám. Takový trouba zase nejsem. Zbraň vždycky složím do původní podoby.

Nicméně..v rámci experimentu "vyhoď z Glocka co nejvíc dílů" :) jsem teď zkusil vyhodit ještě i spoušťovou pružinu..a pánové ta zbraň je schopna střílet i bez ní (testováno na sucho). Pouze při prvním natažení je nutno držet stisknutou spoušť, jinak se táhlo nepovysune a nezachytí zápalník (logicky).

No to mi povězte, která jiná zbraň je schopna spolehlivě střílet, když z ní vyhodím záchyt závěru, blokaci zápalníku a pružinu spouště. :)
Jsem jednoznačně pro zavedení povinného psychologického vyšetření ... humanistů.

Příspěvky: 179

Registrován: ned 06.5.2007, 22:26

Re: Potřebuje Glock blokaci zápalníku?

Příspěvek od Fobus » ned 27.6.2010, 19:55

Při natažení Glocka je zápaník držen vzadu koncem spoušťové páky. Pokud bude spoušťová páka z jakéhokoli důvodu zdeformovaná (stačí trochu), může zápalník sklouznout a odpálit. V tu chvíli je to právě pojistka zápalníku, která zabrání odpálení. Je to dvojí jištění. Dále když praskne pružina spouště a spošťová páka není přizdvihována, aby zachytila zápalník, nic nebude bránit zápalníku, aby docestoval k zápalce setrvačností při natažení. Zda by měl sílu odpálit nebo ne, je otázka, ale je to nebezpečná situace. A předpokládám, že mohou nastat ještě některé situace, které mě právě teď nenapadají.

Je to zkrátka nápad velmi nemoudrý a velmi nebezpečný a každý, kdo tohle zkusí, harazduje se zdravím a životem svým i ostatních.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1573

Registrován: stř 26.12.2007, 23:24

Zbraň: 2x HK USP 9x19, 2xM4

Bydliště: Plzen

Re: Potřebuje Glock blokaci zápalníku?

Příspěvek od admix » ned 27.6.2010, 20:44

Jestli nekdo vi, k cemu slouzi blokace uderniku, tak ho snad nemuze ani napadnout, ze by ji odstranil :shock:
Na strelnici pri strelbe to asi fakt nevadi, to mas recht :D

EDIT: doufam ze to neni jedna z tech spekulaci "Glock je zbytecne prepojistkovanej" :mrgreen: Rozhodne bych si s tim nehral
"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
Obrázek
Dual HK USP 9x19mm + Colt M4A2 5.56x45mm + PAR15/Dlask A3 .223Rem/5.56x45mm NATO, EOTech 512.A65/1
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1240

Registrován: úte 11.9.2007, 6:41

Bydliště: Kvérov

Re: Potřebuje Glock blokaci zápalníku?

Příspěvek od Nikdo » ned 27.6.2010, 21:05

Pojistka na spoušti je taky zbytečná, když nechcu střílet, tak přece nemačkám spoušť :mrgreen:
Uživatelský avatar

Příspěvky: 757

Registrován: pon 01.1.2007, 10:31

Re: Potřebuje Glock blokaci zápalníku?

Příspěvek od FRENKY » pon 28.6.2010, 6:02

Admix, Nikdo: Jéééžiši pánové, četli jste vůbec první odstavec prvního příspěvku? Vypadám snad na to, že chodím po ulici s vykuchaným Glockem? :)
Moralizování tedy prosím opravdu nechme stranou a věnujme se technické stránce věci...i když v zásadě k Fobusovu příspěvku už není moc co dodat.
Jsem jednoznačně pro zavedení povinného psychologického vyšetření ... humanistů.

HV

Uživatelský avatar

MujGLOCK fotograf

Příspěvky: 1793

Registrován: pát 04.5.2007, 12:52

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Praha 10 - Horní Měcholupy

Re: Potřebuje Glock blokaci zápalníku?

Příspěvek od HV » pon 28.6.2010, 7:41

Pokud ti nejde o bezpečnost, prostě blokaci vyndej a vyzkoušej to. Není přeci nic jednoduššího. Osobně si myslím, že pro funkčnost Glocka není třeba. (neřeším bezpečnost). Pokud ti jde o "dření" táhla o blokaci při spouštění, máš možnost si odstřihnout něco závitů z blokace aby to bylo trochu jemnější.
...zbraně, mám zbraně
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1573

Registrován: stř 26.12.2007, 23:24

Zbraň: 2x HK USP 9x19, 2xM4

Bydliště: Plzen

Re: Potřebuje Glock blokaci zápalníku?

Příspěvek od admix » pon 28.6.2010, 7:59

FRENKY: to rozhodne nemela bejt moralizace :)
HV: asi tak
"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
Obrázek
Dual HK USP 9x19mm + Colt M4A2 5.56x45mm + PAR15/Dlask A3 .223Rem/5.56x45mm NATO, EOTech 512.A65/1

Příspěvky: 179

Registrován: ned 06.5.2007, 22:26

Re: Potřebuje Glock blokaci zápalníku?

Příspěvek od Fobus » pon 28.6.2010, 11:06

HV: Také "výborný" nápad.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 757

Registrován: pon 01.1.2007, 10:31

Re: Potřebuje Glock blokaci zápalníku?

Příspěvek od FRENKY » sob 17.7.2010, 9:47

Fobusi, tím "výborným" nápadem předpokládám myslíš zkrácení pružiny blokace. Můžu se zeptat proč? Čistě ze zvědavosti..nehodlám ve zbrani cokoliv stříhat.
Napadá mě, že se tím zřejmě sníží spolehlivost udržení vytahovače v závěru (že mi nevyletěl ze zbraně po pár ranách bez blokace, neznamená, že vyletět nemůže, že ano :) )
Nebo je možné, že by při obrácené poloze zbraně mohla váha blokace přetlačit takto oslabenou pružinu a odemknout úderník?
Jsem jednoznačně pro zavedení povinného psychologického vyšetření ... humanistů.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 544

Registrován: stř 14.5.2014, 17:13

Bydliště: Praha

Re: Potřebuje Glock blokaci zápalníku?

Příspěvek od Rough boy » pát 16.9.2016, 7:36

Staré ale zajímavé téma. Přidám svůj názor:

Pokud bude spoušťová páka z jakéhokoli důvodu zdeformovaná (stačí trochu), může zápalník sklouznout a odpálit.
Nemůže. Pokud sklouzne, pak z polohy, kde je pouze předepnutý a na odpálení nemá dostatečnou energii. Tu získá až dopnutím na maximum, tzn. při zmáčknutí spouště.

Dále když praskne pružina spouště a spošťová páka není přizdvihována, aby zachytila zápalník, nic nebude bránit zápalníku, aby docestoval k zápalce setrvačností při natažení.

Nedocestuje. Pokud se nezachytí při dopředném pohybu závěru o táhlo, nemá se o co natáhnout. Opět tedy neodpálí.

A předpokládám, že mohou nastat ještě některé situace, které mě právě teď nenapadají.
Může dojít k lomu zápalníku a jeho rychlému pohybu směr zápalka. Opět se nic nestane. Jednak lomem ztratí svou hmotnost, která je pro odpálení potřebná. Druhak opět "startuje" z pozice "předepnuto", odkud odpálení nehrozí.

Tudíž pokud se bavíme stále v teoretické rovině tak ne, není potřeba. Zajímavé je se dočíst, proč to armáda ale chtěla. Zde výňatek z dobového článku:
"Navíc armáda chtěla, aby na zbraň přibyla pojistka úderníku, která měla zaručit, že v případě, kdy se úderník zlomí nebo když se závěr vytrhne z těla, nebude zápalník schopen iniciovat náboj."
Tady naprosto evidentě armáda počítala s tím, že úderník u takové zbraně bude plně napnutý, jako třeba u XDm. V případě částečně předepjatého úderníku ani jedna z těch citovaných situací nemůže vyvolat iniciaci zápalky.
Nicméně je to zajímavá otázka, blokaci úderníku jsem bral jako "že tam je" a až teď je mi jasné, že jen kvůli tehdejšímu výběrovému řízení :D
Uživatelský avatar

Příspěvky: 757

Registrován: pon 01.1.2007, 10:31

Re: Potřebuje Glock blokaci zápalníku?

Příspěvek od FRENKY » pát 16.9.2016, 7:57

Rough: Pořád je tam ještě ten faktor fixace vytahovače. Bez blokace je tam vytahovač držen jen svoji vlastní pružinou.
Ale kdyby tam Glock blokaci nechtěl mít, asi by uměl vytahovač fixovat i jinak :)
Jsem jednoznačně pro zavedení povinného psychologického vyšetření ... humanistů.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 544

Registrován: stř 14.5.2014, 17:13

Bydliště: Praha

Re: Potřebuje Glock blokaci zápalníku?

Příspěvek od Rough boy » pát 16.9.2016, 8:05

Přesně to si myslím :)

Příspěvky: 154

Registrován: stř 13.1.2016, 0:24

Zbraň: 26

Re: Potřebuje Glock blokaci zápalníku?

Příspěvek od ggrand » pon 19.9.2016, 7:14

Nepřestane mě udivovat úroveň místních "odborníků". Jedni se hádají, že prasknutá pružina záchytu závěru má vliv na nezachytávání závěru, další ani nepochopí, že výstražník náboje v komoře je na géčku hmatová záležitost, ikdyž ho mají 1 cm od prstu mimo spoušť.
No a tady si zase odborníci navzájem notojí, jak je blokace úderníku důležitá pro aretaci vytahovače. NENÍ. Aretace je o vytahovač jen opřená, nic nearetuje. Vytahovač je aretovaný tím kulatým co z něj trčí+tlakem pružiny. OMG, používejte hlavu než sesmolíte další nesmysly nebo se aspoň podívejte co kde zapadá!
Uživatelský avatar

Příspěvky: 757

Registrován: pon 01.1.2007, 10:31

Re: Potřebuje Glock blokaci zápalníku?

Příspěvek od FRENKY » pon 19.9.2016, 8:07

ggrand: sem si dal tu "práci" a ze zvědavosti si vyjel tvoje příspěvky z profilu... Takový festival trapnosti a ubohosti na čtyřech stránkách jsem už dlouho nečet..
Ani mi to nestojí za tento komentář, který do zítra smáznu...
Jsem jednoznačně pro zavedení povinného psychologického vyšetření ... humanistů.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 544

Registrován: stř 14.5.2014, 17:13

Bydliště: Praha

Re: Potřebuje Glock blokaci zápalníku?

Příspěvek od Rough boy » pon 19.9.2016, 8:30

ggrand: tak sundej destičku na čele závěru, vyjmi pružinu vytahovače a zkus vyndat vytahovač. Nepůjde to. Musíš nejprve stisknout pojistku zápalníku :wink:
EDIT: pokud jsi měl na mysli inovované řešení u g42/43, tam už to potřeba opravdu není. To ale asi není prvotním posláním vlákna - jestli géčko potřebuje nebo nepotřebuje pojistku zápalníku.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 804

Registrován: pon 20.3.2006, 13:09

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Brno

Re: Potřebuje Glock blokaci zápalníku?

Příspěvek od 4mike » pon 19.9.2016, 12:33

to, že si nedovedete představit odpálení náboje z nedopnuté pozice uderníku jen svědčí o tom že máte nulové zkušenosti se zápalkami Federal :idea:
Hi, my name is Mike. I'm a Saigaholic

Příspěvky: 154

Registrován: stř 13.1.2016, 0:24

Zbraň: 26

Re: Potřebuje Glock blokaci zápalníku?

Příspěvek od ggrand » pon 19.9.2016, 17:38

Tak komedianti, videjko jsem Vám udělal, příjemnou zábavu: https://www.youtube.com/watch?v=8USNeMf ... e=youtu.be
Aretace blokací není možná z několika důvodů:
1)na blokaci ani na vytahovači není žádný zářez, vyvýšenina ani nic jiného, co by navzájem vymezovalo polohu
2)blokace je v době stisku spouště, výstřelu, během pohybu závěru dozadu a část pohybu dopředu stále zmáčknutá=neaktivní a nedotýká se vytahovače
3)protože to není potřeba, když už to dělá pružina vytahovače společně s tvarem a umístěním vytahovače.
FRENKY: Co takle konstruktivní debata? Fakta fakta fakta :inlove: Nic, že? Jak je to s tou potrefenou husou :roll: ?
Uživatelský avatar

Příspěvky: 544

Registrován: stř 14.5.2014, 17:13

Bydliště: Praha

Re: Potřebuje Glock blokaci zápalníku?

Příspěvek od Rough boy » pon 19.9.2016, 21:23

Ok, teď jsem na to koukal, je to tak. Nejde to pouze opačně, když se dělá sborka, musí se zmáčknout pojistka zápalníku aby do ní vytahovač mohl zapadnout.
Jinak ty komedianty sis mohl odpustit, nicméně každý se vyjadřujeme jak umíme, že ;)

Zpět na „Pistole GLOCK“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz