Pri kontrole policajt postrelil muža


Události o zbraních ve světě i u nás, trestné činy se zbraní, apod.

Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Pri kontrole policajt postrelil muža

Příspěvek od S474N » pon 23.10.2006, 9:06

Bratislava (SITA) - Včera krátko pred 18:30 polícia kontrolovala posádku motorového vozidla na Kríkovej ulici vo Vrakuni. Pri kontrole jeden z členov posádky zahodil vrecko s obsahom sušenej rastliny a snažil sa utiecť. Ako informovala bratislavská policajná hovorkyňa Alena Toševová, došlo k streľbe, pri ktorej policajt zasiahol muža na úteku do nohy. Ten predtým nereagoval na výzvy policajta ani na varovné výstrely do vzduchu. 22-ročný muž bol prevezený do nemocnice. Okolnosti incidentu polícia vyšetruje, pričom vyhodnocuje i použitie strelnej zbrane.

Puvodni odkaz:
:arrow: http://www.cassovia.sk/korzar/clanok.ph ... 006/72114O
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 373

Registrován: pát 12.5.2006, 15:00

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Mladá Boleslav

Příspěvek od String1 » pon 23.10.2006, 10:06

Podle mě je v tomto případě (pokud to byla tak, jak je popsáno) v pořádku, škoda, že tu policii nemá tuhle možnost zákoně zakotvenou, měla by jiný respekt a mohla jinak fungovat. Otázka druhá zůstává fundovanost některých policistů ... :-/

Příspěvky: 135

Registrován: sob 28.1.2006, 8:19

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Košice, Slovensko

Příspěvek od pbezo » pon 23.10.2006, 10:26

Ja silne pochybujem, že to bolo v poriadku. Nikoho dotyčný neohrozoval a za držanie omamných látok u nás nie je trest smrti. A z danej situácie nie je ani isté, že v sáčku boli drogy. Dobrý právnik policajtovi riadne zavarí za zneužitie právomoci verejného ćiniteľa a ublíženie na zdraví.

Iba analyzujem podľa nášho právneho poriadku. Rešpekt voči polícii chýba, ale niet sa čomu čudovať. Každý týždeň prichytia nejakého policajta pri páchaní trestných činov, tak ani nečudo, že im každý dlabe...
Uživatelský avatar

Příspěvky: 373

Registrován: pát 12.5.2006, 15:00

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Mladá Boleslav

Příspěvek od String1 » pon 23.10.2006, 11:04

Jak jsem psal, byla to čistá teorie, prostě tě policajt vyzve, aby jsi zastavil, nereaguješ, varovný výstřel nic, máš smůlu. Tenhle postup si mě osobně zdá v pořádku, to že to není ze strany zákona v pořádku je věc jiná, psal jsem o svém názoru, ne o platném znění zákona.
Prostě co máš co utíkat :twisted: když tě policajt chce zkontrolovat?
Jak jsem už psal, věc druhá je úrověň některých policitů, to je bohužel už na jiné téma :?
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Příspěvek od S474N » pon 23.10.2006, 12:13

Taky nevidim zadny problem - jak ma asi vypadat pro policistu situace, ze zastavi auto, z nej vyskoci manik, neco odhodi a zacne zdrhat. A utika dal i presto, ze za nim krici a pripadne strili do vzduchu. Pokud slysim strelbu v zadech, tak snad pud sebezachovy veli lehnout k zemi a nebudu dal utikat.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2996

Registrován: ned 12.3.2006, 10:18

Zbraň: G17 a další

Bydliště: Praha Západ

Příspěvek od Starosta » pon 23.10.2006, 12:50

S474N píše:Pokud slysim strelbu v zadech, tak snad pud sebezachovy veli lehnout k zemi a nebudu dal utikat.
Nebo skocit za nejblizsi kryt a opetovat palbu *3*
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Příspěvek od cmk » pon 23.10.2006, 13:21

Ja myslim, ze je dobre, ze policie nema pravo strilet po kazdym, kdo neuposlechne rozkaz a da se na utek...
Ted si predstavte nejakyho spatnyho prislusnika, kterej se rozhodne, ze vas popravi a vy to vite... Potkate ho, date se na utek, on vytahne CZtu a sluzebne vas sejme...
Takze - ac lidsky se ta pravomoc zastrelit nekoho, kdo utika da dost casto obhajit, tak dat to pravo do zakona v podstate nelze - jedno jedna z jednoduse zneuzitelnejch veci - bohuzel :-(

Nicmene - to je ukazka spousty sporu: pravomoc vs. zneuzitelnost, takovejch pripadu najdeme tisice.
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2996

Registrován: ned 12.3.2006, 10:18

Zbraň: G17 a další

Bydliště: Praha Západ

Příspěvek od Starosta » pon 23.10.2006, 14:36

cmk píše:Ted si predstavte nejakyho spatnyho prislusnika, kterej se rozhodne, ze vas popravi a vy to vite... Potkate ho, date se na utek, on vytahne CZtu a sluzebne vas sejme...
Pouzil jsi argument odpurcu zbrani zvany "kdyz bude mit soused blbej den, muze me zastrelit, pokud by mel zbran". Jen s tim rozdilem, ze jsi vyzdvihu pripadnou jeho obhajitelnost takoveho pocinani. Ale proc by Te mel "spatny prislusnik popravovat", to mi unika :wink:
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Příspěvek od cmk » pon 23.10.2006, 14:54

To bylo jen uvedeni prikladu, dulezity je na tom to, ze cim vic pravomoci se nekomu da, tim vic jich ten clovek muze zneuzit a najit mezi tim 100% rovnovahu je nemozny.

Co se tyce toho tvyho prikladu - ten je trochu mimo oblast, kterou tu resime. Navic am jednu nevyhodu... Pac uz presne vidim ten dialog s odpurcem zbrani (O=odpurce, Z=zastance):

Z: ale zbrane nejsou spatne, spatni jsou nekteri lide
O: no jo, ale to muze znamenat, ze sousedovi se nebude libit muj strom a zastreli me
Z: proc by to delal, ty bys snad souseda zastrelil proto, ze se ti nelibi jeho strom?
O: no ja ne
Z: no vidis, tak proc by mel on
O: no jo, ale proc teda nosis pistoli
Z: abych mel vetsi sanci se ubranit, kdyby me nekdo napadl
O: a proc by te mel nekdo napadat?
Z: ty nectes noviny a nekoukas na televizi? porad nekdo nekoho napada
O: NO VIDIS - A STEJNE TAK JAK "NEKDO NEKOHO" NAPADA, MUZE TEN OZBROJENY SOUSED NAPADNOUT ME
... atd...

Co tim chci rict - veskere "uzasne" lehke presvedcovaci teorie jsou dvousecne, jelikoz tahle diskuze paklize tady skonci, je pro nas minusova, paklize ted neskonci, s odpurcem se zamotame do diskuze, kde my budeme argumentovat, ze legalne drzenou zbrani se takove veci nepachaji nebo pachaji naprosto minimalne, ze se tyhle veci pachaji nelegalne drzenejma zbranema a ze ty legalni jou i tak trochu obrana pred tema nelegalnima... Jenze to zase zacne, ze i ta nelegalni byla jednou legalni a protoze byl nekdo nezpodpovednej a ztratil ji, nebo si ji nechal ukrast, ze se z ni stala nelegalni atd atd... a dostanem se do krasnyho kolecka...

No - touhle teorii jsem se sice zdanlive dostal nekam uplne mimo tema, ale ne tak uplne - tahle teorie totiz zase jen dokazuje, ze vzdy bude existovat rozpor mezi pravomoci a zneuzitim pravomoce.
A at uz jde o policajty strilejici na utikajici obcany nebo o lidi, nosici zbrane - nikdy stav nebude 100% optimalni, vzdycky nekde bude muset bejt nejaka hranice, ktera nam ne vzdy bude po srsti.
U policistu je to hold tak, ze nesmej strilet na cloveka, co utika a nikoho neohrozuje. I kdyz by to mozna bylo fajn, kdyby takhle pred policajtem zacal zdrhat 5ti nasobnej vrah tehotnejch zenskejch a policista v ramci spravedlnosti mel to pravo "zasahnout", tak to tak asi nikdy nebude ;-(
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Příspěvek od S474N » pon 23.10.2006, 15:02

cmk: pokud se te ted nekdo rozhodne zastrelit, tak to muze udelat x zpusoby tak, ze v konecnem dusledku se bude jednat stejne o jeho nutnou obranu. Takze argumentace stylu, ze se nejaky badcop rozhodne nekoho zabit je naprosto licha. Naopak vidim problem v tom uteku - vidim, ze me zastavuje policista, tak proc bych mel utikat? To me osobne prijde na celem trosicku nelogicke, obvzlaste, kdyz po me strili.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Příspěvek od cmk » pon 23.10.2006, 15:17

Ja osobne ne, ale hypoteticky budu mluvit v 1. osobe.
Treba jsem 10 minut pred tim z nouze ukradl na trznici kilo jablek a jelikoz jsem fakt uz v takovy nouzi, ze i ty jabka musim krast, tak mam i trochu stihu... No a jak me zastavi policajt, tak se leknu, ze je to kvuli tem jabkum a utecu... Zaslouzim si byt zastrelen?
Nebo jsem mladej nactiletej kluk, na balkone jsem si vypestoval jednu kytku, skidil ji a nosim si ji v pytliku, abych si az vecer prijdu na kalbu mohl dat couda - pravda - nic dobryho na tom neni, ale za nebezpecny to taky nepovazuju... A zastavi me policajt a me ten pytlik pred nim vypadne... Tak se leknu a zacnu utikat - i za tohle si zaslouzim byt zastrelen?

Ja tu vubec nechci hajit pravo grazlu na utek...
Ale strilet po nekom, ze si nesl par gramu travy? Takovej clovek by zaslouzil spis, aby toho do nej nekdo nafutroval tolik, az zezelena, zeblije se a uz nikdy to nevezme do huby, ale strilet po nem - sorry, to mi neprije spravny.
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Příspěvek od S474N » pon 23.10.2006, 15:27

cmk: a ja nekde mluvil o zastreleni? Pokud ctu, tak jsem vzdycky psal, ze se strilelo do vzduchu. A to me prave prijde nelogicke, ze kdyz uz prislusnik strili do vzduchu, tak tem utikajicim snad musi byt jasne, ze za chvilku bude strilet do nich.

PS. v Americe si pri bezne kontrole v aute sahnes do naprsni kapsy a vezou te havrani - a je to spravne? Ano je, protoze mas proste a jednoduse poslechnout.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 373

Registrován: pát 12.5.2006, 15:00

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Mladá Boleslav

Příspěvek od String1 » pon 23.10.2006, 15:57

Přesně jak řekl Pekelník, máš prostě poslechnout.

Na druhou stranu, jak psal CMK, je to zneužitelné. Zvláštní, že třeba v té zmíněné americe mi nepřijde tenhle systém tolik zneužívaný (ne že bych si je chtěl brát za vzor, to ani náhodou, jen ukázka) bohužel je fakt, že po těch všech aférkách tady v CZ fakt nevím, komu věřit :-/ Moc lidí hrabe pro sebe :mad:
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Příspěvek od S474N » pon 23.10.2006, 16:04

String1: zneuzitelne je naprosto vsechno, vcetne stavajici pravni upravy. Nekdo te zastreli, da ti do ruky nuz/plynovku/airsoftovku a pokud je trosicku chytrej, tak je cistej jako lilie. A zakazeme kvuli tomu zbrane? *71*
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Příspěvky: 303

Registrován: úte 07.3.2006, 13:25

Zbraň: GLOCK

Bydliště: poblíž Prahy

Re.:

Příspěvek od vito » pon 23.10.2006, 16:22

Podle zákona o Policii ČR, pokud se dobře pamatuji, je také jeden z důvodů použití zbraně " zabránění útěku nebezpečného pachatele". Nevím, jestli cituji přesně. A co je to nebezpečný pachatel? Je to ten, koho policista za nebezpečného posoudí podle probíhající situace, nebo takový, na kterého byla policejní hlídka upozorněna před zahájením služby. Tedy, zasahujícímu policistovi se kontrolovaná osoba zdá, jako podobná uprchlému vězni a její následný útěk toto podezření jen potvrdí. A co chcete, aby ten policista dělal? Z toho plyne jenom jedno poučení. Při policejní kontrole dělejte, co vám policie řekne a na případné nevhodné chování policisty si stěžujte až později. Objektivně při té kontrole stejně nemůžete dělat nic jiného.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Příspěvek od S474N » pon 23.10.2006, 16:26

vito: presne tak, bud pozdeji a nebo okamzite volat 974832222. Idealni je s sebou mit zaznamnik a nahravat vsechno.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Příspěvek od cmk » pon 23.10.2006, 16:45

Ale jo, s tim ja souhlasim, pokud by vse slapalo podle zakona - parada, policista te zastavi, legitimuje, posle dal, kdyz mas u sebe pytlik travy, odvede na sluzebnu, posle to dal, budto uhajis, ze je to pro vlastni potrebu ci nikoliv... atd atd... Ale kdyby slo vse dle zakonu, nenosime u sebe nikdo zbran, jelikoz neni duvod... Ale ono to podle zakonu vsechno nejde...

Kdyz ma policajt pocit, ze je bezpecny strilet do vzduchu a ze je to moudry, necht si strili - je na jeho odpovednosti, ze ta kulka (pardon - strela) nespadne nikomu na hlavu. Ja ale mluvil konkretne o tomto pripade - policista nasel u mladika pytlik travy, ten zacal zdrhat, tak ho policista smaznul - to mi uz proste prijde moc. I pres to, ze muzu 100x uznat veskery veci kolem (stresovy povolani, veceny nebezpeci, ...).
Neco jinyho by bylo, kdyby osoba zdrhajici jasne odpovidala popisu pachatele 5ti-nasobny vrazdy a kdyby pri tom uteku vytahl bouchacku nebo nuz - pak to dela s umyslem to pouzit a 1 dobre mirena ma svoje opodstatneni. Ale tohle myslim zakon umoznuje (na rozdil od strelby do prchajiciho travnikare).
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 135

Registrován: úte 03.10.2006, 19:54

Zbraň: G22, FSN-01, P22

Bydliště: Ústí n. L.

Příspěvek od Rincewind » pon 23.10.2006, 19:39

cmk: Myslím, že tim pachatelem 5tinásobné vraždy zase zaděláváš na onen bludný kruh. Badcop když bude chtít, bude střílet na koho chce a pak prohlásí že byl podobný tomu a tomu hledanému... atd. :D

Asi tuším co tím myslíš - že si třeba za travku nezaslouží postřelit/zastřelit. Analogicky k §13 by to bylo zcela zjevně nepřiměřené. Potud souhlas.

Co si myslím já - a co říká i Sčýčn - je úplně o něčem jiném; tvrdím, že policajt má právo po tobě požadovat, abys přesně uposlechl všechny jeho pokyny. Pokud to neděláš, má právo si to vynutit. Pokud utíkáš a neposlechneš ho, tvůj problém. Pokud nezastavíš ani po "varovném výstřelu", tvoje blbost. Nebude po tobě stříleno, protože pašuješ trávu nebo vraždíš, ale protože polda tě bude mít právo zastavit.

Jo, holt žádné řešení nikdy nebude ideální. Každej dělá chyby. Když to bude polda se zapíchnutou bouchačkou, bude chyba o to horší. :?

Tak mě napadá - když dáme poldům jen plyšový králíčky místo zbraní, tak se nemůže nevinejm jen tak něco omylem stát. :D
Uživatelský avatar

Příspěvky: 373

Registrován: pát 12.5.2006, 15:00

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Mladá Boleslav

Příspěvek od String1 » pon 23.10.2006, 21:46

*52* *52* *52*
Uživatelský avatar

Příspěvky: 818

Registrován: ned 02.10.2005, 0:49

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Kladno

re

Příspěvek od realcop » pon 23.10.2006, 22:16

To je jasné ukážu si na ženu, muže či nevinné dítě a pak prask vyřízeno. potom napíšu, že to byl nebezpečný pachatel. No a když se ráno probudím z toho nášlehu jako tady čaroděj ze země OZ zjistim, že se mi to jenom zdálo :roll:


Pánové někdy byste měli uvažovat, že je rozdíl v tom co napíšou noviny a v tom jak to bylo v reálu. Víte prd co se tam stalo. Já vám ukážu noviny kde je napsáno, že vlastníci střelných zbraní jsou potencionalní vrazi. Jistě budete souhlasit.

Než se tady ozvou nějaké hlasy uvedu přiklad z MÉ praxe. Kontroloval jsem auto s dvěma týpky a protože jim oběma nebezpeně pomalu docházelo, že na ně hovořim, pojal sem podezření, že jsou oba v rauši. Když jsem skoropilota požádal, aby mi ukázal proč má tolik cigaretových krabiček v přihrádce dveří, jal se zdrhat. Dohnal jsem ho (kupodivu). začal se na mně sapat, načež mi pápnul na zbraň a tahal jí ven. Kdybych ho tehdy trefil novináři by napsali pravděpodobně viz výše. panačci dealovali v mělo slušnou zásobičku asi 50 g heroinu v docela slušně čisté formě. nehledě na to, že řidič pod vlivem jakékoliv drogy je sám o sobě zbraň.
Jsou tři druhy lží: Lež prostá, lež sprostá a statistika. Winston Churchill

Lide lžou a v mediích pracují lidé, media tedy mohou lhát a mnohdy lžou. realcop

Zpět na „Černá kronika“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz