Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je pon 10.12.2018, 15:09Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 
 Proč (ne)vlastnit a (ne)nosit zbraň 
Autor Zpráva
VIP člen
Uživatelský avatar

Registrován: 03/2005
Příspěvky: 13174
Bydliště: mám
Příspěvek Proč (ne)vlastnit a (ne)nosit zbraň
Malé zamyšlení nad tím, jestli si člověk má, nebo nemá pořídit zbraň k obraně zdraví, života a majetku, nebo se má této věci obloukem vyhnout.

K napsání tohoto příspěvku mě vyprovokovala diskuze pod mým článkem Mít ji, nebo nemít, kterým jsem reagoval na pokřivené vnímání vlastnictví zbraní ve spojitosti s nedávnými medializovanými masakry na školách či v soukromí. Svým způsobem mě zděsil rozsah neznalostí, spolu s naivitou a vysloveně demagogií provázející danou problematiku.

Zbraň si v žádném případě nepořizujte v těchto případech:
Cítíte-li se v našem světě absolutně bezpečně a myslíte-li si, že vám se nic nikdy nemůže stát, pak je pro vás naprosto zbytečná a zatěžující.
Máte životní filozofii, že budou-li zbraně, budou se lidi zabíjet a zakážou-li se zbraně, zavládne trvale na celém světě mír, určitě na ni nepomýšlejte.
Myslíte-li si, že vaše znalosti bojových umění jsou dokonalé a vaše noha je rychlejší než kulka, spíš by vám zbraň překážela.
Máte-li pocit, že se slovy Mír vždycky vystačíte a případný útočník se nechá ukecat a pochopí vaše argumenty, zapomeňte na zbraň.
Je-li vám obrana natolik proti mysli, že klidně při první pohrůžce násilím odevzdáte všechny cennosti, necháte se stoicky zbít (znásilnit), nepořizujte si ji.
Myslíte-li si, že zbraní je možné vyhrožovat a zastrašovat jejím pouhým vytažením, pravděpodobně by vám její držení spíše více ublížilo než pomohlo.
Jste-li přesvědčeni, že jediným poslání zbraně je útok, nepřemýšlejte o ní.
Pokud by měla vaše zbraň ležet v šuplíku, nepořizujte si ji. Znamenala by tak maximálně potencionální riziko náhodné neoprávněné manipulace.
Víte-li že nenajdete čas jednou za 2-3 měsíce si zajít na střelnici zastřílet, nemá cenu zbraň vlastnit. (K čemu kolo, když na něm nebudete umět jezdit?)
Máte-li prchlivou povahu a chcete-li se hned s každým rvát, stala by se pro vás spíše katastrofou.
Holdujete-li pravidelně alkoholu nebo jiným drogám a nedokážete-li si tento požitek odepřít, nepomýšlejte na ni.
Jste-li demonstrant z povolání, zapomeňte.
Nedokážete-li dodržovat pravidla, vše bagatelizujete a zlehčujete, zapomeňte na zbraň.
Máte-li ve všem chaos a nepořádek a víte, že u zbraně by to nebylo jiné, neuvažujte o ní.
A nakonec, nemáte-li kde zbraň bezpečně přechovávat, raději si ji nepořizujte.

K čemu tedy vlastnit a nosit zbraň?
Mnoho lidí podlehlo kouzlu sportovní střelby. Tento krásný sport vyžaduje mimo jiné značnou míru sebekázně a schopnosti podřizovat se zavedeným pravidlům a postupům. Podlehnete-li též, je vlastnictví zbraně prostě nutností.
Můžeme se v tomto světě cítit bezpečně. Přesto prozíraví lidé mají v záloze plán B nebo plán C…až Z jako Zbraň na posledním místě. Zbraň dovoluje nalézt východisko i z předem jinak bezvýchodných situací. Chcete-li účinně bránit sebe, své blízké a svou rodinu, je to dobré řešení.
Nebezpeční nejsou jen lidé, ale i zvířata. Setkání s rozzuřeným bezprizorním psem v lesích při sbírání hub také není až tak nereálné.
Jste-li pracovně, nebo i jinak nuceni navštívit stanici Hluboký vesmír 9 a máte obavy, že by hloučky Romulanů, Ferrengů, nebo Džamilů měly zájem o váš kufřík s ryzím latiniem, je vlastnictví zbraně téměř nezbytné. To platí i o některých čtvrtích našich měst. A místo kufříku stačí i vaše peněženka nebo mobil. Taková proříznutá pneumatika v těchto místech také potěší.
Bránit se je nejen právo, ale současně povinnost každého člověka. Jestliže se totiž nebráníme, dáváme tím vlastně najevo těm, co porušují pravidla, těm co neznají meze svého ega, že jejich chování je tolerovatelné, bez nebezpečí odporu a tím jsou vlastně posilováni v mylném úsudku, že vždy snadno dosáhnou svého čím dál víc agresivnějším chováním, že si kdykoliv cokoliv mohou vzít a nikdo se je nebude pokoušet zastavit.
Policie nemůže být všude a v případě útoku rozhodují vteřiny. Policisté pak po zavolání zpravidla do 20 minut dorazí a všechno sepíší. V té době už může být pozdě na cokoliv.

Jak zbraň v naší zemi legálně získat?
U nás je prozatím praktikován optimální model přiměřené kontroly a regulace vlastnictví, případně používání zbraně. Vše podléhá jistým pravidlům a to je dobře. Budoucí vlastník musí splňovat určitá kritéria na duševní a zdravotní stav a zároveň musí prokázat jistou dávku znalostí a dovedností, které se týkají používané zbraně. Po složení příslušných zkoušek a získání ZP mu pak nic nebrání ji vlastnit, případně nosit. Zbraně podléhají evidenci.

Více naleznete třeba zde: http://www.mujglock.com/

Některá pravidla používání a nošení zbraně:
Jste-li starší 21 let a máte-li zbrojní průkaz skupiny E a zároveň máte povolení na nošení zbraně, můžete ji legálně nosit.
Zbraň si nepořizujete, aby byla použita, ale abyste ji mohli v nouzi použít. To je velký rozdíl. Zbraň není primárním řešení konfliktu, ale až tou nejposlednější variantou. Snažte se vyhnout konfrontaci, jak jen to je možné. Klidně si nechte nadávat, třeba i utečte, je-li to vhodné. To není výraz zbabělosti, ale znak morální vyspělosti. Zbraň se vytahuje až při použití. Vytáhnout zbraň bez úmyslu ji okamžitě použít je hloupost. (Představa chlápků v hospodě mířících na sebe pistolemi je snad z filmů o mafiánech nebo westernů, ale ne z reality.) Varovný výstřel je za některých okolností možný, jindy je spíše kontraproduktivní. Záleží ovšem na situaci.

Velká většina střetů, kde byla k obraně použita zbraň se odehraje maximálně se třemi výstřely. Vždy mějte na paměti, že kulka se nezastaví u útočníka, ale dokončí svou trajektorii a může zranit někoho třetího. Zbraní nikdy nemíříme na člověka bezdůvodně.

Zapomeňte na akční filmy, realita je úplně jiná. Kulka se od zábradlí neodrazí, ale s vysokou pravděpodobností proletí mezerou. Dveře auta jako kryt jsou účinné asi jako papírová neprůstřelná vesta. Energie, se kterou je kulka vystřelena s velkou dávkou jistoty dostačuje k překonání velké většiny materiálů, které ve filmech slouží ke krytí. Zapomeňte na to, že se schováte za dveřmi, stolem nebo židlí. Nicméně jakékoliv krytí je lepší než žádné. Akční hrdinové se po několikerém zasažení zvednou a dokonce běhají. V reálu je zásah pro tělo takový šok, že zasažený jedinec se sesype a většinou není schopen další reakce. Výjimku tvoří lidé v amoku, nebo pod různými návykovými látkami, ale třeba i s větší dávkou alkoholu v krvi. Ti jsou schopni po určitou dobu zranění ignorovat a útočit nadále.

Více o pravidlech naleznete třeba zde:

http://www.mujglock.com/nutna-obrana.html
http://www.mujglock.com/krajni-nouze.html


Jak a kdy se nosí zbraň?
Pro obranu a ochranu se zbraň nosí skrytá, zpravidla nabitá a natažená. Někdo dává přednost bezpečnější variantě nenatažené a předpokládá, že v případě potřeby to zvládne udělat rychle a útočník mu nestihne vyřadit druhou ruku. To se netýká revolverů, které natahovat nepotřebují. Dnešní moderní konstrukce prakticky znemožňují a vylučují náhodný nebo nechtěný výstřel. Všechny zaznamenané „náhodné“ výstřely jdou na vrub, hrubému porušení pravidel ze strany držitele zbraně a jsou opravdu výjimečné.

Zbraň je možno nosit všude s výjimkou soudů a některých zvláštních prostor (věznice a podobně). V bance samozřejmě mít sebou zbraň můžete i přes ty pěkné přeškrtnuté piktogramy. Je nesmysl, dorazit k bance se zbraní na ochranu a tu pak nechat volně loženou na chodníku před bankou kvůli obrázku. (Jen ji nesmíte uvnitř na nikoho vytahovat. :o))))

V případě, že jdete tam, kde bude nutné zbraň opustit (např. koupání u rybníka), pak jsou dvě varianty. Necháte ji doma v trezoru, nebo existují malé přenosné trezorky, které lze jednoduše připevnit například k zábradlí, stromu, lavičce a zbraň do něj bezpečně uzamknout. Jednoduché, nenápadné, účinné a bezpečné.

Některé možností útoků na život, zdraví nebo majetek lze předvídat a lze se jim vyhnout, jiným ne, protože jsou naprosto náhodné. Zbraň vám nepomůže, je-li na vás veden útok ze zálohy nebo nějakým zákeřným způsobem, který se nedá předvídat. Pokud si na nošení zbraně zvyknete, pravidla vám přejdou do krve a opravdu ji máte u sebe pořád. Dovolím si ocitovat jednoho diskutujícího pod zmiňovaným blogem: CarolusIV: Když máte štěstí, nepotřebujete ji celý život. Když máte smůlu a zbraň potřebujete a nemáte ji, pak váš život skončil.

S vlastnictvím zbraně přichází nejen ochrana, ale i velká odpovědnost. Je jen na nás co si vytvoříme okolo sebe za svět a budeme-li v novinách číst podobné titulky:
Střelec z německé školy hrál před masakrem „střílečku“ na počítači
nebo
Buldozer zranil v Jeruzalémě 16 lidí, řidič byl zastřelen (Řádění buldozeru učinil přítrž až civilista, který řidiče zastřelil.)

PS: Mně se více líbí ten druhý, ale ještě lépe ani jeden.


Pavel Kolář


Puvodni odkaz:
:arrow: http://pavelkolar.blog.idnes.cz/c/74794 ... zbran.html

Docela zajimavy clanek a i je tam nekolikrat zminen MujGLOCK *18*.

_________________
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek


ned 24.5.2009, 13:08
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: 08/2005
Příspěvky: 2450
Bydliště: Brno
Příspěvek 
ty voe narážíš tímhle tématem na něco? :twisted: :twisted:
po přečtení přemýšlím že ji prodám :D


ned 24.5.2009, 13:33
Profil ICQ

Registrován: 04/2009
Příspěvky: 181
Příspěvek 
:shock: dalo mi to zabrat, ale zmakol som ta cele...s tym sa da iba suhlasit. Ale to my ,,normalni strelci a drzitelia zbrani,, vieme. Osobne volim ustup ak sa da, ako ,,machrovat,, s kverom... Ale aj tak si myslim ze to nepomoze k vedomostiam ,,ortodoxnym nedrzitelom zbrani,,. Uz sme to myslim rozoberali niekde inde ale aj tak ja stale ,,vychovavam,, nestrelecku verejnost. Moje bezprostredne okolie si zvyklo a najblizsie okolie je rado ze mam ,,buchacku,,. Mna osobne zbran naucila vela. Hlavne zodpovednost a vyvarovanie sa konfliktnym miestam. Alkoholu som nikdy neholdoval a tak s tymto som problem nemal...
Pre mna je to vasen k zbraniam a moje hobby. Som vasnivy turista a do lesa ta zbran akosi patri... A po cca 20rokov strielania na strelniciach by som tomu chcel dat dalsi vyznam a hladam niejaky strelecky klub, kde by som mohol sutazit. Tym dam tomu konecnu fazonu. :P :P
S474N clanok je super. :twisted: :twisted:


ned 24.5.2009, 15:04
Profil

Registrován: 08/2006
Příspěvky: 1523
Příspěvek 
Džamiliáni .... *4227*

_________________
Mysli globálně, střílej lokálně. Nejsi kompetentní!


ned 24.5.2009, 21:08
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: 01/2009
Příspěvky: 68
Bydliště: Plzeň/Most
Příspěvek 
Docela hezký článek, Myslím, že by si ho každý měl přečíst a sám posoudit co si z toho veme bo ho odsoudí. Pro mě určitě přínos. Dík

_________________
"Raději se dvakrát zeptat a být za blbého, než to jednou zkusit, a být bez zbrojáku "
GLOCK 19


pon 25.5.2009, 8:22
Profil ICQ
Uživatelský avatar

Registrován: 09/2008
Příspěvky: 193
Bydliště: Ostrava
Příspěvek 
Clanek je supr, nektere komentare pod nim (na blog.idnes.cz) uz ne. Pokud nekdo po precteni tak jasneho, srozumitelneho, zretelneho, logickeho clanku je schopen vyplodit komentar typu "zbrane nejsou na obranu", tak ma v hlave s prominutim nasrano. *1114*

_________________
"Be nice to America or they'll bring democracy to your country..."


pon 25.5.2009, 9:33
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: 10/2008
Příspěvky: 373
Bydliště: Praha 6
Příspěvek 
HB: Dutej sud nepotopíš... proto už radši tydle diskuze nečtu.


pon 25.5.2009, 10:44
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 7 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  Powered by phpBB © phpBB Group, designed by STSoftware, český překlad – phpBB.cz

Doporučujeme: XBMC KODI