Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je úte 25.2.2020, 3:13Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 
 Psychotesty očima psychologa 
Autor Zpráva
VIP člen
Uživatelský avatar

Registrován: 03/2005
Příspěvky: 13258
Bydliště: mám
Příspěvek Psychotesty očima psychologa
V našich médiích se opět rozhořela plamená diskuse o zavedení psychologického vyšetření pro žadatele o Zbrojní průkaz.Je to zcela pochopitelné ve světle událostí posledních dnů(Kalivoda,Lubina).

Zcela záměrně píši „psychologického vyšetření“. Často užívaný termín psychotest či psychotesty je zcela zavádějící a popisuje užití určité jedné metody.Psychologické vyšetření je komplexní postup složený s více metod jež se navzájem kontrolují.Nejedná se pouze o tzv.testy,ale i o rozhovor,analýzu produktů,projektivní techniky a další metody. To je první podstatný fakt, nutný pro pochopení problematiky.

Pokud připustíme nutnost psychologického vyšetření pro žadatele o ZP, musíme zároveň zcela přesně definovat cíl tohoto vyšetření. A to je teprve začátek,tomuto cíli musí odpovídat konstrukce celého postupu.Z diskuse v mediích vyplývají tyto cíle dva. Ten první cíl byla snaha eliminovat jednotlivce trpící duševní poruchou, která je kontraindikací držení ZP a tedy práv z toho plynoucích. Tento cíl je jistě žádoucí a a naplnitelný, ale není k tomu nutné psychologické vyšetření. Tento cíl může zcela naplnit stávající úprava – a to potvrzení od ošetřujícího lékaře. Ostatně i v medializovaných případech z poslední doby, se většina úvah nevede směrem kdo a co podepsal,kde došlo k chybě a kdo ji udělal a co z toho plyne, ale směrem úvah o restrikci zbraní.

Tento směr uvažování je dle mého názoru cestou do pekel. Je to zhmotnělý relikt komunistického uvažování „Pořádek bude, až se všechno zakáže“. Jak to dopadlo je snad zbytečné popisovat.Každá právní úprava má smysl pouze pokud je vyvíjen tlak na její dodržování.

Chci tím říct jenom to, že pokud se nebude dodržovat platná právní úprava, je každá další k ničemu. Stojí pouze peníze a otravuje slušné lidi. V oblasti zbraní samozřejmě nejde o „nedodržování“ platné úpravy, ale o využívání možností, jež nám umožňuje.

Druhým cílem, jež naznačují diskuse, je eliminace selhání v krizové situaci. V tomto ohledu je situace mnohem složitější. Psychologické testy jsou konstruovány velmi sofistikovaně. Jejich konstrukce je ověřena roky využívání, ale vždy jsou konstruovány v „normálních“ podmínkách, a to zároveň omezuje jejich prediktivní spolehlivost v podmínkách „extrémních“. A situace sebeobrany v ohrožení života jistě extrémem je. Můžeme tedy přijmout tezi, že čím je situace extrémnější, tím je prediktivní spolehlivost testů menší. To samozřejmě limituje i možnost dosažení stanoveného cíle. Pokud i nyní budeme souhlasit se zavedením psychologického vyšetření, plně platí pět základních podmínek, které jsem stanovil jako nejzazší hranici, za kterou nelze jít. Pouze pro připomenutí, jsou to :


:arrow: 1) Totožná baterie testů se zcela přesně stanovenou „normou“
:arrow: 2) Omezení subjektivního rozhodování (viz 1), a to především akreditací a školením
:arrow: 3) Nastavení norem pro „normálního průměrného“ občana.
:arrow: 4) Archivace testů pro další možné zkoumání (odvolání či příp. zkoumání excesu)
:arrow: 5) Možnost odvolání k nezávislému orgánu.

Pokud budou tyto podmínky přijaty ( a to přímo zákonem,nikoli podzákonnou normou), je možno souhlasit se zavedením psychologických vyšetření, ale naskýtá se zde otázka, zda zisk z tohoto opatření vyrovná náklady na jejich zavedení.Argumenty typu ,“…. zachráníme li jediný život,je každé opatření správné ….“,jsou zcela nesmyslné,protože jsou spekulativní a je tedy možno použít tentýž argument v opačném významu.Tedy byl li by např. pan Velíšek (a chovám k němu i jeho činu hlubokou úctu) ozbrojen,asi by to dopadlo úplně jinak.

Pokud i toto dilema (náklady x zisk) vyřešíme kladně, pak je možno uvažovat o zavedení psychologického vyšetření. Cena takového vyšetření, podle dnešních cen, rozhodně nebude pod hranicí 2500,- Kč. To je ale jenom jedna stránka věci, vytvoření systému, který bude odolný proti korupci, bude mít význam pro zvýšení bezpečnosti proti zneužití zbraně a nebude nadměrně obtěžovat „slušné občany“, bude neobyčejně obtížné a zároveň i drahé. Nejsem si jist, že právě teď je vhodná doba pro podobné snahy, zvláště pak proto, že jsem přesvědčen, že se dostatečně nevyužívá současné právní úpravy.

Další naprosto mylný argument jsem našel v Právu ze dne 1.11 2005,kde se vyjadřuje např. poslanec Nečas cit. „Tehdy(při minulém projednávání ) ještě neexistovala síť akreditovaných psychologů…Dnes tato síť existuje…“. Velmi důrazně upozorňuji ,že toto tvrzení je naprosto mylné,žádná taková síť neexistuje,tedy pokud za tuto síť nepovažujeme něco úplně jiného (např.akreditovaná pracoviště pro vyšetřování řidičů,a to je něco naprosto jiného).

Stejně tak je naprostý nesmysl opakování psychologického vyšetření po pěti letech,podobným opakováním neprocházejí ani policisté a to jsou profesionálové a v případě používání zbraně mají daleko jiná práva než prostý občan.

Za zmínku jistě stojí i to,že „lesní vrah „Kalivoda sloužil u policie a tudíž musel projít psychologickým vyšetřením.Pokud neprošel, naskýtá se otázka kdo podepsal jeho přijetí k policii.

V deníku DNES ze stejného období jsem s podivem četl vyjádření kolegy Jelena o tom ,že vyšetření pro policii se dělá pouze skupinově a ne tak do hloubky …..atd.Nevím kde tyto informace zmíněný kolega získal,ale i pokud by to byla pravda a ona to jistě pravda není,přenášeli bychom výsledek nesprávných postupů a šlendriánu na bedra občana,žádajícího o Z.P.

.

A ještě jedna myšlenka jež mě napadá.Daleko hrůznější zbraní v rukou psychopata je automobil,ostatně podívejte se na statistiku,stejná logika by měla vést k zavedení psychotestů pro každého řidiče .(A samozřejmě i k jejich opakování po x letech)Při ceně vyšetření cca 2 500,- – 3 000,-Kč to jistě bude pro někoho dobrý „džob“.Jenom nevím,co na to řekne volič.

. Jsem si plně vědom, že toto téma je mnohem širší, pokusil jsem se pouze naznačit možné směry úvah i vyústění určitých snah. Zásadní místo zde má kategorie, již bychom mohli nazvat „Důvěra občana v právní řád (vládu, stát)“. Tato důvěra je především oboustranná a asi není příliš podporována např. tím, že zákon o zbraních se měnil za posledních 13 let 3 x – menší změny ani nepočítám.

Pokud cílem zavedení psychologického vyšetření pro žadatele o ZP by mělo být „vyloučit selhání“ – pak to není možné zajistit.

V Děčíně 2.11.2005 PhDr.Jiří Král
psycholog


Puvodni odkaz:
:arrow: http://www.gunlex.cz/cti.php?cat=60&cl=395


stř 02.11.2005, 14:14
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
MujGLOCK team
Uživatelský avatar

Registrován: 03/2005
Příspěvky: 2394
Bydliště: doma
Příspěvek 
Tak pokud ty psychotesty schválí, k tomuto pánovi je půjdu dělat 8)


stř 02.11.2005, 16:07
Profil Zobrazit autorovy stránky

Registrován: 04/2005
Příspěvky: 1521
Bydliště: Kraj Vysočina
Příspěvek 
Prosím, vezmem se za ruce a půjdem spolu *36*


stř 02.11.2005, 17:15
Profil

Registrován: 04/2005
Příspěvky: 1521
Bydliště: Kraj Vysočina
Příspěvek 
Jenom doplněk. Třeba jsou myšlena tou schválenou sítí pracovišť místa, která jsou akreditována NBÚ pro provádění psychologického vyšetření při udělování bezpečnostních prověrek stupně důvěrné až přísně tajné.


stř 02.11.2005, 17:18
Profil
VIP člen
Uživatelský avatar

Registrován: 03/2005
Příspěvky: 13258
Bydliště: mám
Příspěvek 
selag: jo a nasazeni operativni techniky a operativcu primo na potencionalniho drzitele ZP. *24**71*


stř 02.11.2005, 18:56
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky

Registrován: 04/2005
Příspěvky: 1521
Bydliště: Kraj Vysočina
Příspěvek 
Aby toho nebylo málo, tak ještě pracují spec. laboratoře, které prověřují zájemce o účast v zahraničních misích AČR.(IFOR, KFOR atd.) A tam se skrytá agresivita hledá a posuzuje. A je to jeden z důvodů pro vyřazení uchazeče. :roll: A pak že není kde testovat. Určitě budou vděční za další jistý pravidelný příjem :!:


stř 02.11.2005, 19:34
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: 04/2005
Příspěvky: 498
Bydliště: Praha
Příspěvek 
Uz se tesim na sve psychotesty, tam prijdu v masce lenina a za sebou budu tahat na provazku kacera a v hube budu mit dudel a z koutku mi potecou sliny, a vite jak to dopadne ?
Mno jednoduse vsem normalnim vystavi, ze nesmi nosit kver a me to daji, protoze blazen k blaznovi seda.

_________________
--- IkaR ---

!!! Radeji byt souzen jednim, nez nesen ctyrmi !!!
kdo jinemu jamu kopa, ten si prijde na docela slusne penize


stř 02.11.2005, 20:17
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky

Registrován: 04/2005
Příspěvky: 1521
Bydliště: Kraj Vysočina
Příspěvek 
IkaR: Taky sem to bral s nadhledem. :) Po pár hodinách sem si nebyl jistej, jak se jmenuju a proč tam vlastně straším :roll: Mají to celkem promakaný.


stř 02.11.2005, 20:20
Profil
MujGLOCK fotograf
Uživatelský avatar

Registrován: 05/2007
Příspěvky: 1793
Bydliště: Praha 10 - Horní Měcholupy
Příspěvek Re: Psychotesty očima psychologa
Velice dobrá analýza. Přiznávám, že v návalu práce jsem teprve nyní zjistil, že 8.11. bude valná hromada LEXu. V této souvislosti jsem se snažil zjistit něco o PhDr.Jiřím Královi a nalezl i tento článek. Když se zamyslím nad úlohou LEXu, je právě pan Král osobou, která by mohla LEXu v jeho snažení hodně pomoci. Tím nechci říci, že by Zdeněk Malánik či Sgt. Navážka nebyli také užiteční. Jen se domnívám, že směr, který je u nás nastartován, si vyžaduje člověka, který bude vybaven schopnostmi aplikovat své znalosti v asertivní argumentaci proti ovečkám. V tomto boji s větrnými mlýny by bylo psychologické vzdělání jistě výhodou.

P.S. Před svým nástupem na povinnou vojenskou službu jsem psychologické vyšetření absolvoval (zřejmě zařazovací test na pozici v poddůstojnické škole). Nedokážu s časovým odstupem více než dvaceti let posoudit, jak moc lze takový test ovlivnit ale je pravdou, že se mi otázky začaly spojovat v celek až po dopsání posledního papíru. Kdybych si před ním řekl - jsem ten hodnej, určitě by to v tomto duchu ovlivnit šlo. Pod tlakem by ovlivnění zcela jistě bylo o moc náročnější. V tomto smyslu naprosto souhlasím s názorem, že vyšetření nemůže podat objektivní informaci o člověku, o kterém se předpokládá, že použije zbraň ve vypjaté situaci.

_________________
...zbraně, mám zbraně


stř 03.11.2010, 20:17
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: 09/2009
Příspěvky: 992
Bydliště: Morava-sever
Příspěvek Re: Psychotesty očima psychologa
Psychotesty (nebo vyšetření, jak chcete) na ZP jsou hloupost :roll: pokud člověk ZP má, tak se předpokládá znalost daného zákona a je si vědom, co může a co ne. Pokud to bude magor tak je jedno jestli půjde zabíjet s nožem, nebo s předovkou, nebo si vyrobí malorážku načerno či koupí zbraň nelegálně. Ti co znalost zákona mají, mají zbraň legálně a úspěšně složí zkoušku z odborné způsobilosti můžou zamezit takovému blbci ve vraždění. To je celá logika, nic víc v tom není, takže psychotesty NE
Když někdo s legálně drženou zbraní vybočí z podmínek nutné obrany v agresivitu, tak za to musí nést zodpovědnost on sám, je jedno jestli se bude bránit kudlou, nebo pistolí, v obojím případě to lze. A v afektu se dá zabít i holýma rukama :lol: kdo chce pěsti, tak psychotest, jinak to nevidím !


stř 03.11.2010, 22:56
Profil
VIP člen
Uživatelský avatar

Registrován: 03/2005
Příspěvky: 13258
Bydliště: mám
Příspěvek Re: Psychotesty očima psychologa
Takze neco k tematu:
:arrow: http://www.novinky.cz/krimi/293878-zabi ... sudek.html

Citace:
Soud měl tehdy k dispozici i znalecký posudek psychologa, který u Blažka nezjistil žádnou duševní poruchu ani nemoc. „Podle znalce byl úplně normální. Nezjistili nic, co by mělo z hlediska forenzního ovlivňovat jeho jednání,“ řekl soudce.


Proste opetovne dalsi priklad z REALNE praxe, ze psychotesty opravdu k nicemu!

_________________
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek


čtv 21.2.2013, 8:01
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: 08/2009
Příspěvky: 469
Bydliště: près Austerlitz
Příspěvek Re: Psychotesty očima psychologa
Něco k psychotestům:


http://zpravy.idnes.cz/rozhovor-letecky-lekar-psychologicke-testy-fmq-/zahranicni.aspx?c=A150326_184444_zahranicni_aba#utm_source=sph.idnes&utm_medium=richtext&utm_content=top6


pát 27.3.2015, 8:41
Profil

Registrován: 05/2008
Příspěvky: 584
Příspěvek Re: Psychotesty očima psychologa
Pánové ... rozlišujte prosím mezi profesními "psychotesty" (piloti, řidiči, policisté, atd.), které jsou pro posouzení zdravotní způsobilosti k ZP opravdu k ničemu a "klinicko-psychologickým vyšetřením", kdy kvalifikovaní kliničtí psychologové potvrzují/vylučují diagnózy psychických poruch stanovených vyhláškou.

Klinických psychologů je v ČR registrováno 945 k 3.3.2015, ale zdaleka ne všichni dělají i vyšetření žadatelů o ZP. Jsou mezi nima různí specialisté, např. pro děti 0-18 let, apod. kteří tato vyšetření zpravidla vůbec nedělají.

Plošné psychotesty jsou NESMYSL. Zákon by sice nařídil žadatelům absolvovat k-p vyšetření, ale klinickým psychologům nelze nařídit, že tato vyšetření musí provádět - takže když se jim do ordinací nahrne 300.000 žadatelů, tak většinu z nich pošlou k šípku...


pát 27.3.2015, 11:32
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 13 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
 cron


Powered by phpBB © phpBB Group, designed by STSoftware, český překlad – phpBB.cz

Doporučujeme: XBMC KODI