Pujcovani zbrani - manzele, kamaradi, atd


Vše o právu, zákonech, zbrojním průkazu a souvisejících věcech

Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Pujcovani zbrani - manzele, kamaradi, atd

Příspěvek od S474N » sob 30.12.2006, 23:07

Prave resim uvedene tema. Dle vyjadreni MVCR staci, pokud si dotycny (ten kdo si bude pujcovat) zaridi nakupni povoleni na Noseni a Drzeni. Pote by z hlediska zakona melo byt vsechno koser.

Vyjadreni MVCR k tomuto problemu najdeme i zde:
:arrow: http://www.mvcr.cz/aktualit/sdeleni/2003/pujcov.html
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Příspěvek od cmk » ned 31.12.2006, 0:21

Viz. nase ICQ debata - pro naplneni litery zakona a ciste pro pujcovani staci, pokud ten, kdo si bude pujcovat bude mit nakupku na "drzeni a noseni" typu zbrane, kterou si bude pujcovat (netreba uvadet cislo zbrane).
Nicmene ja osobne doporucuju, aby nakupka byla na vsechno (tedy i k nabyti do vlastnictvi).
Az si ten nekdo tu zbran realne pujci a pujde sam, je pro jistotu lepsi mit sebou aspon ofocenou nakupku a aspon nejaky dobrozdani puvodniho majitele, ze ji pujcil, ale zakon to nikde nevyzaduje. Kazdopadne - se zbrani musi jit i PZ.
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 35

Registrován: sob 24.10.2009, 14:04

Zbraň: Glock 19

Bydliště: BRNO

Re: Pujcovani zbrani - manzele, kamaradi, atd

Příspěvek od Slick7 » pát 30.3.2012, 18:13

Omlouvám se za skoro stejný dotaz, ale stále jsem tady nenašel dost jasnou odpověď na mou otázku, zda mohu půjčit, či půjčit si zbraň a pokud ano, tak za jakých podmínek?
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Pujcovani zbrani - manzele, kamaradi, atd

Příspěvek od S474N » pát 30.3.2012, 18:16

Slick7: pokud se budeme bavit konkretne:
1) ten kdo si chce pujcit si musi vyridit nakupni povoleni, kde zatrhne pouze drzeni/noseni a vypise veskere udaje o zbrani.
2) ty mu pujcis zbran + prukaz zbrane
3) je vhodne mit u sebe smlouvu o zapujcce - ale neni to nezbytne nutne.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 35

Registrován: sob 24.10.2009, 14:04

Zbraň: Glock 19

Bydliště: BRNO

Re: Pujcovani zbrani - manzele, kamaradi, atd

Příspěvek od Slick7 » pát 30.3.2012, 18:22

Hmm, tak trochu složité, měl jsem za to, že je to jak s autem, pokud bude mít dotyčný oprávnění na držení této skupiny zbraní, tak mu ji prostě půjčím včetně PZ, případně sepíšeme smlouvu o zapůjčení a tím je to vyřízené, ale abych si kvůli tomu já, případně kámoš, pokaždé utíkali vystát frontu na PČR, tak to je asi dost opruz, obzvlášť při dnešních čekacích dobách v Brněnském štatlu. :crazy:

Příspěvky: 1596

Registrován: stř 21.3.2012, 9:17

Zbraň: 3 kusy

Bydliště: Praha

Re: Pujcovani zbrani - manzele, kamaradi, atd

Příspěvek od Carloss » pát 30.3.2012, 18:32

Co nám o tom říká náš oblíbený zákon?
ČZ 85, ČZ 50, Walther PPK, NP22, Auto-Ordnance 1911A1 WWII, SIG P239, BARK9
Uživatelský avatar

Příspěvky: 35

Registrován: sob 24.10.2009, 14:04

Zbraň: Glock 19

Bydliště: BRNO

Re: Pujcovani zbrani - manzele, kamaradi, atd

Příspěvek od Slick7 » pát 30.3.2012, 19:22

Carloss: To bych fakt hrozně rád věděl, proto se tady dotazuji zkušených, bohužel odkaz nahoře nefunguje a já to za boha nemůžu najít, asi je dnes špatná konstelace hvězd.
Naposledy upravil(a) MujGLOCK.com dne pát 30.3.2012, 20:01, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Nepoužívejte citace předcházejícího příspěvku (viz bod 6 v pravidlech)
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Pujcovani zbrani - manzele, kamaradi, atd

Příspěvek od S474N » pát 30.3.2012, 20:06

Slick7: cemu nerozumis na tom, co jsem tady uz 2x napsal? Proste musis mit nakupni povoleni!

:arrow: http://www.mujglock.com/_download/zakon ... c-2010.htm
§ 12
(1) Zbraň kategorie B lze nabývat do vlastnictví a držet nebo nosit jen na základě povolení, pokud tento zákon nestanoví jinak.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Příspěvky: 1596

Registrován: stř 21.3.2012, 9:17

Zbraň: 3 kusy

Bydliště: Praha

Re: Pujcovani zbrani - manzele, kamaradi, atd

Příspěvek od Carloss » pát 30.3.2012, 20:16

Satane, věř, že mé dotazy nejsou myšleny špatně. Jen prostě rád vím, jaký základ (zákon) některá "tvrzení" mají... Jestli to vadí, tak se upřímě omlouvám. A také děkuji za objasnění. :-)
ČZ 85, ČZ 50, Walther PPK, NP22, Auto-Ordnance 1911A1 WWII, SIG P239, BARK9
Uživatelský avatar

Příspěvky: 35

Registrován: sob 24.10.2009, 14:04

Zbraň: Glock 19

Bydliště: BRNO

Re: Pujcovani zbrani - manzele, kamaradi, atd

Příspěvek od Slick7 » pát 30.3.2012, 20:42

Podle toho, co jsem si přečetl v zákoně, mně vyplívá, že mohu půjčit bez povolení jen tu zbraň, ke které bych nepotřeboval povolení i jako nabyvatel této zbraně, to znamená, že zbraň na kterou toto povolení nepotřebuji, mohu svěřit osobě, která má potřebný ZP. Například dlouhou malorážku. Ale třeba už pistol, nebo malorážkový revolver vyžaduje nákupní povolení a proto tento druh zbraní nemohu bez tohoto povolení svěřovat ani osobám se ZP bez tohoto potřebného povolení.
Co Vy nato odborníci přes výklad práva o střelných zbraních a střelivu?
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1305

Registrován: stř 30.3.2011, 10:22

Zbraň: G19 4.gen

Bydliště: Praha

Re: Pujcovani zbrani - manzele, kamaradi, atd

Příspěvek od kolaCZek » pát 30.3.2012, 20:55

Nakupka ma trvanlivost jeden rok. ;-) A jednou rocne zabehnout pro papir na samonabijeci kratkou neni zase takovy peklo. :wink:
Never argue with an idiot, they drag you down to their level and then beat you with experience.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 35

Registrován: sob 24.10.2009, 14:04

Zbraň: Glock 19

Bydliště: BRNO

Re: Pujcovani zbrani - manzele, kamaradi, atd

Příspěvek od Slick7 » pát 30.3.2012, 20:58

Jasně, šlo by to tak, napsat tam lehký soupis toho co bych chtěl a pak už si to jen půjčovat. Ale jak jsem psal nahoře, dle mého výkladu zákona, na co nepotřebuji nákupní povolení, to si můžu půjčit hned.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Pujcovani zbrani - manzele, kamaradi, atd

Příspěvek od S474N » pát 30.3.2012, 22:29

kolaCZek: nakupni povoleni na VLASTNICTVI ma platnost 1 rok, nakupni povoleni na NABYTI/DRZENI ma platnost po dobu platnosti daneho ZP.

Slick7: ano, zbrane kategorie B na nakupni povoleni, zbrane kategorie C muzes zapujcit bez.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Příspěvky: 1596

Registrován: stř 21.3.2012, 9:17

Zbraň: 3 kusy

Bydliště: Praha

Re: Pujcovani zbrani - manzele, kamaradi, atd

Příspěvek od Carloss » pát 30.3.2012, 23:06

Satane, tyhle lhůty najdu kde? Já myslel, že to bude stejný.. nakonec je to na jednom formuláři... btw, neměls na mysli spíš rok na "nabytí vlastnitví" a na "držení a nošení" dobu platnosti ZP?

edit: Už jsem to našel: par. 13, odst. 1. Tam je to jasné... jak píše Satan. Takže na půjčení je to na dobu platnosti ZP, žádost o povolení držení a nošení...
ČZ 85, ČZ 50, Walther PPK, NP22, Auto-Ordnance 1911A1 WWII, SIG P239, BARK9
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Pujcovani zbrani - manzele, kamaradi, atd

Příspěvek od S474N » sob 31.3.2012, 7:43

Carloss: vsak tys napsal presne to same, co ja. Takze ano, to jsem mel na mysli. *4*
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 783

Registrován: stř 17.2.2010, 22:28

Zbraň: glock 17

Re: Pujcovani zbrani - manzele, kamaradi, atd

Příspěvek od kuba » sob 31.3.2012, 13:58

kdyz jsem pred rokem mel pujcenyho glocka od taty tak jsme dosli na PCR odbor zbrani tam sepsali nejakou smlouvu o pujcce jednu si nechali na PCR a druhou jsem si vzal ja a treti otec.. to bylo vsechno, zadna nakupna nic takoveho..

tak beru zpet nedalo mi to a vyhrabal jsem to a je to vlastne neco jako nakupni povoleni jenom tam figuruji obe strany :-D
My only worry about death is that my girl will sell my gear for what I SAID I paid for it...
http://www.facebook.com/severoceskygteam
Uživatelský avatar

Příspěvky: 373

Registrován: sob 27.6.2009, 15:27

Zbraň: Glock 17

Bydliště: Kvérov

Re: Pujcovani zbrani - manzele, kamaradi, atd

Příspěvek od Slim » ned 01.4.2012, 11:10

Dovolím si ocitovat kousek své diplomky:


Zákon také výslovně nezakazuje nabytí vlastnictví k jedné zbrani více než jedné osobě. O žádost o povolení k nabytí vlastnictví, držení nebo nošení tak může zároveň požádat současně více žadatelů, jejichž identifikační údaje jsou poté zapsány do průkazu zbraně a veškerá oprávnění z toho vyplývající náleží oběma (nebo i více) žadatelům. Toto povolení je pak možno vydat i dodatečně ke zbrani, která je již ve vlastnictví jiného držitele ZP. Ačkoli tuto povinnost Zákon neukládá, v souladu s principy dobré správy by příslušný správní orgán měl před vydáním tohoto povolení zajistit souhlas vlastníka zbraně, ke které je toto dodatečné povolení vydáváno.
Specifickým případem nabytí vlastnictví (byť pouze dočasným) je zapůjčení zbraně, které však v Zákoně výslovně zmíněno není. S využitím analogického postupu při vydávání povolení k držení nebo nošení však možné je, byť nestačí pouze fyzické zapůjčení zbraně společně s průkazem zbraně, jako je tomu např. u automobilů. Zákon stanovuje, že zbraň kategorie B lze nabývat do vlastnictví a držet nebo nosit jen na základě povolení, proto i v případě „pouhého“ zapůjčení zbraně je třeba o toto povolení požádat. Žádost o povolení se podává pouze k držení nebo nošení (při podání žádosti k nabytí vlastnictví by došlo k situaci uvedené výše, kdy by se žadatel stal spolumajitelem zbraně), přičemž je opět vyžadován souhlas vlastníka zbraně. Po jeho vydání je nutno toto povolení nosit společně s průkazem zbraně. Jeho platnost není ve smyslu §13 odst. 1 Zákona omezena, ale pokud je při žádosti o vydání tohoto povolení předložena smlouva nebo souhlas se zapůjčením zbraně s časově omezenou platností, mělo by toto povolení dohodnutou lhůtu reflektovat.
Nemo contra deum nisi deus ipse
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Pujcovani zbrani - manzele, kamaradi, atd

Příspěvek od S474N » ned 01.4.2012, 11:47

Slim: souhlas majitele - kdyz to zakon nevyzaduje, tak to ani nemuze ukladat. Je to jak jsem psal vyse. Osobni zkusenost je takova, ze po me polovicce nikdo muj souhlas nechtel.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 373

Registrován: sob 27.6.2009, 15:27

Zbraň: Glock 17

Bydliště: Kvérov

Re: Pujcovani zbrani - manzele, kamaradi, atd

Příspěvek od Slim » ned 01.4.2012, 16:18

"Ačkoli tuto povinnost Zákon neukládá, v souladu s principy dobré správy by příslušný správní orgán měl před vydáním tohoto povolení zajistit souhlas vlastníka zbraně, ke které je toto dodatečné povolení vydáváno." - tohle platí pro oboje. Ano, zákon to skutečně výslovně nevyžaduje, tam jde o ty správně-právní principy/zásady.
Nemo contra deum nisi deus ipse
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Pujcovani zbrani - manzele, kamaradi, atd

Příspěvek od S474N » ned 01.4.2012, 16:27

Slim: ja reagoval presne na tohle:
Slim píše:Žádost o povolení se podává pouze k držení nebo nošení (při podání žádosti k nabytí vlastnictví by došlo k situaci uvedené výše, kdy by se žadatel stal spolumajitelem zbraně), přičemž je opět vyžadován souhlas vlastníka zbraně.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Zpět na „Právní koutek“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz