Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je sob 20.4.2019, 5:36Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 13 ] 
 Samostřílem chránil majetek, hrozí mu kriminál 
Autor Zpráva
VIP člen
Uživatelský avatar

Registrován: 03/2005
Příspěvky: 13198
Bydliště: mám
Příspěvek Samostřílem chránil majetek, hrozí mu kriminál
O dvou berlích dobelhal v pátek k plzeňskému soudu sedmasedmdesátiletý Oldřich Doskočil. Za to, že chtěl chránit svůj majetek před zloději, mu teď hrozí kriminál. Státní zástupce obžaloval důchodce trpícího těžkou artrózou z nedovoleného ozbrojování a ublížení na zdraví.

14.10. 2005 10:14
PLZEŇ - Doskočil nastražil ve své chatě podomácku vyrobený samostříl, který loni v listopadu zranil 28letého Ladislava Grunzu. Ten se společně se svým kumpánem rozhodl Doskočilovu chatu prošmejdit, když předtím přelezli hradbu. Když vzal Grunza za kliku, trefil ho vystřelený projektil do stehna.

"Lituji, že jsem ublížil člověku, ale já už jsme nevěděl kudy kam. Stresovalo mě, že po 15 letech byla chalupa nepřetržitě devastovaná zloději. Bránil jsem se všemožnými způsoby, ale to nepomáhalo. Nic platné nebyly mříže v oknech, ostnaté dráty nebo poplašná zařízení. Zloději chatu vykradli každý rok nejméně dvakrát. Už tam prakticky nezbylo vůbec nic. Sebrali dokonce invalidní vozík, který patřil mé družce. Policisté nikdy nikoho nechytili," vypovídal Doskočil.

Projektilu předcházely slepé patrony
Jeho chata stojí na samotě u lesa a je obehnána plotem. S myšlenkou vlastní ochrany si začal zahrávat před několika lety. "Nejdříve jsem sestrojil nástražný systém s plynovými projektily, který měl zloděje jen vylekat. Po narušení dveří vystřelilo několik slepých patron. A když ani to na ně neplatilo, rozhodl jsem se dát před patronu ocelové hroty. Vyvrtal jsem díry ve dveřích asi 70 centimetrů nad zemí, aby hrot trefil pouze nohy. Samostříl reagoval, když vzal někdo za kliku. Všem příbuzným jsem o tom řekl. Nikdo jiný tam neměl co dělat," pokračoval důchodce s tím, že velkým impulsem proto, aby vůči zlodějům přitvrdil, byla událost, která se stala jeho dceři a zeťovi.

"Přistihli zloděje v krámu a ten je napadl nožem. Zeťovi rozpáral celou ruku a ten má dodnes trvalé následky. Dcera se z toho psychicky zhroutila," připomněl Doskočil.

Na chatu si zloději už netroufli
V chatě umístil celkem čtyři samostříly, u dvou z nich nastražil kovové hroty. "Štvalo mě, že policie je bezmocná. Chtěl jsem, aby to zloděje poranilo a musel vyhledat lékařskou pomoc. Tam byla jistota, že doktoři musí při střelném poranění pacienta uvědomit policii. A tak jsme ho dostali. Pro mě to mělo tři pozitivní významy. Za prvé byl dopaden pachatel, zadruhé zloděj dostal za vyučenou, že nemá sahat na cizí majetek a za třetí se od té doby zloději chatě vyhýbají obloukem a neztratilo se mi tam ani polínko," konstatoval důchodce.

Ten doufá, že se nad ním soud slituje a osvobodí ho. "Jsme přece lidi. Chtěl jsem poukázat na to, že pro boj s takovými zloději se zákony musejí zdokonalit. Už jsem starý a nemocný. Poslat mě do vězení by nemělo žádná smysl. To, co se stalo zloději, bylo jen píchnutí špendlíkem. Nastražil jsem to tak, aby to někoho nezabilo, ale aspoň zranilo tak, že už do chaty nikdy nepoleze," uzavřel Doskočil.

Jednání bude pokračovat výpověďmi dalších svědků a soudních znalců. Poškozený Grunza se k soudu nedostavil. Nikdo neví, kde se zdržuje. "Nemám vykázané doručení předvolání k soudu," uvedla samosoudkyně Helena Přibylová. Už při výslechu na polici lhal, když nejprve tvrdil, že byl postřelen neznámým mužem v lese na úplně jiném místě. Až později se kriminalistům přiznal, jak to bylo doopravdy.

Puvodni odkaz:
:arrow: http://www.novinky.cz/krimi/67378-samos ... minal.html


ned 16.10.2005, 10:44
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: 10/2005
Příspěvky: 817
Bydliště: Kladno
Příspěvek 
Braňťe se a dostanete po koulích. To pravidlo znám. Víte kdo za to může- paranoidní média, které tvrdí že člověk co nosí zbraň je nebezpečný, politici kteří dělají líbivá gesta a při tom vysmejčí kdejaký hon, a my že si to necháme líbit.

_________________
Jsou tři druhy lží: Lež prostá, lež sprostá a statistika. Winston Churchill

Lide lžou a v mediích pracují lidé, media tedy mohou lhát a mnohdy lžou. realcop


ned 16.10.2005, 14:14
Profil ICQ
Uživatelský avatar

Registrován: 10/2005
Příspěvky: 26
Bydliště: Studenka
Příspěvek 
no atak to unas chodi je to tady jeden velky bordel ale snad bude mit sodkyně rozum a rozhodne ve prospěch pana Doskočila. a myslim ze nejsem sam kdo mu fandi a drzi palec at to dobre dopadne.


pon 24.10.2005, 10:57
Profil ICQ
VIP člen
Uživatelský avatar

Registrován: 03/2005
Příspěvky: 13198
Bydliště: mám
Příspěvek 
Ono je to dvojsecne, kdyby tam pan byl a postrelil ho osobne, tak nereknu ani ň - naopak mu budu fandit. Ale takoveho nastrazne systemy, to je uz i na me trosicku moc.


pon 24.10.2005, 11:53
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: 10/2005
Příspěvky: 817
Bydliště: Kladno
Příspěvek 
To máš těžké. Zoufalí lidé dělají zoufalé činy

_________________
Jsou tři druhy lží: Lež prostá, lež sprostá a statistika. Winston Churchill

Lide lžou a v mediích pracují lidé, media tedy mohou lhát a mnohdy lžou. realcop


pon 24.10.2005, 14:04
Profil ICQ
Uživatelský avatar

Registrován: 09/2005
Příspěvky: 276
Bydliště: Praha
Příspěvek 
Já bych ho stíhal za nedovolené ozbrojování, ale ne za ublížení na zdraví, protože ten člověk tam neměl co lézt. :evil:

_________________
G17, a když ne G17 pak G10 nebo G12.


pon 24.10.2005, 18:43
Profil
VIP člen
Uživatelský avatar

Registrován: 03/2005
Příspěvky: 13198
Bydliště: mám
Příspěvek 
abeille: presne tak to vidim i ja. Mel si tam na nej fakt pockat a smaznout ho. Ulevil by i spolecnosti.


pon 24.10.2005, 19:15
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: 08/2005
Příspěvky: 270
Příspěvek 
Taky myslím, že ten samostříl byl trochu moc. Zrovna to zafungovalo, jak mělo, ale kdyby tam hořelo a střelilo to hasiče, nevím, jestli by se pan Doskočil cítil v právu. Taky by mě sr.lo, kdyby mně někdo lezl do boudy, ale v tomhle případě bych radši nechal holý zdi a chatu bez ochrany, než počítat s možností, že můj bezva samostříl ublíží někomu, komu nechci.


úte 25.10.2005, 9:45
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: 10/2005
Příspěvky: 817
Bydliště: Kladno
Příspěvek 
No jeden samostříl jeden šíp jedna mrtvola ale pan pachatel tam byl s komplicem. Nevim jak by dědula dopadl?

_________________
Jsou tři druhy lží: Lež prostá, lež sprostá a statistika. Winston Churchill

Lide lžou a v mediích pracují lidé, media tedy mohou lhát a mnohdy lžou. realcop


úte 25.10.2005, 11:31
Profil ICQ
Uživatelský avatar

Registrován: 09/2005
Příspěvky: 1122
Bydliště: Wien8, Praha8 ______________________ »» zbranekvalitne.cz ««
Příspěvek 
Chatař chce od postřeleného zloděje 50 korun
Padesát korun za zničení plotu chce od dvou mužů vysoudit plzeňský důchodce Oldřich Doskočil. Dvojice loni v listopadu přelezla plot a na pozemku u jeho chaty hledala železo. Jednoho z nich při tom zranil domácky vyrobený samostříl. Za to důchodci v jiném procesu hrozí dva roky vězení.

Omluvami sedmadvacetiletého obžalovaného Ladislava Grunzy a o padesát let staršího poškozeného invalidního důchodce Oldřicha Doskočila vyvrcholil ve středu první den soudního jednání, kdy se v soudní síni setkal majitel šestnáctkrát vykradené chaty s údajným zlodějem.

Grunza se omlouval důchodci, že mu loni vlezl na pozemek k chatě. Doskočil omluvu opětoval. Grunzovi se naopak omluvil za to, že mu způsobil bolest, když samostříl narafičený v chatě na zloděje střelil Grunzu do nohy. Druhý z obžalovaných, Aleš Třískala, ve středu k soudu nedorazil.

Barman Grunza vlezl loni v listopadu přes plot k Doskočilově chatě na samotě mezi Černicemi a Starým Plzencem. Údajně hledal staré železo, které by mohl prodat ve sběrně.

"Když chtěl Ladislav Grunza vejít do kůlny u chaty, spustil mechanismus u střelného zařízení nainstalovaného za dveřmi. Projektil ho zasáhl do stehna pravé nohy," popsal provinění státní zástupce Martin Berka.

Ladislav Grunza popsal, že loni na podzim byl bez práce. Se známým Alešem Třískalou, kterého poznal ve vězení, si přivydělávali sběrem starého železa. Jeho parťák prý dostal tip na opuštěnou chatu u Plzně, kde mohlo být železo.

"Třískala mi ukazoval cestu. Zaparkoval jsem v lese u branky, pak jsem viděl o kus dál ušlapané pletivo. Přelezl jsem tam. Na zahradě jsem žádné železo neviděl, chtěl jsem se podívat do kůlny. Když jsem vzal za kliku u okénka ve dveřích a zvednul ji, ozvala se rána a začala mě bolet noha. Utíkal jsem k autu a Aleš mě odvezl do nemocnice. Měl jsem strach, že vykrvácím," popisoval ve středu Grunza.

Cestou se v autě dohodli na pohádce, že Grunzu postřelil někdo v lese v plzeňské části Valcha, kde tehdy bydlel.

Doskočil do chaty samostříly nainstaloval, když všechny ostatní systémy selhaly. Tvrdil, že se k tomu odhodlal ze zoufalství, protože už nevěděl, jak si majetek ochránit.

Doskočilův advokát Vladimír Procházka požaduje, aby soudce v rozsudku přikázal Grunzovi i Třískalovi zaplatit poničený plot. "Znaleckým posudkem je škoda stanovena na padesát korun. Byla způsobena sešlapáním pletiva. Navrhujeme soudu, aby oba obvinění byli povinni uhradit škodu padesát korun," řekl ve středu před soudem advokát Procházka.

Vězení hrozí zloději i důchodci
Grunzovi za pokus o krádež a porušování domovní svobody hrozí až tři roky vězení.

Za několik desítek hodin se Grunza s Doskočilem sejdou ve stejné soudní budově znovu. Vymění si ale role. Na lavici pro obžalované usedne důchodce Oldřich Doskočil, Ladislav Grunza bude vypovídat jako korunní svědek a poškozený.

Doskočil je obžalován za výrobu a instalaci čtyř samostřílů do chaty, jeden z nich zranil Grunzu. Doskočilovi za nedovolené ozbrojování a ublížení na zdraví hrozí až dva roky vězení.

Zdroj: MF Heute

_________________
Zbrojní průkaz: informace, příprava ke zkoušce, zákony | Mapa střelnic a obchodů v ČR


stř 07.12.2005, 23:27
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
VIP člen
Uživatelský avatar

Registrován: 03/2005
Příspěvky: 13198
Bydliště: mám
Příspěvek 
Muž, jenž bránil chatu samostřílem, trest nedostal

Plzeňský soud v pátek soud uznal vinným Oldřicha Doskočila (77) z nedovoleného ozbrojování, ale upustil od jeho potrestání. Byl též zproštěn viny z ublížení na zdraví, protože šlo o přiměřenou obranu. Ve své chatě nastražil několik podomácku vyrobených samostřílů. Jeden z nich loni v listopadu zranil 28letého Ladislava Grunzu. Žalobce se odvolal.

9.12. 2005 09:44 - 11:15 Aktualizováno
PLZEŇ - Státní zástupce proti rozhodnutí soudu podal odvolání. "Nežijeme přece na divokém západě," prohlásil žalobce. Podle něho je skutková podstata trestného činu ublížení na zdraví naplněna. Svůj postoj zdůvodnil tím, že kdyby za kliku dveří u chaty vzalo dítě, mohlo by dojít k tragédii. Případ proto bude řešit krajský soud.

Grunza se spolu s svým kumpánem rozhodl Doskočilovu chatu vykrást. Předtím přelezli oplocení a vnikli na pozemek. Grunza vzal za kliku a trefil ho vystřelený projektil do stehna. Státní zástupce obžaloval důchodce, trpícího těžkou kolenní artrózou, z nedovoleného ozbrojování a ublížení na zdraví. Za to mu hrozily až dva roky vězení.

Doskočil se u soudu omlouval
"Lituji, že jsem ublížil člověku, ale já už jsem nevěděl kudy kam. Stresovalo mě, že po 15 letech byla chalupa nepřetržitě devastovaná zloději. Bránil jsem se všemožnými způsoby, ale to nepomáhalo. Nic platné nebyly mříže v oknech, ostnaté dráty nebo poplašná zařízení. Zloději chatu vykradli každý rok nejméně dvakrát. Už tam prakticky nezbylo vůbec nic. Sebrali dokonce invalidní vozík, který patřil mé družce. Policisté nikdy nikoho nechytili," řekl před soudem Doskočil. Jeho chata stojí na samotě u lesa a je obehnána plotem.


Puvodni odkaz:
:arrow: http://www.novinky.cz/krimi/71678-muz-- ... ostal.html


pát 09.12.2005, 11:44
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky

Registrován: 04/2005
Příspěvky: 1521
Bydliště: Kraj Vysočina
Příspěvek 
Velmi rozumné rozhodnutí soudu. Uvidíme, co bude dál.


pát 09.12.2005, 12:22
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: 11/2005
Příspěvky: 166
Bydliště: BK
Příspěvek 
Možná se blýská na lepší časy. I když se to až tak netýká střelců, tak snad soudy v těchto případech začínají obracet. Možná ale jenom do té doby než si to někdo znova namontuje a sejme to nevinýho člověka. Potom z toho bude zase hysterie a budou do nás všude šít.

_________________
Lepší je mít zbraň a nepotřebovat ji, než potřebovat zbraň a nemít ji.


pát 09.12.2005, 12:34
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 13 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
 cron


Powered by phpBB © phpBB Group, designed by STSoftware, český překlad – phpBB.cz

Doporučujeme: XBMC KODI