Skupina B zbrojního průkazu


Vše o právu, zákonech, zbrojním průkazu a souvisejících věcech

Uživatelský avatar

Příspěvky: 757

Registrován: pon 01.1.2007, 10:31

Skupina B zbrojního průkazu

Příspěvek od FRENKY » pon 05.3.2007, 16:59

Pánové, možná budu za blbce, ale má smysl si rozšiřovat ZP o skupinu B (mám pouze E), pokud nechci přebíjet?
Zákon o oprávněních držitelů jednotlivých skupin hovoří poměrně jasně, nicméně mě by zajímalo, zda i se skupinou E se mohu účastnit různých sportovních střeleckých akcí.
Respektive je něco, co bych s Ečkem nemohl a s Bčkem už ano? (mimo přebíjení)
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1163

Registrován: úte 20.12.2005, 22:29

Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od Lukáš Koukal » pon 05.3.2007, 18:09

B má přebíjení, E má nošení. Jinak se shodují.
Obrázek

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Příspěvek od cmk » pon 05.3.2007, 19:31

No - uz jsem slysel jakejsi "pseudo-pravni nazor" ze vlastne jen s Eckem bys vlastne nesmel na strelnici apod... Je to samozrejme hloupost...

E je dobry k tomu, ze clovek pak muze ofikl nosit zbran u sebe, kdyz je potreba (krom toho si s ni muze jit zastrilet na strelnici na ruzny klubovky a neofikl souteze)

B je dobry k:
- clovek si muze prebijet
- clovek pokud je clenem SSK a zaroven ma B, muze si zaregistrovat zbran za 50,-
- clenstvi v SSK je jaksi jasnejsi a zrejmejsi - mam zbrojak na sportovni strelbu - je logicke, ze jsem clenem SSK (a naopak - policajti pak nemaj duvod odmitat zaregistrovani zbrane za 50 - pac to neni jejich povinnost)
- clovek si muze koupit i jine strelivo, nez to, na jaky ma u sebe prukaz zbrane
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1277

Registrován: stř 05.7.2006, 17:10

Zbraň: Glock 17 Gen4

Bydliště: Praha

Příspěvek od para » pon 05.3.2007, 20:11

Já se o to nějak nazajímam, páč nepřebíjim, ani se na to nechystám, ale když nemám sk. B nesmím přebíjet? a důvod?

A druhá věc, ještě se mi nastalo, abych když kupuju střelivo aby po mě chtěl prodejce průkaz zbraně....vždy jen ZP
"Only the dead have seen the end of war."

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Příspěvek od cmk » pon 05.3.2007, 20:49

No a mas teda nebo nemas skupinu B?
Pokud ne a mas-li jen E, pak by prodejce mel chtit PZ.

A prebijeni streliva - nereknu ti proc to tak je, ale zakon pravi:

Držitel zbrojního průkazu skupiny B nebo C je oprávněn
a) podle účelu užívání nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit sportovní nebo loveckou zbraň kategorie B, na kterou mu bylo vydáno povolení, nebo sportovní nebo loveckou zbraň kategorie C; tuto zbraň může nosit pouze na střelnici nebo v místech, kde je k tomu oprávněn podle zvláštního právního předpisu,14)
b) přebíjet pouze pro vlastní potřebu sportovní náboje nebo lovecké náboje se středovým zápalem podle technologických postupů, které udávají výrobci jednotlivých dílů nábojů, nebo
c) nabývat do vlastnictví střelivo nebo jednotlivé části nábojů do zbraní kategorie B nebo C.

Držitel zbrojního průkazu skupiny E je oprávněn
a) nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit zbraň kategorie A, na kterou mu byla udělena výjimka, zbraň kategorie B, na kterou mu bylo vydáno povolení, nebo zbraň kategorie C,
b) nabývat do vlastnictví střelivo nebo jednotlivé díly nábojů pouze do zbraně, kterou je oprávněn držet, a to po předložení průkazu zbraně, a
c) nosit nejvýše 2 zbraně, které nesmí nosit viditelně.
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1277

Registrován: stř 05.7.2006, 17:10

Zbraň: Glock 17 Gen4

Bydliště: Praha

Příspěvek od para » pon 05.3.2007, 21:07

sk. B nemam.
mam sk. D+ E a jak jsem napsal nikdy a nikde ode mě nechtěli průkaz zbraně když jsem kupoval střelivo......a že už jsem pár krabiček nakoupil :)

A s tím přebíjením je to dle té citace zákona dost nejasný.
Držitel zbrojního průkazu skupiny E je oprávněn

a) nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit zbraň kategorie A, na kterou mu byla udělena výjimka, zbraň kategorie B, na kterou mu bylo vydáno povolení, nebo zbraň kategorie C,

b) nabývat do vlastnictví střelivo nebo jednotlivé díly nábojů pouze do zbraně, kterou je oprávněn držet, a to po předložení průkazu zbraně, a

c) nosit nejvýše 2 zbraně, které nesmí nosit viditelně.
K čemu by byli držiteli sk.E jednotlivé díly nábojů kdyby nemohl přebíjet??? :roll:

Já vím o spoustě lidí co sk.B nemají a vesele přebíjejí a namyslim že to jsou zrovna lidi kteří úmyslně porušují zákon.
Jak jsem napsal, nezajímám se o to , páč nepřebíjim, takže je klidně možný, že se mejlim ale vopravdu to tady slyšim poprvé 8)
"Only the dead have seen the end of war."

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Příspěvek od cmk » pon 05.3.2007, 21:42

No - tezko rict - zase je tu ne uplne jednoznacnej zakon...
U skupiny B zcela jasne stanovi, ze pro svoji potrebu muze prebijet sportovni (nebo lovecke) strelivo...
U skupiny E povoluje nakup komponent, prebijeni ani nezakazuje, ani nepovoluje...
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1277

Registrován: stř 05.7.2006, 17:10

Zbraň: Glock 17 Gen4

Bydliště: Praha

Příspěvek od para » pon 05.3.2007, 21:47

jj, přesně tak, proto mě to zarazilo a ptal jsem se na to :)
ale jde to stejně mimo mě takže jsem v klidu. O Béčku uvažuju, ale jen proto, páč chci nejakou dlouhou :twisted:
"Only the dead have seen the end of war."

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Příspěvek od cmk » pon 05.3.2007, 21:52

Dlouhou dostanes i na Ecko... Sice si maximalne vyslechnes blby kecy nepoucenyho uradnika, ale v podstate ti nakupku na dlouhou nesmej nevydat...
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 470

Registrován: úte 27.6.2006, 13:27

Bydliště: Západ

Příspěvek od Poli » pon 05.3.2007, 21:54

A k čemu na dlouhou potřebuješ B? Zbrań kat. C jsi oprávněn držet a nosit i pro obranu. Pokud budou cajti držkovat, že na co ti bude na obranu opakovací kulovnice a jak jí budeš nosit skrytě, tak jim je do toho h...o. Nedávno jeden člen našeho SSK kupoval pistoli TOZ35 - jednoranná terčovka - kat. C, a také má zbroják pouze na ochranu. Po konzultaci skupiny zbraní s krajskou správou jsme se shodli, že je tento stav možný.
Jinak to, že po tobě při koupi munice prodejce nepožaduje průkaz zbraně, je jeho chyba. Já zase mívám problém, když s B chci koupit munici, že po mě chtějí průkaz zbraně. Několikrát jsem se v obchodě zhádal a poslal je s jejich znalostmi prodávat do supermarketu.
Jinak ohledně přebíjení bych zastával to, že co zákon nezakazuje, to je povolené.
Nejhorší je smrt z vyplašení.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1277

Registrován: stř 05.7.2006, 17:10

Zbraň: Glock 17 Gen4

Bydliště: Praha

Příspěvek od para » pon 05.3.2007, 22:17

aha, aha, tak tím líp aspoň ušetřim.......doufám, páč bych rád Garanda :twisted:
"Only the dead have seen the end of war."
Uživatelský avatar

Příspěvky: 470

Registrován: úte 27.6.2006, 13:27

Bydliště: Západ

Příspěvek od Poli » pon 05.3.2007, 22:43

Takhle to alespoň je dle zákona, avšak výklad zákona se kraj od kraje liší. Prodával a kupoval jsem zbraně snad po celých čechách a hodně skupin zbraní mě nemá rádo, protože jsem si dovolil jim vyvracet jejich pravdu a dokonce jsem se několikrát i po telefonu brutálně pohádal.
Ale u Garanda bych se toho vůbec nebál.
Nejhorší je smrt z vyplašení.

Příspěvky: 1556

Registrován: pon 04.4.2005, 10:02

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Kraj Vysočina

Příspěvek od Selag » úte 06.3.2007, 6:49

Mám spouze skupinu "E", jsem členem KVZ, střílím jejich závody ( v pravidlech je napsán požadavek na skup. "B" pouze, pokud vůči někomu vystupuju jako instruktor střelby), mám kvalifikaci rozhodčího KVZ, při nákupu zbraně platím poplatek 50,- Kč za registraci a dle vyjádření OŘ PČR mohu bez problémů přebíjet munici do zbraní, které vlastním. A taky mám CZ 858 registrrován pouze na skup. zbroj. průkazu "E".
Glock 17, CZ 75 TS konfigurator, Sig 226 X-Five, DD M4, CZ 75 TS2 Depp Bronze, Ruger SP 101, KMR L-02 Spectra
Uživatelský avatar

Příspěvky: 932

Registrován: pon 15.5.2006, 13:59

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Všude a nikde

Příspěvek od provarenec » úte 06.3.2007, 7:22

Já mám B a E. Kupoval jsem CZ 858 Tactical a odmítli mě ho dát na E. Prý jedině na B. Tak jsem se na ne vy*ral a mám ho na B.
Glock 26, CZ 858 Tactical, Glock 17, Mossberg A590, Glock 27
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Příspěvek od S474N » úte 06.3.2007, 8:10

provarenec: no takze nakonec ne oni, ale ty. Stacilo si vytisknout jeden papir z dilny MV CR.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 932

Registrován: pon 15.5.2006, 13:59

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Všude a nikde

Příspěvek od provarenec » úte 06.3.2007, 9:43

Já vím. Tys ho tady uveřejňoval. Někde ho mám vytištěnej...

Jo já. Nerad se hádám. Příští tejden se tam zastavím a zažádám si o vyjímku na laser. :twisted: Ten spadne ze židle až to uslyší :lol: :lol:
Glock 26, CZ 858 Tactical, Glock 17, Mossberg A590, Glock 27
Uživatelský avatar

Příspěvky: 470

Registrován: úte 27.6.2006, 13:27

Bydliště: Západ

Příspěvek od Poli » úte 06.3.2007, 10:00

Jo a pak ať ti dají vždycky alespoň den dopředu vědět, že k tobě domů přijdou na kontrolu uložení laseru, abys stihl nakoupit chlebíčky, zákusky a postavit na kafe. :banana: :lol: , protože jinak bys taky mohl dostat *64* a třeba taky pokutu, bo by ti tu vyjímku mohli vzít. :evil: :mad:
Nejhorší je smrt z vyplašení.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 932

Registrován: pon 15.5.2006, 13:59

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Všude a nikde

Příspěvek od provarenec » úte 06.3.2007, 10:21

:lol: :lol: U nás se vyjímky neudělují. Já tam jdu aby věděli, že už jsem zase doma :P
Glock 26, CZ 858 Tactical, Glock 17, Mossberg A590, Glock 27
Uživatelský avatar

Příspěvky: 373

Registrován: pát 12.5.2006, 15:00

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Mladá Boleslav

Příspěvek od String1 » úte 06.3.2007, 12:16

:lol: :lol: :lol: Z tebe musejí mít ale radost :lol: :lol: :lol:
Taky mám 858 na B-čko, pravděpodobně se hádat a donést vše potřebné, aby si to mohl přečíst, šlo by to, ale já to potřeboval rychle, kupoval jsem z druhé ruky a čas byl proti mě :-/ Tak moc možností nebylo, chjo, je to sviňárna
Uživatelský avatar

Příspěvky: 504

Registrován: čtv 08.12.2005, 12:57

Bydliště: Č. Budějovice

Příspěvek od icks » úte 06.3.2007, 13:04

Nabývání vlastnictví dlouhé střelné zbraně kategorie B držitelem zbrojního průkazu skupiny E
Zákon č. 119/2002 Sb., o zbraních, ve znění pozdějších předpisů, rozdělil oproti předchozí právní úpravě nově zbraně do čtyř kategorií a stanovil pro jednotlivé kategorie odlišné obecné podmínky pro jejich nabývání do vlastnictví, držení a nošení. Zjednodušeně lze říci, že nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit zbraně
• kategorie A mohou držitelé zbrojního průkazu nebo zbrojní licence, pokud jim byla udělena výjimka (§ 8, § 9 a § 10),
• kategorie B mohou držitelé zbrojního průkazu nebo zbrojní licence, pokud jim bylo vydáno povolení (§ 8 a § 12),
• kategorie C mohou držitelé zbrojního průkazu nebo zbrojní licence (§ 14),
• kategorie D mohou fyzické osoby starší 18 let způsobilé k právním úkonům nebo právnické osoby (§ 15).
Výjimku z uvedených obecných podmínek tvoří např. držitelé zbrojního průkazu skupiny D, kteří nemohou nabývat zbraň kategorie A až C do vlastnictví, ale mohou pouze držet nebo nosit zbraň, na kterou má jejich zaměstnavatel vydán průkaz zbraně.
Při posuzování práva k nabývání vlastnictví a držení, popřípadě nošení zbraně kategorie B držitelem zbrojního průkazu skupiny E k ochraně života, zdraví nebo majetku je třeba především vycházet z těch ustanovení zákona o zbraních, která vymezují kategorie zbraní, nabývání vlastnictví, držení a nošení zbraní a oprávnění držitelů zbrojních průkazů.
Oprávnění k nabývání vlastnictví, držení a nošení zbraní držitelů zbrojních průkazů je upraveno rozdílně pro jednotlivé skupiny zbrojního průkazu v ustanovení § 28 zákona o zbraních.
Podle ustanovení § 28 odst. 4 písm. a) je držitel zbrojního průkazu skupiny E oprávněn nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit zbraň kategorie A, na kterou mu byla udělena výjimka, zbraň kategorie B, na kterou mu bylo vydáno povolení, nebo zbraň kategorie C. Vydávání povolení k nabývání vlastnictví a držení nebo nošení zbraní kategorie B upravuje ustanovení § 12 zákona o zbraních, které v odstavci 5 stanoví, že příslušný útvar policie vydá povolení vlastnit nebo držet zbraň kategorie B, pokud k tomu má žadatel řádný důvod. Podle písmene f) tohoto ustanovení se za řádný důvod považuje ochrana života, zdraví nebo majetku. Ustanovení § 12 odst. 6 zákona o zbraních pak upravuje i vydávání povolení k nošení zbraně kategorie B. Vzhledem k tomu, že výše uvedená ustanovení zákona o zbraních hovoří o zbraních kategorie B bez omezení, vyplývá tedy z této právní úpravy zcela jasně, že držitel zbrojního průkazu skupiny E je oprávněn nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit zbraně kategorie B na základě vydaného povolení v rozsahu zbraní této kategorie uvedených v § 5 zákona o zbraních bez dalšího omezení na krátkou nebo dlouhou zbraň.
Při vydávání povolení podle § 12 zákona o zbraních nelze např. spekulovat s tím, že dlouhou zbraň není možné nosit skrytě nebo není vhodná k ochraně života, zdraví nebo majetku. Uvedená spekulace nemůže být důvodem pro nevydání povolení k nabytí vlastnictví a držení, popřípadě nošení zbraně kategorie B držiteli zbrojního průkazu skupiny E z důvodu ochrany života, zdraví nebo majetku. Právní úprava jednoznačně umožňuje držiteli uvedeného zbrojního průkazu nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit i dlouhé zbraně kategorie B a spekulace o tom, že se dlouhá zbraň nehodí k ochraně života, zdraví nebo majetku je nepodložená, neboť si její využití k ochraně života, zdraví nebo majetku lze velice dobře představit např. na osamocených rozlehlých usedlostech.

JUDr. Pavel Novák
Odbor bezpečnostní politiky MV

http://www.mvcr.cz/aktualit/sdeleni/2004/zb_pruk.html

Zpět na „Právní koutek“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz