Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je úte 30.11.2021, 21:45Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 
 Sprostí podezřelí. Trestní řád přitvrdí 
Autor Zpráva
VIP člen
Uživatelský avatar

Registrován: 03/2005
Příspěvky: 13292
Bydliště: mám
Příspěvek Sprostí podezřelí. Trestní řád přitvrdí
Sprostí podezřelí. Trestní řád přitvrdí

Ministerstvo spravedlnosti připravilo změnu trestního řádu. Ta má zrychlit a zjednodušit trestní řízení. Jenže podle řady expertů jen posiluje roli žalobců. A fatálně znevýhodňuje obviněné.

Termín "sprostý podezřelý" zavedl do českého jazyka zneuznaný génius Jára Cimrman. V takovéto pozici by se mohli za čas ocitnout někteří lidé, kteří se dostanou do rukou policie a žalobců. Pokud tedy projde novela trestního řádu chystaná ministerstvem spravedlnosti.
Ta způsobila v právních kruzích poprask a podle České advokátní komory nepřípustným způsobem redukuje práva obviněného. "Včetně práva na řádnou obhajobu, kdy zřetelným trendem je snaha 'zprocesnit' (použít informace, o kterých dotyčná osoba neví a nemůže se k nim jakkoli v rámci své obhajoby postavit, pozn. red.) důkazy z přípravného řízení, kde není přípustná účast obhájce ani obviněného, pro řízení před soudem," stojí ve stanovisku Komory.

Unie státních zástupců naopak tvrdí, že jde o krok správným směrem. "Návrh reflektuje požadavky praxe trestního řízení. A nabízí řešení řady problémů, které jsou vytýkány stávající právní úpravě," míní mluvčí unie Ondřej Šťastný. Podle něho se přípravné řízení výrazně zjednoduší. "Tam, kde to není nezbytně nutné, se ustupuje od formálních postupů."

Bez papírů

Řada policistů a právníků ovšem upozorňuje, že návrh ve značné míře vychází z neúspěšného zákona o státním zastupitelství. Ten před časem neprošel, protože nad míru posiloval moc žalobců.

Pojďme si popsat nejdůležitější chystané změny. Především zahájení stíhání by se už nemělo oznamovat sepsáním usnesení. Policistům by postačilo stručné odůvodnění na začátku výslechu. Stíhání, tedy obvinění z trestného činu, je sice formálním právním aktem, ale jde o mimořádný zásah do života. Policie delší dobu čelí kritice, že přibývá případů lidí stíhaných několik let a následně osvobozených. Dotyčným už pak nikdo nevrátí pošramocenou pověst a náklady na obhajobu. Logičtější by proto naopak bylo pravidla stíhání zpřísnit a umožnit jeho hlubší přezkum.

Další novinkou je návrh na výši trestu, který by měl státní zástupce napsat už do obžaloby. V českém právu ovšem probíhá dokazování až u soudu, nikoli před ním. Nabízí se proto otázka, zda by nešlo o nepřípustný nátlak na obžalovaného ještě před zahájením líčení.
Následuje návrh, že by státní zástupce dozoroval jen zločiny, nikoli přečiny - nedbalostní trestné činy nebo skutky s horní trestní sazbou do pěti let -, s odůvodněním, že jde o jednoduché záležitosti. Jenže do této skupiny spadají dotační a úvěrové podvody, daňové trestné činy, činy proti životu a zdraví a podobně. Rozsáhlá vyšetřování by tedy probíhala bez angažmá žalobců, kteří dnes kontrolují zásahy do práv obviněných.

U zločinů by pak měli žalobci nadále právo případy přidělovat policejnímu orgánu podle svého rozhodnutí. Právě to se přitom jeví jako velký problém. Příkladem jsou známé kauzy Vidkun či Bereta, v nichž figurují policisté. Z právní logiky by je měla vyšetřovat Generální inspekce bezpečnostních sborů. Místo toho - rozhodnutím žalobců - je vyšetřují policisté. Detektivové, kteří nezřídka objekty svého zájmu osobně znají.

Záznam jako důkaz

Asi nejspornější novinkou ministerské předlohy je změna v používání takzvaných úředních záznamů. Těmito klíčovými akty dnes vyšetřování zpravidla začíná. Policie by v nich měla jasně popsat, co vyšetřuje a odkud informace získala, aby bylo zřejmé, že nejde o smyšlené kauzy. Jenže už dnes v nich bývá často uváděn zcela jiný skutek, než který je doopravdy vyšetřován, a odůvodňovány bývají vágně "operativním šetřením". Na základě úředních záznamů se mnohdy rozhoduje o tak zásadních věcech, jako jsou sledování a odposlouchávání. Onou důležitou změnou je, že by záznamy měly mít povahu listinného důkazu. Proti obžalovanému by tedy před soudem mohl být použit dokument sepsaný nezřídka subjektivně detektivem, který chce mít rychle uzavřený případ.

Ministerstvo spravedlnosti změny odůvodňuje zejména potřebou zrychlit trestní řízení. Jenže mají řadu vad. "Tato zásada nemůže být jediným ani hlavním důvodem rekodifikačních pokusů na úkor práv obviněného, včetně práva na řádnou obhajobu," uzavírá analýzu kontroverzního návrhu advokátní komora.

Puvodni odkaz:
:arrow: https://www.tyden.cz/rubriky/domaci/spr ... 60370.html

_________________
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek


úte 02.1.2018, 13:25
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: 04/2016
Příspěvky: 267
Bydliště: Kunnersdorf
Příspěvek Re: Sprostí podezřelí. Trestní řád přitvrdí
Tak to je síla :shock: :mad:


úte 02.1.2018, 14:56
Profil
VIP člen
Uživatelský avatar

Registrován: 03/2005
Příspěvky: 13292
Bydliště: mám
Příspěvek Re: Sprostí podezřelí. Trestní řád přitvrdí
Tak "trik s osobou blizkou" ze uz vyresit podarilo.

Ted uz jen cekam, az vyresi i "trik s obhajobou"...

_________________
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek


úte 02.1.2018, 16:05
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
Partner MujGLOCK
Uživatelský avatar

Registrován: 11/2006
Příspěvky: 2136
Příspěvek Re: Sprostí podezřelí. Trestní řád přitvrdí
podle nové právní úpravy je tam v poučení odkaz na § 22 obč. zákoníku že nemusíš vypovídat protože osoba blízká.. což je furt buřtcajk..
Pokud se jedná o přestupek dle zákona 361 tak to naráží na povinnosti řidiče..kde můžeš někoho prásknout, ale když nepráskneš tak se ti to vrátí jako sprdel..proti provozovateli vozidla..
IMHO z běžných přestupků se vykroutit dá, z přestupků a správních deliktů související s dopravou to už tak snadné není.. :wink:

_________________
www.combatsim.eu


stř 03.1.2018, 8:54
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 4 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  Powered by phpBB © phpBB Group, designed by STSoftware, český překlad – phpBB.cz

Doporučujeme: XBMC KODI