Střelba v Brně na náměstí Svornosti. Na místě jeden zraněný,


Velmi zajímavé případy, které nesmí skončit v propadlišti dějin.

Příspěvky: 213

Registrován: pon 28.7.2014, 17:49

Zbraň: G17

Re: Střelba v Brně na náměstí Svornosti. Na místě jeden zran

Příspěvek od Morris » úte 05.3.2019, 13:41

detaily nepoznam. V mojich ociach je to jedna udalost, hoci ma dve diania - ale jedna by nezacala bez druhej.

tento clanok poskytuje spravne informacie?
https://www.idnes.cz/brno/zpravy/soud-s ... -zpravy_pp?

lebo podla clanku drzitel zbrane, ktory strielal do vzduchu (resp nikoho nezasiahol), je obzalovany z pokusu vrazdy a trener, ktory drzitela strelil do hrude, je obzalovany z pokusu zabitia...?
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Střelba v Brně na náměstí Svornosti. Na místě jeden zran

Příspěvek od S474N » úte 05.3.2019, 13:57

Kolegyně se ho bála, řekl trenér o muži souzeném za střelbu před školou

Střelbu před základní školou v brněnských Žabovřeskách začal projednávat Krajský soud v Brně. Konflikt se odehrál loni v březnu, když Zdeněk Polák přivedl syna do kurzu plavání. Pohádal se s instruktorem a použil střelnou zbraň, muže však netrefil. Polák je nyní obžalovaný z pokusu o vraždu a výtržnictví.

Případ je neobvyklý tím, že oba hlavní aktéři konfliktu jsou zároveň v pozici obžalovaného i poškozeného. Soud proto bude projednávat každou část věci zvlášť. Takový případ kriminalisté ani advokáti nepamatují.

Dnes před soudem jako obžalovaný stanul Zdeněk Polák a v pozici poškozeného je trenér Petr Hašek.

Hádka před školou se odehrála v březnu 2018 na náměstí Svornosti před základní školou. Polák se tehdy rozzlobil, že si jeho syna nikdo ze školy nevyzvedl u vchodu, když ho přivedl na kurz plavání.

„Očekával jsem jistý komfort, když šlo o komerční kroužek. Syna však nechtěli ani pustit do školy. Načež vyšel trenér plavání Hašek, který měl bojovný postoj a začal na mě křičet, ať už jdu. Křičeli jsme se na sebe a vyměnili si několik nadávek,“ uvedl Polák, který má zbrojní průkaz a v době incidentu vlastnil tři zbraně.

Obžalovaný tvrdí, že pak se k němu Hašek rozběhl. „Lekl jsem se, byl v bojovém postoji a rozběhl se ke mně. Měl jsem strach, a proto jsem legálně drženou zbraní, kterou nosím občas sebou, dvakrát vystřelil do vzduchu. Nikomu jsem nechtěl ublížit,“ vypověděl ještě Polák.

„Pan Hašek mě doběhl a začal mlátit pěstmi. Zbraň mi vypadla z ruky. Pak jsem ztratil vědomí a když jsem se vzpamatoval, díval jsem se do hlavně zbraně a pan Hašek stál nad mnou. Došlo k výstřelu, snažil jsem se odplazit k lavičce a zavolat si záchranku,“ řekl dále třicetiletý Polák, který měl prostřelený hrudník a musel se podrobit několika operacím.


Záchranáři ho tehdy odvezli do nemocnice v kritickém stavu. Trenéra policisté na místě zadrželi, nikdo další zraněn nebyl.

Přestože Polák při konfliktu střílel do vzduchu a sám byl postřelený, za pokus o vraždu a výtržnictví mu hrozí až osmnáct let vězení.

„Pouze jsem se bránil, i když neefektivně. Také přiznávám, že jsem byl vulgární. Stydím se za to. Dnes bych to řešil písemnou stížností a podobného chování se vyvaroval,“ přiznal Polák.

Chytl jsem ho za ruku a snažil se ho zpacifikovat, líčí trenér

Trenér plavání před soudem prohlásil, že se snažil ochránit děti a zaměstnance školy.

„Už v únoru jsme měli s panem Polákem problémy. Byl vulgární na zaměstnance školy. Jedna z trenérek se ho dokonce bála a nechtěla chodit do práce. Nedokázal pochopit, že nemůžeme ve škole nechat jeho syna bez dohledu, když ještě neskončil předešlý kurz,“ uvedl Hašek.

Napsal proto dopis matce chlapce, která pak syna vodila na kurz. V inkriminovaný den ovšem nemohla přijít, a tak ji zaskočil znovu Polák.

„Zase dělal problémy. Snažil jsem se mu vysvětlit, že chlapec skutečně nemůže být sám ve škole. Polák začal vulgárně nadávat a došlo k incidentu, kdy najednou před školou vystřelil do vzduchu a následně zamířil směrem k mé hlavě. Chytl jsem ho za ruku, ve které měl zbraň a snažil jsem se mu ji odstrčit. V té chvíli znovu vystřelil. Podle zvuku jsem si myslel, že nemá skutečnou zbraň,“ líčil Hašek.

Další dění odmítl komentovat, protože to je předmětem dalšího soudního řízení, kde je Hašek v roli obžalovaného. Za pokus o zabití mu hrozí až desetiletý trest. Tento případ soud otevře později.

Puvodni odkaz:
:arrow: https://www.idnes.cz/brno/zpravy/soud-s ... -zpravy_pp
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 3091

Registrován: ned 21.11.2010, 12:57

Re: Střelba v Brně na náměstí Svornosti. Na místě jeden zran

Příspěvek od reddog » čtv 07.3.2019, 20:58

jsem docela zvědav na zdůvodňování konání toho druhého v pozici obžalovaného po tom, co bude v jednom za svědka. To bude zajímavé čtení a dovolím si předem tipnout, že o odvolačky a další soudy rozhodně nepřijdeme.
Uživatelský avatar

Partner MujGLOCK

Příspěvky: 2139

Registrován: sob 11.11.2006, 17:40

Re: Střelba v Brně na náměstí Svornosti. Na místě jeden zran

Příspěvek od john.hawk » čtv 21.3.2019, 10:11

a já bláhový myslel že svěděk má dle práva býti jen ten, kdo nemá na věci zájem..

Příspěvky: 380

Registrován: pon 05.11.2012, 17:30

Zbraň: vícero

Re: Střelba v Brně na náměstí Svornosti. Na místě jeden zran

Příspěvek od Piggy » sob 23.3.2019, 17:41

Neblbni, to by nám řady svědků povážlivě prořídly :wink:
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Střelba v Brně na náměstí Svornosti. Na místě jeden zran

Příspěvek od S474N » čtv 25.4.2019, 7:29

Stopaz 24:18:
:arrow: https://novaplus.nova.cz/porad/televizn ... -24-4-2019

Tak vcera dalsi kolo u soudu, uz poprve promluvil i majitel zbrane. A dokonce i ocity svedek. No myslim, ze pan trener to bude mit tezke.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Partner MujGLOCK

Příspěvky: 2139

Registrován: sob 11.11.2006, 17:40

Re: Střelba v Brně na náměstí Svornosti. Na místě jeden zran

Příspěvek od john.hawk » čtv 25.4.2019, 11:40

navíc se i přiznal, takže exces s NO jak vyšitej a má pokus vraždy..a to oprávněně..
na mně v tv působil jako psychotýpek co rád dává..

Příspěvky: 9

Registrován: pát 26.10.2018, 14:40

Re: Střelba v Brně na náměstí Svornosti. Na místě jeden zran

Příspěvek od jeany81 » ned 28.4.2019, 11:18

Doznání trenéra plavání: https://youtu.be/XL070sOcmMw
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Střelba v Brně na náměstí Svornosti. Na místě jeden zran

Příspěvek od S474N » úte 11.6.2019, 18:00

Co ty na mě se zbraní? Soud vyslechl svědky střelby u brněnské školy

Výslechy svědků pokračoval ve středu u Krajského soudu v Brně ojedinělý případ, ve kterém poškozený vystupuje i jako obviněný. Potyčka otce žáka základní školy s trenérem plavání skončila vážným zraněním otce. Při konfliktu se i střílelo, nekteří svědci vnímali rány ze zbraně jako varovné, jiní jako útočné.

Loni 20. března se před školou na náměstí Svornosti začal rozčilovat Zdeněk Polák, otec chlapce, kterého vedl do tamního školního bazénu na kurz plavání. Nelíbilo se mu, že jeho syn musel před školou čekat, až si pro něj někdo přijde z plaveckého kurzu, a začal na adresu školy vulgárně nadávat, píše se ve spise.

Uklidnit se ho snažil manažer kurzu a trenér Petr Hašek, což Poláka zřejmě rozčílilo ještě víc a před mužem, který za ním vyšel před školu v teplákách a tričku, vytáhl legálně drženou zbraň. Té se však Hašek nezalekl a podle shodně vypovídajících svědků se na útočníka obořil se slovy: „Co ty na mě budeš vytahovat zbraň? Na neozbrojeného?“

Poté zazněly dva výstřely, podle Poláka to byly výstřely varující, neboť prý měl z manažera, kterého do té doby ovšem neznal, strach. Podle některých svědků byl první výstřel zřejmě skutečně varovný do vzduchu, druhý už považovali svědci za ránu útočnou. Kulka z ní měla být určena Haškovi. Ten však střelce zpacifikoval úderem do obličeje, zbraň mu při potyčce vytrhl, ale následně Poláka střelbou zranil.

Podle svědků se všichni včetně Haška domnívali, že zbraň je pouze neškodná replika.

Nebyl to první incident otce se školou. V případě prokázání úmyslu střelby hrozí Polákovi až 18 let vězení za vraždu ve stadiu pokusu.

Zatím ještě nebyl stanoven termín dalších soudních jednání, při kterých se bude rovněž posuzovat přiměřenost Haškovy obrany. Pokud by byl uznán vinným, i on může jít do vězení za pokus o zabití.

Puvodni odkaz:
:arrow: https://www.novinky.cz/krimi/503230-co- ... skoly.html
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 269

Registrován: úte 26.4.2016, 19:07

Zbraň: GLOCK 17 Gen4

Bydliště: Kunnersdorf

Re: Střelba v Brně na náměstí Svornosti. Na místě jeden zran

Příspěvek od Pepíno » stř 12.6.2019, 7:32

Čekal jsem že pan Polák bude nějakej rachitickej zmrdeček když se musel "bránit" plavčíkovi se zbraní v ruce. A ejhle von bude asi jenom zmrdeček. No nechám to na policii.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Střelba v Brně na náměstí Svornosti. Na místě jeden zran

Příspěvek od S474N » stř 12.6.2019, 9:05

Tak tuhle logiku nejak nechapu. Takze kdyz mam treba 85+ kg, tak se nemam narok branit se zbrani a mam poradat MMA?
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Partner MujGLOCK

Příspěvky: 2139

Registrován: sob 11.11.2006, 17:40

Re: Střelba v Brně na náměstí Svornosti. Na místě jeden zran

Příspěvek od john.hawk » úte 18.6.2019, 10:57

bránit se je zcela v pořádku..jen se skusím zamyslet tím, že v situaci která není nějak vyhrocená ( merito věci je jen hádka o právech a povinnostech) tak když borec vytáhl zbraň jakože si myslím že neměl..tak ten plavčík mohl mít pocit že ho chce borec šutnout a šel po něm..střelec se bojí plavčíka že mu jednu ubalí, plavčík se zase bojí zastřelení..můj názor a můžu se i mýlit je že zbraň je v pohodě, ale nějaký mezistupeň by střelci měl hrát do karet tj. obušek, vzdálenost, mobil atd. Tahat kvér na člověka který se semnou hádá a jde mi jednu střelit není moc chytré..a důsledky vidíme zde na tomto případu.. S debilem se nehádám protože mám u sebe kvér a nikdo ohrožen na životě nebo zdraví není, pokud debil přijde a vypadá odhodlaně můžu volat, můžu s situace ustoupit můžu teleskopovat..a pakliže to selže tak zbraň ano, varovný do bezpečného prostoru a pak při přetahování o zbraň vyjde výstřel jehož machanismus vzniku bude muset objasnit vyšetřovatel..jak tenkrát u toho důchodce a cigána :)
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Střelba v Brně na náměstí Svornosti. Na místě jeden zran

Příspěvek od S474N » úte 18.6.2019, 11:17

john.hawk: ono asi bude dulezite jednoznacne rici, proc ta zbran sla ven. Jestli jako podpora ega pri hadce, aby si borec dodal vetsi vaznosti nebo jako posledni vec, po ktere sahl, kdyz ho dotycny plavcik dobihal a chtel inzultovat a dotycny se bal o zivot.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Střelba v Brně na náměstí Svornosti. Na místě jeden zran

Příspěvek od S474N » sob 29.6.2019, 8:33

Rodič přinesl ke škole v Brně zbraň, pak se střílelo. Soud rozhodl o trestu

Rozčílený otec, hádka na kurzu plavání a zbraň, která ve výsledku zranila útočníka. Krajský soud v Brně ve středu rozhodl o trestu v příběhu loňské potyčky před základní školou v brněnských Žabovřeskách.

Článek
Brněnský soud uložil jednomu z aktérů příběhu podmíněný trest. Obžalovaného Zdeňka Poláka uznal vinným z výtržnictví, nikoli z pokusu o vraždu.

Polák loni v březnu vedl do školy dítě na plavání a dostal se do sporu s trenérem, který byl koordinátorem plaveckých kurzů ve školním bazénu. Polák měl legálně drženou zbraň, třikrát z ní vystřelil. Čelil obžalobě z pokusu o vraždu a výtržnictví, za což mu hrozilo až 18 let. Rozsudek není pravomocný, žalobce si ponechal lhůtu na odvolání.

„Uvědomuji si svoji míru spoluzavinění, stydím se za to, že jsem tak nadával na školu. Nelíbilo se mi, že musíme čekat venku. Připouštím, že tak se to řešit nemá a že to bylo nevhodné,“ uvedl dnes ve své závěrečné řeči muž. Připustil, že vyvolal slovní konflikt, ale poškozený ho podle něj fyzicky napadl. „Já jsem zbraň nevytahoval jen tak, cítil jsem se ohrožený. Toho člověka jsem neznal, nevěděl jsem, proč na mě běží se zaťatými pěstmi,“ uvedl Polák. Řekl, že běžel pryč od školy a se zbraní manipuloval tak, aby nikoho neohrozil.

Trenér Poláka při konfliktu odzbrojil a postřelil, také on se bude zpovídat ze svého jednání.

Příběh už zkraje března zmapovali reportéři pořadu Záhady Josefa Klímy.

Incident se odehrál 20. března 2018 v odpoledních hodinách, nejprve před budovou brněnské základní školy na náměstí Svornosti, poté pokračoval na prostranství poblíž školy, kde se v tu dobu pohybovalo dost lidí.

Konflikt vyprovokoval otec jednoho z žáků, který ve zdejší škole navštěvoval kurzy plavání. Nechtěl se smířit s přísnými bezpečnostními předpisy školy, které neumožňují dospělým osobám vstup do školní budovy.

„Je to pán, se kterým jsem už taky měl incident zhruba měsíc před tou událostí. Choval se doslova jako dobytek, jak vůči paní vrátné, tak vůči trenérkám plavání,“ popisoval pro Záhady Josefa Klímy svou zkušenost školník Josef Havel.

Podobná scéna se odehrála i v osudný den, konfliktní rodič opět vyvolal hádku a vulgárně napadal vrátnou i další zaměstnance. Pak se do věci vložil instruktor plavání Petr Hašek. „On před těmi dětmi velmi sprostě nadával a projevoval se agresivně, tak jsem šel ven, abych mu vysvětlil, že se takhle chovat nemá. Když nepřestával, řekl jsem mu, že už si nepřeji, aby chodili se synem na plavání,“ vysvětluje Hašek.

To nasupeného otce pravděpodobně ještě víc naštvalo a začal se ohánět legálně drženou zbraní, kterou často nosil u sebe.

Potom už události nabraly rychlý spád. Nejprve střílel rodič na instruktora Haška, poté, když se Hašek snažil muže odzbrojit a zbraň mu sebrat, vystřelil dvakrát i on. Muže zasáhl tak nešťastně, že skončil na pár týdnů v nemocnici s vážným zraněním.

Jaké byly vyšetřovací verze a v čem se lišily? Co přesně se na místě odehrálo a proč po běžné hádce tasil rodič zbraň? Více v reportáži v úvodním videu.

Puvodni odkaz:
:arrow: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/rodi ... estu-74965
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Střelba v Brně na náměstí Svornosti. Na místě jeden zran

Příspěvek od S474N » sob 29.6.2019, 15:36

Slo by si precist cely rozsudek? Klidne soukromne.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Příspěvky: 9

Registrován: pát 26.10.2018, 14:40

Re: Střelba v Brně na náměstí Svornosti. Na místě jeden zran

Příspěvek od jeany81 » ned 30.6.2019, 8:48

Rozsudek poskytnu, ale zatím nenabyl právní moci.
Uživatelský avatar

Partner MujGLOCK

Příspěvky: 2139

Registrován: sob 11.11.2006, 17:40

Re: Střelba v Brně na náměstí Svornosti. Na místě jeden zran

Příspěvek od john.hawk » pát 06.9.2019, 9:35

ok, to bude na odvolačku stejně..
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Střelba v Brně na náměstí Svornosti. Na místě jeden zran

Příspěvek od S474N » pon 30.9.2019, 19:34

Trenér plavání dostal za střelbu u školy podmínku

Podmíněný trest tři roky vězení s odkladem na pět let uložil v pondělí Krajský soud v Brně trenérovi plavání Petru Haškovi za pokus o zabití muže. Případ se týká loňské střelby poblíž základní školy v Brně-Žabovřeskách, trenér podle soudu vzal při konfliktu muži jeho vlastní zbraň a postřelil ho. Žalobce navrhoval vězení, obhajoba žádala zproštění viny.

Potyčka z loňského 20. března mezi otcem žáka základní školy s trenérem plavání skončila vážným zraněním otce školáka. Ten v případu figuroval jako poškozený i jako obviněný.

Byť to byl právě Zdeněk Polák, kdo legálně držený revolver glock před školu přinesl a střílel s ním během konfliktu, který sám vyvolal, do vzduchu, vyšší trest dostal pedagog a trenér Hašek, kterého soudili za pokus zabití.

Poláka už dříve soud potrestal jako výtržníka. Dostal roční podmínku a trest přijal. „Obžalovaný ze své zbraně dvakrát vystřelil do vzduchu a jednou do země. Nelze mu tak prokázat úmysl ublížit,“ stojí v soudním rozhodnutí, při kterém byl Polák z původního obvinění z pokusu o vraždu zproštěn.

Jak zdůvodnil předseda senátu Aleš Novotný, soud se při rozhodování o udělení podmínečného trestu pro Petra Haška řídil i znaleckými posudky odborníků, podle kterých byl Hašek v krizových momentech, kdy vyběhl před školu v pantoflích zpacifikovat neznámého sprostě nadávajícího střelce, pod vlivem přechodné duševní poruchy, která byla reakcí na stres a strach, kterou Polákova střelba před školou vyvolala.

Přesto si však měl mladý instruktor plavání uvědomit, co může spáchat při střelbě do člověka z bezprostřední blízkosti, kterého před tím srazil na zem a kterému sebral jeho zbraň.

„Nepříliš šťastná byla i obhajoba, která se snažila soud přesvědčit, že zbraň pan obžalovaný nepovažoval za skutečnou, ale za maketu či hračku. Revolver přitom vážil skoro kilogram, a to není málo,“ uvedl soudce Novotný, který označil rozhodování o udělení trestu s odkladem za hraniční.

Pobyt ve vězení by byl nicméně podle soudu pro učitele plavání a pedagoga, který měl po celou dobu značnou podporu svých kolegů, nepřiměřeně přísný.

Hašek má zaplatit zdravotní pojišťovně 584 626 korun za léčení a 181 398 korun Polákovi jako bolestné. Obě částky však soud dělil na polovinu, protože, jak soudce Novotný také uvedl, bez výtržnického jednání a původní iniciativy Poláka by k žádnému incidentu nedošlo.

Potrestaný trenér se k výroku nechtěl vyjádřit, podle slov obhájce Karla Schelleho se však zřejmě proti verdiktu odvolá. Rovněž státní zástupce i poškozený Polák si ponechali lhůtu pro vyjádření k rozsudku.

Puvodni odkaz:
:arrow: https://www.novinky.cz/mobileNoredir/kr ... minku.html


WTF, jakej revolver? *9* *24* *71* *2633*
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Příspěvky: 380

Registrován: pon 05.11.2012, 17:30

Zbraň: vícero

Re: Střelba v Brně na náměstí Svornosti. Na místě jeden zran

Příspěvek od Piggy » úte 01.10.2019, 9:30

Řekl bych, že soudce Novotný tím zpochybněním docela nahrál obhajobě na smeč.
Nedivil bych se, kdyby u odvolacího soudu vytáhla znalecký posudek o možnostech rozeznat ostrou od makety či hračky pohmatem a letmým pohledem.

Zpět na „Sledované případy“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz