Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je čtv 19.7.2018, 10:50Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 139 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Další
 Střelba v Havířově - útok nebo obrana? 
Autor Zpráva

Registrován: 03/2007
Příspěvky: 685
Příspěvek Re: Střelba v Havířově - útok nebo obrana?
Hatikva: Samozřejmě máte pravdu, ani to moje není přesné a ani přesné to být vlastně nemůže už proto, že česká judikatura je z důvodu ekonomického analfabetismu a socialistického myšlení soudců vnitřně rozporná a k místy přímo k zblití (a to včetně blábolů ústavného soudu). Za tohle PČR nemůže. To však nic nemění na faktu, že PČR cíleně dezinformuje oběti co se týče vyčíslení škody.

Vysvětlení toho co u nás smrdí je v níže uvedené diplomce, kde je zajímavá komparace českého, rakouského a německého pojení stanovení výše škody.

http://is.muni.cz/th/108195/pravf_m/Sko ... ajetku.txt


Ze stejného východiska (nesmí dojít k bezdůvodnému obohacení poškozeného na úkor pachatele) dochází německá a rakouská justice k podstatně odlišným závěrům, než naši socialismem prolezlí soudci bez špetky ekonomického myšlení.

Základní český koncept, že škoda je rozdíl mezi cenou před poškozením a cenou po poškození, je použitelný nanejvýš když jde o krádež 50 kg brambor z několikatunové hromady.

Předpokládám, že onen koncept je to, na co Hatikva naráží - škodou nejsou nutně náklady ma uvedení do původního stavu. Pokud lze vyčíslit rozdíl v ceně před a po, tak je touto škodou rozdíl a ne náklady. Bohužel naše judikatura škodu coby rozdíl v ceně používá i tam, kde to takto může udělat jenom ekonomický idiot nebo socialistický pohrobek.

Schopnost našich soudů prohlásit, že instalací nového plotu (blatníku, okapu, dveří) namísto starého plotu dojde ke zvýšení majetku poškozeného do té míry, že se má poškozený podílet na nákladech, je dechberoucí. A není to názor blbých českých elektrikářů, ale je to zřejmě i názor právníků rakouských, německých (a také některých českých).

Je dost možné, že nový ObčZ toto posunul trochu kupředu (názory prof. Eliáše byly v tomto ohledu dost rozumné), ale než se zdravý rozum promítne i do trestní judikatury bude trvat ještě dost dlouho.


stř 07.1.2015, 11:03
Profil

Registrován: 12/2014
Příspěvky: 229
Příspěvek Re: Střelba v Havířově - útok nebo obrana?
Shi, odhlédneme teď od Eliáše, kterému praxe nemůže za to, co vymyslel a nazval občanským zákoníkem, přijít na jméno. Představ si judikaturu jednoho ze soudů vyššího stupně, už si ani za nic nevzpomenu, který to byl. Představ si drogovou trestnou činnost, kdy jedním ze znaků kvalifikovaných skutkových podstat je výše prospěchu pachatele, který získal výrobou, prodejem apod. drogy. Představ si, že podle rozhodnutí toho soudu (škoda, že nevím, který to je, sakra) se od výše prospěchu odečítají vynaložené náklady pachatelem (takže když to bude vařič perníku, tak náklady na kolonu, suroviny, nedivil bych se, kdyby se musel odečíst náklad na pohonné hmoty, které byly spotřebovány při rozvozu drogy). Co na to říkáš?


stř 07.1.2015, 13:15
Profil

Registrován: 06/2012
Příspěvky: 595
Bydliště: blízko Brna
Příspěvek Re: Střelba v Havířově - útok nebo obrana?
Anebo "škoda" v případě nasdílení audiovizuálního díla ... Také to někdo počítá podle ceny v obchodě/vstupného v kině. Ale že ty obchody/kino mají nějaké náklady a mělo by se to defacto odečíst, tak to už nee. A uvažovat o tom, jestli by si to někdo koupil či šel vůbec do kina, to už vůbec ne.
Naštěstí konkrétně tohle už nějak vrátili, právě kvůli výpočtu škody.
Dosud to ale budilo dojem, že v případě poškození občana je škoda zanedbatelná a v ostrém kontrastu se skutečnou, tak v případě filmových studií/distributorů je to přesně opačně ...

Jinak jsme ot, asi by to chtělo extra thread škoda apod.


stř 07.1.2015, 13:41
Profil

Registrován: 03/2007
Příspěvky: 685
Příspěvek Re: Střelba v Havířově - útok nebo obrana?
Že praxe nemůže Eliášovi přijít na jméno se vůbec nedivím, podle některých informací byl prof. Eliáš typický profesor, který všechno ví nejlíp a všemu rozumí, nenechal si poradit a podle toho to zákonitě dopadlo.

Výše prospěchu (a je jedno, že to byl pachatel drog) je prostě rozdíl mezi příjmy a výdaji. Až na to, že já bych k těm příjmům přidal ještě benefity socální, pokud je pobíral a neodváděl platby do systému (myšleno zdravotní a sociální pojištění). Že má zločinec se svým podnikáním výdaje je poměrně logické a kdyby výdaje převážily nad příjmem, tak by se mu zločin nevyplatil. Viz "rational choice theory".

Metodiku výpočtu škod v modelových případech by si justice měla nechat vypracovat třeba od VŠE a nebastlit to na koleně. Ony existují náklady na pasiva, existují náklady příležitosti, existují náklady v podobě rizik, existuje korekce o inflaci, svou cenu mají i zvláštní vztahy k předmětům nebo zvířatům, je potřeba zohlednit, že majetek má člověk jako funkční celek, jehož cena je vyšší, než součet položek v majetku, a to jsou věci se kterými ekonomové běžně počítají a berou se za samozřejmé a současně jejich existenci naši soudci v judikátech popírají. Spousta věcí se nedá spočítat přímo či přesně a musí se nějak odhadnout, ale to není důvod to ve výpočtech zcela zanedbat.

Ukázat se to dá na příkladu. Oficiální tržní cena mého auta je momentálně cca 200 tisíc Kč, navíc mě čekají seervisní úkony v ceně cca 10 000Kč. Když mi někdo na stůl vyskládá 250 000 Kč a požádá mě o klíčky od vozu, tak mu je nedám a bude to z mé strany racionální rozhodnutí a zcela chladný ekomomický kalkul, ikdyž zdánlivě tratím 60 000 Kč. To je překvápko, se kterým se i podprůměrní ekonomové vypořádají celkem snadno, avšak naše justice to není schopná duševně vůbec pobrat. Někde poblíž částky 300 000 Kč bych už klíčky vydal. Prakticky to znamená, že když mi někdo sešrotuje auto, tak mi způsobená škoda nebude 200 000 Kč, ale někde poblíž 300 000 Kč. Když v rámci snahy o to, abych se neobohatil, dostanu kompenzaci 200 000 Kč, tak budu zcela reálně poškozen o cca 100 000 Kč. Lze to minimálně z části velmi dobře prokázat, protože když si za 200 000 Kč koupím v bazaru auto, tak budu muset cca 70 000 Kč narvat do toho, abych měl alespoň částečnou jistotu, že se na něj budu moci spolehnout tak, jako na svoje stávající.


stř 07.1.2015, 16:23
Profil

Registrován: 01/2012
Příspěvky: 217
Příspěvek Re: Střelba v Havířově - útok nebo obrana?
to Shi: Teď jste mně ale dokonale rozesmál. Když si vzpomenu, kolikrát jsem u soudu soudcům vysvětloval princip DPH a skutečnost, že když někomu dodám zboží jako plátce DPH a on mi nezaplatí, já stejně odvedu státu to DPH a tím jsem znova poškozen a oni na mně skoro vždy koukali jak 15-letá při prvním sexu zezadu, tak si živě dovedu představit, jak by na Váš příspěvek reagovali. Vsadím se, že by už ve druhém řádku počínaje odstavcem ...Výše prospěchu (a je jedno, že to byl pachatel drog) je prostě rozdíl ... nevěděli o čem je řeč.

Ono to není ani vlastně tak humorné jak smutné. Soudci rozhodují o věci, ale nemají mnohdy ani představu, o čem je řeč. Ale je to ve stylu: všude jsem byl, všechno znám a od všeho mám klíče...
Jsem názoru, že kdyby za svá zpackaná rozhodnutí nesli i materiální, případně i trestní zodpovědnost, pak by věc se měla zcela jinak.


stř 07.1.2015, 17:52
Profil

Registrován: 12/2014
Příspěvky: 229
Příspěvek Re: Střelba v Havířově - útok nebo obrana?
Víte co, pánové, proč si to nejdete zkusit? Ony by vás ty hloupé řeči rychle přešly :)


stř 07.1.2015, 17:57
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: 06/2010
Příspěvky: 1266
Příspěvek Re: Střelba v Havířově - útok nebo obrana?
Pojd si na oplatku zkusit nase zamestnani ... Ono by te to skuhrani, ze neco nejde hodne rychle preslo ...

_________________
Lajte mi lhu-li


stř 07.1.2015, 18:00
Profil

Registrován: 12/2014
Příspěvky: 229
Příspěvek Re: Střelba v Havířově - útok nebo obrana?
Jry2000, tu vaši brnkačku? Kdykoliv. Vždyť co na tom může být složitého :)


stř 07.1.2015, 18:01
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: 06/2010
Příspěvky: 1266
Příspěvek Re: Střelba v Havířově - útok nebo obrana?
Fajn, posli mi CV ... zaridim. Ale musis aspon neco umet ;)

_________________
Lajte mi lhu-li


stř 07.1.2015, 18:06
Profil

Registrován: 12/2014
Příspěvky: 229
Příspěvek Re: Střelba v Havířově - útok nebo obrana?
Tak, jak ty zvládneš dělat právníka, tak já zvládnu tu tvou brnkačku taky :)


stř 07.1.2015, 18:06
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: 03/2006
Příspěvky: 2967
Bydliště: Praha Západ
Příspěvek Re: Střelba v Havířově - útok nebo obrana?
střelec z Havířova píše:
...oni na mně skoro vždy koukali jak 15-letá při prvním sexu zezadu...

Tohle mě rozseklo :lol:

jry2000 + Hatikva: Co se tak vrátit do argumentační roviny, pánové?
Dokud se to v ní drží, jde totiž o velmi zajímavé čtení...

_________________
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --


stř 07.1.2015, 21:05
Profil

Registrován: 12/2014
Příspěvky: 229
Příspěvek Re: Střelba v Havířově - útok nebo obrana?
Starosto, zajímavé jak pro koho... :) Já z reakcí na absurdní výmysly některých nejmenovaných kolegů příliš odvázaný nejsem, neboť je to pořád dokola, a je to jako hrách na zeď házet. Ale copak mohu odmítnout? To by že mne byl rázem arogantní šmejd, který pohrdá plebsem. Když se snažím trpělivě vysvětlovat, tak jsem zatím jenom šmejd. A to mi za tu námahu stojí :) Ovšem kdyby mne dotyční kolegové vyvázali z povinnosti reagovat, tak bych se vůbec nezlobil :)
Chtěl bych, aby mi admin dal nějakou barevnou hvězdičku jako exotovi nebo místnímu otloukánkovi. Takhle nepřátelské prostředí jsem nečekal. Alespoň kdyby bylo možno vést diskuzi věcně, ale krom Shi a Garyho ostatní příliš netuší, o čem hovoří, a místo faktů se to snaží uřvat emocemi. A to je velmi nepříjemné a unavující :(
Víš, milý starosto, já bych si nikdy nedovolil radit neurochirurgovi, jak odoperovat nádor na mozku. Ale v právu a sestavě na EURO se vyzná kdejaký jouda. Bohužel :( A co hůře, takovému člověku není hloupé ostatní poučovat. Nevím, jestli to je tím, že nemusí své názory obhajovat před plénem a počítač snese hodně... Važně nevím.


Naposledy upravil Hatikva dne stř 07.1.2015, 21:37, celkově upraveno 1stř 07.1.2015, 21:11
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: 03/2006
Příspěvky: 2967
Bydliště: Praha Západ
Příspěvek Re: Střelba v Havířově - útok nebo obrana?
Hatikva: Zkus to negeneralizovat, podle mě je tu absolutní většina lidí, kteří tomu chtějí víc rozumět a dokážou respektovat Tvůj názor.
To, že má někdo špatné zkušenosti a je emočně naladěn, ještě neznamená, že Tě nerespektuje jako člověka nebo diskutéra.

_________________
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --


stř 07.1.2015, 21:36
Profil

Registrován: 12/2014
Příspěvky: 229
Příspěvek Re: Střelba v Havířově - útok nebo obrana?
Starosto, okey, vyvinu maximální úsilí se polepšit. Slibuji :) Ovšem tu hvězdičku exota bych bral, ať je všem jasno, s kým mají tu čest :)
P. S. pokud to někomu vysvětlím, ale on napodruhé, napopáté, podesáté použije stejně zcestné argumenty, pochop mé rozladění a pochybnosti, zda to vůbec má smysl... O takovém člověku si nemyslím, že by měl snahu více porozumět problematice a můj názor respektoval. Bohužel. Nevím, zda si uvědomují, že jsem citlivý člověk a jejich postoje mi ubližují. Leckdy mám slzy na krajíčku :)


stř 07.1.2015, 21:39
Profil

Registrován: 03/2012
Příspěvky: 1596
Bydliště: Praha
Příspěvek Re: Střelba v Havířově - útok nebo obrana?
A já ještě doplním, že nikdo Tě nemusí z ničeho "vyvazovat". Snad jsi svéprávný a svobodný člověk, ketrý se kdykoli může rozhodnout prostě nediskutovat. Na tom, co si kdo myslí by to nemělo nic změnit. Takže to, že tu s námi diskutuješ neházej na nás, je to jen Tvé snad svobodné rozhodnutí.

_________________
ČZ 85, ČZ 50, Walther PPK, NP22, Auto-Ordnance 1911A1 WWII, SIG P239, BARK9


stř 07.1.2015, 22:09
Profil
VIP člen
Uživatelský avatar

Registrován: 03/2005
Příspěvky: 13138
Bydliště: mám
Příspěvek Re: Střelba v Havířově - útok nebo obrana?
Hatikva: netusim, do koho ses presne obul nebo jestli si to vzal smahem pres vsechny. V kazdem pripade, jsou tu konkretni lide s konkretnimi osobnimi zkusenostmi. Tezko o takovych lidech muzes tvrdit, ze jsou pravne mimo, kdyz to realne zazili.

_________________
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek


stř 07.1.2015, 23:32
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky

Registrován: 12/2014
Příspěvky: 229
Příspěvek Re: Střelba v Havířově - útok nebo obrana?
Satane: to ať si každý posoudí, zda se v mých slovech poznává. Osobně zde mám pár favoritů všeználků. Víš, příteli, absolvování soudu z nikoho právníka neudělá, stejně jako když Tě budou operovat, tak se nestaneš lékařem. Tedy dovolit si svá tvrzení mohu velmi pohodlně, mám oči a vidím, co píší, a že jsou po právní stránce ne zcela v obraze...


stř 07.1.2015, 23:36
Profil
VIP člen
Uživatelský avatar

Registrován: 03/2005
Příspěvky: 13138
Bydliště: mám
Příspěvek Re: Střelba v Havířově - útok nebo obrana?
Hatikva: rozumim a chapu. Je mi jasne, ze to muze byt casove narocne i jinak dusevne vycerpavajici, ale poprosim te, abys nepolevoval a vysvetloval, vysvetloval, vysvetloval. Nepouci se jeden, ale muzou stovky jinych. *4*

_________________
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek


čtv 08.1.2015, 7:10
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky

Registrován: 01/2012
Příspěvky: 217
Příspěvek Re: Střelba v Havířově - útok nebo obrana?
To Hatikva: skutečně nevím, jak to v tak zvaném právu chodí, ale je vidět, že hodně mimo představu obyčejného národa, jinak by se asi národ tak nedivil. Obecně, alespoň v přírodovědných oborech, k poznání se dochází tak, že se provádí řada pokusů, měření, testů a ty se vyhodnocují. Sesumírováním jejich výsledků je pak nějaký závěr, názor na určitou skutečnost. Pravděpodobnost objektivní pravdivosti těchto výsledků ja pak dána počtem pokusů v časovém úseku. 20 let a více v naší společnosti je dle mého názoru slušný časový vzorek. Což samozřejmě nevylučuje, že se i po takové životní zkušenosti mohu mýlit, neboť 100 procentní jistota snad není nikdy.

Téměř každá profese nějakým způsobem jedince deformuje, zvláště je-li provozována delší dobu a mnohdy i způsobuje jeho specifické chování. Když jsem se poprvé ženil, dobrosrdeční lidé se mně ptali, zda-li si uvědomuji, že pedagog není jen název profese, ale i diagnoza. Tenkrát jsem byl mladý a krásný (teď již jenom krásný) a ani jsem nevěděl, o čem mluví a ani bych jim nevěřil. A byla to chyba. Tudíž připouštím, že i já mohu býti deformován svou profesí elektronika a elektrikáře a s tím už nic neudělám. Je-li to tak, pak ať mi admin přidělí označení SUPER EXOT nejlépe ve fialové barvě se zelenými hvězdičkami, ale na mých poznatcích a zkušenostech to nic nezmění. A nedomnívám se, že strkání hlavy do písku jako pověstný pštros, řeší situaci.


čtv 08.1.2015, 7:30
Profil

Registrován: 12/2014
Příspěvky: 229
Příspěvek Re: Střelba v Havířově - útok nebo obrana?
Satane: když pochopíte, že nejsem váš nepřítel, nesu odpovědnost za přehmaty své, ale nikoliv za případné přehmaty kolegů, tedy že za veškeré zlo v justici já, obyčejný dělník práva, voják v prvé linii, nemůžu, a je tedy zbytečné mi je vyčítat, pak velmi rád.
A začal bych hned s jednou věcí, ať neztrácím čas žvaněním. Všiml jsem si, a snad i u Tebe, že je zastáván názor, že rozhodnutí soudu (či jiného OČTŘ) musí být bez jakýchkoliv pochybností, jinak je nutno rozhodnout ve prospěch. To není přesné. V § 2 odst. 5 trestního řádu se hovoří o tom, že orgány činné v trestním řízení postupují... tak, aby byl zajištěn skutkový stav věci, o němž nejsou DŮVODNÉ pochybnosti, a to v rozsahu, který je nezbytný pro jejich rozhodnutí.
To je méně "přísný" požadavek, než jaký byste chtěli klást. A ono by ani nebylo mnohdy dosažitelné rozhodovat pouze bez jakýchkoliv pochybností. Vždy se v dílčí otázce může nějaká pochybnost vyskytnout.


čtv 08.1.2015, 8:31
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 139 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  Powered by phpBB © phpBB Group, designed by STSoftware, český překlad – phpBB.cz

Doporučujeme: XBMC KODI