STŘELIVO NA TAKTICKOU MALORÁŽKU - galerie, zkušenosti


Vše o Taktické malorážce, aneb o novém směru v malorážné střelbě u nás

Moderátor: Grinch

Příspěvky: 72

Registrován: stř 15.6.2011, 20:09

Re: STŘELIVO NA TAKTICKOU MALORÁŽKU - galerie, zkušenosti

Příspěvek od Ghost762 » pát 26.8.2011, 7:32

Mají hezky barevné špičky :P
Uživatelský avatar

Příspěvky: 226

Registrován: ned 27.2.2011, 20:35

Zbraň: Suhl 150,CZ SP-01

Re: STŘELIVO NA TAKTICKOU MALORÁŽKU - galerie, zkušenosti

Příspěvek od Haness » ned 18.9.2011, 14:24

Tak jsem byl s ančou po dlouhé době zase na střelnici poté, co se mi podařilo s obrovským štěstím sehnat v Přerově pár krabiček Lapua Center-Xů. Tyhle náboje chodily už ze Suhlky perfektně, problémem bylo pouze to, že po mokrém vyčištění to Suhlce trvalo cca 150-200 ran než si na ně pořádně zvykla.

To se ale nedá říct o Anči, kterou jsem měl vyčištěnou na mokro a hned prvníma 10 ranama vytvořila pěkné celkem pěkné uskupení, které se už jen zlepšovalo jak se hlaveň mazala.

Musím říct že jsem obrovskou radost že se mi podařilo konečně najít patronu která bude cenově relativně nízko, ale zároveň dost přesná.

Nicméně abych jenom nechválil, tak je pravda, že i u Center-Xů jsou úlety, ale během 150 ran jsem si spolehlivě všimnul pouze jednoho, což je jednak zanedbatelné a hlavně oproti RM naprosto někde jinde.

Jedinné co mi zbývá, je zkusit tyto náboje přebrat v Gauge .22LR. Kdo ví ce se z nich ještě víc dá ještě víc vytřískat :mrgreen:

Ten první soustřel je v hlavě rukojmího když jsem posledníma ranama před odchodem ověřoval nástřel dírou do bílého a pak střílel zbytek ran do ní. V té levé díře jsou 4 rány a ta poslední pátá je ta vpravo níž - to bude nejspíš moje chyba, protože vždycky když se mi daří nějaký soustřel tak to ta poslední rána pokazí :D Ale i tak je pro mě ta díra se 4 ranami zatím nejlepší soustřel jaký se mi kdy povedl - ikdyž to bude dost velké štěstí 8-)
Přílohy

[Přípona jpg byla deaktivována a nadále nebude zobrazována.]

[Přípona jpg byla deaktivována a nadále nebude zobrazována.]

Příspěvky: 17

Registrován: stř 01.9.2010, 21:30

Zbraň: SUHL 150

Re: STŘELIVO NA TAKTICKOU MALORÁŽKU - galerie, zkušenosti

Příspěvek od daniellsan » stř 21.9.2011, 19:13

hanes,to jsou krasny soustrely,taky zkousim Center X a zatim mi nejlip lita serie 774,z tech tri nabizenych,ale stala se me divna vec,vybouchal jsem asi 600 naboju po vycisteni ancy na mokro a najednou se rapidne zhorsil soustrel,vycistil jsem zas na mokro a zacina se to zase lepsit,ale nechce se mi verit,ze budu muset ancu po kazdejch cca 600 ranach centrama cistit na mokro....u Suhlky to bylo cca 1500 ran
Přílohy

[Přípona jpg byla deaktivována a nadále nebude zobrazována.]

Uživatelský avatar

Pořadatel "TM"

Příspěvky: 983

Registrován: pát 06.11.2009, 8:17

Zbraň: Sako TRG 22 .308Win

Re: STŘELIVO NA TAKTICKOU MALORÁŽKU - galerie, zkušenosti

Příspěvek od Grinch » stř 21.9.2011, 19:40

Danielsan: s tim se budes muset smirit... taky mi to ze zacatku vychazelo na + - 700ran ale ted po cca 12.000 ranach jsem se dostal na "nutnost" mokreho cisteni po cca tech 1.500 ranach.

pak se soustrel rapidne zhorsuje. ale do te doby se to drzi kolem 10mm ops.
STŘELECKÉ KURZY - Puška s optikou - GTac - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz

Příspěvky: 17

Registrován: stř 01.9.2010, 21:30

Zbraň: SUHL 150

Re: STŘELIVO NA TAKTICKOU MALORÁŽKU - galerie, zkušenosti

Příspěvek od daniellsan » stř 21.9.2011, 19:58

no to je hezky,ale hlavne jestli se to zlepsi
predtim jsem ancou prohnal asi 1000 ran gecama a cca 300 R50 a bylo to ready,mozna jiny strelivo
Uživatelský avatar

Příspěvky: 226

Registrován: ned 27.2.2011, 20:35

Zbraň: Suhl 150,CZ SP-01

Re: STŘELIVO NA TAKTICKOU MALORÁŽKU - galerie, zkušenosti

Příspěvek od Haness » čtv 22.9.2011, 17:27

Danielsan: já si všimnul toho samého, už u Suhlky, začalo to Lapuama SK kdy se mi cca po 600 - 700 ranách začal zhoršovat soustřel, popravdě jsem to nějak neřešil a začal to po tomhle množství pravidleně čistit na mokro.
U Center X-ů s Ančou to je to samé, taky se mi to začalo dost zhoršovat už po nějakých 500 ranách, nechci říct že rapidně, ale bylo to poznat. Zatím se s Ančou seznamuju, takže nechci vyvozovat nějaké závěry, jenom jsem prostě přešel na systém jaký jsem měl ze Suhlky - 600-700 a vyčistit, což mi zatím vyhovuje.

Zajímavé je, že když jsem v Suhlce používal kombinace Lapua SK trénink a Eley Match EPS závody, tak tam jsem se dostal taky až na tu hranici +/-1 500 ran mezi čištěníma, ale to jsem to vyčistil na mokro už z blbého pocitu a ne z toho že bych poznal zhoršení.

Fotky jsou střílené sérií 27546 54396 :wink:

Příspěvky: 17

Registrován: stř 01.9.2010, 21:30

Zbraň: SUHL 150

Re: STŘELIVO NA TAKTICKOU MALORÁŽKU - galerie, zkušenosti

Příspěvek od daniellsan » čtv 22.9.2011, 17:35

takovou serii jsem nedostal ani nabidnutou,jen 774 ,224 ,663 -koncova cisla
mas od Vargy?
Uživatelský avatar

Příspěvky: 226

Registrován: ned 27.2.2011, 20:35

Zbraň: Suhl 150,CZ SP-01

Re: STŘELIVO NA TAKTICKOU MALORÁŽKU - galerie, zkušenosti

Příspěvek od Haness » čtv 22.9.2011, 17:48

Koupil jsem to v Přerově v jednom obchodě se zbraněma (ale ne ten co je uváděn na euroshooting.eu) a ti to prý mají z CB servisu.

Příspěvky: 34

Registrován: čtv 07.4.2011, 11:11

Zbraň: G23

Re: STŘELIVO NA TAKTICKOU MALORÁŽKU - galerie, zkušenosti

Příspěvek od Shiva » pát 07.10.2011, 22:12

Nekolik malo poznatku a postrehu ohledne streliva a cisteni malorazky. Ziskane pri navsteve Schoenebeku a posledniho MS.
Vynechme kdo co strili ci jake vybaveni kdo ma.
Pred cestou do USA na MS jsme jeli do Nemecka kde se vyrabi veskera Laupa malorazkova munice. (Shoenebek).
Potrebovali jsme vybrat tu nej munici pro G&E Racer (posledni technologicky vykrik), v tovarne jsme s ni na testech byli prvni.
abych to zkratil, testovalo se ca 20 ruznych serii ze 3 vyrobku. X-act, midas+ a center-X. test probihal tak ze zamestnanec strilel 10 ran polozku z flinty (zelezo v pripravku ktery byl ve sveraku) a my jsme sledovali vznikajici soustrel na obrazovce ve vedlejsi mistnosti. pozadavek byl, najit munici ktera strili 15mm opsanou kruznici.
Center X se nechytal, pravda je ze po prvni serii, ktera dosahovala nami pozadovaneho soustrelu, se strilelo dalsich 10 ran. Jako uspokojujici se bere 3x 10 ran s pozadovanym soustrelem. Pro me bylo sokujici zjisteni, ze treba prvnich 5 ran slo do jedne diry, 6 a 7 se veslo do 10mm a posledni 3 rany to roztahly na treba 17mm. nebo pozadovany soustrel po prvni serii a druha mala treba 22mm. nekolikrat se stalo, ze prvnich 20 ran, bylo v norme a 3. desitka propadak.
zvlastni je, ze X-acty mely stejne bidny soustrel jako ostatni. jenom jedina serie Midas+ splnila nas pozadavek.
Rovnez mi nebyl jasny system jakym se vlastne deli ci vyrabi ruzne typy naboju. Preci neni linka na ktere delaji super spolehlivi zamestnanci, kteri produkuji X-acty, pak jsou mene spolehlivi s mensi kontrolou apd, kteri vyrabeji horsi (midas+) atd. Bylo mi vysvetleno, ze to samozrejme tak neni, ale vpodstate to tak je, ale jen co se tyce vyrobnich linek. Uplne nova linka vyrabi xy vagonu top quality naboju (X-act), kdyz zacne byt linka "unavena" koupi se nova a ta zase vyrabi top line munici a ta unavena, vyrabi munici ve vetsich tolerancich (midas +) atd.
Proto me udivuje, munice jez je vyrabena na "horsi" lince a musi zakonite vykazovat vetsi nepresnosti, tak strili z nektere hlavne lepe. To mi ale uz nebyl nikdo schopen vysvetlit. pry kdyby to vedeli, tak budou na trhu jen oni protoze by nemeli konkurenci. :-)
Cisteni
Mel jsem moznost strilet ze 3 zbrani ktere v proslych nekolika letech dosahly svetovych rekordu, strelci s nimi vyhrali velke zavody (PSL) MS 2008 apd. Mohu s klidnym svedomim rici, ze ty zbrane jsou uplne nekde jinde. Vsechny stavel guru malorazkovych puskaru. B. Calfee. Samozrejme ze jsem dostal presne instrukce jak se o zbran starat, lepe receno jak ji cistit. v podstate se mi potvrdilo to co rikam jiz nekolik let. Malorazka se cisti stejne nebo skoro stejne jako dospela flinta. po dostrileni (bez ohledu kolik ran, 1, 2,3 krabicky) vycistit VZDY namokro. jen patchem (nekolika) navlhcenymi v necem co rozpousti olovo a carbonove spaliny. zapomente na protahovani jednim smerem, odsroubovanim konce vyteraku a jeho protahnumim zpet. ale dulezity je bore guide. zasunout do hlavne rekneme nejakych 10-15cm a pekne surovat tam a zpet ca 10x. protahnout a dalsi patch namocit a protahnout az lezou patche ciste. pak do sucha vytrit. flinta potrebuje par ran po vycisteni (ale nejsem si tim tak uplne jisty, vzhledem k vetru, bylo tezko urcit jestli to slo o kalibr vedle diky vetru nebo tim ze to bylo po vycisteni). rekneme ze po ca 500 ranach vycistit kartackem. stejny zpusob. vzdy ale hned za komorou.
Hlavne byly od ruznych vyrobcu. Dougles, Lilja, Shillen. Kazda flnta ma svou historii kdo ji pro koho postavil, jak s tim strilel, komu ji prodal. vetsina zbrani nese s sebou informaci o nabojich (z ktere linky u Eley) a ev. ser. cislo ji chutnaji nejvice. Hlavne jsou vybirany z nekolika hlavni, vsechny strili dobre, jen jedna nejlepe. O hlavnich, to je kapitola sama o sobe.
v kazdem pripade tyhle zbrane (Turbo zaver, rucne lapovane a vybirane hlavne, Jewell spoust, pazba, tuner) stoji kolem 5.000USD v USA v nakupu.
Vsechny maji komoru pro Eley. pravda je ze z nich chodi asi kazda dobra munice. Mel jsem moznost strilet serie "red box" (tenex), "black box" (match) a nebyl v tom rozdil. dostal jsem krabicku R-50, 10 ran jedna dira, ale o ca 2cm vys. jsou rychly. Ruce k tomu bohuzel neprodavaji.

V BR je pravdive rceni, nejlevnejsi investice do presnosti, jsou ukazatele vetru. Jako druhe bych radil, vem flintu a jet do fabriky (Schoenebek, je to kousek) a nech si sve zelezo otestovat na to co mu chutna. test je zdarma ale je predpoklad, ze si koupis alespon 5000 naboju. nepocitejte ze tam budou levnejsi produkcni rady. permanentne tam maji ty co jsem vypsal. horsi ne.
mam na ceste (letos doufam ze se mi to povede) 4 tyhle flinty. Uvidime kam pojedem, asi do Eley, flinty na ne maji komory.
Naposledy upravil(a) Shiva dne sob 08.10.2011, 15:03, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 79

Registrován: pon 21.3.2011, 16:09

Zbraň: suhl150

Re: STŘELIVO NA TAKTICKOU MALORÁŽKU - galerie, zkušenosti

Příspěvek od mac13 » sob 08.10.2011, 1:02

shivo,
moc pekne sepsany. koukam budu muset prehodnotit zpusob cisteni (do ted cistim pouze na sucho patchema hned po dostrileni az dokud nelezou uplne cisty). suhlka ma za sebou 3000+ ran (cela sezona) a az pred zimou ji planuju vycistit na mokro. :shock:
vzdycky si rad necham dobre poradit od zkusenejsich.

Příspěvky: 34

Registrován: čtv 07.4.2011, 11:11

Zbraň: G23

Re: STŘELIVO NA TAKTICKOU MALORÁŽKU - galerie, zkušenosti

Příspěvek od Shiva » sob 08.10.2011, 1:11

Dulezite je to cistit jeste "za tepla" nez ten vosk s karbonem zatuhne. To je pak jak karbonovy brusivo.
3000 ran bez odstraneni nanosu olova v prechodovym kuzelu (nabehu) ci jak se to jmenuje, si myslim, ze ti uz strelu kalibruje na mensi prumer nez je zdrave.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 993

Registrován: ned 27.2.2011, 17:54

Bydliště: Brno

Re: STŘELIVO NA TAKTICKOU MALORÁŽKU - galerie, zkušenosti

Příspěvek od AREYOU » sob 08.10.2011, 10:15

TO : Shiva

Konečně je doloženo co jsem si dlouho myslel (a tvrdil), že rozdíl mezi Lapua sypačky, standard plus, rifle match atd je v tom, že čím je stroj horší (opotřeben) dělá více zmetků a tím pádem se kvalita střeliva zhoršuje. Ovšem není vyloučeno, že zrovna moje plechovka sypaček nebude mít kvalitu např. rifle matchů :-) o tom jsem se několikráte přesvědčil.

Co se týká čištění tak to si mě trochu pobavil, jelikož kdybych po každém střílení čistil na mokro a pak šel na závody trvalo by mi cca 50-80 střel než by si hlaveň sedla (teď mluvím o mé CZ 453) a tolik času bohužel na žádných závodech kam chodím nemám (mizivky, TM atp.) zajímalo by mě co by mě ten GURU co toto tvrdil poradil?

Je možné, že na závodech BR to takhle jde, ale na závodech kam chodím já to takhle nejde. Já na mokro čistím tak po 1000-1500 výstřelech a pak si jdu na trénink kde dám 100 ran a jen za tepla protáhnu hlaveň bavlněnou hadrou, abych odstranil ten bordel z hlavně a zbraň je připravená na závody.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 226

Registrován: ned 27.2.2011, 20:35

Zbraň: Suhl 150,CZ SP-01

Re: STŘELIVO NA TAKTICKOU MALORÁŽKU - galerie, zkušenosti

Příspěvek od Haness » sob 08.10.2011, 12:38

Já si myslím že je to hodně o zkoušení střeliva a kombinace se zbraní.

U SMky bylo vidět že ta hlaveň potřebuje sednout po vyčištění na mokro v kombinaci s Eleykama.
Suhlka a Lapua SK Rifle Match bylo něco podobného, ale ne tak výrazně. Ačkoliv je pravda že jsem šel na stejné závody jako chodí Areyou dvakrát s puškou vyčištěnou na mokro a vzhledem k možnostem jaké dává na této soutěži nástřel se to dalo úplně v pohodě zajet před vlastníma položkama, což se ukázalo i na výsledku (1. a 3. místo).

Co se týká Anči v kombinaci s Lapua Center-X tak tady musím říct že jsem nepoznal žádný rozdíl po tom co jsem flintu vyčistil na mokro a šel střílet, krásně držela nástřel, a hned prvními 10toi ranami vytvořila celkem ucházející soustřel který se pak jenom stahoval.

Takže si myslím že je to hlavně o tom jak každý sleduje to jak se flinta s daným střelivem chová a vytvořit si vlastní systém čištění.

Příspěvky: 34

Registrován: čtv 07.4.2011, 11:11

Zbraň: G23

Re: STŘELIVO NA TAKTICKOU MALORÁŽKU - galerie, zkušenosti

Příspěvek od Shiva » sob 08.10.2011, 12:56

AREyou
myslim ze sis spatne precetl co jsem napsal.
jinak si cisti a strilej cim chces a co chces.
kdyz mas flintu, ktera je urcena svou konstrukci, tolerancemi a materialy ke strelbe co ty strilis, tak verim, ze ze je ji to celkem asi jedno jak ji (ne)cistis. Kazde naradi potrebuje svoje.
Ja jsem napsal prispevek protoze jsem si myslel ze by mohl byt prinosem. Pokud to tak neni, a tobe a jinym vadi, tak ho klidne smazu.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 993

Registrován: ned 27.2.2011, 17:54

Bydliště: Brno

Re: STŘELIVO NA TAKTICKOU MALORÁŽKU - galerie, zkušenosti

Příspěvek od AREYOU » sob 08.10.2011, 12:57

TO : Haness

Ano Jendo na mizivkách kde je nástřel v čase 8 minut se dá stihnout vystřelit 50 ba dokonce i 80 ran, ale je to plácání střeliva, co vím tak si na mizivkách byl vícekrát a né vždy to bylo 1 a 3 místo (asi si tehdy neměl vyčištěno na mokro) :-).

Ale co třeba TM tam bys těžko 50 ran nastřeloval pokud nechceš přijít o SR.

Určitě je to o zbrani a střelivu s tím souhlasím, ale já rozhodně za sebe mohu říct, že po každém střílení čistit na mokro CZ 453 nebudu jelikož v tom nevidím žádnou výhodu-možná mě někdo přesvědčí o opaku, ale byla doba kdy jsem nečistil vůbec jen 1 za rok (ale v té době jsem vystřelil za rok max do 1000 nábojů) a nepoznal jsem, že by to mělo nějaký negativní vliv na soustřel, což po důkladném vyčištění určitě je patrné (bavím se o CZ 453 a Lapua standard plus/sypačky!).

TO : Shiva

Hele není nutno se nějak urážet to co jsi napsal dává hlavu a patu já reagoval jen ze své vlastní zkušenosti a to se zbraní CZ 453 + Lapua...prostě tuto mojí zbraň po každém střílení čistit by byla blbost-tím nemyslím, že je to potřeba brát univerzálně na všechny zbraně (snažím se to napsat diplomaticky).

Každý názor je přínosem pokud čerpá ze zkušenosti podložené praxí...můj názor.
Naposledy upravil(a) MujGLOCK.com dne sob 08.10.2011, 13:02, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Sloučeny dva po sobě jdoucí příspěvky!
Uživatelský avatar

Pořadatel "TM"

Příspěvky: 983

Registrován: pát 06.11.2009, 8:17

Zbraň: Sako TRG 22 .308Win

Re: STŘELIVO NA TAKTICKOU MALORÁŽKU - galerie, zkušenosti

Příspěvek od Grinch » sob 08.10.2011, 13:13

Pro vsechny... pozor na pravidla fora, at je tady klid...

jinak cisteni je dle me vec, kterou si kazdy musi napasovat na sebe a svou zbran...ja jsem zkousel cistit, necistit, protahovat a pokazde vysledky byly jine....
moje anca ma odstrileno cca 12000ks munice a mohu rici ze ted s center x chodi bez cisteni na flek. po protazeni po strileni chodi rana doleva nahoru a po mokrem vycisteni zas staci 2-4 rany a chodi to na flek...

objektivne ale musim rici ze cistit na mokro po kazdym strileni fakt nebudu:-) myslim ze tak 700-1000 ran bude optimalnich...

ale to je muj nazor a dle meho ne neda rici ze to tak bude chodit jinde.

takze tak...
STŘELECKÉ KURZY - Puška s optikou - GTac - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz
Uživatelský avatar

Příspěvky: 993

Registrován: ned 27.2.2011, 17:54

Bydliště: Brno

Re: STŘELIVO NA TAKTICKOU MALORÁŽKU - galerie, zkušenosti

Příspěvek od AREYOU » sob 08.10.2011, 13:27

Shiva píše:pokud ma nekdo zajem, tak prispevek poslu mailem.
nenapsal jsem clanek abych se hadal ci byl konfrontovan ignoranty.
No dlouho jsem tady nic nepsal a tak jsem zapoměl, že ty jsi vlastně Bůh Shivo a kdo neopakuje tvoje dogma, tak je nazván ignorantem.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 226

Registrován: ned 27.2.2011, 20:35

Zbraň: Suhl 150,CZ SP-01

Re: STŘELIVO NA TAKTICKOU MALORÁŽKU - galerie, zkušenosti

Příspěvek od Haness » sob 08.10.2011, 13:59

No je pravda že jsme tu měli trošku konflikty se Shivou na kterých jsem i já "participoval" ale jde o to že řekl svůj názor který je dobrý v tom, že rozbíjí dogma, které je nastavené na velkém množství fór. Aćkoliv s dosti jeho příspěvkama nesouhlasím, tak u tohohle mu musím dát za pravdu, že mohkré čištění po každé střelbě je nejpřívětivější k hlavni.

Protože jsem tohle řešil už od počátku toho co střílím, zeptal jsem se učitele na vnitřní balistiku, jaký vliv má u malorážkových zbraní kde se střílí olověnými lubrikovanými střelami nečištění hlavně na její životnost a ten mi řekl, že u těchto zbraní je klíčové po každém dostřílení čistit minimálně nějakým roztokem, který alespoň trošku lubrikuje, nebo rozpouští karbon. Ten prý při delším "pobytu" v hlavni jednak tvrdne a taky postupnou oxidací mění svou strukturu ve velice kyselou a agresivní složku, která podle použitého typu prachu a mazání může obsahovat i některou z kyselin - výsledek si uděláte sami.

Co se týká čištění tak je to bezpochyby věc každého jaký systém nastaví. Já osobně preferuji kombinaci obojího - jednak proto že nemám čas pokaždé čistit na mokro, ale taky proto, že v rámci typu střelby který provozuju, je to pro mě ideální kombinace. Kdo ví jak bych čistil kdybych střílel BR...
Uživatelský avatar

Pořadatel "TM"

Příspěvky: 983

Registrován: pát 06.11.2009, 8:17

Zbraň: Sako TRG 22 .308Win

Re: STŘELIVO NA TAKTICKOU MALORÁŽKU - galerie, zkušenosti

Příspěvek od Grinch » sob 08.10.2011, 14:25

Vsem doporucuji zklidnit hlavu a brat to tak ze kazdy ma svoje...

za zkousku by mozna stalo po cisteni vzit jednim patchem s kapkou FP10 a jen tam...

proste zkouset... taky mi je proti srsti necistit:-(
STŘELECKÉ KURZY - Puška s optikou - GTac - Dynamic Precision Rifle - http://www.GTac.cz

Příspěvky: 34

Registrován: čtv 07.4.2011, 11:11

Zbraň: G23

Re: STŘELIVO NA TAKTICKOU MALORÁŽKU - galerie, zkušenosti

Příspěvek od Shiva » sob 08.10.2011, 15:56

v mem prvnim prispevku jsem uvedl
Vynechme kdo co strili ci jake vybaveni kdo ma.
a to z duvodu aby se diskuze nezvrhla k tomu, ze to se hodi proste jen pro ty idioty co strili BR a druhy duvod, ze se prispevek odsoudi protoze to jeden takovy BR idiot napsal. Toto bylo zvykem (do te doby nez me admin toho fora vybanoval) na GS.
Moje prispevky jsou vzdy mineny jako nazor, rada, pomoc. Nikdy to neni abych se nekde hadal.
kdyz mi nekdo vytrhne veci z kontextu, a prekrucuje co jsem napsal, tak se
1. nastvu (mam takovou povahu)
2. ztratim chut neco vic psat
3. prijde nejaka reakce. drive to bylo dohadovani vysvetlovani ale vlastne o to nikomu neslo, slo jen o provokaci a nasledny ban. jsou fora, kde toto utnou hned, ja si to uvedomim a hotovo.
soucasna reakce je, ze smazu prispevek napisu SZ kdyz tu neni moderator ktery da napominani za osobni napadani
viz treba
No dlouho jsem tady nic nepsal a tak jsem zapoměl, že ty jsi vlastně Bůh Shivo a kdo neopakuje tvoje dogma, tak je nazván ignorantem.
a pecu na to.
Nikde jsem nenapsal ze mi nejaky GURU rekl jak mam cistit. napsal jsem ze jsem mel moznost strilet s nekolika zbranemi jez postavil samotny GURU pres staveni malorazkovych specialu. A ze zbran za 5000 dollaru jsem cistil dle navodu ktery mi dal majitel.
Vseobecne vladne nazor ze Shiva strilet neumi (stejne tak jako ostatni BR strelci) a nestrili nic jineho nez malorazkovy BR.
No ono je to tak trochu jinak. Malorazkovemu BR jsem se zacal venovat protoze to je sport ktery ma nejakou tradici 60 let, je na postupu (mimo u nas), a je zde moznost sjednotit zeme, pravidla a terce. Takze z toho duvodu se tomu venuji. Jiz pres dva roky to nestrilim, z duvodu toho, ze clovek neni schopen ovlivnit kvalitu naboju. Mne samotna strelba z malorazky jako takove, nebavi. Na BR mi bavi moznost dosazeni max. presnosti z brani.
Nicmene moje hlavni strelba je strelba z velkoraze (tim chci rici dospela flinta). at uz to je BR nebo lov nebo tzv. takticka.
v kazdem pripade maji oba typy zbrani hodne spolecneho, a nektere veci vam velka odpusti ale .22 ne. Po pravde receno, nebavi me zasirat si hlavu tim, ze budu zase muset jet nekam vybirat naboje. Premyslet nad tim proc je to devitka a ne desitka. Tim ze mam moznost privezt tyhle top quality zbrane, tak jsem prehodnotil po prakticke strelbe z techto zbrani, a rozhodl se si jednu koupit take.
cisteni je ve sve podstate uplne stejne u rimfire jako u centerfire. s tim rozdilm ze RF strili olovo a to se usazuje hned za komorou a vznika tam z neho krouzek. dokud je prumer krouzku vetsi nez vyvrt, tak je to OK. jeho rozmer se zmensuje (vice olova) a je tam tzv. okenko presnosti, kdy zbran ma "optimalni" nanos olova pak presnost zacne klesat. v okamziku kdy je prumer mensi nez prumer vyvrtu tak uz strelu "kalibruje" a presnost je v cudu.
mokre cisteni BEZ kartacku je lepsi nez suche cisteni z duvodu chemickeho odstraneni maziva a karbonu.
Haness to popsal presne.
Ja mam svou 456 v rohu a cistil jsem ji snad 3x za celou dobu co ji mam. na to na co ji mam, mi to bohate staci. nevim odkoho ji mam, kolik ma vystreleno ani nevim za kolik jsem ji kdy koupil. je to jako mit nuz na ripu.
ale kdyz ma zbran na strelbu, kde se snazim trefit 0.8mm velke X (ano u nas to neni moc potreba, protoze strelit 250 z 99% staci na vyhru) ale ve svete prave X rozhoduji kdo vyhraje. Ale co je jeste dulezitejsi nez vlastni vyhra souteze, je dokazat a vedet ze to umim, strelit absolutni vysledek.
Kdyz mam zbran v hodnote 5000USD k tomuto ucelu, tak se podle ni k tomu chovam.
Moje "lovecka" 300RUM je postavena na BR zaveru a chovam se k ni jak si zaslouzi. je to zbran na lov pres 1000m a tam to fakt neni zadna prdel. Mam prestavenou 8x57 IS mauser 98, zaver jeste s orlicema. kovana hlaven a strelba jak tercova tak lovecka do 300m. ale chovam se k ni stejne jako k te .300RUM.
Velkoraz se vzdy cisti mokrou cestou a kratacem. kvuli karbonu a mosazi. tyhle zbrane samozrejme netrpi olovenym nanosem, ale to je jediny rozdil. Dulezite u vsech zbrani, malorazku nevyjimaje, prechodovy kuzel, jeho stav je primo umerny presnosti a hlavne zivotnosti.
drhnuti prvnich ca 10cm od komory tam a zpet je bezna praxe.
Naposledy upravil(a) Shiva dne sob 08.10.2011, 16:27, celkem upraveno 1 x.

Zpět na „Taktická malorážka“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz