Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je ned 13.6.2021, 18:15Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
 Tenifer 
Autor Zpráva

Registrován: 02/2006
Příspěvky: 90
Příspěvek Tenifer
Čau! Tak mě napadá, víte někdo, co to vlastně tenifr je? Předpokládám, že nikdo nezná přesné složení, ale aspoň přibližně. Někde jsem četl něco o železe a dusíku, ale nevím k tomu nic bližšího.

_________________
Rock hard, ride free!


sob 18.3.2006, 10:33
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: 03/2006
Příspěvky: 352
Bydliště: Č.Budějovice
Příspěvek 
koukni sem : http://www.volny.cz/durferrit/Bulletin1.html#ib1cl2


sob 18.3.2006, 11:21
Profil ICQ

Registrován: 02/2006
Příspěvky: 90
Příspěvek Tohle jsem nenašel.
Dik!!! :D

_________________
Rock hard, ride free!


sob 18.3.2006, 11:30
Profil

Registrován: 02/2006
Příspěvky: 59
Bydliště: Bratislava - Senica
Příspěvek 
takze nieco ako nase cementovanie??? Mam na mysli povrchovu upravu na naftovych triskach.


sob 18.3.2006, 21:55
Profil ICQ
Uživatelský avatar

Registrován: 10/2005
Příspěvky: 6789
Bydliště: EU :-(
Příspěvek 
Kazdopadne lepsi, nez povrchovka Waltheru - toho jsem 20x vytahl z pouzdra a byl odrenej :-(

_________________
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.


čtv 23.3.2006, 15:57
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: 09/2005
Příspěvky: 97
Bydliště: LN
Příspěvek 
skemro píše:
takze nieco ako nase cementovanie??? Mam na mysli povrchovu upravu na naftovych triskach.


ne cementování vytváří silnější vrstvu o nižší tvrdosti, tohle je nitridace (tenká vrstva o vysoké tvdosti), jen tomu dali "luxusnější" název a trochu změnili postup


pát 24.3.2006, 11:58
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: 09/2005
Příspěvky: 368
Příspěvek To Vrabi
Jseš přesvědčený,že teniferování je nitridování?Pročítám si tyto odborné debaty a začínám toho mít dost,když se někde duševně ukážu,ať je to alespoň k věci :roll: :roll: :roll:


pát 24.3.2006, 12:50
Profil

Registrován: 04/2005
Příspěvky: 345
Bydliště: Brno
Příspěvek 
Je to prostě nitridace v solné lázni, dnes se častěji používá nitridace v plynném prostředí.


pát 24.3.2006, 13:43
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: 09/2005
Příspěvky: 97
Bydliště: LN
Příspěvek 
Když se koukneš na odkaz uvedený na začátku větva tak sám výrobce uvádí že se jedná o vyvoření nitridační vrstvy. U klasické nitridace jde vlastně o totéž, vytvoření tenké vrstvy o vysoké tvrdosti zabrańující opotřebení a zvýšení korozní odolnosti. Rozdíl je v použité technologii, kdy u teniferu se používá prudce jedovatá kyanidová lázeň, kdežto běžně se provádí nitridace v plynném prostředí. Předpokládám, že tenifer bude asi kvalitnější, nicméně oba procesy jsou principielně totožné, t.j. sycení povrchu oceli dusíkem (a dalšími prvky) za zvýšené teploty.Chemicko-tepelné zpracování ocelí jsem měl jako maturitní otázku a tak sem snad všechno ještě nezapoměl :)


pát 24.3.2006, 13:45
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: 09/2005
Příspěvky: 368
Příspěvek 
Vono,co stojí v návodech ,nestojí večer v pyjamu,nemá cenu se hádat s lidmi,kterí si myslí,že mají pravdu a zřejmě mají zvysoka vystudovanou teorii povrchových úprav.Co se takhle zamyslet,že při výstřelu malounko stoupnou teploty vokolo laufu a to by šlo nitridování asi fofrem dokamsi,ten tenifer,protože nemá co společného s nitridací,to snese...
Tímto končím a přestávám se vyjadřovat k čemukoliv,základ demokracie je možnost plácat hlouposti veřejně a hlavně svobodně.Jestli někdo vod GLOCKů vládne česky a čte tyto debaty,ten se musí divit.


pát 24.3.2006, 13:56
Profil

Registrován: 04/2005
Příspěvky: 345
Bydliště: Brno
Příspěvek 
Nevím, Vy jste odborník, ale podle mě je nitridovaná vrstva docela teplotě odolná. Teplota nástrojů (taky se nitridují) při obrábění asi nebude vždy pokojová. Když řeknu, že je to nitridace nebo karbonitridace, určitě budu blíž než s cementováním...

Rád si rozšířím obzory a zajímaly by mě zásadní rozdíly nitridace X proces tenifer. Když nemají vůbec nic společného, tak jistě nebude problém aspoň 3 najít.


pát 24.3.2006, 15:22
Profil

Registrován: 04/2005
Příspěvky: 345
Bydliště: Brno
Příspěvek 
Teď jsem koukal na http://www.glockfaq.com/ a píšou, že při "teniferaci" vzniká nitrid železa. Ten myslím nepatří mezi nejtvrdší, u legované oceli se vytvoří z legur podstatně tvrdší nitridy...

What is the tenifer finish?
Surface hardening of steel and iron (to improve wear resistance) can be done by either allowing the surface of metals to react with either Nitrogen (nitriding), Carbon (carburizing), Boron (boriding), etc. TENIFER is termed for a chemical bath nitriding process whereby nitrogen is chemically released and introduced into the surface at a suitable high temperature to allow the chemical process to take place.

Using the liquid bath techniques, the temperature requires to activate the reaction is about 550 to 580 Celsius. The bath is performed in a molten, nitrogen-bearing liquid containing either cyanides or cyanates. However, cyanide-free liquid has also been used to release Nitrogen and then allow it to react chemically with steel (iron)at the surface (modern techniques).

Interestingly, when using the cyanide-free liquid, Tenifer is actually the salt bath nitro-carburing technique because it starts (first reaction) with Carbon-Nitride (CN) and allows it to react with Oxygen (0)to produce Nitro-carbon-dioxide byproduct plus Nitrogen. The simultaneous second reaction takes place when nitrogen (N) is in contact with Iron (Fe) to form FeN (iron-nidride).

The tenifer coating "composition" of Glock's steel slide is essentially that of FeN.

It is interesting to note that FeN coating is used mainly to increase the surface wear resistance to against galling and wear. The corrosion resistance is also better for iron and conventional steel that are NOT stainless steel. Most stainless steels need not to be nitrided. The reason is stainless steel has chromium to fight against corrosion and rust (this is why we call these material stainless). However, nitriding a stainless steel will almost always lower the corrosion resistance of the stainless steel. This is because the nitrogen will also react with some of the chrominum (Cr) at the surface of stainless steel to form Chrominum-nitride (CrN).

Obviously, gas-nitriding is a simpler process (but not necessary cheaper) to form a tough wear resistance coating. In this case, pure Nitrogen gas is chemically reacted with the metal such as iron (Fe) by holding the metal in the Nitrogen gas environment at high temperature allowing the chemical reaction to take place.

The true FeN (tenifer) coating has a dull-gray color surface. Definitely, never black. In some applications, FeN coatings can also be polished to give a bright metal finish appearance.


pát 24.3.2006, 15:39
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: 09/2005
Příspěvky: 97
Bydliště: LN
Příspěvek 
to salamoun: no nevím, ale pořád jste mne jaksi nepřesvědčil, že se o nitridaci nejedná, myslím, že mám více argumentů pro, než vy proti, pokud se zeptáme výrobce, tak se samozřejmě dozvíme, že jeho tenifer je mnohem lepší než "obyčejná" nitridace, nicméně minimálně z nitridace tento proces vychází, mimochodem teorii chemicko-tepelného zpracování jsem opravdu studoval :idea: zde máte myslím potvrzení mé teorie: http://www.volny.cz/durferrit/Bulletin2.html#ib2cl2 , v grafu je vidět, že se jedná jen o lepší nitridaci, která dává lepší výsledky než nitridace v plynném prostředí, pokud máte zájem můžete kontaktovat firmu Degussa Praha s.r.o. , ta se touto technologií zabývá, mě se nechce je otravovat když od nich nechci žádné výrobky
a ještě bych měl prosbu pro administrátora: změňte prosím správně název této větve fóra, mě tam opravdu to "e" chybí


pát 24.3.2006, 21:38
Profil

Registrován: 08/2006
Příspěvky: 3
Příspěvek Co je Tenifer
Zdar vespolek, tohle téma je již staršího data, ale narazil jsem na něj při hledání něčeho úplně jiného, jak to tak bývá. Tak jsem se zaregistroval, jen abych na dotazy ohledně Teniferace mohl reagovat. Ačkoliv jsem zástupce firmy, která tuto technologii vyvinula, nechci nikomu z vás nabízet žádné výrobky ani stohy tvrzení, jak je teniferace lepší než nitridace v plynu. V mnoha případech je, ale v mnoha případech není.
Teniferace sestává z předehřevu v solné lázni na 350 st.C a pro prohřátí ze samotné teniferace při 580 st.C. V této fázi do materiálu proniká dusík a částečně také uhlík. Oba prvky tvoří sloučeniny s prvky, které jsou v materiálu, tedy nitridy a karbidy. Pronikání prvků se časem zastaví, protože se na povrchu vytvoří tzv. sloučeninová vrstva, která zamezí dalšímu pronikání dusíku a uhlíku do povrchu materiálu. Tato vrstva je složená z nitridu železa a je silná podle materiálu 5 - 20 mikrometrů. Tato vrstva také poskytuje materiálu otěruvzdornost, odolnost proti korozi a trvdost. Vrstva s nižším obsahem dusíku a uhlíku, která je pod vrstvou sloučeninovou pak poskytuje materiálu pevnost a další mechanické vlastnosti. Povrchová vrstva je teplotně odolná do 540 st.C. Proces se obecně nazývá karbonitridací, protože do povrchu vstupuje jak dusík tak uhlík. Solná lázeň, v které proces probíhá, obsahuje pouze 1-3% kyanidu, který se v závěru technologie oxiduje na neškodný uhličitan. Provozy v české republice, které karbonitridaci v solné lázni nabízejí na zakázku mají nulovou toleranci na vypouštění kyanidů; jsou pod neustálou kontrolou hyg. úřadů (což je samozřejmě v pořádku - v pořádku mi již nepřijde, že pod stejnou kontrolou nejsou pece na nitridaci v plynu, které pracují se čpavkem, který si v jedovatosti s kyanidem příliš nezadá). Pokud budete mít kdokoliv zájem, mohu vám zaslat bližší informace, popřípadě mi můžete zavolat. Moje jméno je ryze české: Jan Gerstenberger, tel: 724913837, email: exprohef-cz@exprohef-cz.cz
Asi vás zklamu, ale opravud nečekám, že vám něco prodám, ale rád vám zodpovím jakékoliv dotazy ohledně teniferace. To je totiž kromě výdělku i můj koníček.


pon 07.8.2006, 15:50
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: 10/2005
Příspěvky: 6789
Bydliště: EU :-(
Příspěvek 
Dovolim si pouze rict - dik... Jednoduse jasne shrnuto... Dobry...

_________________
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.


pon 07.8.2006, 15:59
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: 03/2006
Příspěvky: 2981
Bydliště: Praha Západ
Příspěvek 
Jan Gerstenberger: Diky za info - to potesi :wink: Jinak vitejte na foru :)

_________________
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --


pon 07.8.2006, 15:59
Profil
VIP člen
Uživatelský avatar

Registrován: 03/2005
Příspěvky: 13287
Bydliště: mám
Příspěvek 
Jan Gerstenberger: diky za vysvetleni. K tomu dodatku - nam asi tezko neco prodate, protoze pistole G uz tenifer maji, leda ze by si nekdo chtel neco udelat domu *40*

_________________
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek


pon 07.8.2006, 17:21
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: 09/2005
Příspěvky: 368
Příspěvek TO JAN GERSTENBERGER
Z 99% s Váma pane kolego souhlasím,ale ať si to nebere nikdo osobně,ale většina zdejších přispěvovatelů si vymyslí nebo přečte pomocí vyhledávače v interfernetu nějakou jinou pitomost, na které budou neochvějně trvat,protože v odkazu to přece píšou.Napadá mě hrách na stěnu házet a celkem zbytečně,při přečtení příspěvku výše uvedeného kolegy jsem zapátral u svých známých a dostal dobré reference na tohoto povrcháře,snad mu specialisti na povrchovky,o kterých slyšeli poprvé v souvislosti s GLOCKem dáte už konečně za pravdu a budete zdrženliví v problémech,které vyžadují myšlení a přemýšlení.


pon 07.8.2006, 17:54
Profil

Registrován: 08/2006
Příspěvky: 3
Příspěvek to salamoun
Jo, jo, nic nemůže být 100%-ní... s odkazy, které byly na téma tenifer uvedeny v březnové diskuzi nemohu než souhlasit, až na odkaz přímo od Glock.com. Glock má v tom textu mnoho nepřesností, třeba že nitridace v plynu probíhá za přítomnosti čistého dusíku, což není pravda, častěji se používá čpavek a pak plyn, který je nositelem uhlíku, třeba metan nebo ethylen nebo methanol (což jsou všechno plyny ne právě vhodné na dýchání). Nebo Glock.com mluví o bez kyanidové lázni - ta neexistuje. Byly testovány různé typy solí (rozuměj tavenin), ale kyanid je do určité míry pro tvorbu sloučeninové FeN vrstvy zapotřebí a to právě 1-3% (mimochodem při karbonitridaci v plynu také vzniká HCN). Dále lázeň obsahuje kyanatan (Glock.com píše kyanid nebo kyanatan - vždy obsahuje obě složky). Jak jsem již napsal, všechny tyto složky se při následném kroku zoxidují nebo je zle zoxidovat na uhličitan např. peroxidem vodíku.
Jinak jsem si vzpoměl, že někdo uvedl jako příklad pro cementaci dieslové trysky (teda jestli trisky jsou slovenky trysky 8). Promiňte mi za tu reklamu: teniferací (ale obecně karbonitridací) se dnes zpracovává mnoho dílů motorů, mezi nimi např: ventily (Japonci, Korejci, Ford, a další), vahadla, části vstřikovacího systému (nevím přesně jestli také trysky, ale předpokládám to), pak části aut, které jsou vystaveny agresivním korozním podmínkám, jako např. osičky do motorků do ostřikovačů. Pokud otevřete kufr VW, pak ta hydraulická hřídel, která se pomalu vysune z objímky, je na 90% zpracovávaná v teniferu. Karbonitridace má oproti cementaci výhodu právě v kombinaci korozní odolnosti a otěruvzdornosti. Také většina galvanicky pokovených dílů tvrdochromem by bylo možné nahradit karbonitridací, ale je to otázka ceny.
Omlouvám se, nechci vás zbytečně zatěžovat přebytečnými informacemi. Vaše diskuze mě zaujala, protože Glock je naším největším zákazníkem v oblasti zbraní a také samozřejmě skvělá reference (což ale u dinosaurů z české zbrojovky není nic platné). Zpracováváme několik dílců pistolí pro několik soukromých výrobců jak z čech tak prý i ze slovenska.
Ještě jednu poznámku si dovolím: u částí zbraní často narážíme na ten problém, že jsou vyrobeny z výše legovaného materiálu, který má popouštěcí teplotu kolem 560 st. C. Což znamená, že by během teniferace došlo ke ztrátě trvdosti, ale i pevnosti. Proto se většinou u částí zbraní, podle druhu materiálu, provádí tzv. nízkoteplotní teniferace, např při 540 st.C., která pak trvá ne 90 minut ale spíše dvě až 2,5 hod.
Dobrý, už končím.
Mějte se


úte 08.8.2006, 7:47
Profil

Registrován: 04/2005
Příspěvky: 345
Bydliště: Brno
Příspěvek 
Nechápu proč se omlouváte, mě to rozhodně potěšilo, určitě víc než Šalamounovy urážlivé poznámky (bez jakékoliv snahy uvézt nějaké argumenty) ve stylu "jste hloupí, nic nevíte a já se s vámi nebavím".

Na různých serverech se diskutuje o vadách ve vývrtu hlavně rozlišitelných pouhým okem (prostorové vady různých rozměrů). Údajně mělo být jedno z oficiálních vyjádření takové (cituji Karla73 z tohoto vlákna): "...prý se jedná o vrstvu teniferu uvnitř hlavně, která je, řádově v tisícinách, větší a při střelbě se "vystřílí"." Mám to chápat tak, že se při karbonitridaci zvětší objem a tím zmenší světlost otvoru natolik, že v důsledku větších odporových sil dochází k porušování? Navíc tvrzení, že se vystřílí jen 10ti mikronová vrstva Teniferu a vše bude v pořádku i přesto, že místo drsnosti 0,025 mikronů tam budu mít třeba 25 mikronů (o tvrdosti nově vzniklého povrchu nemluvě), mi nepřipadá věrohodné. Co si o tom myslíte, může být na vině "větší vrstva Teniferu"? Snad spíš, že by se neprovedla nízkoteplotní teniferace...


úte 08.8.2006, 12:26
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  Powered by phpBB © phpBB Group, designed by STSoftware, český překlad – phpBB.cz

Doporučujeme: XBMC KODI