Tři dotazy


Vše o právu, zákonech, zbrojním průkazu a souvisejících věcech

Příspěvky: 34

Registrován: úte 27.6.2006, 15:36

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Praha

Tři dotazy

Příspěvek od Antonioseruty » úte 27.10.2009, 20:51

Zdar všichni,
možná mám stupidní dotazy, ale nějak nemám chuť se hrabat v zákoně a na forum jsem nenašel.

1. Jak je to v případě úmrtí vlastníka zbraně s ZP? Zbraň spadne do dědictví a je vypořádana v rámci soundního řízení nebo musí nějaká "blízká" osoba ze zákona nahlásit, že má doma např. po manželovi zbraň v trezoru (manželka samozřejmě nemá ZP). Co si vzpomínám, tak je v zákoně napsáná lhúta 3. měsíců na přeregistrování zbraně - ale je možní že si to pletu úplně s něčím jiným (tak mě nekamenujte).

2. Vzhelem k tomu, že nemám toklik času abych sledoval dění na úrovni EU, tak se chci zeptat, zda je možné (s nějakým omezením) vycestovat se zbraní za hranice ČR do jiného členského státu EU? Vlastně by mě to zajímalo, jak je to řešení globálně - kam můžu jet, s čím, za jakých podmínek a jakým prostředkem.

3. Možná mi měkne mozek, ale co si vzpomínám, tak v zákoně je napsáno, že veškerou střelbu na veřejnosti (tj. mimo oficiální střelnici) je člověk povinen nahlásit. Je tedy nemožné střílet ve volné v krajině nebo v opuštěném lomu nebo na jiném vhodném místě?

Dík za odpovědi, ale nějak mi to sedí dlouho v hlavě a neměl jsem čas to řešit. Pořád si říkam - je lepší se zeptat a nedělat machra než pak udělat nějakou hovadinu 8-) .
AS
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1163

Registrován: úte 20.12.2005, 22:29

Bydliště: Česká Lípa

Re: Tři dotazy

Příspěvek od Lukáš Koukal » úte 27.10.2009, 21:12

ad 1) Ano, zbraň spadá do dědictví jako cokoli jiného. K dědění zbraně je potřeba ZP, proto ta 3 měsíční lhůta, aby se jím dědic mohl vybavit, pokud ještě nemá. Jinak se zbraň ukládá na PČR.

ad 2) Vyjet z ČR není problém, přijet jinam znamená řídit se tamními zákony. A ty jsou všude jiné, takže stručná jasná odpověď není. Snad jen že nošení je pro tebe jako turistu vyloučeno všude :) Jinak se ZP B nebo C, EZP a s pozvánkou na sportovní/loveckou akci po EU bez problémů, zbraň se samozřejmě přepravuje vybitá a vhodně zabezpečená.

ad 3) Střílí se na schválené střelnici. Jiné "vhodné" místo se ti vhodné jen zdá.
Obrázek

Příspěvky: 34

Registrován: úte 27.6.2006, 15:36

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Praha

Re: Tři dotazy

Příspěvek od Antonioseruty » úte 27.10.2009, 21:28

OK, to je vše jasné, ale ještě se vrátím k bodu 1.
Kdo je vlastníkem zbraně do doby než rozdhodne soud?
Situace - manžel (jediný má ZP) + manželka + syn (nad 18 let)
Manžel zemře a nechá v trezoru zbraň, kam má přístup jen jeho manželka. Soudní řízení o dědictví se potáhne déle než 3 měsíce. Soud teprve po té rozhodne, jaký podíl dostane manželka a jaký podíl syn, neb ten je také neopominutelným dědicem (není předem jasné, kdo jí právně dědí). A přece manželka sama o sobě nemůže rozhodovat co udělá se zbraní, protože jako jediná má k ní přístup. To jí jako může vzít a jít někoho oddělat? (třeba vraha svýho manžela :twisted: )

- zmíněné 3 měsíce ze zákona jsou počítány od soudního rozhodnutí?
- do doby než bude mít někdo ZP, tak zbřaň zůstavá doma v trezoru nebo si pro ní přijede policie nebo jí má manželka odnést na policii, pak nosí zbraň bez ZP.....?
Nějak mi pořád nejsou jasná pravidla a jak se má rodina chovat na začátku.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 580

Registrován: stř 28.1.2009, 14:34

Zbraň: SHADOW, Walther PPS

Bydliště: MB

Re: Tři dotazy

Příspěvek od Albert » úte 27.10.2009, 21:35

1.Dědic může požádat o vydání ZP, jinak je zbraň povinen odevzdat, nebo nabídnout k prodeji podnikateli v oboru zbraně a střelivo. To vše samozřejmě v zákonem stanovené lhůtě.
2.Vycestovat v rámci EU i mimo se zbraní můžeš. Je třeba mezinárodní ZP, na policii musíš vyžádat příslušné doklady o vývozu a dovozu zbraní atd. To ti všechno řeknou přímo na PČR. Ale je třeba si zjistit zákony země kam se chystáš, protože někam tě ani s požehnáním našich úřadů se zbraní nepustí. Navíc v žádné zemi kam se zbraní pojedeš nemáš právo zbraň nosit!!! Je taky dobré mít zbraně předpisově uloženy, nejlépe v uzamykatelných schránkách, pochopitelně vybité a střelivo zvlášť.
K vývozu zbraní do zahraničí musíš mít taky pádný důvod, např. pozvání na hon, sportovní akci atd..
3.Nevím z hlavy přesnou definici ale v zákoně je něco ve smyslu že: můžeš střílet na střelnici, nebo tam kde jsi k tomu oprávněn. Což v případě střelnice je celkem jasný a oprávněn si v podstatě kdekoliv ale samozřejmě pouze v NO, KN...
Nějeké to zastřílení daleko za městem, v opuštěném lomu s argumentací ,,dyť semká už léta nikdo nechodí" bohužel neobstojí.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Tři dotazy

Příspěvek od S474N » úte 27.10.2009, 21:58

Klikni si tady a potom pouze dohledej konkretni paragraf:
:arrow: http://www.mujglock.com/_download/zakon ... 9-2002.htm

ad 1)
§ 65 Úmrtí držitele zbraně nebo střeliva
§ 66 Dědění zbraně nebo střeliva

ad 2) dej si vyhledat "evropsk"

ad 3)
§ 28 Oprávnění držitelů zbrojních průkazů, odstavec (5)
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Příspěvky: 34

Registrován: úte 27.6.2006, 15:36

Zbraň: GLOCK

Bydliště: Praha

Re: Tři dotazy

Příspěvek od Antonioseruty » stř 28.10.2009, 8:37

Dík satan, to je to co jsem pořeboval.......a už bych o tom nemluvil (Jára C.)

AS

Zpět na „Právní koutek“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz