Vyhledat témata bez odpovědí | Zobrazit aktivní témata Právě je stř 15.7.2020, 20:18Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 
 V obchodě se dá koupit „granát“ za stovku 
Autor Zpráva
VIP člen
Uživatelský avatar

Registrován: 03/2005
Příspěvky: 13270
Bydliště: mám
Příspěvek V obchodě se dá koupit „granát“ za stovku
Správně by si zelený váleček vysoký necelých 10 centimetrů, prodávaný pod názvem softgranát Rusog směl koupit pouze profesionální odpalovač ohňostrojů s čistým trestním rejstříkem, a ještě v obchodě ukázat svou licenci. Přitom si ho za 98 korun může pořídit i laik.
V obchodě ho volně koupila i MF DNES, aby zjistila, jaké má účinky.

Váleček naplněný střelným prachem by podle expertů jako polotovar ocenil i případný terorista.

Jako novinku začal nebezpečnou imitaci opravdového granátu na svých internetových stránkách nabízet pražský obchod Armyshop, kde nakupují především příznivci vojenské historie.

Volná dostupnost však nebyla jediným prohřeškem spojeným s prodejem „granátu“. Ten totiž v Armyshopu prodávají bez návodu, a nikoli pod přesným názvem, pod kterým byl registrován.

Pracovníci Českého ústavu pro zkoušení zbraní a střeliva, jimž MF DNES softgranát ukázala, uvedli, že ho znají a že mu vydali i certifikát, ale pod jménem Létavice DR3L.

Podle Petra Deingrubera ze zmíněného ústavu jde o účinnější rachejtli, která se používá při ohňostrojích či bojových rekonstrukcích pro veřejnost. Efekt výbuchu granátu napodobuje.

"Schválili jsme to pod názvem Dělová rána – létavice DR3L. Má třídu nebezpečnosti tři, takže se smí prodat pouze odpalovači ohňostrojů, který se musí předtím prokázat průkazem," řekl Petr Deingruber z úřadu pro zkoušky zbraní. Stejnou třídu nebezpečnosti uvádějí i návod a certifikát.

První nákup: chyběl návod
Podle nabídkového listu na internetové stránce armyshoppraha.cz (a podle pyrotechnika i ve skutečnosti) má softgranát podobné účinky jako zásahová výbuška.

"Po iniciaci a odhození dojde za pět sekund k výbuchu 21 výbuškových tělísek v kulovém rozptylu o průměru tři až pět metrů," píše se v nabídkovém listu.

Zásahovou výbušku používají policisté ze speciálních jednotek, když jdou násilím otevřít třeba byt, aby dýmem a hlukem při výbuchu dezorientovali protivníka. Laikovi by se do ruky také dostat neměla.

Reklamní leták nelhal: Prodejce v kamenném obchodě Armyshop se na nic neptá a zelený váleček s nalepenou cenovkou redaktorovi podává přes pult – trochu překvapivě bez jakéhokoli návodu.

Druhý nákup: za účasti ČOI
Podruhé už MF DNES vzala do prodejny i Českou obchodní inspekci. Obchodník prodal granát i tentokrát, i když váleček už byl obalen návodem na papírku a omotaný gumičkou (správně by obojí mělo být zatavené v obalu).

Přestože prodavač reportéra na dotaz ujistil, že věc si smí koupit i laik, na návodu je v rozporu s tím přímo napsáno, že softgranát patří do třídy nebezpečnosti tři, tedy že je určen pouze profesionálům, což samotného obchodníka trochu zmátlo.

V té chvíli už přítomní inspektoři vytáhli z kapes průkazy. "To jsem sám zvědav, co z toho vypadne. Už o Vánocích s podobnými věcmi byly potíže a my jasně říkali, že s tím nechceme mít žádné problémy," reagoval bezradně prodavač.

Hájil se i tím, že je pouze zaměstnanec a šéf by o výrobcích věděl víc. "Zábavní pyrotechniku, u které musí kupec předložit průkaz odpalovače, jsme tu nabízeli také, ale prodalo se jen asi šest kusů, tak jsme chtěli něco, co můžeme prodat všem," hájil se.

Inspektorům na místě se prodej zjevně nezdál, i když ho zatím nezakázali. "Zjišťujeme si další informace k výrobku včetně toho, do jaké třídy opravdu patří," řekla zástupkyně ředitele pražského inspektorátu ČOI Martina Vyžrálková.

Výrobcem dělbuchu je firma Pyro Moravia z Ostravy. "Jde o schválený a atestovaný výrobek," řekl zástupce Pyro Moravia Daniel Hradil. Více se vyjadřovat nechtěl. Omluvil se do telefonu, že je na festivalu ohňostrojů v Kaliningradu.

Odpálení na výsypce
Aby výbuch rusogu člověka nezasáhl, musí stát podle návodu v bezpečné vzdálenosti nejméně deseti metrů.

MF DNES si na vyzkoušení účinků "granátu" najala profesionálního pyrotechnika Jana Pokorného. Ten ho na odlehlé výsypce u Ústí přivázal na špalík a do vzdálenosti dvou, tří a pěti metrů od dělbuchu napnul balicí papír, aby se na něm poznal případný účinek.

Z válečku vyšlehl nejprve plamen. Pak se ozval třaskavý zvuk a kruh o poloměru tří metrů zahalil dým. V dalších sekundách se v něm ozývaly ještě drobnější exploze provázené jiskrami. "Kdyby to někdo hodil do tramvaje, byl by to asi šrumec," říká Pokorný.

Podstatnější je, že softgranát Rusog by mohl být mnohem nebezpečnější, kdyby jej někdo po poměrně nenáročné úpravě vhodil mezi lidi.

"Například kdyby ho někdo obalil hřebíky nebo jiným materiálem, který může působit jako střepiny," říká bývalý policista z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, který softgranát viděl.

To připouštějí i Deingruber a Pokorný. "Kdyby to někomu vybuchlo v ruce nebo v bezprostřední blízkosti člověka, bylo by to nebezpečné," říká Deingruber.

Výbušniny vedle trpaslíků
"Granát" z Armyshopu není jediným případem, kdy se objevuje na trhu ve volném prodeji profesionální pyrotechnika.

Česká obchodní inspekce při zimních kontrolách objevila podobné "hračky" i na vietnamském tržišti u hraničního přechodu Hora Svaté Kateřiny, kde se prodávají cigarety a sádroví trpaslíci.

Ve Vrchlabí se našla ještě nebezpečnější pyrotechnika čtvrté třídy (kategorie: výbušniny). Šlo o napodobeniny výbušných koulí známých z historických filmů, životu nebezpečné až do vzdálenosti 200 metrů.

Tento případ si převzala policie a prodejce v březnu obvinila z nedovoleného ozbrojování, i když se hájil tím, že netušil, co vlastně prodává.

Inspektoři při poslední velké kontrole v prosinci 2005 a lednu 2006 navštívili celkem 399 prodejců. "Dvacet devět prodejců dostalo blokovou pokutu v celkové výši 39 500 korun. Dalších padesát dostane pokutu po správním řízení," uvedla mluvčí inspekce Miloslava Fléglová.

Zhruba v každém čtvrtém případě tak prodejce podle zjištění inspekce porušil předpisy.

Puvodni odkaz:
:arrow: http://zpravy.idnes.cz/v-obchode-se-da- ... _domaci_ad

_________________
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek


pon 15.5.2006, 18:16
Profil ICQ Zobrazit autorovy stránky
Uživatelský avatar

Registrován: 10/2005
Příspěvky: 818
Bydliště: Kladno
Příspěvek Blafy plafy
Mno zajímalo by mně jestli Mladou Frontu dnes zajímájí třeba závody zlaté mládeže v protisměru na D1. No přece jenom kluci ersofťáci asi nemají ve svém středu děti politiků. Ty se baví okopávaním bezdomovců, polívaním lidí chodících ráno do práce a vražednou jízdou v protisměru. Jo zapomněl jsem na házení zapalných lahví na technopárty.

_________________
Jsou tři druhy lží: Lež prostá, lež sprostá a statistika. Winston Churchill

Lide lžou a v mediích pracují lidé, media tedy mohou lhát a mnohdy lžou. realcop


úte 16.5.2006, 21:44
Profil ICQ
Uživatelský avatar

Registrován: 04/2006
Příspěvky: 705
Bydliště: DOMA
Příspěvek 
Jj to je dobrý téma jen škoda že se toho nikdo neujme asi kvůli prodejnosti.Stengan


stř 17.5.2006, 9:10
Profil ICQ
Uživatelský avatar

Registrován: 05/2006
Příspěvky: 19
Bydliště: Krupka
Příspěvek 
Tak tohle je husty. Ce0ý hlavní članek je nesmysl VÝBUŠKA RUSOG je zcela "neškodná pyrotechnika" kategorie II. Kdo napsal že obsahuje střelný prach uvedl zcela nesprávnou informaci.Jedná se o válec z lepeného kartonového papíru tlouštky cca. 0,8cm a o kartonové lakované víko a dno ( 1mm). Ve víku je umístěn pyrotechnický zpoždovač. 3s (pouze papírová dutinka se slisovaným černým střelným prachem - hoří 1cm za sekundu). Jako výmetná směs RUSOGU je použito vývinu plynů ze zpoždovacích zápalnic jednotlivých explozivních tělísek. Těchto tělísek je v obalu 12Ks a jedná se o běžné petardy které koupíte spojené do pásu. Po zapálení zpoždovče dojde k jeho prohoření ke stopině rozvádějící zážeh na jednotlivá tělíska. Tlakem plynu doje k protržení dolního nebo horního dna a výmetu v tomto směru jednotlivých petard. Porušení obalu které je vidět na obrázku je nesmyslné a dle mě zcela záměrně fingované. I kdyby byl RUSOG naplněn 20g flash prachu doslo by vzhledem k výraznému nepoměru v tlouštkách obalů pouze k otevření dna nebo víka obalu nikoli boku. Výmet petard je díky nízkému tlaku veden maximálně do vzdálenosti 2m (z praxe spíš 1,2m). Po primární explozi dochází během cca. 1s k explozi jednotlivých petard. Výbuch rusogu Vás neoslepí ani neohluší. Běžně prodávaná pyrotechnika druhé třídy kulové pumy až do průměru 55mm jsou mnohem nebezpečnější než tento výrobek. kulové pumy metají tělesa do vzdálenosti cca. 10m od výbuchu tyto tělíska obsahují chloristany a kovy a jejich oxidy aby se zapálili a barevně hořeli. Zhruba 1,5m od výbuchu již nemají dostatečnou energii k poranění mechanickou energií, ale jsou sto způsobit velmi vážné popáleniny. Jo a debilní údaj, že by terorista ocenil střelný prach z RUSOGU je principielní volovina když si za 500kc na občanku koupí 300g bezdýmaku a narozdíl od držitele zbrojního průkazu ho nikdo nebuzeruje kolik ho ma mít.

_________________
MÁLO PŘÁTELSTVÍ BY OBSTÁLO, KDYBY KAŽDÝ VĚDĚL, CO O NĚM ZA ZÁDY ŘÍKÁ JEHO PŘÍTEL.-- PASCAL


Naposledy upravil doktordoktor331 dne stř 17.5.2006, 16:38, celkově upraveno 3stř 17.5.2006, 16:20
Profil ICQ YIM
VIP člen
Uživatelský avatar

Registrován: 01/2006
Příspěvky: 1426
Bydliště: MATRIX, jako všichni
Příspěvek 
Má pravdu, doktor! *52* *52* *52*


stř 17.5.2006, 16:23
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: 10/2005
Příspěvky: 818
Bydliště: Kladno
Příspěvek Nevěřím
Tomu nevěřím. Redaktoři Mladé fronty, že by lhali? Nesmysl. Doktore jsi šílenec. Redaktoři Mladé fronty, kteří popisují jaké brutální praktiky byly používaný na MOP proti Kateřině Jacques. Ti pravdomluvní redaktoři, kteří tvrdili že pprap. Čermák již v minulosti mlátil ženy. Měl bys být umístěn do ústavu pro choromyslné. Ti panové vždy říkají pravdu a nic než pravdu? Jak můžeš, styď se. Andělé spásy to jsou a elita národa. Novináři tělem i duší jež touži po blahu národa. No hlavně té své skupiny národa a tak trochu skeťácké skupiny pomlouvačných krys. Ale jinak hodný kluci, pokud jim zaplatíš. :lol: :twisted:

_________________
Jsou tři druhy lží: Lež prostá, lež sprostá a statistika. Winston Churchill

Lide lžou a v mediích pracují lidé, media tedy mohou lhát a mnohdy lžou. realcop


stř 17.5.2006, 16:47
Profil ICQ
Uživatelský avatar

Registrován: 05/2006
Příspěvky: 19
Bydliště: Krupka
Příspěvek 
Našel sem jedno video kde je ukázka blba a kulové pumy http://files.freevideo.cz/mskr/151.wmv

_________________
MÁLO PŘÁTELSTVÍ BY OBSTÁLO, KDYBY KAŽDÝ VĚDĚL, CO O NĚM ZA ZÁDY ŘÍKÁ JEHO PŘÍTEL.-- PASCAL


pon 03.7.2006, 14:18
Profil ICQ YIM
VIP člen
Uživatelský avatar

Registrován: 01/2006
Příspěvky: 1426
Bydliště: MATRIX, jako všichni
Příspěvek 
Velmi naučné: když to nejde přes druhou signální soustavu (četbou bezpečnostních pokynů), musí to jít přes první (pyrokastrace)!
*47* *47* *47*


pon 03.7.2006, 17:06
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: 04/2005
Příspěvky: 421
Příspěvek 
To je na Darwinovu cenu :D i kdyby to přežil,tak si ji zaslouží....


pon 03.7.2006, 17:15
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: 06/2006
Příspěvky: 41
Bydliště: Jížní Morava
Příspěvek 
Asi si tvrdý podklad pod tu trubku vyložil po svém a taky se mu to nevyplatilo,myslím že bude mít pěkně modrý kulky a zřejmě si momentálně ani nepíchne. :P

_________________
S Glockem je život krasnější.


úte 04.7.2006, 17:55
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: 04/2006
Příspěvky: 705
Bydliště: DOMA
Příspěvek 
Jj video je docela ponaučné a doufám že se nepodaří najít někoho kdo by trval na osobní ukázce to by potom nespravili štouby-tak bacha na experimenty Ondro :lol: :lol: :lol: stengan


úte 04.7.2006, 22:07
Profil ICQ
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odpovědět na téma   [ Příspěvků: 11 ] 

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  Powered by phpBB © phpBB Group, designed by STSoftware, český překlad – phpBB.cz

Doporučujeme: XBMC KODI