Definice nutné obrany je slabá a v neprospěch obětí


Vše o právu, zákonech, zbrojním průkazu a souvisejících věcech

Uživatelský avatar

Administrátor

Příspěvky: 652

Registrován: úte 29.3.2005, 14:38

Definice nutné obrany je slabá a v neprospěch obětí

Příspěvek od MujGLOCK.com » čtv 06.6.2013, 9:21

Definice nutné obrany je slabá a v neprospěch obětí. Změňme to spolu!
Dobrý večer, vezmu to krátce, prosím:

1) zde je má "důvodová zpráva"
http://www.frantisekmatejka.cz/definice ... -to-spolu/
2) a zde je petice, jejíž obsah jsem připraven dotáhnout do konce,
stejně jako řadu jiných věcí v mém životě:
http://www.frantisekmatejka.cz/petice-nutna-obrana/

Pokud se s obsahem ztotožníte, případně jej budete považovat alespoň za
další možnost vyvolání jistě žádoucí veřejné diskuse, uvítám Vaši
podporu skrze kanály, které máte k dispozici.

S poděkováním a v úctě
František Matějka
Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 29

Registrován: úte 07.5.2013, 13:00

Zbraň: K100

Bydliště: Praha - Dolní Počernice

Re: Definice nutné obrany je slabá a v neprospěch obětí

Příspěvek od Luca_69 » čtv 06.6.2013, 10:35

Příspěvky: 584

Registrován: úte 13.5.2008, 16:44

Re: Definice nutné obrany je slabá a v neprospěch obětí

Příspěvek od Steiner » čtv 06.6.2013, 10:45

Hm, Matějka opsal část definice nutné obrany ze slovenského trestního zákona. A vtipně taky podstatnou část vynechal (odst.4) :roll:
Matějka píše:Nutná obrana

(1) Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací přímo hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný tímto zákonem, není trestným činem.

(2) Nejde o nutnou obranu, pokud obrana byla celkem zjevně nepřiměřená útoku, zejména k jeho způsobu, místu a času, okolnostem vztahujícím se k osobě útočníka nebo k osobě obránce.

(3) Ten, kdo odvrací útok způsobem uvedeným v odstavci 2, nebude trestně odpovědný, pokud konal v silném rozrušení způsobeném útokem, zejména v důsledku zmatku, strachu nebo leknutí.

Ten třetí odstavec je přesně to, co bych chtěl prosadit v České republice...
Trestný zákon - Slovensko
Trestný zákon - Slovensko píše:§25 Nutná obrana

(1 )Čin ináč trestný, ktorým niekto odvracia priamo hroziaci alebo trvajúci útok na záujem chránený týmto zákonom, nie je trestným činom.

(2) Nejde o nutnú obranu, ak obrana bola zjavne neprimeraná útoku, najmä k jeho spôsobu, miestu a času, okolnostiam vzťahujúcim sa k osobe útočníka alebo k osobe obrancu.

(3) Ten, kto odvracia útok spôsobom uvedeným v odseku 2, nebude trestne zodpovedný, ak konal v silnom rozrušení spôsobenom útokom, najmä v dôsledku zmätku, strachu alebo zľaknutia.

(4) Ak sa niekto vzhľadom na okolnosti prípadu mylne domnieva, že útok hrozí, nevylučuje to trestnú zodpovednosť za čin spáchaný z nedbanlivosti, ak omyl spočíva v nedbanlivosti.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Definice nutné obrany je slabá a v neprospěch obětí

Příspěvek od S474N » čtv 06.6.2013, 11:30

Steiner: vsak nic nebrani ho kontaktovat a napsat mu to, ne?

A abych nebyl pouze za "velkohuba", tak jsem mu sam ten dotaz poslal, proc to tam neni zohledneno.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

MujGLOCK team

Příspěvky: 2411

Registrován: úte 29.3.2005, 15:34

Zbraň: G17, G43, CZ858

Bydliště: doma

Re: Definice nutné obrany je slabá a v neprospěch obětí

Příspěvek od Jasik » čtv 06.6.2013, 12:26

Luca_69: Špička,Novák - MS-1 neboli česká škola sebeobrany BRANA, znám, ale je tomu již drahně let zpět, co jsem trénoval :-)

Příspěvky: 584

Registrován: úte 13.5.2008, 16:44

Re: Definice nutné obrany je slabá a v neprospěch obětí

Příspěvek od Steiner » čtv 06.6.2013, 12:34

S474N: dík :wink:
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Definice nutné obrany je slabá a v neprospěch obětí

Příspěvek od S474N » čtv 06.6.2013, 12:49

Steiner: FM se k tomu jiz na FB vyjadril:
František Matějka píše:Dobrý den, pravidla petice jsou dána zákonem i obecně uznávanými zvyklostmi. Jednou ze základních podmínek je neměnnost textu, pokud jej již byť jediný petent podepsal. S peticí lze vyslovit pouze souhlas či nesouhlas. Berte však, prosím, tuto petici jen jako první krok, ovlivněný zkušenostmi v oblasti "co je a co není možné za stávající politické situace prosadit". Mně by například stačilo, kdyby byl vyjmut odst. 2 a zůstal jen odst. 1. Jsem si ale jistý, že to by neprošlo.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Příspěvky: 55

Registrován: stř 17.2.2010, 19:25

Re: Definice nutné obrany je slabá a v neprospěch obětí

Příspěvek od Gary » čtv 06.6.2013, 13:22

Steiner píše:Hm, Matějka opsal část definice nutné obrany ze slovenského trestního zákona. A vtipně taky podstatnou část vynechal (odst.4) :roll:
Ale v případě rozšíření podmínek nutné obrany dle pana Matějky, není až tak nutné zahrnout i odst. 4 podmínek nutné obrany dle zákonné úpravy SR. Náš trestní zákoník na podobnou věc pamatuje v § 18 odst. 4 (Omyl skutkový):
§ 18 Omyl skutkový
......
(4) Kdo při spáchání činu mylně předpokládá skutkovou okolnost, která vylučuje jeho protiprávnost, nejedná úmyslně; tím není dotčena odpovědnost za trestný čin spáchaný z nedbalosti.

Příspěvky: 310

Registrován: stř 31.10.2012, 15:18

Zbraň: P01

Re: Definice nutné obrany je slabá a v neprospěch obětí

Příspěvek od npc051 » pát 07.6.2013, 7:39

ja to vidim tak, at se ta petice podepise tak, jak je. Pan Matejka necht odvede svou praci a vlaci sve jmeno a svou petici medii (budiz mu za to dik) a az ta situace nazraje, tak se mohou nejake legislativni detaily doladit ve spolupraci s lidma, kteri do toho vidi vice, nez pan Matejka. Kdo je s nama, neni proti nam, takze za me plna podpora. :thumbsup:

Příspěvky: 26

Registrován: pát 18.12.2009, 18:37

Re: Definice nutné obrany je slabá a v neprospěch obětí

Příspěvek od jernom » pát 07.6.2013, 8:30

Změna zákona je naprosto zbytečná, do doby než se soudy jimi začnou řídit. Zákon o NO tu je a bez problému se ignoruje. I když, jak všichni víme, soudy se neomezují na ignoraci ale i plánovitě a beztrestně porušují zákony.

Příspěvky: 310

Registrován: stř 31.10.2012, 15:18

Zbraň: P01

Re: Definice nutné obrany je slabá a v neprospěch obětí

Příspěvek od npc051 » pát 07.6.2013, 9:57

ja na tom nic zbytecneho nevidim, aspon se obhajcum otevrou lepsi moznosti obhajoby a soudci to budou mit s tim "nerizenim se zakony" zase o neco tezsi.
Mimochodem uz ma 500 podpisu .
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2996

Registrován: ned 12.3.2006, 10:18

Zbraň: G17 a další

Bydliště: Praha Západ

Re: Definice nutné obrany je slabá a v neprospěch obětí

Příspěvek od Starosta » pát 07.6.2013, 10:22

Podle mě, pokud se o tom začne mluvit, tak jen dobře.
Taky to podporuju.
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --

Příspěvky: 694

Registrován: stř 11.1.2012, 21:13

Zbraň: Glock 26, Steyr L9A1

Bydliště: Ostravsko

Re: Definice nutné obrany je slabá a v neprospěch obětí

Příspěvek od Lars » pát 07.6.2013, 12:54

Z mé strany jednoznačná podpora, podpis už je připojen.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 747

Registrován: sob 14.5.2011, 20:19

Zbraň: víc než 1 :-)

Bydliště: Plzeňský kraj

Re: Definice nutné obrany je slabá a v neprospěch obětí

Příspěvek od nettik » čtv 13.6.2013, 19:29

1348 podpisu ? "jenom" ?! ...na facebooku maji nektery picoviny mnohem vic lajku behem jednoho dne... kolik ze je u nas drzitelu zbrojniho prukazu ? a kolik lidi ma u nas rozum a aspon neco malinko o nutne obrane vi, nebo tusi jak to u nas chodi ? Tak kdo to jeste nepodepsal, co ?! ...jestli to nekdo z vas nepodepise, tak vam ze srdce preju at se musite hajit nez projde novela s touto upravou ! Amen

Partner MujGLOCK

Příspěvky: 148

Registrován: pát 03.12.2010, 21:30

Zbraň: Glock 17

Re: Definice nutné obrany je slabá a v neprospěch obětí

Příspěvek od Soldier » pát 14.6.2013, 21:37

Hele, rád bych podepdal, ale taky bych rád slyšel od fundovanýho člověka :
V případě průseru, nemůžou vytáhnout tu petici a použít ji proti petentovi s odvoláním na to, že se účastnil nějaké petice bla bla bla za účelem změny zákona v jeho prospěch bla bla bla... Já už v tomhle z.urveným státě totiž nevěřím ničemu...

Příspěvky: 2199

Registrován: ned 23.12.2012, 11:16

Re: Definice nutné obrany je slabá a v neprospěch obětí

Příspěvek od Pařez » pát 14.6.2013, 21:42

Soldier:podepiš a nemudruj :lol:
Uživatelský avatar

Příspěvky: 747

Registrován: sob 14.5.2011, 20:19

Zbraň: víc než 1 :-)

Bydliště: Plzeňský kraj

Re: Definice nutné obrany je slabá a v neprospěch obětí

Příspěvek od nettik » sob 15.6.2013, 17:25

Soldier: to vis ze muzou...stejne jako te muzou treba taky hned zastrelit ;-)
Jaka je pravdepodobnost ze se zrovna tobe neco prihodi? Podle me to pomuze spis nekomu jinemu. Takze otazka zni: jedem kazdej solo a bojime se jen o svou p*del nebo jsme jinej gang a strilime z jedny lajny stejnym smerem ?

Příspěvky: 55

Registrován: stř 17.2.2010, 19:25

Re: Definice nutné obrany je slabá a v neprospěch obětí

Příspěvek od Gary » ned 16.6.2013, 14:12

Pokud jsme dospěli do stadia, kdy mají lidé strach podepsat podobnou petici, je někde něco špatně a mělo by se s tím něco udělat. Tento strach už tu v minulosti byl. A nebo je to obyčejné, s prominutím, přizdisráčství, jaké je v české povaze bohužel obvyklé? Nechci tím nikoho urážet, jen mě štve, že lidé jsou bojovníci za právo, spravedlnost a svobodu jen v okamžiku, kdy jsou mimo "doslech" oficiálních místa a jen v okruhu svých známých. Ale v okamžiku kdy by měli svá slova dokázat činy, dostanou strach.

Pokud se někdo bojí podepsat podobnou petici nebo jiným veřejným způsobem dát najevo svou angažovanost, měl by se rozhodně rovnou bát bránit. Protože to, co následuje po úspěšné obraně proti agresorovi, je mnohem silnější káva, než mít strach, že na mě někdo někdy vytáhne, že jsem někde něco podepsal.

Jen pro příklad uvedu, že jsem byl varován lidmi, kteří se pohybují v blízkosti soudních institucí (či jak tyto kruhy nazvat), ať se znovu neodvolávám, že mě znovu "nakrmí." A přestože ve mě byla jen malá dušička z obav, jak se mnou VS opět zamete, šel jsem do toho. Protože jsem cítil, že nemůžu sklopit hlavu před soudní zvůlí a přijmout rozsudek postavený na lži, dezinterpretaci důkazů a neochotě aplikovat institut nutné obrany ze strany ješitných soudců (kteří asi úplně dobře nenesli, že jim díky Foxovi ÚS zrušil rozsudky, přičemž je ve svém nálezu naprosto deklasoval). Odvolal jsem se podruhé i přes varování a ačkoliv jsem si byl vědom, že riskuji opět odloučení od rodiny a ztrátu svobody.

Dle varování jsem měl držet hubu a krok. A byl bych v pohodě, nechali by to v podmínce. Ale tohle je přesně to, co oni chtějí. Abysme všichni drželi hubu a krok a nechali o svých životech, osudech a způsobech, jak si je budeme bránit, rozhodovat vrchnost dle jejich libovůle. A oni to můžou dělat, protože jim to dovolíme (proto se ten polský kluk, co v pátek za obranu vlastního života a zdraví nožem dostal podmínku 2,5 na 4 roky, raději neodvolal. Rozumím mu, pro něj byla úleva dostat se na svobodu a nechat celou tu událost za sebou. Navíc nechtěl riskovat, že VS jeho situaci ještě zhorší.)

Je podpis pod petici, která není pro žádnou ze státních institucí nijak závazná, jen má vyvolat diskuzi na politické scéně, opravdu takovou obětí a zkouškou ohněm, aby jej někdo odmítl pod ni připojit, ač s peticí vnitřně souhlasí?

Partner MujGLOCK

Příspěvky: 148

Registrován: pát 03.12.2010, 21:30

Zbraň: Glock 17

Re: Definice nutné obrany je slabá a v neprospěch obětí

Příspěvek od Soldier » ned 16.6.2013, 21:02

Nooo, musím říct, žes mi trochu promluvil do duše, nadruhou stranu si myslím, že spíše než přizdisráčství (které v tom samozdřejmě bude taky obsaženo) to bude zanevření na cokoliv v této zemi. Řekni, co si Češi od 2. sv. války vydobyli. Myslím co Důležitého a Vydobyli...
Sice jsem podepsal, ale nadále zůstávám k jakámkoliv kladným výsledkům skeptický...

Příspěvky: 55

Registrován: stř 17.2.2010, 19:25

Re: Definice nutné obrany je slabá a v neprospěch obětí

Příspěvek od Gary » pon 17.6.2013, 11:39

Soldier píše:Řekni, co si Češi od 2. sv. války vydobyli. Myslím co Důležitého a Vydobyli...
To je dobrá otázka. Nemám na ni odpověď. Ale pokud jsme si od 2. sv. války jako češi nic důležitého nevydobyli, nemělo by to znamenat, že sklopíme hlavy jako v předešlých desetiletích a necháme se připravit o veškerá práva, která nám ještě zbývají. Hodně moc má do sebe citát:
"Nikdo nedělá větší chybu než ten, kdo nedělá nic v domnění, že to málo, co udělat může, nemá smysl."
Edmund Burke
Jinak mě moc potěšilo, že Tě můj skromný názor alespoň trochu přesvědčil, něco málo udělat pro podporu změny aplikace NO ve prospěch obránců. I já jsem skeptický, ale to nás nesmí odrazovat.

Zpět na „Právní koutek“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz