Použití zbraně vs. druhá zbraň


Vše o právu, zákonech, zbrojním průkazu a souvisejících věcech

Uživatelský avatar

Příspěvky: 17

Registrován: pon 07.10.2013, 9:19

Zbraň: G19

Bydliště: Tábor

Použití zbraně vs. druhá zbraň

Příspěvek od Mkopp » pon 07.10.2013, 9:36

Dobrý den pánové, jsem tu nový a pročetl jsem zde na fóru snad vše. Chválim za nárory a zkušenosti všech, díky tomu jsem si pořídil G19 4gen.

Chci se ale na něco zeptat, popř. na právní rozbor čistě teoretické situace.

Jdu si takhle s manželkou z ruku, po setmění nočním městem a hle, zpoza stínu lampy vyskočí bubák (nezáleží na barvě pleti). Se slovy "Gadžo, navalte prachi a mobili, py*o! " na mě namíří jakousi střelnou zbraň. Instinktivně odstrčím manželku za sebe, ale co teď ?

a) vyhovím jeho požadavku a vše poctivému loupežníkovi předám s přáním pěkného zbytku dne
b) slušně ho překecám, že nic nemám - riskuji použití jeho "zbraně"
c) zkouknu jeho zbraň, usoudím, že je to plynovka (tak na 99%) a naznačím mu lehkým odkrytím saka, že to pro něj může dopadnout špatně
d) rovnou tasím (proto ji nosim sebou) a počkám jak zareaguje - on tuto reakci samozřejmě nečeká
e) rovnou střílím - riskuji vězení :huh:

Jaký na to máte názor? Pokud na mě někdo míří pistolí a já použiju také pistoli, lze to brát jako NO ? Vrtá mi to hlavou. Nechci do nikho střílet, ale také nechci aby někdo střílel do mě, byť jen plynovkou, která dokáže také dost ublížit.
Situace je dost možná, minulý týden se to tu ve městě stalo, lupič obral náhodného kolemjdoucího, samozřejmě jej zatím nechytli.

Příspěvky: 380

Registrován: pon 05.11.2012, 17:30

Zbraň: vícero

Re: Zbraň vs. Zbraň

Příspěvek od Piggy » pon 07.10.2013, 9:51

Právní rozbor čistě teoretické situace ti bude na dvě věci.
Právní rozbor čistě praktické situace totiž bude řešit konkrétní soudce a ten je jak známo nezávislý - tedy při troše smůly i na zdravém rozumu a platné právní úpravě.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 751

Registrován: stř 14.9.2011, 18:56

Bydliště: Praha

Re: Zbraň vs. Zbraň

Příspěvek od maja » pon 07.10.2013, 9:58

Především si uvědom, že pokud na tebe namíří zbraň (pistoli, nůž), tak taky nemusíš stihnout ten pohyb dokončit dřív než to zmáčkne nebo tě bodne (záleží na vzdálenosti). Je potřeba odpoutat jeho pozornost například odhozením peněženky. To nečeká.

To samé platí o naznačení, že máš zbraň. Taky by se mohl rozhodnout, že mu to stojí za to, zkusit přijít ke skutečné pistoli.

A až v tuhle chvíli, kdy jsi ve výhodnější pozici, můžeš uvažovat nad jakýmkoliv jiným řešením, než že mu všechno s přáním pěkného dne odevzdáš.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Zbraň vs. Zbraň

Příspěvek od S474N » pon 07.10.2013, 10:33

Asi tak, zkus na nekoho mirit zbrani a potom po tom druhem chtej, aby udelal jakykoliv pohyb. Na jednu stranu si veris v tom, ze ty stihnes vytahnout a odmacknout driv, nez on jenom odmacknout a na stranu druhou ty same schopnosti upiras protivnikovi, ktery uz ma vytazeno?

Jinak tvuj dotaz je spravny, resit tyhlety veci obvykle zacina spousta lidi pred nakupem zbrane, kdy si v hlave premitaji pro a proti, proc vubec nosit atd. A potom bych rekl, ze nastupuje opravdu celozivotni nauka o tom, kdy a jak se budes branit, jak nektere situace budes resit, jak se na ne bude divat soudce, apod. Nelze tedy jednoduse odpovedet v jedne vete nejakou obecnou pravdou (to mozna zvladne mistni expert Stepan), ktera by sla aplikovat vzdy a za vsech okolnosti. Kazda situace je jina, kazda ma milion vychodisek i s milionem dalsich navazujicich scenaru.

Pokud chces rozbor situace, kterou si zde velmi zjednodusene popsal, tak za sebe ti muzu rict - proc jdes po te strane ulice, ktera je mene osvetlena? Proc se treba nevyhnes parku a neobejdes ho (ano, vim ze park si nezminoval, ale pochybuju, ze tebou napsane by se stalo nekde pred osvetlenym nakupnim centrem). Proste ta situace musi byt lepe popsana, aby se dala napsat nejaka konkretnejsi odpoved. V kazdem pripade ovsem plati, ze do dane situace se musis sam nejak dostat - urcite se tam z niceho nic neteleportujes. A stejne tak se tam neteleportuje utocnik.

A k tomu "odhrnovani saka" - to je nejvetsi picovina, ktera by te mohla kdykoliv napadnout! Bud zbran zustava na miste nebo jde ven cela a ne nejaky ladeni ve stylu "pyco ja mam taky, hec".
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1240

Registrován: úte 11.9.2007, 6:41

Bydliště: Kvérov

Re: Zbraň vs. Zbraň

Příspěvek od Nikdo » pon 07.10.2013, 10:52

Samotný právní rozbor je naprosto triviální: Jedná se o loupež, tedy násilný trestný čin, tedy útok proti tělesné integritě (zdraví/životu). Použití smrtící síly k odvrácení tohoto útoku zřejmě nebude zcela zjevně nepřiměřené.
Druhá věc je, zda a jak prokážeš tento skutkový děj. U soudu platí to, co si myslí soudce, ne to, co se stalo (může se jednat o dvě zcela odlišné verze).
Třetí věc je taktika obrany.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Zbraň vs. Zbraň

Příspěvek od S474N » pon 07.10.2013, 10:53

Nikdo: a ctvrta vec je ta, jestli s tim pocitem bude moci nadale zit. Ono se to rekne, zastrelit...
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 17

Registrován: pon 07.10.2013, 9:19

Zbraň: G19

Bydliště: Tábor

Re: Zbraň vs. Zbraň

Příspěvek od Mkopp » pon 07.10.2013, 10:58

Já Vám děkuju chlapy, je mi jasný, že těch možností je mnoho, člověk může být připraven na cokoliv a pak stejně zareaguje jinak. Zbraně přece nosíme, aby jsme si zachránili kejhák

Zajímavá je ta definice "mít na vrch" to se mi líbí a je to logické. I tak by se dalo počítat, že když nějakej bubák na tebe vytáhne např.Glocka se stříbrným závěrem, máte jistotu, že je to plynovka. Předpokládám, že on se stejně bojí zmáčknout spoušť - přiláká to svědky, neví co se stane potom.

Jsem rád, že jsem na té správné straně.

O soudcích jsem už četl, viz kauza Krušné hory a Trutnov. Bylo mi z toho na blití pánové.

Ohrnování saka, to je jedna z možností, Chuck Norris by to tak určitě udělal a ještě k tomu by prohlásil nějakou drsnou hlášku a otočku navrch. Nejsem CN, tak bych to asi taky neřešil.

Takové situace se mi v hlavě občas honí, dostat se do takové situace může každý z nás. Je pravda, že hodně předvídám, komfliktům se vyhejbám, slovním raději také (se skřípáním zubů), nikdo mi nestojí za to abych přišel o ZP nebo šel i sedět, byť je pravda na mě straně.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1240

Registrován: úte 11.9.2007, 6:41

Bydliště: Kvérov

Re: Zbraň vs. Zbraň

Příspěvek od Nikdo » pon 07.10.2013, 12:46

Mkopp píše:...
I tak by se dalo počítat, že když nějakej bubák na tebe vytáhne např.Glocka se stříbrným závěrem, máte jistotu, že je to plynovka. Předpokládám, že on se stejně bojí zmáčknout spoušť - přiláká to svědky, neví co se stane potom.
...
Takovéto úvahy už stály hodně životů.

Nikdy bych při pohledu do ústí zbraně nespoléhal na svou správnou identifikaci dané zbraně.

Nikdy nevíš, kdo proti tobě stojí, co umí, jaká je jeho skutečná motivace, jak moci si cení svého života - včetně toho, do jaké míry je příčetný. Můžeš se mýlit i Ty, a protivník může z Tvého pohledu jednat velmi neracionálně. Vystřelit na Tebe z plynovky nebo třeba ostré, jít si pro Tvou ostrou zbraň s holýma rukama nad hlavou a pokřikovat nahlas před svědky a jejich mobily s kamerkami:"nestřílej, mám holé ruce", může mít komplice, který tě jebne po palici zezadu.

Lupič, který si se zbraní v ruce face to face řekne o prachy sice teoreticky může být kavárenský intelektuál, co má noční můru z představy vrazit někomu nůž mezi žebra, nebo plynovkou na kontaktní vzdálenost roztrhnout krční tepnu a nechat tě vykrvácet. Ale nespoléhal bych na tuto variantu. Vždy bych raději počítal s nejhorším a minimalizoval jeho motivaci a možnosti ohrozit mne.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Použití zbraně vs. druhá zbraň

Příspěvek od S474N » pon 07.10.2013, 12:55

Nikdo: no nehlede taky na fakt, ze v nejake situaci zcela urcite nebude nekomu koukat do hlavne a rozeznavat prepazky - jsem si 100% jist, ze na to ani nepomysli. Zrovna tady si myslim, ze by melo padnout doporuceni na Bojove simulace, kde si to muze vyzkouset alespon trosicku bliz praxi. Ucastnici letosniho srazu si urcite myslim zive vzpomenou, jak clovek neni schopen po naslednem vyslechu si vubec uvedomit, co se tam stalo (respektive jaky pocet utocniku byl vubec na miste, apod.).
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 3091

Registrován: ned 21.11.2010, 12:57

Re: Použití zbraně vs. druhá zbraň

Příspěvek od reddog » pon 07.10.2013, 13:13

Tak jsem cekal, kdy to doporuceni na kurz padne. Ja jen, abych to tak nejak zasejc nebyl ja ;-) . Tak ja se tedy pridam k Certovo doporuceni. Mkopp, projdi si kurzem, treba u Hawka a uvidis, tvuj nahled se zmeni, urovna, vyjasni. Teorie je jedna strana, praxe druha. Kurz pomuze nahlednout kladum i zaporum jednomu i druhemu pohledu.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 17

Registrován: pon 07.10.2013, 9:19

Zbraň: G19

Bydliště: Tábor

Re: Použití zbraně vs. druhá zbraň

Příspěvek od Mkopp » pon 07.10.2013, 13:23

Díky za rady pánové, o tom kurzu popřemýšlím. Určitě to k něčemu je, když už "nosim". Každá rada dobrá, už si o tom všem začínám dělat nějakou představu. Je pravda, že jsem ještě do hlavně nikomu koukat nemusel. Kamarád to za mlada zažil, a to koukal dokonce do několika hlavní s požadavkem na nějakej fet, nebo ho zastřelej. Před smažkama ho zachránilo projíždějící auto, které odvedlo pozornost a on vzal nohy na ramena. Poldové samozřejmě nic nevyřešili.

Nevíte někdo o nějakém takovém kurzu poblíž Tábora? Máme tu střelnici, ale neptal jsem se tam.

Jak by jste řešili takovou situaci co jsem popsal v prvním příspěvku? Možností je samozřejmě mnoho, některé jsem nastínil. Přijde mi jako nejbezpečnější řešení vše odevzdat a doufat, že se nic nestane, sice budu o nějaké věci chudší, ale za to pravděpodobně zdravý, on taky a hlavně na svobodě, což není v opačném případě tak jisté, asi to za pár osobních věcí stojí,co?
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Použití zbraně vs. druhá zbraň

Příspěvek od S474N » pon 07.10.2013, 13:40

Mkopp: zakladnim pravidlem je se do takove situace nedostat. Ja vim, lehko se to rekne, ale spoustu veci muze sam ovlivnit - neco jsem naznacil uz vyse. Radeji pujdu delsi osvetlenou cestou okolo, kde mam rozhled, nez si to zkracovat pres nejaky park ci lesik apod. Proste aktivne se snazit minimalizovat pripadne problemy a mit i rozhled, abys mohl sve chovani pripadne prizpusobit situaci.

I kdyz uz teda pristoupim k tomu, ze ses v tom tak, jak si to popsal, tak mu muzes vsechny pozadovane veci odevzdat (dalsi veci je, jestli mu to bude stacit?!). Nicmene i utocnik se z mista musi nejak dostat pryc (tezko se necha teleportovat na Enterprise, ze?), no a treba kdyz uz je zady, tak muzes ty vytahnout svou zbran a pozadat ho, aby si dal ruce na temeno, zaklekl nejdriv na pravou, potom levou,....

Chtel si jedno reseni pro jednu situaci, tady ho mas.. Pozor, tohle je jedna z XY dalsich reseni a nepocita s zadnou dalsi reakci protivnika, pripadne ani aplikaci varovneho vystrelu atd. Tim se opetovne dostavam k tomu, ze jsi schopen vymyslet 1000 scenaru a kdokoliv ti vymysli klidne 1001 reseni, ktere ty zase muzes upravovat dalsimi 1002 vecma a zase se ti dostane 1003 reseni.

Nejdriv se smir s tim, ze zadna obecna pravda neexistuje, respektive pokud chces minimalizovat to, ze ti da nekdo pres drzku v hospode, tak sed doma. Tak ti tu hubu v hospode opravdu nikdo nerozbije. A timto se muzes ridit u vseho *40*.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 17

Registrován: pon 07.10.2013, 9:19

Zbraň: G19

Bydliště: Tábor

Re: Použití zbraně vs. druhá zbraň

Příspěvek od Mkopp » pon 07.10.2013, 13:54

S474N : Neboj, nepatřím mezi ty co chodí do hospody. Máš pravdu v tom, že je třeba problémům předcházet, dá se tak určitě většině konfrontacím vyhnout.

Jde vidět, že máš rád STARTREK :-)

Tvůj způsob řešení je také zajímavý. Je škoda, že bubákům nejde vidět do hlavy. Bohužel jsou na takové morální úrovni, že když se sníží k loupeži, tak jim je všechno jedno.

Bohužel jsou takoví lidé hájeni zákonem a nedej bože aby se jim oběť jakkoliv bránila, pak to soudce umí pěkně osolit.

Příspěvky: 76

Registrován: ned 02.6.2013, 19:12

Re: Použití zbraně vs. druhá zbraň

Příspěvek od Speedster » pon 07.10.2013, 14:46

Ty kurzy najdu kde? Tohle by mě celkem zajímalo:)
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 3091

Registrován: ned 21.11.2010, 12:57

Re: Použití zbraně vs. druhá zbraň

Příspěvek od reddog » pon 07.10.2013, 16:24

Speedster:
Pis John Hawk SZ ;-)
Uživatelský avatar

Partner MujGLOCK

Příspěvky: 2139

Registrován: sob 11.11.2006, 17:40

Re: Použití zbraně vs. druhá zbraň

Příspěvek od john.hawk » pon 07.10.2013, 16:39

ahoj, pro případné zájemce organizujeme BS a to dne 20.10.2013 a to napůl v Velké Bíteši a napůl v domu hrůzi vzdáleném 30 min jízdy vozidlem od Velké Bíteše. Lokace domu je záměrně utajena.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Použití zbraně vs. druhá zbraň

Příspěvek od S474N » pon 07.10.2013, 17:47

Mkopp: ja se v celem svem zivote snazim problemum predchazet, uz jini si overili, ze je vzdycky slozitejsi (a take nakladnejsi) problemy resit jak nastanou, nez investovat trosicku casu, usili a penez na jejich prevenci.

To co jsem napsal neni zadny muj zpusob reseni, to je proste jeden z mnoha a zamerne jsem vybral takovy velmi zjednodusujici (kdyz uz bylo tak jednoduche zadani). Jde o to, ze stejne zadne obecne platne reseni nenajdes, protoze vzdycky se najde nejaky Lnenicka nebo Ferenc, ktery te z titulu sve funkce presvedci o naprostem opaku.

PS. nikoliv, Startrek nijak zvlast neprozivam a pamatuji si z nej pouze to teleportovani.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 3091

Registrován: ned 21.11.2010, 12:57

Re: Použití zbraně vs. druhá zbraň

Příspěvek od reddog » pon 07.10.2013, 18:55

Cert:
Jo jo, viz nase oblibene "chovani na verejnych toaletach". Myslim, ze uz se tomu tolik lidi nesmeje, co driv ;-) . A workshop v Praglu nekterym take ukazal svoje.
Uživatelský avatar

Partner MujGLOCK

Příspěvky: 2139

Registrován: sob 11.11.2006, 17:40

Re: Použití zbraně vs. druhá zbraň

Příspěvek od john.hawk » úte 08.10.2013, 9:16

souhlasím s Satanem, čím víc člověk do těhle věcí zabředává at už profesně či jinak.. více může rozlišit ty nenápadné začátky potíží..kterým se dá ještě vyhnout a tak kličkuje mezi vajíčky..
vždy je lepší si zvolit bezpečnější trasu městem při pozdním návratu domů, nebo si přesednout na jinou sedačku v autobuse pokud je kolem vás banda opilejch téénegerů vracející se s diskošky nebo z fotbalu až po zkraty na telefonu - předvolby 158 s schopností říci co nejvíce důležitích informací v nejkratším možném čase..

Někdy se to samozřejmě může vysrat, z ničeho nic vyroste grázl z chodníku protože člověk občas dělá chyby..to může bejt..no na daný případ lze aplikovat logickou rovnici typu kdyby mě chtěl okrást už dávno mně střelí a okrade a uteče, takže nechce me zabít chce peníze.. pokud mu je dám, pustí mně /nepustí mně, pustí mně /manželku si nechá na hezkou chvíli nebo jak ? To samozřejmně vyplyne z komunikace, kde lze poznat jak mluví co mluví jak asi na tom je..pokud bych mu hodil svoji druhou pěněženku s pár drobnýma do křoví a utekl, ok, nic se mi nestalo, druhá peněženka je čistě pro tyto účely..pokud mně střelí do zad, manželka se aspon může zachránit útěkem a zavolat sanitku..pokud její směr utěku budu krýt svým pohybem...
na tasení proti zbrani bych to asi neviděl..vím že v Colateral Demage to Crujzovi ve scéně brifcase vyšlo..věděl že jde do akce.. tady je to o něčem jiném, moment překvapení, pak se zorientovat, vybrat řešení a zrealizovat ho..

pokud mu hodíš peněženku do křa, uvidíš jestli ho to bude zajímat nebo si počká až odejdeš a pak ji bude hledat nebo když ho to zajímat nebude, bude asi chtít něco jiného..a to už bude zlé..budeš ho muset něčím překvapit ty aby jsi ho zpomalil a nutil reagovat..třeba předstírat epylepltickej záchvat..a přitom ho zastřelit..
Uživatelský avatar

Příspěvky: 17

Registrován: pon 07.10.2013, 9:19

Zbraň: G19

Bydliště: Tábor

Re: Použití zbraně vs. druhá zbraň

Příspěvek od Mkopp » úte 08.10.2013, 12:44

john.hawk :

To fakt nosíš druhou peněženku? Tohle mě nenapadlo, ale je to logické. Já např mám 2 telefony - jeden svůj (nadupanej) a druhej levnej dvojsimkáč - pracovní + podnikatelský. Asi je jasný, kterej bych dal.

S tím vyhejbáním problémům se mi stalo toto:

Z města na sídliště v noci jezdí autobus tak každou hoďku. Asi ve 3 ráno jsem šel z busu. Vždy jde tlupa lidí a postupně se to ztrácí do domů. Já bydlel až na konci. Zbyl jsem jen já a předemnou nějaký 2 hopeři. Protože jsem nechtěl jít za nima, vzal jsem to jinou trasou. Oni si toho všimli, ale dělali, že nic. Z jejich rozhovoru jsem zaslechl "bla bla, oberem ho vole". V tu chvíli mi došlo, že jedinej, koho můžou obrat jsem já. Dělal jsem ožralýho (ne že bych nebyl), a dělal že nic. Za barákem se naše cesty měli opět zkřížit. Samozřejmě mě tam nepotkali. Z povzdálí jsem je sledoval, jak se rozhlíží - grázlové.

Radši ustoupit, předpokládám, že každý z nás by to asi řešil stejně, nejsme grázlové, máme svoje zdraví a rodiny :-)

Zpět na „Právní koutek“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz