Nahrávání správního či soudního řízení či Policie


Vše o právu, zákonech, zbrojním průkazu a souvisejících věcech

Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Nahrávání správního či soudního řízení či Policie

Příspěvek od S474N » úte 07.10.2014, 10:41

Nahrávání správního či soudního řízení či Policie

Aktualizováno k právnímu stavu 1. 1. 2014
  • Nahrávání ústního jednání ve správním řízení, příslušníků policie ve službě i soudního jednání je přípustné.
  • V případě soudního jednání je nutné pořizovat zvukový záznam s vědomím předsedy senátu a obrazový záznam je možné pořídit pouze s jeho souhlasem.
Setkali jste se s tím, že jste si chtěli pořídit zvukový nebo obrazový záznam z ústního jednání, postupu Policie či soudního jednání a nebylo Vám to umožněno? Zde najdete argumenty, proč by to mělo být možné.

Pořizování záznamů ve správním řízení

Podle ustanovení § 49 zák. č. 500/2004 Sb., správní řád, probíhá ve správním řízení ústní jednání v zásadě jen tehdy, pokud tak stanoví zvláštní zákon nebo pokud správní orgán dojde k závěru, že je nezbytné ke splnění účelu řízení a k uplatnění práv účastníků. Ústní jednání ve správním řízení je zásadně neveřejné. Veřejné ústní jednání probíhá, pokud to zákon stanoví (např. u územního řízení dle § 87 zákona č. 183/2006 Sb.), pokud to správní orgán považuje za vhodné nebo na žádost účastníka řízení.

Správní řád neobsahuje úpravu pořizování zvukových nebo obrazových záznamů během ústního jednání. Účastník tedy může na základě obecné zásady, že každý občan může činit, co není zákonem zakázáno, pořizovat pro vlastní potřeby zvukové a obrazové záznamy během ústního jednání ve správním řízení. Lze také použít argumentaci z rozhodovací praxe soudů (viz Obecná východiska), že se nejedná o projevy osobní povahy, neboť přinejmenším úřední osoby zde vystupují z titulu své veřejné funkce.

K závěru, že natáčení ústního jednání je přípustné, dospěl i NSS např. ve svém rozsudku ze dne 31. 3. 2010 č. j. 5 As 37/2009-94.[1] Argumentuje v něm – s odkazem na čl. 2 odst. 4 Ústavy, že ze skutečnosti, že správní řád výslovně právo nahrávat si jednání nezakotvuje, nelze dovozovat, že je zakázáno.

Pro ochranu soukromých osob, které v ústním jednání nevystupují jako nositelé veřejné moci nebo v rámci svého povolání, bude zřejmě platit, že jejich záznamy lze pořizovat pouze s jejich souhlasem.

Nahrávání příslušníků policie

Dle stanoviska odboru bezpečnostní politiky Ministerstva vnitra č. 35 lze pořizovat zvukové či obrazové záznamy příslušníků policie ČR ve službě. Dle něj: „Při provádění služebních úkonů policisté nevystupují jako soukromé fyzické osoby, tudíž pořízení audio a videozáznamu nebo fotografie jejich jednání a chování nemůže být posuzováno jako zásah do jejich osobnostních práv, např. práva na soukromí. Pořizování obrazových či zvukových záznamů při provádění služebních záznamů občany na místě veřejnosti přístupném není zákonem zakázáno.“

I zde se vychází z obecné zásady, že každý občan může činit, co není zákonem zakázáno. V žádném právním předpise není zakázáno pořizování obrazových nebo zvukových záznamů policistů ve službě. Příslušník Policie ČR ve službě vykonává působnost orgánu veřejné správy, policisté tedy při provádění služebních zákroků nevystupují jako soukromé osoby. Z tohoto důvodu se na policisty ve službě nebude vztahovat ochrana osobnosti dle ustanovení § 84 a násl. občanského zákoníku.

Pořizování obrazových a zvukových záznamů ze soudního jednání

Zákon č. 6/2002 Sb., o soudech a soudcích ve svém § 6 výslovně upravuje pořizování obrazových a zvukových záznamů nebo přenosů v průběhu soudního jednání. Dle ustanovení § 6 odst. 1 zákona o soudech a soudcích je řízení před soudy, až na výjimky, ústní a veřejné. Podle ustanovení § 6 odst. 3 zákona o soudech a soudcích lze uskutečňovat obrazové nebo zvukové přenosy (online vysílání) a pořizovat obrazové záznamy jen s předchozím souhlasem předsedy senátu nebo samosoudce.

Dále je v tomto ustanovení uvedeno, že zvukové záznamy ze soudního jednání lze pořizovat i s pouhým vědomím předsedy senátu nebo samosoudce. U zvukových záznamů tedy postačí, pokud ten kdo takovýto záznam zamýšlí pořídit, sdělí tuto skutečnost předsedovi senátu nebo samosoudci před zahájením jednání.

Předseda senátu nebo samosoudce může takovýto záznam zakázat pouze, pokud by pořizování záznamu mohlo narušit průběh nebo důstojnost jednání.

K možnosti pořizovat záznam soudního jednání se vyjádřil též Ústavní soud ve svém nálezu sp. zn. II. ÚS 2672/07. Podle tohoto nálezu má být zásadně dovoleno, přičemž je na soudci, aby tuto možnost případně omezil. Musí pro to však mít legitimní důvod, kterým by bylo možno vyvážit zájem na kontrole soudní činnosti ze strany veřejnosti.

Poznámky
[1] Pozn. jde o rozhodnutí vztahující se ke „starému správnímu řádu (č. 50/1976 Sb.), obsah je však přenositelný i do aktuálně platné legislativy.

Puvodni odkaz:
:arrow: http://www.eps.cz/poradna/kategorie/spr ... ci-policie
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Příspěvky: 1596

Registrován: stř 21.3.2012, 9:17

Zbraň: 3 kusy

Bydliště: Praha

Re: Nahrávání správního či soudního řízení či Policie

Příspěvek od Carloss » úte 07.10.2014, 10:58

*3005* :thumbsup:
ČZ 85, ČZ 50, Walther PPK, NP22, Auto-Ordnance 1911A1 WWII, SIG P239, BARK9

Zpět na „Právní koutek“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz