Více zbraní, více majitelů, jeden šuplík


Vše o právu, zákonech, zbrojním průkazu a souvisejících věcech

Příspěvky: 4

Registrován: pon 15.12.2014, 9:39

Zbraň: G 19 gen 4

Více zbraní, více majitelů, jeden šuplík

Příspěvek od sherif » sob 30.5.2015, 22:21

Ahoj, chci se zeptat někoho zběhlého, jak si vyložit literu zákona. Přítelkyně má 2 zbraně, já glocka. Jak je to v tomto případě se zabezpečením zbraní? Máme certifikovaný trezor a zbraně v něm, tudíž zabezpečeny jsou. Jak by ale zákon pohlížel na situaci, pokud bychom měli všechny 3 zbraně pouze "v šuplíku"? V zákoně je řečeno, že zbraně do 2 kusů musí jejich držitel vhodně zabezpečit. Držitel, nikoli držitelé. Já si svoje zabezpečim, přítelkyně taky, jenom se ty zbraně sejdou "v jednom šuplíku". Takže otázka: Jedná se o dvě zbraně jednoho držitele anebo dvě zbraně na jednom místě?
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2996

Registrován: ned 12.3.2006, 10:18

Zbraň: G17 a další

Bydliště: Praha Západ

Re: Více zbraní, více majitelů, jeden šuplík

Příspěvek od Starosta » sob 30.5.2015, 22:30

Každý jeden z vás tu literu zákona naplní, otázkou je, zda je dobrý nápad mít dma v šuplíku tři kvéry. Ono to zabezpečení dává smysl, když je více zbraní pohromadě...
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Více zbraní, více majitelů, jeden šuplík

Příspěvek od S474N » sob 30.5.2015, 23:21

Sherif: predpokladam, ze kazdy ma u postele svuj nocni stolek, ne? *40*
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Příspěvky: 4

Registrován: pon 15.12.2014, 9:39

Zbraň: G 19 gen 4

Re: Více zbraní, více majitelů, jeden šuplík

Příspěvek od sherif » ned 31.5.2015, 0:08

to S474N: no to jsem právě řešil, jestli stačí vlastnit jenom 2 zbraně a můžu si je dát "kam chci" anebo jeden šuplík=problém a dva noční stolky=žádnej problém
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Více zbraní, více majitelů, jeden šuplík

Příspěvek od S474N » ned 31.5.2015, 0:18

Zakon neresi suplik, ale "vhodne zabezpeceni". Navic v tebou zminovanem pripade nemuze byt realne zalobce a tudiz ani soudce.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Příspěvky: 630

Registrován: úte 15.11.2011, 12:54

Bydliště: Praha

Re: Více zbraní, více majitelů, jeden šuplík

Příspěvek od E-Ryc » ned 31.5.2015, 8:22

Ja mam pocit, ze jsem nekde videl vyklad MV (ale ted to nemuzu najit), ze pocty se chapou na bytovou jednotku prave proto, abych nemohl mit 20 zbrani v 10 suplicich "vhodne zabezpeceno".... Ale je fakt, ze vic osob se neresilo a teoreticky to o sobe ani vedet nemusi.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Více zbraní, více majitelů, jeden šuplík

Příspěvek od S474N » ned 31.5.2015, 8:57

To je nesmysl, protoze od tri kusu uz musis mit trezor. Ty dva "vhodne zabezpecene" jsou proto, ze zaroven muzes nosit max 2 kvery.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Příspěvky: 380

Registrován: pon 05.11.2012, 17:30

Zbraň: vícero

Re: Více zbraní, více majitelů, jeden šuplík

Příspěvek od Piggy » ned 31.5.2015, 9:43

Nevidím souvislost s nošením; nicméně v tomto případě opravdu nutno použít logický a teleologický výklad zákona - v případě vloupání zloděj jistě nebude rozlišovat, kolika držitelům nalezené zbraně patří.
E-Ryc píše:teoreticky to o sobe ani vedet nemusi.
V takovém případě by nešlo o přestupek, jelikož chybí zavinění.

Příspěvky: 258

Registrován: čtv 25.12.2014, 17:27

Zbraň: Glock 17 gen 4.

Re: Více zbraní, více majitelů, jeden šuplík

Příspěvek od franta599 » ned 31.5.2015, 9:49

do dvou zbrani nemusi byt v trezoru za zbrane sve přitelkyne nezodpovidaš takže ty se te netykají takže bych to bral že trezor mit nemusite
Uživatelský avatar

Příspěvky: 49

Registrován: čtv 12.11.2015, 17:35

Zbraň: Glock 19

Re: Více zbraní, více majitelů, jeden šuplík

Příspěvek od Rick Grimes » ned 31.1.2016, 21:26

Trošku bych to oživil. Hledal jsem všude možně, ale nenašel. Zajímá mě čistě legislativní záležitost.
Pokud mám dvě zbraně a náboje do 500 kusů, musím je vhodně zabezpečit. To je jasné. Mám na to trezor, který není certifikovaný, ale požadavky na uložení 2/500 splňuje.

Situace 1
Přijede na návštěvu kámoš s tím, že večer zajdeme na pivko a druhý den půjdeme na střelnici. Přiveze si svoji zbraň a s ní 200 nábojů. I on má povinnost svoji zbraň a náboje vhodně zabezpečit. Strčí je tedy do mého trezoru. Otázka zní, je to tak legislativně v pořádku? Může on uložit svoji zbraň a střelivo v necertifikovaném trezoru, ve kterém už dvě zbraně a 500 ks střeliva je?

Situace 2
Člen rodiny se rozhodl udělat si zbroják, prošel a koupil si zbraň a střelivo. Má povinnost je vhodně zabezpečit. Dá je tedy do trezoru, který v domě je a ve kterém mám já svoje zbraně a střelivo.

Otázka zní, mohu svoje zbraně a střelivo do počtu 2/500 vhodně zabezpečit v necertifikovaném trezoru/uzamykatelné ocelové schránce i v případě, že už v ní jsou zabezpečené zbraně a střelivo někoho jiného?

Příspěvky: 601

Registrován: sob 02.6.2012, 19:13

Bydliště: blízko Brna

Re: Více zbraní, více majitelů, jeden šuplík

Příspěvek od cipis » ned 31.1.2016, 21:38

S tím pivkem jsi myslel tak, že si nechá zbraň u tebe doma a oba půjdete beze zbraní na pivo?
Protože to je asi jediný případ, kdy se musí řešit přechovávání, jinak to totiž je buď nošení (máte to u sebe v té hospodě či kde) anebo to má u tebe doma (když tam jste) a to je pak držení (protože mu ho dovolíš, že ano).
Uživatelský avatar

Příspěvky: 49

Registrován: čtv 12.11.2015, 17:35

Zbraň: Glock 19

Re: Více zbraní, více majitelů, jeden šuplík

Příspěvek od Rick Grimes » ned 31.1.2016, 23:01

Ano, bylo to tak myšlený. Modelová situace, kdy má jeho zbraň zůstat u mě doma za naší nepřítomnosti.

Příspěvky: 380

Registrován: pon 05.11.2012, 17:30

Zbraň: vícero

Re: Více zbraní, více majitelů, jeden šuplík

Příspěvek od Piggy » pon 01.2.2016, 11:39

Problém navíc: pokud jsou zbraně kat. B různých držitelů v jedné skříni/trezoru, musí mít držitel klíčů/kódu povolení k (alespoň) držení každé takové zbraně.
U rodinných příslušníků to není problém zařídit, ale návštěva nesmí uschovat zbraň do skříně, od níž má klíč někdo jiný - nemá-li ten dotyčný z dřívějška k této zbrani povolení.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Více zbraní, více majitelů, jeden šuplík

Příspěvek od S474N » pon 01.2.2016, 11:44

Ano, z hlediska 100% dodrzovani zakona urcite. Nicmene neverim tomu, ze by byl nekdo az takovy ovcan.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Příspěvky: 64

Registrován: čtv 26.12.2013, 17:22

Zbraň: Glock 43

Bydliště: Brno

Re: Více zbraní, více majitelů, jeden šuplík

Příspěvek od Melchisedech » pon 01.2.2016, 12:14

Řešením je mít plonkovní nákupní povolení na samonabíjecí pistoli, případně jinou zbraň, kterou mohu v trezoru očekávat :).
Uživatelský avatar

Příspěvky: 49

Registrován: čtv 12.11.2015, 17:35

Zbraň: Glock 19

Re: Více zbraní, více majitelů, jeden šuplík

Příspěvek od Rick Grimes » pon 01.2.2016, 12:19

Piggy píše:musí mít držitel klíčů/kódu povolení k (alespoň) držení každé takové zbraně
To znamená, že při situaci 1 - kamarád musí mít povolení k držení mých konkrétních zbraní a já k jeho? povolení vydané policií? je to někde v zákoně?
S474N píše:Ano, z hlediska 100% dodrzovani zakona urcite
Proto jsem tam psal "zajímá mě čistě legislativní záležitost, nezajímá mě ovčanství.
A z hlediska 100% dodržování zákona určitě co? je to odpověď na otázku?
Rick Grimes píše:Otázka zní, mohu svoje zbraně a střelivo do počtu 2/500 vhodně zabezpečit v necertifikovaném trezoru/uzamykatelné ocelové schránce i v případě, že už v ní jsou zabezpečené zbraně a střelivo někoho jiného?
Vhodnost zabezpečení není specifikována, takže dle mě to je takové zabezpečení, které za daných okolností "maximálně minimalizuje průser"
Proto jsou zde dvě situace,
1) kamarád - dočasné uschování
2) rodinný příslušník - trvalé uschování

Příspěvky: 601

Registrován: sob 02.6.2012, 19:13

Bydliště: blízko Brna

Re: Více zbraní, více majitelů, jeden šuplík

Příspěvek od cipis » pon 01.2.2016, 16:22

Na co by potřeboval povolení, když ty zbraně nemá v úmyslu držet/nosit?
Pokud jsou tam oba dva, tak se ty zbraně mohou válet všechny po bytě jak se jim zlíbí, pokud jdou oba ven a zbraně jsou nějak zamčené, tak už to není ani držení ani nošení, ale uschování.
Takže jediné, co by možná mohlo trochu činit problém, tak je to, že by majitel trezoru/bytu byl doma, ale majitel zbraně ne, nicméně u návštěvy tuhle variantu ani nepředpokládám.
Tedy spíše zajímavý je problém ten, kdy třeba kamarád odjíždí na zahraniční dovolenou a šoupne si k tobě do trezoru pušku. Pokud bys chtěl z té pušky střílet na střelnici, tak jasně, tam je zcela určitě třeba povolení k držení či nošení (pokud chci i nosit), ale pokud bude jen zavřená v trezoru, tak by to nemuselo být až tak dramatické.

Příspěvky: 64

Registrován: čtv 26.12.2013, 17:22

Zbraň: Glock 43

Bydliště: Brno

Re: Více zbraní, více majitelů, jeden šuplík

Příspěvek od Melchisedech » pon 01.2.2016, 17:00

Pokud by byla "jenom v trezoru" po dobu dovolené majitele zbraně a majitel trezoru by na ni neměl povolení, zavání to trestným činem. Zbraň by měla být v depozitu, pokud ji její majitel nemůže jinak vhodně zabezpečit proti zneužití (např. vlastní trezor).

Příspěvky: 601

Registrován: sob 02.6.2012, 19:13

Bydliště: blízko Brna

Re: Více zbraní, více majitelů, jeden šuplík

Příspěvek od cipis » pon 01.2.2016, 17:08

No a co když ten vlastní trezor bude u kamaráda, hmm?
V zákoně samozřejmě žádný vlastní trezor není, zákon ani neřeší, kde jsou klíče a kdo k nim má přístup.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 49

Registrován: čtv 12.11.2015, 17:35

Zbraň: Glock 19

Re: Více zbraní, více majitelů, jeden šuplík

Příspěvek od Rick Grimes » pon 01.2.2016, 18:39

Zbraň kategorie B lze nabývat do vlastnictví a držet nebo nosit jen na základě povolení policie ČR. Já jeho zbraň nehodlám nabývat do vlastnictví ani držet nebo nosit. Mimo to, nemyslím si, že je možné mít více povolení na jednu zbraň stejně jako jedno povolení na více zbraní. Nákupka taky nespecifikuje konkrétní zbraň. Navíc pokud to bude zbraň kategorie C, i tu mám povinnost zabezpečit, ale nepotřebuji na ní povolení. Povolení tedy nic neřeší.

Nějaké další nápady? a prosím řešme konkrétně situace 1 a 2, jakožto možné a reálné scénáře. Dovolená do nich nepatří.

Díky za postřehy, jsem zvědavý, jestli to rozlousknem, nebo je to jen nejasnost v zákoně. Možná se zajdu zeptat na policajty.

Zpět na „Právní koutek“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz