Oznameni policistovi, ze mam u sebe zbran.


Vše o právu, zákonech, zbrojním průkazu a souvisejících věcech

Příspěvky: 52

Registrován: pát 15.7.2011, 20:12

Bydliště: Ostrava

Oznameni policistovi, ze mam u sebe zbran.

Příspěvek od neBulizer » sob 06.10.2012, 21:49

Zdravim,

je zvykem nebo by se melo hlasit pri "kontaktu" s policiji, ze mam u sebe zbran?

Dnes v podvecer mne zastavila policejni hlidka a pri kontrole dokladu od auta si jeden policajt vsiml, ze mam u pasu pod mikinou bouli. Chtel hned vedet, co ze tam mam. Rekl jsem, ze pistol. Po kontrole Zbrojniho Prukazu mi rekl, ze bych to mel hlasit predem, ze jsem ozbrojen.

Nepamatuji si, ze by v zakone neco takoveho bylo.
Co vy na to?

neB
Steyr M9-A1
Uživatelský avatar

Příspěvky: 440

Registrován: pát 04.3.2011, 21:13

Bydliště: Opava

Re: Oznameni policistovi, ze mam u sebe zbran.

Příspěvek od Fox4077 » sob 06.10.2012, 22:03

Ten polda se asi moc dívá na emerické filmy.
Byť se mi dostane jíti roklí šeré smrti, nebudu se báti ničeho zlého. Neboť já budu ten nejhorší bastard, který v tom zatraceným údolí bude.
Jsem zlej, hnusnej a unavenej. Žeru ostnatej drát, chčiju napalm a trefím dávkou bleší řiť na 200 metrů.

Příspěvky: 1596

Registrován: stř 21.3.2012, 9:17

Zbraň: 3 kusy

Bydliště: Praha

Re: Oznameni policistovi, ze mam u sebe zbran.

Příspěvek od Carloss » sob 06.10.2012, 22:56

Par. 29,
e) předložit na výzvu příslušného útvaru policie zbrojní průkaz, zbraň kategorie A, B nebo C, střelivo do této zbraně a příslušné doklady ke kontrole, v případech hodných zvláštního zřetele lze dohodnout místo pro provedení kontroly,
l) podrobit se při nošení zbraně nebo jakékoliv manipulaci s ní na veřejnosti nebo na místě veřejnosti přístupném na výzvu příslušníka policie orientační zkoušce, popřípadě lékařskému vyšetření ke zjištění, zda není pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky,
Pak par.75a

Nikde se tam nepíše, že by to měl držitel oznamovat sám nebo automaticky... Kdysi jsem něco takovýho četl ve vztahu snad se zadržením, zatčením, nějakým vyšetřováním, že je držitel něco povinen oznamovat, ale to nemohu najít...
ČZ 85, ČZ 50, Walther PPK, NP22, Auto-Ordnance 1911A1 WWII, SIG P239, BARK9
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Oznameni policistovi, ze mam u sebe zbran.

Příspěvek od S474N » ned 07.10.2012, 0:05

Mel si mu opacit, ze zakon ti dava povinnost nosit skryte, coz cinis. A na to, jestli mas zbran si mu odpovedel, takze nevidim problem.
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek

Příspěvky: 1596

Registrován: stř 21.3.2012, 9:17

Zbraň: 3 kusy

Bydliště: Praha

Re: Oznameni policistovi, ze mam u sebe zbran.

Příspěvek od Carloss » ned 07.10.2012, 0:16

Mohu kapku zaslovíčkařit? Je otázkou jak odpovědět na jakou otázku: 1. "Co to tam máte?" 2. "Máte zbraň?" Otázky jsou různé a dá se na ně různě odpovědět. Na 1. ot. se dá odpovědět, že mu do toho nic není a případně se odvolat na zákon. To ovšem nevím, jak je konstruktivní, spíš nevidím důvod neodpovědět, že legáně drženou a/nebo legálně nošenou střelnou zbraň. Na 2. ot. už asi mlžit lze jen dost těžko.
ČZ 85, ČZ 50, Walther PPK, NP22, Auto-Ordnance 1911A1 WWII, SIG P239, BARK9

Shi

Příspěvky: 685

Registrován: ned 04.3.2007, 13:13

Re: Oznameni policistovi, ze mam u sebe zbran.

Příspěvek od Shi » ned 07.10.2012, 16:10

Carloss: Policisté jsou se znalosti zákonů na štíru, navíc nejsou zvyklí na to, že slušní občané kladou odpor. V případě (verbálního) konfliktu pak občan tahá za kratší konec špagátu a když bezdůvodně dojde na "hmaty a chvaty", tak si pak policajti klidně důvod vymyslí a občan opak nedokáže co se skutečně stalo. Oni navíc nepochopí, že jim do toho nic není stejně jako nechápou, že by neměli lidi (včetně řidičů) perlustrovat bez závažného důvodu. Pozůstatky totalitního režimu, ovšem USA nás v tomto pomalu, ale jistě dohání.

Takže já bych radši zbytečně neprudil, zbraň bych, když se zeptají, přiznal, i když k tomu žádný zákonný důvod není.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 3091

Registrován: ned 21.11.2010, 12:57

Re: Oznameni policistovi, ze mam u sebe zbran.

Příspěvek od reddog » ned 07.10.2012, 20:28

neBulizer:
kde to bylo, napiš. se divím, že si toho zrovna u tebe všiml, jsi vždy "dokonale" upraven. já osobně při kontrole dokladů na cestě rovnou nechám nahlédnout PČR člena i na ZP. zatím jen jednou padla otázka, zda mám něco i u sebe. ale s úsměvem a chápavým pohledem. odpověď lakonická - "A co myslíte?" (samo že s kouzelným úsměvem). vidět nechtěl a nezdržoval (vůbec jsem rád, že mne moc nekontrolují a nezdržují 8-) ). myslím si, že není třeba je zbytečně prudit, jsou v práci a až se klidně zeptají - když už si všiml, pak je asi i dobře, že se optá. co kdyby zrovinka neB byl terorist nebo lump, on na to i mezi námi vypadá :lol: :lol: :lol:
tomík

Příspěvky: 52

Registrován: pát 15.7.2011, 20:12

Bydliště: Ostrava

Re: Oznameni policistovi, ze mam u sebe zbran.

Příspěvek od neBulizer » ned 07.10.2012, 21:04

@reddog:
na moste u nove karoliny, on si vsiml spis toho, jak jsem kontroloval zdali mi nekouka pazba po vystupu z auta...klasika hmat rukou na bok kde byla boule :)

@all:
dost me to zaskocilo (ze by se to pry melo hlasit...). predstavoval jsem si, ze bych mel hned pri stahovani okenka, jeste nez zazni "Dobry den, pane ridici....." zacit kricet "JSEM OZBROJEN!" coz by je pravdepodobne take nenechalo vklidu...

jinak jsem neodporoval ani se nedohadoval...zeptal se, ja odpovedel.
Steyr M9-A1
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 3091

Registrován: ned 21.11.2010, 12:57

Re: Oznameni policistovi, ze mam u sebe zbran.

Příspěvek od reddog » ned 07.10.2012, 21:19

takže jsi pro ně byl tím hmatem evidentně podezřelý. pak je jen dobře, že jsi byl v klidu a neprudil. to by taky mohlo dopadnout jinak, než jen klidným odjezdem z centra Ovy, hehehe.
a k tomu okýnku - proto píšu, že nechám kluky od PČR nakouknout i na ZP.

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Re: Oznameni policistovi, ze mam u sebe zbran.

Příspěvek od cmk » ned 07.10.2012, 22:59

Ja si jednou po pozadani o doklady odhrnul bundu na strane silne ruky a ... v tu chvili jsem si to uvedomil.
Pak jsem ji zase pustil, sahnul spravne do naprsni kapsy a doklady policistovi podal.
Nerekl ani slovo. Ja myslel, ze se propadnu do zeme.
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.
Uživatelský avatar

Partner MujGLOCK

Příspěvky: 2139

Registrován: sob 11.11.2006, 17:40

Re: Oznameni policistovi, ze mam u sebe zbran.

Příspěvek od john.hawk » pon 08.10.2012, 10:52

Skusíme použít selský rozum protože to je situace kterou zákon výslovně neupravuje..
dvě roviny na jedné straně polda co je placený za to aby nevěřil, ověřoval, podezíral, zjištoval atd..
na druhé straně uvědomělý občan s zbraní..
Protože to nikdo z Vás nemá napsané na čele že je OK, nedůvěra poldy je stále na místě..
Pokud Polda uvidí Vaši zbraň ( to že ji uvidí je Vaše chyba, protože skyté nošení upravuje zákon a selský rozum velí skrytě tak, aby ani dobrej ani zlej člověk neviděl) má důvod se domnívat že nejste OK, zbraň není ok, no a proto že se chce v pořádku domů vrátit ke své ženě, k baráku s hypotékou s třem dětem, jedná tak, aby on netahal za krátkej provaz..takže pro něj je prvořadý jeho život zdraví atd.. Jakmile tedy zvýší hlas ( známka stressu) a bude napjatej, nezkoušejte jeho úroveň výcviku a rychlost reakcí..neb se může stát politováníhodný omyl.. ale vy už asi k tomu nebudete mít co říci..
Pokud polda Vaši zbraň neuvidí, je to zatím OK..pokud by jste chtěli prokázat čistotu svých úmyslů, klidně mu řekněte že máte u sebe zbraň.. pokud to budou okolnosti vyžadovat například při Vašem předvedení na služebnu nebo zajištění pro případný přestupek..snad ho to nepohorší..povinnost to není.. ale patří to k dobrým mravům.. :wink: :wink:
ps: trošku legislativy : § 35, § 42 zákona o Policii ČR.

Příspěvky: 1596

Registrován: stř 21.3.2012, 9:17

Zbraň: 3 kusy

Bydliště: Praha

Re: Oznameni policistovi, ze mam u sebe zbran.

Příspěvek od Carloss » pon 08.10.2012, 11:00

Mysalím, že zatím tu v ničem rozporu není, nikdo se tu o ničem nedohaduje... Všichni jsme se vesměs shodli na tom, že když je potřeba, nemáme nejspíš nikdo problém o zbrani a její legálnosti orgány informovat. To nám velí onen selský rozum. Teď spíš hledáme, jestli má oporu v zákoně onen policista to případně vyžadovat bez zjevného důvodu.

ps: Mohl bys stručne popsat one dva par. zmiňovaného zákona? Nebo aspoň link na ně... když už jsi je zmínil.
ČZ 85, ČZ 50, Walther PPK, NP22, Auto-Ordnance 1911A1 WWII, SIG P239, BARK9
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1240

Registrován: úte 11.9.2007, 6:41

Bydliště: Kvérov

Re: Oznameni policistovi, ze mam u sebe zbran.

Příspěvek od Nikdo » pon 08.10.2012, 11:14

Já bych mu raději nic neříkal. Přijde mi to nebezpečné. Nikdy nevíš, co je to za člověka, jestli je to vůbec skutečný policajt. Možná se chystá na nějakou trestnou činnost (vydírání, zneužití pravomoci, poškození cizích práv). Proč se zbavovat své taktické výhody? :evil:

Příspěvky: 1596

Registrován: stř 21.3.2012, 9:17

Zbraň: 3 kusy

Bydliště: Praha

Re: Oznameni policistovi, ze mam u sebe zbran.

Příspěvek od Carloss » pon 08.10.2012, 11:40

To zavání paranoiou... To by člověk nesměl vystrčit nos ze dveří vlastního domu a bejt vůbec setsakara daleko od jakékoli civilizace. Optimálně mimo vliv známého časoprostoru.

Krom toho nikdo tu neřekl, sdělovat tuto skutečnost jaksi automaticky, ale až v případě "nutnosti", řekněme v rámci předejití nedorozumění.
ČZ 85, ČZ 50, Walther PPK, NP22, Auto-Ordnance 1911A1 WWII, SIG P239, BARK9

cmk

Uživatelský avatar

Příspěvky: 6790

Registrován: úte 04.10.2005, 12:24

Bydliště: EU :-(

Re: Oznameni policistovi, ze mam u sebe zbran.

Příspěvek od cmk » pon 08.10.2012, 12:57

Za sebe...
Nerikam to. Ani policajtovi na ulici, ani v aute, dokonce ani na sluzebne (za posledni 3 roky jsem tam byl asi 5x neco resit - vetsinou v pozici poskozeneho nebo svedka nebo pozadovat help).
Ale mam to tak, ze to proste nikdo nevi, ze to mam (az na ten exces, ktery se stal po-te, co me 2.1.2007 frajer zboril auto na totalku a byl jsem lehce pod stresem).
Pokud bych videl, ze si toho policajt vsiml, znervoznel nebo se zeptal, ve vsi slusnosti a s veskerou uctou prave k tomu, ze chci, aby i on nebyl nervozni reknu, co u sebe mam a nabidnu sam predlozeni dokladu a pockam, jestli je bude chtit (to proto, abych nezacal zbrkle sahat pod bundu, kde muzu potencionalne mit neco v podpazaku).
Nesouvisi to s tim, na co ma nebo nema narok, ale s tim, aby nevznikla zbytecna paranoja na kterykoliv strane.

Neco podobnyho se stalo koamosovi, co nosi G19. Pri bezny silnici kontrole vystupoval z auta a pri tom to bylo videt. Policajt se zeptal, kamos predlozil ZP, PZ policajt videt nechtel. Jen se zeptal, co to ma, kamos odpovedel, ze G19, polcajt si posteskl, ze je na tom kamos lip nez oni, chvili pokecali a v klidu sli pak dal oba po svy praci.
Motto: Rychlejší, než 158 na drátě je 357 na opasku
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud víš, kolik máš zbraní, nemáš jich dost.
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 3091

Registrován: ned 21.11.2010, 12:57

Re: Oznameni policistovi, ze mam u sebe zbran.

Příspěvek od reddog » pon 08.10.2012, 13:09

hehe, ještě jsem zapomněl na nálepku glock protected na bočních oknech u řidiče a spolujezdce, tak i to možná stačí na předběžnou kategorizaci řidiče :mrgreen:
(no pravda, paranoia je svinstvo, tak aby pak náhodou člen sboru nebyl mnohem více zvídavější, že)
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1305

Registrován: stř 30.3.2011, 10:22

Zbraň: G19 4.gen

Bydliště: Praha

Re: Oznameni policistovi, ze mam u sebe zbran.

Příspěvek od kolaCZek » pon 08.10.2012, 13:48

reddog: Taky mam nainstalovany alarm od Glocku. :lol: Parkrat uz jsem byl v ramci namatkove kontroly zastaven a nikdy nic. :) Mozna to bude tim, ze stahnu okynko driv, nez prislusnik prijde k autu...
Never argue with an idiot, they drag you down to their level and then beat you with experience.

Příspěvky: 170

Registrován: pát 27.7.2012, 12:05

Zbraň: glock

Bydliště: Praha

Re: Oznameni policistovi, ze mam u sebe zbran.

Příspěvek od josuk » pon 08.10.2012, 14:18

mám pocit, že oznamovat se má policistovi až poté, co přiloží služební pouta a ptá se obligátně "máte u sebe nějakou zbraň?". Tak potom řeknu, jakou a kde. Ale jinak proč o tom mluvit. Pokud se stane chyba ve skrytém nošení je to jiná věc, ale pokud je zbraň dobře skrytá, není důvod o ní vůbec mluvit. Naopak. Přece, to by už nebyla SKRYTÁ!! :D

(přiznávám, že občas vyběhnu se zbraní i bez dokladů - říkám si, snad bude šance doklady řešit i pozdějc, ale pak to nošení musí být opravdu přísně ale přísně tajný!!) :D
Uživatelský avatar

Příspěvky: 373

Registrován: sob 27.6.2009, 15:27

Zbraň: Glock 17

Bydliště: Kvérov

Re: Oznameni policistovi, ze mam u sebe zbran.

Příspěvek od Slim » pon 08.10.2012, 16:04

V zákoně to oporu nemá. Pokud se zeptá jestli mám zbraň a já s géčkem u pasu řeknu, že ne, nemá žádný důvod to dál řešit, prohledávat apod.
Že si to pak zdůvodní §35 zmiňovaného zákona o PČR je jiná věc. Pak už to bude záležet na okolnostech, na tom jak moc je ten policista svině atd. Ale obecně nemá nikdo povinnost informovat jakoukoli třetí osobu o tom, že má u sebe střelnou zbraň, ať je to policista nebo kdokoli jiný.
Ale ztotožňuju se s tím co jste tu napsali. Taky bych neměl problém mu říct, že ji u sebe mám, pokud by se výslovně zeptal nebo by si jí z jakéhokoli důvodu všiml.
Nemo contra deum nisi deus ipse
Uživatelský avatar

Příspěvky: 1305

Registrován: stř 30.3.2011, 10:22

Zbraň: G19 4.gen

Bydliště: Praha

Re: Oznameni policistovi, ze mam u sebe zbran.

Příspěvek od kolaCZek » pon 08.10.2012, 16:26

Policista ma taky zdravi jenom jedno. A obcas potka i floutka, ktery by mohl zbran proti nemu pouzit.
Takze kdyz se mne zepta "Co to mate za bouli na pravem boku? To tam mate zbran?", tak mu s cistym svedomim odpovim, ze ano. A zeptam se, jestli chce videt ZP a PZ. :wink: Asi bych si v te chvili odpustil nejake rychle pohyby smerujici k bouli na boku. A mozna bych jeste pred sahnutim do zadni kapsy kalhot pronesl neco ve stylu "Ok, jen sahnu do penezenky.". Policista je taky jenom clovek a nemam potrebu ho nejak zbytecne stresovat, drazdit nebo snad testovat, jak ma nasuseno... :lol: Ale kdyby chtel snad kontrolovat cislo na zbrani s cislem na PZ, tak uz by nepochodil. Preci jenom, tasit nabitou zbran na ulici se trochu neslucuje se skrytym nosenim a bezpecnou manipulaci. :P
Never argue with an idiot, they drag you down to their level and then beat you with experience.

Zpět na „Právní koutek“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz