Bezmoc v "lesní říši"???


Ostatní debaty mimo zaměření, vtipy, když se prostě chcete vykecat :-)

Uživatelský avatar

Příspěvky: 84

Registrován: úte 10.1.2006, 21:21

Zbraň: CZ Slavia 631 Lux

Bydliště: Ostravsko/Opavsko

Bezmoc v "lesní říši"???

Příspěvek od Hans_FBI » stř 03.11.2010, 21:32

Přeji všem hezký večer.
Dovolím si zde napsat, krátkou úvahu s následnou prosbou o vaše vyjádření.
Jste milovník přírody, proto chodíte pravidelně do lesa např. v maskáčích, semtam berete psa na vodítko se sebou.
V mém okolí se to má tak, že honitbu ovládli jedinci, kteří zlikvidovali myslivce (prostě přeplatili pronájem honitby), takže myslivce v lese nepotkáte. V praxi je to tak, že jdete do lesa a každý si tam dělá co chce. Jako příklad uvádím zaparkovaný osobní automobil v lese, který tam přijel po lesní cestě a nedaleko od něj si venčí lidé na volno psy.
Došlo k přestupku (minimálně to auto v lese). Těch případů je daleko více.
Poprosím vás, ať jste právníci, myslivecká stáž, lesní stráž, myslivci, policisté... nebo jen občané jako já, jestli to nějak řešit (popřípadě jak) nebo nad tím mávnout rukou a jít dál.
Nejsem rád, že u nás nejsou myslivci, myslivecká stráž a pod.
JB
Lidská mysl je ta nejmocnější zbraň!
Uživatelský avatar

Příspěvky: 783

Registrován: stř 17.2.2010, 22:28

Zbraň: glock 17

Re: Bezmoc v "lesní říši"???

Příspěvek od kuba » stř 03.11.2010, 21:42

auto v lese jeste automaticky neznamena ze je to prestupek ;)

lesni straz nejaka musi existovat i pro tu danou honitbu, pletu se?
My only worry about death is that my girl will sell my gear for what I SAID I paid for it...
http://www.facebook.com/severoceskygteam
Uživatelský avatar

Příspěvky: 84

Registrován: úte 10.1.2006, 21:21

Zbraň: CZ Slavia 631 Lux

Bydliště: Ostravsko/Opavsko

Re: Bezmoc v "lesní říši"???

Příspěvek od Hans_FBI » stř 03.11.2010, 22:23

Zákon č. 289/1995 Sb., o lesích:
§ 20
Zákaz některých činností v lesích
(1) V lesích je zakázáno
a) rušit klid a ticho,
b) provádět terénní úpravy, narušovat půdní kryt, budovat chodníky, stavět oplocení a jiné objekty,
c) vyzvedávat semenáčky a sazenice stromů a keřů lesních dřevin,
d) těžit stromy a keře nebo je poškozovat,
e) sbírat semena lesních dřevin, jmelí a ochmet,
f) sbírat lesní plody způsobem, který poškozuje les,
g) jezdit a stát s motorovými vozidly,
h) vstupovat do míst oplocených nebo označených zákazem vstupu,
i) vstupovat do porostů, kde se provádí těžba, manipulace nebo doprava dříví,
j) mimo lesní cesty a vyznačené trasy jezdit na kole, na koni, na lyžích nebo na saních,
k) kouřit, rozdělávat nebo udržovat otevřené ohně a tábořit mimo vyhrazená místa,
l) odhazovat hořící nebo doutnající předměty,
m) narušovat vodní režim a hrabat stelivo,
n) pást dobytek, umožňovat výběh hospodářským zvířatům a průhon dobytka lesními porosty,
o) znečišťovat les odpady a odpadky.

Honitba se týká zákona o myslivosti. Lesní stráž zase zákona o lesích. Honitba existuje, ale nejsou v ní klasičtí myslivci, ale asi dva jedinci, pro které je myslivost střelba z terénních vozů běžná věc.
Lidská mysl je ta nejmocnější zbraň!
Uživatelský avatar

Příspěvky: 783

Registrován: stř 17.2.2010, 22:28

Zbraň: glock 17

Re: Bezmoc v "lesní říši"???

Příspěvek od kuba » stř 03.11.2010, 22:25

nechce se mi hledat zakon o provozu na pozemnich komunikacich, ten to zas povoluje. jak jedou po ceste jedou po ceste. ale beda jak zastavej na zelenym.
My only worry about death is that my girl will sell my gear for what I SAID I paid for it...
http://www.facebook.com/severoceskygteam
Uživatelský avatar

Příspěvky: 84

Registrován: úte 10.1.2006, 21:21

Zbraň: CZ Slavia 631 Lux

Bydliště: Ostravsko/Opavsko

Re: Bezmoc v "lesní říši"???

Příspěvek od Hans_FBI » stř 03.11.2010, 22:45

Z. o pozem. kom.:
§ 7

Účelová komunikace

(1) Účelová komunikace je pozemní komunikace, která slouží ke spojení jednotlivých nemovitostí pro potřeby vlastníků těchto nemovitostí nebo ke spojení těchto nemovitostí s ostatními pozemními komunikacemi nebo k obhospodařování zemědělských a lesních pozemků. Příslušný silniční správní úřad může na návrh vlastníka účelové komunikace a po projednání s příslušným orgánem Policie České republiky upravit nebo omezit veřejný přístup na účelovou komunikaci, pokud je to nezbytně nutné k ochraně oprávněných zájmů tohoto vlastníka.

To je sice fajn, ale stál na "zeleném", a za další účelová cesta neslouží lidem k tomu, aby si tam jen tak jezdili. To by to za chvíli v lese bylo jako na dálnici...
Shodneme se na tom, že motorová vozidla, vyjma těch, která tam mají povolení do lesa a na lesní účelové cesty nepatří?
Lidská mysl je ta nejmocnější zbraň!
Uživatelský avatar

Příspěvky: 2996

Registrován: ned 12.3.2006, 10:18

Zbraň: G17 a další

Bydliště: Praha Západ

Re: Bezmoc v "lesní říši"???

Příspěvek od Starosta » stř 03.11.2010, 22:46

kuba píše:...beda jak zastavej na zelenym.
Ještě uvidíme, co na to řekne Ančí a hajnej :D
Ne, sorry, já musel :lol:
Starosta
-- Si vis pacem, para bellum --
Uživatelský avatar

Příspěvky: 992

Registrován: pon 28.9.2009, 19:00

Zbraň: Glock

Bydliště: Morava-sever

Re: Bezmoc v "lesní říši"???

Příspěvek od panvrabec » stř 03.11.2010, 23:05

Já nějak nechápu smysl té "úvahy", nebo na co se ptáš, asi mi to uniklo? Nebo spíš, co by jsi s tím chtěl dělat, pokud je to soukromé, nebo pronajaté, tak si tam můžou dělat co chcou. Mám taky kus lesa a běžně si po lesní cestě dojedu až tam a venčím tam psa.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 783

Registrován: stř 17.2.2010, 22:28

Zbraň: glock 17

Re: Bezmoc v "lesní říši"???

Příspěvek od kuba » stř 03.11.2010, 23:06

takhle mi to bylo podano na PCR ;) jak tam neni zavora atd, a pripomina to cestu tak tam autem muzes. jak zastavis na trave nebo proste mimo cestu tak uz ses v lese kam s autem nesmis. ono jestli je to kamena cesta vedouci pres les nebo asfaltka vedouci pres les..
My only worry about death is that my girl will sell my gear for what I SAID I paid for it...
http://www.facebook.com/severoceskygteam
Uživatelský avatar

VIP člen

Příspěvky: 13302

Registrován: stř 30.3.2005, 10:20

Zbraň: GLOCK 19

Bydliště: mám

Re: Bezmoc v "lesní říši"???

Příspěvek od S474N » čtv 04.11.2010, 8:45

Neco podobneho jsme resili jiz pri geocachingu, kde kolikrat by si clovek chtel taky "zkratit cestu". Zatim se mi k tematu podarilo dohledat nasledujici:
Vjezd motorových vozidel do lesa výslovně zakazuje zákon č. 289/1995 Sb. (o lesích). Lesem se dle § 2 zákona rozumí lesní porosty a pozemky určené k plnění funkcí lesa. Podle § 3 jsou lesem i zpevněné pozemní komunikace, tj. účelové komunikace ve smyslu zákona 13/1997 Sb. Lesní zákon v § 20 odst. 1 zakazuje v lese, tj. i na (lesních) účelových komunikacích, rušit klid a ticho a dále jezdit a stát s motorovými vozidly.

Porušení zákazu je přestupkem podle § 53 odst. 1 pís. g) lesního zákona, za který může lesní stráž nebo obecní úřad obce s rozšířenou působností uložit fyzické osobě pokutu do výše 5.000 Kč. Pro podnikatele platí jiný režim.

Vedle lesního zákona i zákon č. 449/2001 Sb. (o myslivosti) v § 9 zakazuje plašit zvěř, a to jakýmkoliv způsobem. K zastavování vozidel je oprávněna myslivecká stráž
EDIT: a trosicku obsirneji se to resi zde:
:arrow: http://www.zakaz-vjezdu.cz/legalni-nebo ... egislativa
| MujGLOCK | - < Forum > < Fotogalerie >
Citát dne: "Rychlejší, než 158 na drátě, je 357 na opasku."

Obrázek
Uživatelský avatar

Příspěvky: 84

Registrován: úte 10.1.2006, 21:21

Zbraň: CZ Slavia 631 Lux

Bydliště: Ostravsko/Opavsko

Re: Bezmoc v "lesní říši"???

Příspěvek od Hans_FBI » čtv 04.11.2010, 14:05

To S474N: Děkuji za seriózní reakci.
A teď by mě zajímalo jak byste situace řešili, když v lese neexistuje myslivecká ani lesní stráž.
Jako možné řešení vidím:
a) slušně dotyčnému "domluvit/vynadat", popřípadě ho zastavit,
b) zavolat PČR a bránit dotyčným v pohybu do jejich příjezdu,
c) neřešit to,
d) "nabonzovat" to + poslat fotografické důkazy na obec s rozšířenou působností...

Bod a) a b) je dle mne na hraně zákona, protože nejsem úřední osoba a nemám pravomoce.
Nejde mi o "buzeraci" obyvatelstva v lese, ale o nějaký "nástroj", aby bylo zaručeno, že bude právo platit i v lese v tomto případě. Zatím mi to příjde tak, že si v lese dělá většina lidí, co chce".
Lidská mysl je ta nejmocnější zbraň!
Uživatelský avatar

Příspěvky: 992

Registrován: pon 28.9.2009, 19:00

Zbraň: Glock

Bydliště: Morava-sever

Re: Bezmoc v "lesní říši"???

Příspěvek od panvrabec » čtv 04.11.2010, 14:22

No tak nedej bože, kdyby jsi některý z těch bodů a až d udělal mě, když jsem ve svém lese. V první řadě by jsi mi ukázal odznak a pokud ne, tak bys letěl z mýho pozemku jak raketa.

ad a) mluvit bys mohl, ale to by bylo tak všechno
ad b) kdyby jsi mi bránil fyzicky v pohybu, čili omezoval mě na osobní svobodě, tak bych se cítil ohrožen a já nejsem povinnen omezení/nebezpečí snášet, podle toho bych reagoval.
ad c) to bych ti doporučil, starat se o svůj zadek
ad d) to ti nepomůže, protože na to místo s mým autem dojela osoba blízká.

Být tebou si nehraju na hrdinu, pokud jsi sociální nadšenec, co závidí pár pracháčům, že si můžou lovit a ty ne, můžou se ti ještě pomstít. Pokud jsi v pohodový člověk, a jen máš moc rád les, tak ti doporučím buď zavolat policii, nebo na to dlabat, protože nikdo jiný s tím nic nenadělá.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 84

Registrován: úte 10.1.2006, 21:21

Zbraň: CZ Slavia 631 Lux

Bydliště: Ostravsko/Opavsko

Re: Bezmoc v "lesní říši"???

Příspěvek od Hans_FBI » čtv 04.11.2010, 15:07

To panvrabec:
1) na hrdinu ani nic jiného si nehraju a v lese nikomu nic nezávidím,
2) debata se netýká mě, ale toho co by bylo vhodné udělat, pokud nechci být jen tím, kdo s tímto protiprávním jednáním souhlasí,
3) k těm bodům z hlesdiska práva:
ad a) svobodu slova zaručuje LZPS,
ad b) jen bych připomenul trestní řád §76 odst. 2, na základě něj lze omezit osobní svobodu do příjezdu policie (jako občan je pro mě důležité protiprávní jednání-jestli jde o přestupek nebo o trestný čin to ať si rozhodne policie),
4) To vás to tak naštvalo? A jestli ano, tak čím? Děkuji.
PS: A co se týká vlastnictví pozemku: a) musí být oplocen, označen a to, že je někdo majitelem může říci kdekdo (např. lidé co kradou z lesa dřevo traktory...)
Lidská mysl je ta nejmocnější zbraň!
Uživatelský avatar

Příspěvky: 992

Registrován: pon 28.9.2009, 19:00

Zbraň: Glock

Bydliště: Morava-sever

Re: Bezmoc v "lesní říši"???

Příspěvek od panvrabec » čtv 04.11.2010, 15:26

to PS..to stačí říct, pro tento případ vozím papíry v autě, dokazovat nic nemusím, a kdybys chtěl někoho zadržet za to, že parkuje v lese za 1) by tě mohl i žalovat, protože páchá přestupek, proti němuž ty nejsi oprávněn zasáhnout a nemůžeš na tento popud páchat trestný čin omezování osobní svobody, aby jsi ho potrestal, nebo jsi se mu pomstil, jak chceš, tohle by ti v žádném případě neprošlo za 2) buď již ti země lehká, pokud to bude gauner a ještě se zbraní(ikdyž legální), když se ho pokusíš neoprávněně zadržet, za to, že spáchá přestupeka smázne tě v nutné obraně a věř tomu, že by on vyhrál, protože by jsi ho fyzicky ohrožoval neprávem, určitě ne v rámci tvé nutné obrany.
Snad jde tomu rozumět, ne nic proti tobě, jen jsem se kvůli tomu vytočil, protože jeden dědek houbař do mě taky začal kérovat, že on musí pěšky do lesa a já si až k lesu přijedu autem, vyhrožoval že zavolá policii, ale nikdo nepřijel, takže jen silácké řeči.
Já fakt nevidím důvod, pokud to mají ti chlapi pronajaté a loví tam, proč by si nemohli k lesu dojet autem a lovit. I když lov nemusím a nemám rád myslivce ani lovce(to už sem nepatří), tak teď bych se jich zastal.
Uživatelský avatar

Příspěvky: 84

Registrován: úte 10.1.2006, 21:21

Zbraň: CZ Slavia 631 Lux

Bydliště: Ostravsko/Opavsko

Re: Bezmoc v "lesní říši"???

Příspěvek od Hans_FBI » čtv 04.11.2010, 15:55

Vždyť jsem to psal, že nejde o myslivce a lidi, kteří spravují les...Ale i tak děkuji za vaše názory :wink:
Lidská mysl je ta nejmocnější zbraň!

Zpět na „OFF TOPIC - BEZ ZAMĚŘENÍ“

Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Designed by ST Software.
Český překlad – phpBB.cz